دسته‌ها
منتشر شده

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 99 (منتشر)

پس از برگزاری آزمون سراسری و اعلام نتایج اولیه، برای داوطلبان کارنامه اولیه منتشر می شود که باید بر اساس آن انتخاب رشته کنند. داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور سراسری قطعا نیاز دارند که بدانند چه رشته هایی با چه میزان ظرفیت پذیرشی در کدام دانشگاه ها ارائه شده اند که تمام این اطلاعات را سازمان سنجش از طریق تهیه و انتشار دفترچه راهنما در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

 

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

زمان برگزاری کنکور سراسری 1400 در تیرماه می باشد و به فاصله حداکثر یکماه، نتایج اولیه اعلام می شود. بلافاصله ‌پس از اعلام نتایج اولیه، داوطلبان باید از طریق سامانه سازمان سنجش آموزش کشور برای انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

بنابراین با توجه به این توضیح، انتخاب رشته کنکور سراسری  1400 در اواسط مرداد ماه انجام می شود و دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز در همان روز اول یا دو سه روز قبل از شروع فرایند انتخاب رشته در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

برای مشاهده مقاله اشتباهات رایج انتخاب رشته داوطلبین کنکور سراسری 99  کلیک کنید.

 

سایت انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

سایت سازمان سنجش آموزش کشور لینک دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته را در سایت خود به نشانی sanjesh.org قرار خواهد داد. داوطلبان توجه داشته باشند که حتما باید دفترچه مربوط به سال 1400 را دانلود نمایند زیرا ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در دفترچه جدید بروزرسانی می شود. همچنین دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد توسظ سایت azmoon.org منتشر می شود.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 1400 برای پنج گروه ازمایشی به صورت مجزا منتشر می شود و تر داوطلب باید دفترچه مربوط به گروه آزمایشی خود را دانلود نمایند.
همچنین داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده اند ، باید برای اطلاع از رشته محل های ارائه شده در هر گروه آزمایشی ، دفترچه های مربوطه را دانلود نمایند.

برای دانلود دفترچه زیر گروه ها کلیک کنید:

دفترچه انتخاب رشته ریاضی 99 | دانلود + توضیحات

دفترچه انتخاب رشته تجربی | دانلود + توضیحات

دفترچه انتخاب رشته انسانی 99 | دانلود + توضیحات

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر ۹۹

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۹۹

دفترچه پیوست انتخاب رشته کنکور سراسری


معمولا پس از اینکه دفترچه اصلی انتخاب رشته منتشر می شود، تعدادی از دانشگاه ها تغییراتی در رشته های ارایه شده خود ایجاد می کنند مثل حذف کردن رشته یا اضافه کردن رشته جدید و یا کاهش و افزایش ظرفیت رشته ها.

تمام این تغییرات در یک دفترچه جداگانه تحت عنوان دفترچه پیوست در سایت سنجش قرار داده می شود و ضروری است که داوطلبان این دفترچه را نیز دانلود و بررسی نمایند و در صورت لزوم تغییراتی را در فرم انتخاب رشته کنکور خود لحاظ کنند.

دانلود دفترچه پیوست انتخاب رشته کنکور سراسری

دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 1400 | دانشگاه آزاد

داوطلبانی که می خواهند انتخاب رشته دانشگاه آزاد را انجام دهند، باید دفترچه انتخاب رشته این دانشگاه را نیز بررسی نمایند. دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد از دفترچه انتخاب رشته دانشگاه های سراسری مجزاست و در سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org منتشر می شود.

در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد، رشته های تحصیلی ارائه شده این دانشگاه درج شده است و نکته قابل توجه این است که این دفترچه برای تمام گروه های ازمایشی مشترک است. در واقع لیست رشته های کنکور دانشگاه آزاد گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان همگی در یک دفترچه مشترک قید شده اند.

. برای مطالعه مقاله مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99 کلیک کنید

آیا مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ضروری است ؟


بسیاری از داوطلبان کنکوری این سوال را دارند که فایده مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور چیست در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری گروه های آزمایشی مختلف، رشته های ارائه شده، دانشگاه های ارائه دهنده رشته ها، ظرفیت پذیرش رشته ها، شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های خاصی مثل فرهنگیان، بقیه الله و …. درج شده است بنابراین لازم است که داوطلبان برای انتخاب رشته هر چه بهتر ، در جریان تمام این اطلاعات قرار بگیرند.

 برای مطالعه مقاله رتبه و تراز در انتخاب رشته کنکور سراسری 98-99 و کارنامه قبولی داوطلبان کنکور ۹۸ کلیک کنید

 

توضیحات دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

در ادامه برای آشنایی شما داوطلبان عزیز با بخش های مختلف دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری، توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

بخش اول دفترچه انتخاب رشته کنکور


در بخش اول دفترچه انتخاب رشته کنکور تمام گروه های آزمایشی. توضیحاتی درباره شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو، تحلیل کارنامه کنکور، نحوه گزینش دانشجو، نحوه انتخاب رشته کنکور و …‌ ارائه شده است.

داوطلبان در بخش اول دفترچه انتخاب رشته باید به توضیحات بخش سهمیه های کنکور سراسری، تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته، دسته بندی رشته ها بر اساس سهمیه بومی گزینی و نحوه گزینش بومی در استان های مختلف ، توجه ویژه ای داشته باشند.‌

همچنین در این بخش درباره شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های مختلف اعم از روزانه، پردیس خودگردان، شبانه، غیرانتفاعی، دوره های مجازی و … توضیحات کاملی داده شده است.  در این بخش روش و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹ بیان شده است.

همچنین در این قسمت دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌ها نیز به طورکامل به داوطلبان معرفی می‌شود. برای مشاهده مقاله انتخاب رشته بدون کنکور کلیک کنید.

بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری


بخش دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به معرفی تمام رشته محل ها پرداخته است. در این بخش رشته ها به تفکیک هر یک از دانشگاه های ارائه دهنده و بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند که بخش اول برای دانشگاه های دولتی است. بخش بعدی دانشگاه غیرانتفاعی و در انتها نیز رشته های مربوط به دانشگاه پیام‌نور درج شده اند.

بخش سوم دفترچه انتخاب رشته کنکور

آخرین بخش دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری اختصاص به سوالات متداول داوطلبان دارد. در این بخش توضیحاتی ارایه شده است که شاید از نگاه داوطلب سوال برانگیز باشد مثل موارد زیر

  • شرایط خوابگاه دانشگاه ها به چه صورت است ؟
  • امکانات رفاهی دانشگاه ها چگونه است ؟
  • آدرس هر یک از دانشگاه ها کجاست ؟
  • شرایط خاص پذیرش دانشجو در دانشگاه هایی مثل فرهنگیان و …‌ به چه صورت است ؟
  • و ….


با مطالعه بخش سوم دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری می توانید پاسخ اکثر سوالاتتان را برای انتخاب رشته بیابید و با آگاهی کامل تری نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته در سایت سنجش ، اقدام کنید.

مشاوره دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری


انتخاب رشته کنکور سراسری مهم ترین فرایند برای پذیرش در دانشگاه است پس باید با اطلاعات کاملی برای آن اقدام کنید تا شانس پذیرش بالایی داشته باشید. دفترچه انتخاب رشته با وجود آنکه توضیحات زیادی درباره انتخاب رشته ارائه می دهد، اما کافی نیست و نمی توان تنها با بسنده به اطلاعات دفترچه انتخاب رشته موفقی را انجام داد.

در همین راستا توصیه می شود برای بهره مندی از مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی دانتل در تماس باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 46291403-021 تماس بگیرید.


سوالات متداول

  • دفترچه انتخاب رشته کنکور چه تاریخی منتشر می شود ؟

داوطلبان در نیمه دوم مرداد ماه می توانند دفترچه انتخاب رشته را از طریق سایت سازمان سنجش دانلود کنند.

  • چگونه از رشته های ارائه شده دانشگاه ها مطلع شویم ؟

لیست تمام رشته های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه ها ، در داخل دفترچه انتخاب رشته موجود است.

  • چگونه از شرایط انتخاب رشته کنکور اطلاع یابیم ؟

شرایط کامل انتخاب رشته کنکور در دفترچه راهنما بررسی شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *