ضد افسردگی های سه حلقه ای (ج)

ضد افسردگی های سه حلقه ای طبقه ای از داروهای روان شناختی هستند که میزان برخی انتقال دهنده های عصبی نظیر سروتونین، نوراپی نفرین و استیل کولین را در مغز  افزایش می دهند. از آنجایی که این مواد شیمیایی تاثیر بسزایی در روحیه و خلق انسان دارند مصرف این قرص ها می تواند در درمان اختلالات افسردگی نقش مثبتی داشته باشد. ما در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد موارد مصرف، مکانیسم اثر و عوارض ضد افسردگی های سه حلقه ای پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با ضد افسردگی های سه حلقه ای و مکانیسم اثر آن ها

ضد افسردگی های سه حلقه ای طبقه ای از داروهای روان پزشکی هستند که سطوح برخی انتقال دهنده های عصبی – شیمیایی نظیر سروتونین، نوراپی نفرین و استیل کولین را  از طریق مکانیسم مهار بازجذب افزایش می دهند. از آنجایی که این مواد شیمیایی تاثیر بسزایی در کیفیت خلق و روحیه انسان دارند می توان گفت مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می تواند در بهبود اختلالات افسردگی نقش مثبتی ایفا کند.

رایج ترین قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای

از جمله رایج ترین داروهای ضد افسردگی که در داروخانه ها موجود هستند و پزشکان آن ها را بیش از همه تجویز می کنند می توان به آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دوکسپین، تریمیپرامین، آموکسپین، دسیپرامین، نورتریپتیلین و پروترررریپتیلین اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای شروع مصرف این داروها، ادامه و قطع آن ها نظر متخصص نیاز است. در نتیجه هرگز به طور خودسرانه از آن ها استفاده نکنید.

عوارض جانبی مصرف قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای

مصرف هر دارویی ممکن است برای برخی افراد با عوارض جانبی خاصی همراه شود. قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال همه افرادی که از این داروها استفاده می کنند دچار عوارض جانبی نمی شوند. ما در ادامه به مهم ترین و شایع ترین عوارضی که افراد در پی مصرف قرص های ضد افسردگی گزارش می دهند اشاره کرده ایم. در صورت تجربه هرکدام از علائم زیر با شدت زیاد یا تداوم یافتن آن ها در طول زمان هرچه زودتر با پزشک خود تماس گرفته یا به اورژانس مراجعه نمایید.

– تاری دید

–  خشکی دهان

– یبوست

– تغییرات قابل ملاحظه در وزن

 – افت فشار خون

– دچار شدن به مشکلات پوستی نظیر جوش و کهیر

– افزایش ضربان قلب

 ضد افسردگی های سه حلقه ای و تداخلات دارویی

مصرف هم زمان برخی داروها با ضد افسردگی های سه حلقه ای می تواند منجر به بروز عوارض جانبی خاصی شود و مکانیسم اثر دارو را در بدن تغییر دهد. برای مثال مصرف هم زمان آن ها با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز که نوع دیگری از ضد افسردگی ها هستند مجاز نمی باشد. بررسی ها نشان می دهد استفاده هم زمان از این دو طبقه دارویی می تواند منجر به تجربه علائم ناخوشایندی نظیر تب، تشنج و حتی مرگ شود. در نتیجه لازم است حتما در استفاده از این دارو در کنار موارد دیگر دقت لازم را به خرج دهید.

از جمله دیگر تداخلات دارویی سه حلقه ای ها باید به اپی نفرین، الکل و سایمتداین اشاره کرد. بررسی های بالینی بیانگر این هستند که مصرف همزمان ضد افسردگی های سه حلقه ای با اپی نفرین ها منجر به افزایش شدید فشار خون می شود. هم چنین نوشیدن الکل با سرکوب مضاعف سیستم عصبی مرکزی منجر به رخوت زایی مفرط و خواب آلودگی می گردد.

استفاده هم زمان از ضد افسردگی های سه حلقه ای با سایمتادین گیرنده های استیل کولینی را مهار کرده و منجر به ایجاد عوارضی نظیر توقف حرکات روده ای می شود. هم چنین افزایش خطرناک فشار خون نیز در پی استفاده از این داروها در کنار هم دیده می شود.

سخن آخر

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای امروزه از سازمان بین المللی غذا و دارو برای درمان افسردگی تاییدیه دریافت کرده اند. با این حال لازم است بدانید که استفاده از دارو همواره به عنوان خط اول درمان افسردگی در نظر گرفته نمی شود.

بلکه در بسیاری از موارد افراد با استفاده از روش های غیر دارویی نظیر روان درمانی با رویکردهای شناختی رفتاری یا روان پویشی بهبود می یابند. در نتیجه لازم است ابتدا با یک روانشناس مشکل خود را در میان بگذارید تا بهترین گزینه ها برای درمان را به شما معرفی نماید. معمولا دارو درمانی در شرایطی اولویت پیدا می کند که شدت افسردگی فرد بسیار زیاد بوده یا ریسک خودکشی در او بالا برود.

سوالات متداول

– آیا استفاده از نورتریپتیلین در کنار الکل خطرناک است؟

نورتریپتیلین یکی از انواع ضد افسردگی های سه حلقه ای است و مصرف آن در کنار الکل منجر به تضعیف مضاعف سیستم عصبی مرکزی می شود. در نتیجه عوارضی نظیر خواب آلودگی مفرط، گیجی، از دست رفتن تمرکز و کاهش هشیاری ممکن است در پی آن اتفاق بیافتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *