بازتاب بابکین نوزاد (ج)

نوزاد در بدو تولد در حفاظت از خود ضعیف است و توانایی حفاظت از خود به صورت ارادی را ندارد و بازتاب ها به حفظ بقا او کمک می کنند. بازتاب ها در گذر زمان و پس از یادگیری حرکات ارادی از بین خواهد رفت. بازتاب بابکین نوزاد یکی از بازتاب هایی است که همانند دیگر بازتاب ها نقشی حیاتی و مهم در رشد و سلامت نوزادان ایفا خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

چرایی شناسایی بازتاب های دوران نوزادی

بازتاب ها از مهم ترین نشانه های سلامت نوزادان به شمار می روند. و ارزیابی آنها اطلاعات مفیدی در مورد وجود نقص و یا سلامت نوزاد به شما خواهد داد. در صورت عدم وجود بازتاب در زمان مشخص شده و یا ادامه پیدا کردن بیشتر از زمان مقرر لازم است کودک خود را به متخصص اطفال نشان دهید. 

 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب بابکین نوزاد

این بازتاب را فیزیولوژیست روسی بوریس بابکین کشف کرد و هنگامی که دو کف دست نوزاد را فشار دهید، نوزاد سرش را چرخانده، چشمانش را بسته  ، دهانش را باز کرده و سرش را به جلو خم خواهد کرد. این پاسخ ها به تنهایی و یا ترکیبی می تواند ایجاد شود. گفتنی است این بازتاب در نوزادان کوچکتر به مراتب آسان تر ایجاد خواهد شد ولی پاسخ بازتابی شدید تری در نوزادان بزرگتر خواهد داشت. 

سن شروع و اتمام بازتاب بابکین نوزاد

همانطر که گفته شد به میزانی که سن نوزاد کمتر باشد ، این بازتاب راحت تر ایجاد خواهد شد. به طور کل بازتاب بابکین تا شش ماهگی مشاهده شده و بعد از آن به تدریج محو خواهد شد. در نوزادانی با مشکل عصبی این بازتاب یا وجود نخواهد داشت یا بسیار با شدت کم مشاهده می شود. البته عدم وجود بازتاب لزوما به معنی عدم سلامتی نوزاد نیست.

سخن پایانی

کلیه ی بازتاب های دوران نوزادی حاوی اطلاعات بسیار مهم در زمینه ی سلامت و بیماری نوزاد شماست. آگاهی از زمان شروع و خاتمه ی این بازتاب ها و مشورت و کمک گرفتن از متخصصین خبره سلامت کودک شما را تضمین خواهد کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *