بازتاب چنگ زدن نوزاد (ج)

بازتاب چنگ زدن یکی دیگر از بازتاب هایی است که به صورت فطری در نوزادان وجود دارد . هنگامی انگشت خود را روی کف دست نوزاد قرار ، همان بازتاب چنگ زدن است. پس از آنکه کودک روی حرکاتش کنترل پیدا کرد بازتاب ها به صورت ارادی در خواهند آمد. آگاهی از بازتاب های دوران نوزادی و سن شروع و پایان آنها به شما کمک خواهد کرد تا از سلامت فرزند خود آگاه شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب های دوران نوزادی

پاسخ های غیر ارادی و بدون فکر در برابر ضربه و یا لمس بازتاب هستند. برخی بازتاب ها پس از مدتی محو خواهد شد و بعضی به صورت دائم و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. وجود برخی بازتاب های نوزادی پس از زمان مشخص و یا عدم وجود آنها نشانگر آسیب عصبی و یا بیماری دیگری است. برای کسب آگاهی از سلامت نوزاد بهتر است بازتاب های نوزادی در بدو تولد توسط پزشک متخصص بررسی شود. 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب چنگ زدن

در صورتی که انگشت خود و یا شی دیگری را در کف دست نوزاد بگذارید، نوزاد دستش را مشت کرده و به انگشت شما چنگ خواهد زد.قدرت این بازتاب در حدی است که می تواند وزن نوزاد را هم تحمل کند. به عبارت دیگر اگر انگشت خود را به سمت بالا بکشید نوزاد انگشتتان را رها نمی کند و بدنش از روی تخت بلند خواهد شد. البته امکان دارد نوزاد بدون اطلاع قبلی مشتش را باز کند. در حرکت معکوس این بازتاب، پشت و یا کنار دست نوزاد لمس شده و بازتاب ایجاد خواهد شد. امکان دارد نوزاد با شنیدن یک صدای بلند و یا حرکت شدید یک شی دست خود را باز و شی را رها کند. 

عملکرد بازتاب چنگ زدن نوزاد 

همانطور که گفته شد بازتاب های دوران نوزادی برای حیات و ادامه ی بقا لازم هستند. بازتاب چنگ زدن نیز ، عضلات نوزاد را آماده ی یادگیری مهارت های حرکتی و همچنین گرفتن ارادی اجسام می کند. 

سن شروع و اتمام بازتاب چنگ زدن نوزاد 

این بازتاب از دوران جنینی وجود داشته و تا حدودا 2 تا 4 ماهگی نیز به حالت غیر ارادی وجود دارد و پس از این مدت به چنگ زدن ارادی مبدل خواهد شد. در صورتی که این بازتاب در سن مشخص شده ناپدید نشود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود. 

آسیب های بازتاب چنگ زدن نوزاد

در صورت باقی ماندن این بازتاب پس از 4 ماهگی ممکن است موجب تاخیر در برخی مهارت های حرکتی مانند کشیدن و رها کردن شود. گرفتن ارادی اشیا مستلزم ناپدید شدن بازتاب چنگ زدن و توانایی نوزاد برای گرفتن ارادی اشیا است. وجود این بازتاب در سنین بزرگسالی ناشی از آسیب لوب پیشانی مغز و یا سندروم عروقی قدامی مغز باشد. 

سخن پایانی

بازتاب چنگ زدن یکی از مهم ترین بازتاب هایی است که  از حالت غیر ارادی به ارادی تبدیل و تا آخر عمر باقی خواهد ماند. بهتر است بعد از 4 هفتگی نوزاد با انجام بازی هایی مانند لی لی حوضک  انگشتانش را تقویت کرده و کاری کنید تا از وجود دستهایش آگاه شود.همچنین می توانید با ماساژ دادن دستان نوزاد به تحریک حس لامسه و رشد او کمک کنید. ارتباط با مشاور کودک در هر مرحله از رشد به شما کمک واهد کرد نیازهای کودک خود را به بهترین شکل و به صورت اصولی برطرف کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *