بازتاب مورو نوزاد( ج)

بازتاب مورو از انواع بازتاب های دوران نوزادی است که پس از تولد بروز پیدا خواهد کرد. به طور کلی بازتاب ها پاسخ های غیر ارادی نسبت به محرک های بیرونی هستند که با بررسی آنها سلامت نوزاد تا حد زیادی مشخص خواهد شد. بیشتر بازتاب ها تا سن یک سالگی ناپدید خواهند شد و تنها برخی از آنها به حرکت ارادی تبدیل شده و تا آخر باقی خواهند ماند. باقی ماندن طولانی مدت بازتاب ها به شکل غیر ارادی حاکی از وجود اختلال در سیستم عصبی کودک است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب مورو چیست؟

بازتاب مورو در نوزاد احساس ناگهانی یک سقوط آزاد را ایجاد خواهد کرد. صدای بلند، تغییر نور در محیط، تکان شدید و یا تماس ناگهانی می تواند این احساس را در نوزاد به وجود آورد. به دنبال احساس سقوط، نوزاد بازوها و کف دستش را جلو می آورد و انگشتان شستش جمع خواهد شد. سپس بازوها و پاهایش را در بدنش جمع کرده و حالت جنینی به خود خواهد گرفت. این بازتاب همچنین می تواند سبب به هم خوردن خواب و آرامش در نوزادان شود. 

چرایی اتفاق افتادن بازتاب مورو

به طور کلی بازتاب ها باعث بقا و محفظت از نوزادان خواهد شد ولی علت بازتاب مورو به درستی معلوم نشده است. احتمالا در مرحله ی اول همانند زنگ خطری برای نوزاد است و در مرحله ی بعد به نوزاد کمک خواهد کرد تا برای محافظت از خود در برابر سقوط به نزدیک ترین جسم بچسبد. 

چگونگی ایجاد بازتاب مورو 

برای ایجاد این بازتاب ، نوزاد را روی سیک سطح صاف قرار داده و سر و شانه ی اورا بالا گرفته و سپس ناگهانی دست خود را پایین کشیده ، هنگامی که نوزاد حس کند که زیر سرش خالی شده این بازتاب را از خود نشان خواهد داد. 

زمان شروع و اتمام بازتاب مورو

بازتاب مورو در حدود 5 تا 6 ماه پس از تولد از بین خواهد رفت . در حالت عادی عضلات گردن نوزاد درهفته ی ششم قوی تر می شود و تعدل بیشتری روی حرکات خود دارد. در طی 4 تا 6 ماهگی حرکات ارادی نوزاد بیشتر خواهد شد و بهتر است نوزاد از قنداق گرفته شود. 

آیا قنداق کردن مانعی برای بازتاب مورو است؟ 

آرام کردن نوزاد، خواب راحت و خوب و گرم نگهداشتن نوزاد از جمله فواید قنداق کردن است. به طور کلی قنداق کردن روشی مرسوم درتمامی دنیا برای آرالم کردن نوزادان است. ولی حرکات اورا محدود می کند. 

آسیب های بازتاب مورو

این بازتاب در تشخیص بسیاری از مشکلات عصب شناختی کار آمد است. بعضی از آسیب های این بازتاب عبارت است از

-عدم وجود این بازتاب حاکی از مشکلی در دستگاه عصبی مرکزی( مغز و نخاع ) است. 

-در حالت طبیعی، بازتاب مورو دو طرف بدن نوزاد را درگیر خواهد کرد. و در صورتی که این بازتاب در یک طرف بدن دیده شود ، آسیب مغزی، کشیدگی یا پارگی عصب زانو و شکستگی استخوان بازو محتمل است. 

-در صورت وجود این بازتاب پس از شش ماهگی احتمال بالای ابتلا به مشکلات حسی حرکتی وجود دارد.این کودکان در کنترل سر ، نشستن و حرکت دادن اعضای مختلف بدن دچار تاخیر هستند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *