بازتاب پرش زانو (ج)

بازتاب پرش زانو از بازتاب های دوران نوزادی است که تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. بازتاب پرش زانو در قبال ضربه به تاندوم پا ایجاد می شود . یعنی پس از ضربه زدن به زانو، پا به صورت خودکار حرکتی مشابه لگد زدن را انجام خواهد داد. هرگونه اختلال، شدت گرفتن و یا تضعیف در بازتاب ها می تواند علائمی برای بیماری های عصبی قلمداد شود. بنابراین جهت جلوگیری از هرگونه اختلال عصبی و یا اندازه گیری میزان هوشیاری افراد، بررسی بازتاب ها در دوران کودکی ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب پرش زانو 

این بازتاب از بازتاب های نوزادان است. و به این صورت است که باید هنگام ضربه به تاندون پا (که زیر کمر زانو قرار دارد) پا به صورت خودکار و ناگهانی حرکتی مشابه لگد زدن را انجام دهد. به عبارت دیگر اگر پا آویزان باشد و به زردپی زیر زانو ضربه ای وارد کنیم ، پا باید ناگهانی به جلو حرکت کند. وجود این بازتاب از علائم سلامت نوزادان است. 

بررسی بازتاب پرش زانو

بررسی این بازتاب اطلاعات خیلی جامع و مفیدی از سیستم عصبی به ما خواهد داد. به بیان ساده تر شدت این واکنش یا عدم وجود آن بیانگر اختلال در سیستم عصبی مرکزی است. لازم به ذکر است عاملی مانند استرس و اضطراب در تشدید این بازتاب موثر است. همچنین عملکرد با تاخیر این بازتاب به علاوه ی احساس خستگی در فرد می تواند بیان کننده ی کم کاری غده ی تیرویید باشد. به طور کل عدم بازتاب به تنهایی دلیلی برای بیماری نیست ، بلکه باید عوامل دیگر بررسی شود. 

اختلال در بازتاب پرش زانو در چه بیماری هایی مشاهده می شود؟

به طور کل بیماری های زیادی سبب تغییر در رفلکس تاندون ها می شود و هرگونه آسیب به سیستم عصبی مرکزی اختلال در این بازتاب را در پی خواهد داشت.اختلال در غده ی تیرویید ، پارا تیرویید، پره اکلامپسی، هیپر هیپوکلسکی ، اسکلروز طرفی آمیوتروپیک ، تنش های عصبی و انواع دیگری از اختلالات در بازتاب پرش زانو تاثیر کذارند. بیشتر این بیماری ها سبب شدت یافتن عکس العمل ( و نه کاهش عکس العمل) خواهند شد. 

راه های بررسی بازتاب پرش زانو 

معینه ای این بازتاب مستلزم تمرینات زیادی است و بعضا پزشکان جوان نیز قادر به معاینه ی صحیح این بازتاب نیستند. بنابراین در صورتی که این معاینه به طرز صحیح و در شرایط مناسب انجام نشود، هرگونه شدت و ضعف در عکس العمل نسبت به ضربه نمی تواند  نشانه ی یک بیماری باشد. پزشکان متخصص، ارتوپد ها و نورولوژیست ها  همراه این معاینه ، معاینات دیگری نیز انجانم داده و سپس به تشخیص نهایی خواهند رسید. نکته ی اساسی این است که معاینه به خودی خود بیانگر بیماری خاصی نیست. 

سخن پایانی

نحوه ی عملکرد انواع بازتاب ها وبه خصوص بازتاب پرش زانو حاوی نکاتی ارزشمند در زمینه ی سلامتی افراد است. اما تنها در صورتی که توسط پزشک متخصص و همراه با بررسی دیگر عوامل انجام گیرد. همچنین به علت آنکه سیستم عصبی ارتباط تنگاتنگ و مستقیمی با حالات روحی فرد دارد ، مشاوره ی روانشناسی می تواند به رفع عوامل اضطراب آور و تنش زا کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *