بازتاب لابیرنتی در نوزادان( ج)

بازتاب لابیرنتی یکی از انواع بازتاب های دوران نوزادی است و از اول اولین اشکال حرکت انسانی است. بازتاب ها حرکات غیر ارادی برای کمک به بقا و رشد سالم هستند. بازتاب ها در سن معینی آغاز و پس از مدتی ناپدید می شوند. وجود بازتاب ها تا سنین بزرگسالی حاکی از وجود مشکل در سیستم عصبی است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب لابیرنتی چیست؟ 

این بازتاب به دو شکل رو به جلو و رو به عقب اتفاق می افتد و به طور کل تلاش نوزاد جهت جلوگیری از خم شدن بدن و حرکت دادن بدن خود در راستای جاذبه است. یعنی هنگامی که نوزاد از روی زمین بلند می شود سر نوزاد به سمت بالا و هنگامی که به سمت پایی گذاشته می شود سرش به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

بازتاب رو به جلو هنگامی اتفاق می افتد که نوزاد از روی زمین بلند شده و در تلاش برای حفظ سر، دست و پاهای خود در راستای بدن است و در این جالت برای مقابله با نیروی جاذبه سرش را به سمت بالا حرکت می دهد و پاهایش را شبیه به حالت جنینی جمع می کند.

دقیقا برعکس این حالت در بازتاب رو به عقب اتفاق می افتد که هنگامی که نوزاد در حال زمین گذاشن شدن است، سر و پایش را به سمت پایی برده و از خم شدن بدنش جلوگیری می کند.

دلیل وجود بازتاب لابیرنیتی در نوزاد

شاید بتوان گفت مهم ترین کارکرد و وظیفه این بازتاب، ایجاد پاسخ های عضلانی است. پاسخ های عضلانی اندم را یاری می دهد تا به تغییراتی که در گو داخلی اتفاق می افتد واکنش مناسب بدهند.

ایجاد تعادل، پردازش شنوایی، تنش عضلانی و توسعه سیستم اتصال عصب به عضله از دیگر کاکدهای بازتاب لابیرنتی است. گفتنی است  سیستم اتصال عصب به عضله در بزرگسالی باعث می شود فرد از موقعیت بدنش آگاه شود.

زمان ظهور و از بین رفتن بازتاب لابیرنتی در نوزاد

این بازتاب در ماه های سوم و چهارم دوران جنینی ظاهر شده و تا حدود 4 الی 6 ماهگی بعد از تولد باقی می ماند و بعد از 6 ماهگی به دلیل این که نوزاد توانیی کنترل ارادی عضلاتش را بدست می آورد، این بازتاب از بین خواهد رفت. در صورت عدم توانایی نوزاد در کنترل ارادی عضلات پس از 6  ماهگی، مراجعه به متخصص اطفال ضروری است.

اختلال در بازتاب لابیرنیتی نوزاد

در صورت عدم بروز این بازتاب و یا زود یا دیرتر ناپدید شدن، می تواند مشکلات ذیل بوجود آید:

-مشکل در ادراک دیداری

-اختلال تعقیب چشمی که از مهارت های لازم برای خواندن است.

-مشکلات جهت یابی و حافظه فضایی

-اختلال در یادآوری و هجی کردن کلمات

-مشکل در ریاضیات

– اختلال در یادگیری مفاهیم همچون جدول ضرب، ماه های سال و روزهای هفته و حروف الفبا

– مشکل در خواندن ساعت های عقربه ای

– عدم تمایل به فعالیت های بدنی

والدین باید توجه داشته باشند که در صورت تحریک این بازتاب چه هنگام بالا بردن و چه پایین آوردن و عدم مشاهده واکنش در اندام فوقانی و تحتانی نوزاد خودٰ، حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده  و ضمن پیگیری روند درمان، نسبت به انواع بازتاب ها و هم چنین روش های تربیتی مناسب اطلاعات لازم را بدست آورند.

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *