بازتاب بابینسکی نوزاد / رفلاکس بابینسکی نوزاد/ زمان شروع و چگونگی آن (ج)

بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا یکی دیگر از انواع رفلکس های دوران نوزادی است. که برای بقای نوزاد ضروری است. بازتاب ها مجموع حرکات غیر ارادی هستند که در ابتدای تولد و به دلیل عدم توانایی نوزاد برای انجام حرکات ارادی انجام می شوند. بازتاب ها در سن معینی ظهور و پس از مدتی ناپدید خواهند شد. دلیل وجود همه ی بازتاب های نوزاد تا کنون مشخص نشده ولی نشانه ای برای سلامت نوزاد است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب بابینسکی چگونه عمل می کند؟ 

برای دیدن این بازتاب در نوزاد با انگشتان دست ، کف پای نوزاد را از سمت انگشتان به سمت پاشنه ی پا فشار دهید و در ادامه خواهید دید که انگشت شست نوزاد رو به بیرون به عقب خواهد رفت و بقیه ی انگشتان از هم باز می شوند. برای مشاهده ی این بازتاب نباید از اشیا تیز استفاده کرد. همچنین پزشکان برای تست سلامتی این بازتاب از چکش مخصوص استفاده می کنند. اگر نوزاد این واکنش را فقط در یکی از پاها نشان دهد، می تواند نشانه ای از بروز مشکل در بخشی از سیستم اعصاب باشد. بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا در نوزاد ، در بزرگسالان با تحریک کف پا در هنگام خواب و یا بعد از پیاده روی های طولانی مشاهده می شود. 

بازتاب بابینسکی در چه سنی از بین می رود؟ 

این بازتاب حداکثر تا دوسالگی از بین خواهد رفت ولی در برخی مواقع امکان دارد بازتاب بابینسکی در یک سالگی ناپدید شود. وجود این بازتاب در کودکان بزرگتر از دو سال و یا افراد بزرگسال حاکی از اختلال در سیستم عصبی مرکزی است به طور کلی بازتاب ها پس از ناپدید شدن نباید دیگر وجود داشته باشند. 

آسیب های بازتاب بابینسکی 

عدم وجود بازتاب ها، باقی ماندن بازتاب ها بیش از موعد مقرر  و یا برگشت بازتاب در سالهای بعد نشان گر آسیب مغزی هستند. در این موارد مشاور کودک به والدین کمک خواهد کرد تا در صورت وجود مشکلات ذهنی مانند بیش فعالی و اوتیسم از روش های درمانی مناسب استفاده کنند. 

آسیب یا تومور مغزی ، آسیب یا تومور نخاعی، سکته ی مغزی، ام اس و مننژیت ( عفونت قشاع نخاع و مغز) از جمله بیماری های مرتبط با بازتاب بابینسکی نوزاد است. 

بازتاب بابینسکی تنها از راه تحریک کف پا ایجاد می شود یا خیر؟

محرک های متعددی منجر به حرکت انگشتان پا در نوزاد شده که با بازتاب کف پا مشابه هستند . از سوی دیگر به دلیل تکامل نیافتن سیستم عصبی نوزادان امکان دارد بازتاب کف پا  به خودی خود اتفاق بیفتد. 

این اتفاق برای بسیاری از نوزادان پیش می آید و مشکل خاص ایجاد نخواهد کرد. همانطور که آگاهی از مراحل رشد کودک برای والدین ضروری است، حساسیت های بیجا و بی مورد نوزاد شما را در معرض استرس قرار می دهد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *