بازتاب پلک زدن نوزاد/ رفلاکس پلک زدن نوزاد

رفلاکس پلک زدن نوزاد همانند دیگر بازتاب ها یک واکنش ناآگاهانه و غیر ارادی است که در برابر محرک های بیرونی انجام می شود. برخلاف اکثر بازتاب ها که سن آغاز و از بین رفتن مشخصی دارند، بازتاب پلک زدن از بین نخواهد رفت و در تمامی عمر وظیفه ی محافظت از چشم ها را برعهده دارد. گفتنی است برخی از بازتاب ها به دلیل وجود بیماری های خاص مختل می شوند و در این صورت آگاهی والدین از انواع بازتاب ها و نحوه ی عملکرد و سن شروع و پایان آنها ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

وظیفه ی بازتاب پلک زدن در نوزاد

بازتاب پلک زدن یا eye blink یکی از پاسخ های ذاتی و خود کار کودک در مقابل محرک های گوناگون است. این بازتاب در همه ی عمر وجود دارد و تقریبا به صورت ارادی عمل می کند ولی در آغاز زندگی و سنین نوزادی باید به صورت غیر ارادی باشد. بازتاب پلک زدن ، چشم نوزاد را خیس کرده و به وسیله ی پخش کردن اشک از بروز عفونت در قرنیه جلوگیری می کند. همچنین وظیفه ی حفاظت در برابرتحریکات شدید چشمی را دارد. در صورت بروز تاخیر در انجام این بازتاب و یا عدم وجود آن در نوزاد سریعا موضوع را با متخصص اطفال در میان گذاشته، چون احتمال دارد تیک های عصبی یا حملات سرع را در پی داشته باشد. 

نحوه ی تحریک و پاسخ بازتاب پلک زدن

این بازتاب مانند پلک زدن های غیر ارادی در بزرگسالی است و با نزدیک شدن جسم خارجی به چشم و یا حس خطر این بازتاب اتفاق می افتد. نحوه ی تحریک این بازتاب در نوزاد به این صورت است که نور درخشان غیر مضر را  به چشم او می تابانیم  و نوزاد باید شروع به پلک زدن کند. همچنین در روشی دیگر نزدیک صورت و یا سر نوزاد شروع به دست زدن کرده و نوزاد باید سریعا پلک بزند. لازم به ذکر است وجود بازتاب پلک زدن در حکم سلامتی کامل نوزاد نیست  و کسب اطلاع  و بررسی نشانه های دیگر ضروری است. 

سن ظهور و از بین رفتن بازتاب پلک زدن نوزاد

این بازتاب از بدو تولد وجود داشته و برخلاف بقیه ی بازتاب های غیر ارادی که در طی زمان و تا حداکثر یک سالگی از بین می روند، این بازتاب همیشگی است و از بین نخواهد رفت. پلک زدن مانع از ورود گرد و غبار و اشیا خارجی به چشم خواهد شد. 

سخن پایانی

بازتاب پلک زدن از بازتاب های ضروری و حیاتی نوزاد است و در صورت نبود و یا تاخیر در بروز آن مراجعه به پزشک ضروری است. آگاهی والدین در مورد بازتاب های دوران نوزادی به شناسایی مشکل فرزند آنان و اقدام سریع در جهت درمان  آن کمک زیادی خواهد کرد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *