شنا کردن نوزاد/ بازتاب شنا کردن نوزاد(ج)

نوزادان در ابتدای تولد واجد بازتاب هایی هستند که به صورت غیر ارادی برای حفظ بقا و ادامه ی زندگی از آنها بهره می برند. بازتاب شنا کردن نیز، یکی دیگر از بازتاب هایی ااست که نوزاد در ابتدای تولد واجد آن است. ارزیابی سلامت نوزادان در هنگام تولد به وسیله ی بررسی بازتاب ها امکان پذیر است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  شنا کردن نوزاد  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

آیا نوزادان شنا می کنند؟

در حقیقت نوزاد فاقد توانایی شنا کردن است و تنها استفاده از بازتاب شنا کردن هنگامی که در آب قرار می گیرد مشابه حالت شنا کردن واقعی است.بازتاب شنا کردن یا برادیکاردی، به این صورت است که هنگامی که نوزاد در آب قوطه ور شود نفسش را حبس کرده و چشمانش را باز می کند. همچنین با فوت کردن صورت نوزاد مشابه همین واکنش را از خود نشان خواهد داد. در اثر بازتاب شنا کردن کاهش ضربان قلب و جریان خون در رگ ها نیز اتفاق می افتد که به نوزاد کمک می کند مدت زمان طولانی تری را در زیر آب زنده بماند. بازتاب شنا کردن علاوه بر انسان در بسیاری از پستانداران دیگر نیز دیده می شود.

 

سن ناپدید شدن بازتاب شنا کردن

بیشتر بازتاب ها پس از مدتی ناپدید شده و حرکات ارادی جایگزین آن می شود. این باز تاب نیز پس از شش ماهگی از بین خواهد رفت . به طور مثال کودک در شش ماهگی و هنگامی که در آب قرار دارد دست و پای خود را مشابه حالت شنا کردن تکان داده که همان واکنش های غیر ارادی اوست. 

از چه سنی می توان به نوزادان شنا آموزش داد

در مورد سن شروع آموزش شنا دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی با تکیه به بازتاب شنا کردن از همان نوزادی آموزش شنا را شروع می کنند. ولی به نظر بسیاری از متخصصان آموزش شنا زیر یک سالگی توصیه نمی شود. بسیاری از نوزادان از شنا کردن و رها شدن در آب لذت زیادی می برند ولی ماندن در کنار نوزاد و اطمینان نکردن به توانایی شنا کردن او از وظایف والدین است. ارتباط با مشاور کودک والدین را در آگاه شدن از توانایی ها و مراحل رشد فرزند خود در هر مرحله ی رشدی کمک خواهد کرد. 

شنا کردن چه فوایدی دارد؟

از فواید یادگیری شنا در سنین پایین می توان به موارد زیر اشاره کرد

تقویت سلامت استخوان ها

به دلیل فعالیت و جنب و جوش زیاد در حرکات شنا ، سلامت استخوان ها و مفاصل تقویت خواهد شد و همچنین برای بهبود علائم کودکان درگیر با بیماری آسم و تنگی نفس نیز موثر است. 

کاهش خطر غرق شدن

کودکانی که در سنین پایین شنا کردن را می آموزند ، نسبت به بقیه ی هم سن و سالان خود کمتر در معرض خطر غرق شدن قرار گرفته و همچنین از اعتماد به نفس بیشتری در هنگام شنا کردن برخوردار هستند. 

شناخت و بهبود مهارت های فیزیکی

کودکانی که در یک الی چهار سالگی شنا کردن را یاد گرفته اند در آینده از توانایی های شناختی و فیزیکی بهتری بهره می برند. علاوه بر این شنا کردن یک سرگرمی مفید برای کودک در حال رشد است. 

تعادل بهتر بدن

تعادل بهتر و کنترل عضلات از دیگر فواید آموختن شنا در سنین پایین است، زیرا در شنا کردن قسمت های زیادی از عضلات بدن درگیر خواهد شد.

مدت زمان شنا کردن نوزاد

در این باره هیچ زمان مشخصی وجود ندارد اما به طور معمول 15 تا 20 دقیقه زمان مناسبی است. در صورت لرز کردن نوزاد و یا خستگی او بلافاصله او را از آب دور کنید. همچنین در زمان آموزش شنا به کودکان همراهی و حمایت کردن از آنها ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  شنا کردن نوزاد  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *