بهترین کتاب تربیت کودک | آشنایی با انواع بهترین کتاب‌های تربیت کودک (ج)

آیا بهترین کتاب ها در زمینه تربیت کودک را می شناسید؟ بخشی از فشاری که والدین پس از تولد فرزندان تجربه می کنند به این خاطر است که اگاهی کافی درباره نحوه  تربیت کودک را کسب نکرده اند.  خیلی از والدین نمی دانند که چطور باید یک رابطه خوب با فرزندانشان بسازند و به همین خاطر پس از چند سال مدام با فرزندشان درگیر می شوند. بزرگترین مشکل پدر و مادر ها این است که دنیای کودکی خود را فراموش کرده اند و از طرز فکر کودکیشان بسیار فاصله گرفته اند. بهترین راه برای برگشت به دوران کودکی و آشنایی دوباره با دنیای کودکان این است که کتاب بخوانید و از منظر متخصصان کودک جهان کودکان را شناخته و بررسی کنید. در این مقاله بهترین کتب برای تربیت کودک معرفی شده اند تا والدین بتوانند به راحتی آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرند.

 

اهمیت مطالعه درباره تربیت فرزند

آیا شما بدون این که در کلاس های رانندگی شرکت کنید و کتاب های مربوط به قوانین رانندگی را بخوانید می توانید راننده شوید؟ هرگز. پس چطور انتظار دارید بدون کسب آگاهی درباره فرزند پروری، بتوانید والدین خوبی شوید؟

دنیا و افکار بچه ها سراسر پیچیدگی است و اگر با این دنیا آشنا نباشید هرگز نمی توانید رابطه خوبی با فرزندتان پیدا کنید.

والدین خوب آن هایی نیستند که فقط نیاز های مادی فرزندشان مانند نیاز به خوراک، پوشاک و وسایل بازی را فراهم می کنند. بلکه والدین خوب افرادی هستند که درباره دنیای بچه ها مطالعه می کنند، یاد می گیرند و بیشتر از نیاز های مادی به نیاز های روحی و فکری کودکشان اهمیت می دهند.

البته کسب آگاهی از هر منبعی نمی تواند مفید باشد و از طرف دیگر زمان محدود است و شما نمی توانید تمامی منابع را بررسی کنید. بنابراین احتیاج دارید که بهترین منابع و بهترین کتب درباره تربیت فرزند را بشناسید. در ادامه این مقاله با ما باشید تا بهترین کتب این زمینه را بشناسید.

معرفی کتاب هایی برای تربیت کودک

کتاب هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم معروف ترین و محبوب ترین کتاب ها در زمینه تربیت کودک هستند.

1.تربیت بدون فریاد

کتاب تربیت بدون فریاد کتابی است که به شما کمک می کند آرامش را به زندگی خود برگردانده و حفظ کنید. نویسنده این کتاب دکتر هال ادوارد رانکل، خانواده درمان است و دغدغه بزرگ او برگرداندن صلح و آرامش به دنیای ماست. این متخصص برای رسیدن به هدف خود کتاب تربیت بدون فریاد را نوشته و موسسه زیستن بدون فریاد را بنا کرده است.

معمولا پس از به دنیا آمدن بچه ها فشار زیادی به والدین می آید تا جایی که والدین همیشه دوست دارند فریاد بکشند. اما بهتر است به جای فریاد کشیدن این کتاب را مطالعه کنید. کتاب تربیت بدون فریاد به 4 بخش تقسیم شده و به صورت گام به گام مهارت ارتباط خوب با فرزند را به والدین می آموزد. این کتاب شما را به سمت حفظ آرامش در فرزند پروری راهنمایی می کند.

2.کودک، خانواده، انسان

این کتاب نثری ساده و روان دارد و البته بسیار جذاب و خواندنی است.

کتاب کودک، خانواده، انسان تجربه دو مادر را روایت می کند که برای تربیت کودک خود به مدت 5 سال زیر نظر یک روانشناس قرار گرفته و در یک گروه تربیت کودک شرکت کرده اند.

گرچه این کتاب بسار ساده و روان است اما از نظر علمی نیز بسیار غنی می باشد. نظریات روانشناس و روانکاوی به نام دکتر جینات در این کتاب به شما کمک می کند که از تجربه و علم فرزند پروری آگاه شوید.

مهم ترین پیامی که این کتاب به شما می دهد این است که برای تربیت کودک به تخصص و آگاهی نیاز دارید. این کتاب سرشار از علم و تجربه است و نثر ساده و صمیمی آن کمک می کند راحت با آن ارتباط برقرار کنید.

3.شادترین کودک محله

چطور می شود یک کودک شاد و موفق تربیت کرد؟ چطور می شود در کنار تربیت کودک زمان اضافی برای خود نگه داشت؟

اگر سوال هایی که مطرح شد دغدغه شما به عنوان یک والدین پر مشغله است پس کتاب شادترین کودک محله به درد شما می خورد.

مهارت هایی که در این کتاب بیان شده مناسب کودکان 9 ماه تا 4 سال است اما به درد بچه های بزرگتر هم می خورد. هدف اصلی کتاب این است که به والدین کمک کند علت رفتار های نوپایشان را بفهمند و ارتباط بهتری با فرزندشان برقرار کنند.

چیزی که این کتاب را از دیگر کتب تربیت کودک متمایز می کند این است که این کتاب به شما می آموزد چطور رفتار های منفی کودک خود را کاهش داده و رفتار های مثبت او را تقویت کنید. علاوه بر این نویسنده این کتاب ادعا می کند اگر ترفند های به کار رفته در این کتاب را به کار بگیرید دیگر دچار کمبود وقت نمی شوید و برای خودتان زمان کافی خواهید دشت.

4.تربیت جنسی کودک

در دنیای امروز با افزایش ناهنجاری های جنسی، خطر تجاوز در کمین کودکان است. اگر می خواهید کودک خود را از خطر تجاوز حفظ کنید اطلاعات خود را در زمینه تربیت جنسی بالا ببرید.

کتاب تربیت جنسی کودک به شما یاد می دهد چطور به کمک بازی و شعر فرزندتان را از خطرات جنسی دور کنید. خواندن این کتاب به شما کمک می کند کودکی قوی و آگاه تربیت کنید که مهارت نه گفتن را دارد و با جسارت مقابل منحرفان جنسی بایستد.

کتاب های دیگری که بهتر است بخوانید

علاوه بر کتبی که معرفی کردیم کتاب های خوب دیگری برای تربیت کودک وجود دارند که متاسفانه محدودیت به ما اجازه نمی دهد که تمام آن ها را به شما معرفی کنیم اما لیستی از آن ها تهیه کرده ایم تا هروقت به کتابفروشی رفتید بتوانید با خیال راحت برای تربیت فرزندتان کتاب انتخاب کنید.

لیست اسامی بهترین کتب برای تربیت کودک:

-راهنمای کامل تربیت کودک

-چگونه با کودک رفتار کنم

-راهنمای والدین

-این بچه که اومد زندگی ما بهم ریخت

-قدرت والدین

-مادر کافی

-کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند

-مغز کودک من، از بارداری تا یک سالگی

-اولین سال تولد کودک به زبان آدمیزاد

-ماساژ کودک به زبان آدمیزاد

-باهوش بارآوردن کودکان به زبان آدمیزاد

-کلید‌های رفتار با کودک دو ساله

-کلیدهای طلایی تعلیم و تربیت کودکان (بارداری تا سه سالگی)

-مهارت‌های اولیه نوزاد

-مراقبت از کودک

-رفتار کودک

-۱۱۰۰ شیوۀ رشد و تربیت کودک

-به بچه ها گفتن، از بچه ها شنیدن

– منِ دیگر ما

-به کودکان شادبودن را بیاموز

– نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک

— والد متفکر کودک متفکر

-روانشناسی برای والدین (از تولد تا نوجوانی)

-هفته‌ی چهل و چند؛ بیست روایت از مادری در همین روزها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *