بازتاب مکیدن نوزاد (ج)

رفلکس مکیدن یکی از انواع رفلکس های نوزاد است که به بلعیدن غذا کمک کرده و باعث رشد عضلات دهان شده و به قرارگیری صحیح و مناسب زبان کمک می کند. مکیدن در اوایل به صورت بازتاب در نوزاد دیده می شود و با گذشت زمان به صورت یک عمل ارادی در خواهد آمد. این مقاله به عملکرد بازتاب مکیدنٰ، سن شروع و پایان و آسیب های آن در نوزادان خواهد پرداخت.

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب مکیدن در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

نحوه ی عملکرد بازتاب مکیدن

هنگامی که دهان نوزاد را با انگشت لمس کنید این بازتاب مشاهده می شود، به این صورت که هنگامی که انگشت خود را در دهان نوزاد قرار داده ، او شروع به مکیدن انگشت خواهد کرد. بازتاب مکیدن از مهم ترین بازتاب ها در تغذیه نوزاد است. 

سن شروع و پایان بازتاب مکیدن

این باز تاب به عنوان یکی از مهم ترین بازتاب ها در تغذیه کودک از بدو تولد شروع شده ودر چهار ماهگی نیز از بین خواهد رفت و به مکیدن آگاهانه تبدیل خواهد شد. 

دلایل مکیدن انگشت در نوزاد

نشانه های بدنی در نوزادان در حکم زبان بوده و اهمیت بالایی در برقراری ارتباط خواهند داشت. والدین برای آشنایی با زبان بدن و رفتارهای کودک خود از روانشناسان کمک بگیرند. در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل مکیدن انگشت در نوزادان خواهیم پرداخت. 

شناسایی محیط پیرامون

ناتوانی نوزادان در استفاده کامل از توانایی های ذهنی باعث شده تا برای آشنایی با اشیا اطراف خود هرچیزی را در دهانشان بگذارند. مکیدن انگشت یا مکیدن کل دست ناشی از همین موضوع است. علاوه بر تلاش نوزاد برای شناخت محیط پیرامون ، انتقال پیام به والدین نیز می تواند یکی از دلایل مکیدن انگشت باشد. 

احساس آرامش

مکیدن انگشت عملی لذت بخش برای نوزاد است. آنها این عادت را یا از دوران جنینی حفظ کرده و یا در اولین روزهای پس از تولد متوجه احساس آرامش هنگام مکیدن انگشت خود شده باشند که همین احساس خوشایند احتمال تکرار این رفتار را در نوزاد افزایش خواهد داد. 

دندان درآوردن

در سن دندادن درآوردن به دلیل خارشی که در لثه ها ایجاد می شود نوزاد به مکیدن انگشت  و یا وارد کردن جسم خارجی در دهان روی آورده تا خارش برطرف شود. 

احساس گرسنگی

مکیدن انگشت در اولین ماه های پس از تولد نشانگر احساس گرسنگی در نوزاد است. نوزادان به دلیل تجربه ی مکیدن سینه ی مادر و یا بطری شیر که در پی آن گرسنگی آنها رفع می شود، می خواهند با مکیدن انگشت زمان مجدد تغذیه خود را به والدین نشان دهند. 

احساس خستگی

با افزایش سن نوزاد ، ساعت خواب وی کاهش پیدا کرده و در این حالت ، مکیدن انگشت نشانه ای برای احساس خستگی و بی حوصلگی در نوزادان است. 

اضطراب و نگرانی

مکیدن انگشت در سنین بالاتر یکی از نشانه های اضطراب و تنش است. توجه به رفتارهایی که همراه با مکیدن انگشت صورت میگیرد در تشخیص علت اضطراب و تنش موثر است. مراجعه به مشاوره ی کودک و صحبت با او به حل اضطراب و تنش فرزند شما کمک خواهد کرد.

آسیب های مکیدن انگشت در نوزادان

مکیدن انگشت به طور کلی موضوع مهم و نگران کننده ای به شمار نمی رود و در همه ی نوزادان مشاهده می شود. اما در مواقعی می تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد. 

تغییر شکل استخوان های صورت

استخوان ها و عضلات بدن در سنین پایین ، انعطاف پذیری زیادی دارند و نوزادانی که عمل مکیدن انگشت را با شدت زیاد و برای مدت طولانی انجام می دهند باعث تغییر حالت استخوان های آرواره و فک به صورت نامناسبی شود. 

درآمدن دندان ها به صورت نامرتب

مکیدن انگشتان در دراز مدت باعث می شود دندان های شیری نوزاد به صورت نامرتب و کج رشد کند.جلو آمدن دندان های ردیف بالا و عقب رفتن دندان های ردیف پایین از دیگر عوارض مکیدن انگشت در نوزادان است. لازم به ذکر است به عقیده ی برخی از دندان پزشکان ، مشکلات مرتبط به دندان های شیری اثر بدی بر دندان های اصلی نداشته و ترک کردن مکیدن انگشت قبل از رویش دندان های اصلی انجام شود. 

مشکلات صحبت کردن

مکیدن انگشت در برخی مواقع به دلیل تاثیر بر شکل آرواره ها ، مشکلاتی در صحبت کردن ایجاد خواهد کرد. این مشکلات می تواند شامل لکنت زبان یا عدم توانایی در تلفظ برخی حروف باشد.

راه های کاهش مکیدن انگشت در نوزاد

مکیدن انگشت عوارض نا مطلوبی خواهد داشت که نهایتا  باید تا شش سالگی از بین برود. در ادامه به شرح برخی از راه کار ها در این زمینه خواهیم پرداخت. 

تذکر دادن

تذکر به کودک و آگاهی دادن به او می تواند اولین گام برای ترک این عادت باشد. توضیح دلایل ترک باید به زبان ساده و در حد فهم کودک باشد. 

پرت کردن حواس کودک

در مواقعی که کودک مشغول مکیدن انگشت است و یا قصد انجام این کار را دارد با پرت کردن حواس او به موضوعات دیگر ، می توان باعث شد تا این عمل را فراموش کند.

شناسایی نشانه ها

بررسی دقیق رفتار کودک در شبانه روز در شناسایی عامل مکیدن انگشت موثر است. به طور مثال شاید کودکی در هنگام خواب و به دلیل ترس این رفتار را انجام می دهد. 

وضع سیستم پاداش

هنگامی که کودک شما مکیدن انگشت را کناز گذاشته و یا کمتر انجام می دهد برای او پاداش در نظر بگیرید. تعیین پاداش موجب ایجاد انگیزه در ترک این رفتار خواهد شد. به طور مثال استفاده از روش اقتصاد ژتونی بسیار موثر است.روش اقتصاد ژتونی به این معناست که با هر رفتار مثبت به کودک خود یک امتیاز بدهید و در صورت انجام عمل مکیدن یک امتیاز از او کسر کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب مکیدن در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *