بازتاب گونه نوزاد (ج)

نوزاد پس از تولد به دلیل آنکه قدرت انجام حرکات به صورت ارادی را ندارد. از بازتاب ها و رفلکس های فطری برای ادامه ی زندگی و حفظ بقا استفاده می کند. این باز تاب ها از سن معینی آغاز و در سن خاصی نیز خاتمه خواهند یافت و فقط برخی از بازتاب ها مانند بسته شدن چشم هنگام ورود یک شی خارجی به آن تا بزرگسالی نیزادامه خواهند داشت. آگاهی از انواع بازتاب ها و مراجعه به پزشک در صورت بروز مشکل از وظایف والدین نسبت به کودکان است.

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب گونه نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب ها

به پاسخ ها ی غریزیٰ ٰٰٰ،فطری و خودکار نوزاد در قبال انواع تحریکات ، بازتاب گفته می شود. بازتاب ها برای نوزادان ارزش بقا دارند و در صورت نبود برخی بازتاب ها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به تامین نیازهای اولیه خود نیست.می توان گفت بازتاب ها در تعامل نوزاد با مادر نقشی تعیین کننده ایفا می کنند به گونه ای که مادر با دیدن واکنش نوزاد نسبت به چگونگی پاسخ به فرزند خود تشویق شده تا با مهربانی به او پاسخ دهد. 

نقش بازتاب گونه نوزاد

این بازتاب  از حیاتی ترین بازتاب های دوران نوزادی است که توسط آن نوزاد سینه ی مادر را روی صورت خود احساس کرده و دهنش را به سمت آن ببرد. نام دیگر این بازتاب ، بازتاب جستجو کردن است و برای حفظ بقای نوزاد بسیار حیاتی است. این بازتاب متفاوت از بازتاب مکیدن است. 

تفاوت بازتاب گونه و مکیدن

این دو بازتاب هر دو در غذا خوردن نوزاد را یاری می دهند. به گونه ای که بازتاب گونه در پیدا کردن سینه ی مادر نوزاد را کمک کرده و پس از آن با تحریک شدن سقف دهان، رفلکس مکیدن فعال و نوزاد شروع به مکیدن می کند. به بیانی دیگر بازتاب گونه، مقدمه ای برای بازتاب مکیدن است. 

راه تحریک و پاسخ بازتاب گونه نوزاد

برای آزمایش این بازتاب گونه نوزاد و گوشه ی دهان و لب های او را لمس کرده، نوزاد باید توانایی پیدا کردن محرک را داشته باشد و دهانش را به آن سو ببرد. این آزمایش راهی برای فهمیدن گرسنه بودن نوزاد است. عدم وجود این بازتاب دلیل قطعی برای وجود بیماری در نوزاد نیست ولی بهتر است برای اطمینان به پزشک مراجعه شود.

بازتاب گونه در چه سنی شروع و در چه سنی از بین خواهد رفت

این بازتاب مانند بسیاری از بازتاب ها مختص دوران نوزادی است و در زمان خاصی از بین خواهد رفت. از بین رفتن زودتر و یا دیر تر از موعد و یا عدم وجود بازتاب مشکل آفرین بوده و می تواند آسیب های جدی تری را در پی خواهد داشت. بازتاب گونه تنها تا سه هفته پس از تولد وجود خواهد داشت و پس از آن از بین خواهد رفت. نوزاد در هفته ی چهارم توانایی این را خواهد داشت که به صورت ارادی سر خود را حرکت داده و به سمت سینه ی مادر حرکت کند. 

سخن پایانی

بازتاب های دوران نوزادی علاوه بر حیاتی بودن برای بقای نوزاد ، در بسیاری از موارد تعیین کننده ی میزان سلامت نوزاد هستند. کسب اطلاعات در زمینه ی سلامت فرزند در دوران نوزادی ضروری است و باید برنامه ریزی هایی برای آموزش والدین در نظر گرفته شود. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب گونه نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *