تأثیر مواد مخدر بر بدن (ج)

فرد مصرف کننده ممکن است در طول زمان رای به دست آوردن حس سرخوشی مقدار مصرف خود را افزایش دهد یا روی به مصرف ماده مخدر قوی تر بیاورد. اگر میزان وابستگی به مخدر در فردی بالا باشد احتمال سرزدن اعمال خشونت آمیز برای رسیدن به مواد نیز وجود دارد. مهمترین اثر مواد مخدر بر سیستم عصبی و مغز است. در سیستم عصبی و مغز گیرنده هایی وجود دارد که این مواد بر روی آنها اثر می گذارد. مواد مخدر با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی بر نحوه تفکر، احساس و رفتار تأثیر می گذارد. گرچه تأثیر هرکدام از مواد مخدر با یکدیگر متفاوت است اما در بیشتر اوقات تأثیر هرکدام از آنها بسیار شبیه به هم بوده و با وابستگی و اعتیاد در فرد مصرف کننده همراه است.

 

مقاله از روی سایت عصر ایران کپی شده است( جملات قرمز فقط موارد اند که چک شده اند) تیتر سه باید حداقل سه خط نوشته شود.  

 

 

مواد مخدر چیست

مواد اعتیاد آور شامل سه دسته ی : مواد مخدر ، محرک و توهم زا می شود ولی در باور عامه تمامی این سه دسته به عنوان مواد مخدر شناخته می شوند. مواد مخدر توامان مغر و جسم را درگیر کرده ولی به دلیل ایجاد تغییراتی در ظاهر فرد و بیماری های ناشی از آن عوارض جسمانی  برجسته تر به شمار می آیند.

 

تأثیر مواد مخدر بر بدن

مواد مخدر با ساختارهای شیمیایی متفاوت ، عوارض و پیامدهای متفتوتی را به جا خواهند گذاشت. در ادامه به برخی از مهم ترین عوارض انواع مواد مخدر خواهیم پرداخت.

تغییر وزن

-افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن، یکی از مهم ترین عوارض مصرف مواد مخدر است. به طور مثال ماده ی مخدر شیشه منجر به کاهش وزن در افراد می شود و حتی در بسیاری از قرص های لاغری غیر مجاز از این ماده مخدر استفاده می شود. 

آسیب به دهان و دندان

-آسیب جدی به دهان و دندان ها یکی دیگر از عوارض مصرف مواد مخدر است. این عارضه در مواد کشیدنی بیشتر از انواع دیگر مواد دیده می شود. همچنین بعضی از مواد مخدر جویدنی باعث عفونت های دهان و لثه می شود. 

مشکلات گوارشی

-کاهش آب بدن ،یبوست، اسهال،حالت تهوع و استفراغ از جمله مشکلات گوارشی ناشی از اعتیاد و مواد مخددر است. 

اختلالات پوستی

-ضربان قلب و فشار خون افراد در نتیجه ی مصرف مواد افزایش خواهد یافت. و با تحت تأثیر قرار گرفتن عروق بدن باعث به وجود آمدن لکه هایی در پوست می شود.تغییر رنگ پوست به قرمز و همچنین حساسیت و خارش های پوستی شدید از دیگر عوارض مصرف مواد مخدر است. 

عفونت در دستگاه تنفسی

-مصرف مواد مخدر تدخینی در دراز مدت منجر به اختلالات ریه ، خون ریزی مجاری تنفسی، التهابات قفسه سینه، سرفه های طولانی مدت و در نهایت سرطان ریه خواهد شد.

کم شدن قوای جسمانی

-برخلاف باور عموم مواد مخدر تنها در کوتاه مدت قادر به افزایش مقطعی میل جنسی و مشکلاتی نظیر مشکلات نعوظ هستند. ولی تأثیرات دراز مدت مصرف مواد ، بی میلی جنسی، زود انزالی و انواع دیگر مشکلات جنسی است.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

-مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به انواع امراض و عفونت ها را به دلیل کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن افزایش می دهذ. همچنین اختلالات خواب و تغییرات خلقی و رفتاری از دیگر عوارض خماری ناشی از عدم مصرف مواد است.

اختلالات عصبی و شناختی

مواد مخدر به محض ورود به بدن ، بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. مواد می تواند حافظه و میزان توجه فرد و توانایی استدلال و برهان او را به طور کامل و یا نسبی مختل کند. مثلأ قدرت تصمیم گیری او را در شرایط بحرانی کاهش و یا کلا از بین ببرد.

تأثیر مواد مخدر بر مغز

اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر تأثیر مخرب بر جسم با تأثیر بر روی گیرنده های عصبی در مغر و اختلال در مسیر انتقال و دریافت پیام منجر به تأثیرات مخربی بر مغز فرد خواهد شد. از جمله ی این تأثیرات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

-تأثیر مخرب بر گیرنده های عصبی مرتبط با درد ؛ تنظیم تنفس و سیستم گوارشی که باعث کم شدن حس درد در فرد، اختلال در نفس کشیدن و یبوست خواهد شد. 

-اثر مخرب بر گیرنده های عصبی نوع دوم که منجر به کاهش احساس درد و زیاد شدن حجم ادرار می شود.

-افزایش انتقال دهنده هایی مانند دوپامین که باعث توهم و هذیان در فرد خواهد شد که در صورت ادامه ی مصرف منجر به اختلالاتی مانند اسکیزوفرنی در فرد می شود. 

مواد مخدر و ابتلا به بیماری ها

بعضی از مهم ترین بیماری هایی که بر اثر مصرف مواد مخدر پدید می آیند، عبارتند از:

ایدز

این بیماری از طریق خون و رابطه ی جنسی منتقل می شود و معتادانی که از سرنگ مشترک برای تزریق مواد استفاده کرده و یا روابط جنسی پرخطر و حفظت نشده دارند در معرض ابتلا به ایدز هستند. 

بیماری های کبد و کلیه

مصرف دراز مدت مواد مخدر منجر به افزایش مواد سمی در بدن شده که در نتیجه آسیب به کبد و کلیه ها حتمی است. به طور مثال در سوء مصرف الکل بیماری های کبدی بسیار رایج هستند.

عوارض قلبی و عروقی

رسوب چربی در رگ ها ، گرفتگی عروق، افزایش احتمال سکته و تغییر در ضربان قلب از نتایج مصرف مواد مخدر است. 

هپاتیت

هپاتیت نوع سی ، بیماری واگیر دار کبدی است که یکی از راه های انتقال آن استفاده از سرنگ مشترک در هنگام تزریق مواد است.

سرطان

مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به سرطان های ریه، پوست و سینه را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. 

مشکلات تنفسی

بسیاری از مواد مخدر کشیدنی منجربه آسیب جدی به دستگاه تنفس و بروز بیماری هایی مانند برونشیت ، آمفیزم و سرطان ریه خواهد شد. 

مشکلات در دوران بارداری

سقط جنین، تولد زودتر از موعد ، وزن کم هنگام تولد و مشکلات رفتاری در نوزاد در نتیجه ی اعتیاد در دوران بارداری است. همچنین اعتیاد مادر پس از تولد نوزاد در بروز اختلالات عصبی رشدی نیز موثر است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی (ج)

مصرف کنندگان موادمخدر بر این باورند که موادی مانند تریاک، شیشه و حشیش موجب افزایش توانایی های جسمی و شغلی و افزایش تمایلات و توانایی های جنسی است. بعضی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین مانند اتوبوس بین شهری و کامیون به دلیل کاهش نیاز به خواب و افزایش ساعات کار و کسب درآمد بیشتر سراغ مواد مخدر می روند. بعضی از بیمارانی که از دردهای اندام و ستون فقرات رنج می برند، به خاطر همین توصیه های غلط سراغ تریاک رفتند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

مقاله از سایت عصر ایران کپی شده است. سه تا سایت اول (و حتی مقاله هنر زندگی) را منبع قرار دهید و تمام مطالب را با تغییراتی در ساختار جمله نویسید. 

آیا باور رایج تاثیر مصرف مواد مخدر در بهبود عملکرد جنسی درست است؟

یک باور غلط وجود دارد و آن این است که مصرف مواد مخدر برای افزایش توانایی و تمایلات جنسی و درمان انزال زودرس بسیار خوب است. مواد مخدر همانطور که بر سلامت جسمی و روانی اثر می گذارند بر روابط زناشویی نیز اثرات زیان بار زیادی به جا می گذارند. مواد اعتیادآور به دو گروه مواد مخدر مانند تریاک، شیره و کراک و مواد محرک مانند حشیش، شیشه، اکس و … تقسیم می شوند. برخی از مصرف کننده ها بر این باورند که می توانند دردهای جسمی خود را با مصرف تریاک کاهش دهند در حالی که مصرف این مواد به هر دلیلی بر روی مسائل جنسی تاثیر مخربی به جا خواهد گذاشت.پس می توان گفت مصرف مواد مخدر در دراز مدت نه تنها اثر مثبت بر بهبود عملکرد جنسی نداشته، بلکه باعث به وجود آمدن مشکلات جنسی شدید تر در افراد خواهد شد

تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی

تأثیر مصرف مواد مخدر در رابطه ی جنسی را از دو دیدگاه تأثیر جسمی و روانی می توان بررسی کرد.

تأثیر جسمی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

مواد مخدری که خاصیت آرام بخشی دارند موجب کاهش حساسیت بدن خواهند شذ و همچنین در کاهش درد های جسمی موثر هستندو ولی به مرور زمان و با ایجاد تحمل بدن نسبت به ماده ی مصرفی فرد مجبور به افزایش میزان ماده  مخدر شده که نه تنها باعث اعتیاد خواهد شد بلکه عوارضی مانند بی میلی جنسی، بی تمایلی به برقراری رابطه و زود انزالی خواهد شد.

تأثیر روانی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

افزایش اعتماد به نفس کاذب در فرد و تصور فوق العاده بودن وی در رابطه ی جنسی از عوارض اولیه ی مصرف مواد مخدر است ولی در دراز مدت بی میلی جنسی، انواع اختلالات و کژ کاری های جنسی پدید خواهد آمد. همچنین در برخی مواد میل جنسی به حد غیر طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد که در نتیجه بیش فعالی جنسی و بروز رفتارهای مخرب اجتماعی اتفاق خواهد افتاد.

انواع مواد مخدر و تأثیر آن ها بر عملکرد جنسی

در ادمه به بررسی تأثیرات رایج ترین و پرمصرف ترین مواد مخدر بر عملکرد جنسی افراد خواهیم پرداخت.

ماری جوانا( ماده ی مخدر گل)

بر اساس تحقیقات انجام شده ، ماری جوانا در کوتاه مدت سبب زیاد شدن میل جنسی خواهد شد ولی مداومت در مصرف آن، ناباروری زنان و عقیم شدن مردان را به دنبال دارد. به بیان دیگر ماده ی موثر در ماری جوانا( کانا بینویید) با کاهش تستوسترون خون ، میل جنسی در مردان را کم خواهد کرد و سبب مشکلاتی در نعوظ خواهد شد. همچنین در زن ها و با مصرف طولانی مدت ماری جوانا سیکل قاعدگی و عادات ماهانه مختل خواهد شد. از دیگر مضرات این ماده ی مخدر ایجاد بی انگیزگی و بی ارادگی در زندگی فرد است. فرد معتاد به ماده ی مخدر گل پس از مدتی دجار سرد مزاجی و مشکلات زیادی در زندگی زناشویی خواهد شد. 

حشیش

ماری جوانا و حشیش هر دو برآمده از گیاه شاهدانه هستند و تحت عنوان کانابیس ها طبقه بندی می شوند. تفاوت این دو ماده در این است که حشیش از صمغ و گل از سرشاخه ها به دست می آید. حشیش ماده ی موثر بیشتری دارد و در نتیجه عوارض بیشتری حتی در کوتاه مدت خواهد داشت. تمامی اثرات سو ماری جوانا در عملکرد جنسی در مورد حشیش با شدت بیشتر دیده می شود. 

خانواده تریاک

تریاک و هم خانواده های آن مثل شیره ، شیره ی سوخته، کراک، ترامادول و غیره در باور عام به عنوان ماده ی موثر برای داشتن یک رابطه ی جنسی موفق به کار برده می شود. تریاک و هم خانواده های آن ممکن است در کوتاه مدت باعث برطرف شدن زود انزالی و عملکردی قوی در برقراری رابطه ی جنسی شوند، ولی اثرات مخرب و جبران ناپذیری در دراز مدت بر سلامت جسمی و روانی فرد خواهند گذاشت. وابستگی جسمی شدید، افسردگی و انواع  مشکلات روانی از عوارض مصرف تریاک و هم خانواده های آن است. 

مواد محرک و آمفتامین ها

مواد تحریک کننده عبارتند از شیشه، آمفتامین ها، کوکایین، اکس و اخیرأ ریتالین. ریتالین دارویی بود که برای کودکان بیش فعال استفاده می شد تا سبب افزایش تمرکز شود اما متأسفانه گروهی از افراد با آن آشنا شدند و از آن سوء استفاده کردند. اکس هم اخیرأ در کشورهای مختلف از جمله کشور ما مورد سوء استفاده افراد به خصوص جوانان قرار می گیرد. مصرف این مواد محرک ، افراد را دچار توهم کرده و در نتیجه حس واقعیت سنجی در آنها از بین می رود و چون این حس از بین می رود، افراد فکر می کنند که هروقت از این مواد استفاده کنند میزان و زمان لذت جنسی شان افزایش پیدا می کند، در حالی که اینطور نیست. خطر مهم دیگری که این مواد دارند این است که از آنجا که نیمه عمر این مواد حدود 4 تا 6 ساعت است، فرد ممکن است پس از صرف تحت تأثیر قرار گرفته و دست به رفتارهای پرخطر جنسی بزند ، ممکن است قربانی سوء استفاده جنسی شده و یا به دیگری تجاز کند

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد مواد مخدر در کوتاه مدت سبب به وجود آمدن توانایی کاذب در عملکرد جنسی خواهد شد ولی در حقیقت مصرف هرگونه مواد مخدر در طولانی مدت با تمایلات جنسی و قدرت عملکرد جنسی رابطه ی معکوس دارد. بهترین راه برای حل مشکلات جنسی و بهبود توانایی جنسی مراجعه به سکس تراپیست و استفاده از مشاوره های جنسی صحیح و کارآمد است. در کنار استفاده از روانشناس ، تغذیه ی مناسب، خواب کافی، ورزش و تفریح به تقویت عملکرد جنسی افراد کمک خواهد کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

مشکلات جنسی زنان (ن)

اختلالات جنسی در زنان یکی از علل مهم نارضایتی های جنسی در جامعه ایران می باشد. این اختلال سبب سردی روابط و گسترش طلاق می شود. اینکه اختلالات جنسی زنانه چه هستند و باید چطور با آنها برخورد کرد موضوعی است که در این مقاله به مطالعه آن می پردازیم. 

 

مشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی از جمله مسائل مهمی هستند که کیفیت روابط زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهند. آمارها نشان داده که ریشه بسیاری از مشکلاتی که در زندگی زوجین وجود دارد از عدم برقراری رابطه جنسی درست است.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که بسیاری از زنان از بیان کردن مشکلات جنسی شان خجالت می کشند. این زنان بیان کردن مشکلات جنسی خود را برخلاف حجب و حیایی می دانند که سالیان دراز به آن امر شده اند. بهتر است اول از هر چیز این دیدگاه کنار گذاشته شود. اگر زنان احساس می کنند با مشکلاتی رو به رو هستند لازم است به پزشک متحصص مراجعه کنند.

مشکلات جنسی زنان چند نوع است؟

بی میلی یا سردمزاجی در زنان

بی میلی جنسی در برهه های مختلف می تواند به سراغ زنان بیاید. به عنوان مثال برخی زنان در طول دوران بارداری دچار بی میلی جنسی می شوند. همچنین در زمان هایی که استرس و فشار به روی زنان بیشتر است بی میلی جنسی در آنها بیشتر می شود. به طور کلی بی میلی جنسی از عوامل مختلف روانی و فیزیولوژیکی ناشی می شود.

اختلال بیزاری یا تنفر جنسی

(این اختلال از نوع حادتر اختلال بی میلی جنسی می باشد)

اختلال در برانگیختگی جنسی

(فرد واجد میل جنسی است اما برانگیخته نمی شود)

هراس از آلت

(فرد از برقراری رابطه هراس و اضطراب زیادی دارد و عضلات شکم، ران و دست او سفت می شود.)

واژینیسموس

در این اختلال عضلات ورودی واژن هنگام دخول دچار انقباض شدید می شود. این اختلال از جمله مشکلات اصلی زنان در رابطه جنسی می باشد. اختلال واژینیسموس منجر به نگرانی و پریشان حالی زیادی در زنان می شود. از جمله دلایل بروز واژینیسموس می توان به مشکلات در رابطه با همسر، ترس از بارداری یا تجربه رابطه جنسی قبلی دردناک اشاره کرد.

آمیزش دردناک

(آمیزش برای خانم بسیار دردناک می شود)

اختلال نرسیدن به ارگاسم

این مشکل در زنان به دو صورت اولیه و ثانویه بروز پیدا می کند. در حالت اولیه، زن تا بحال ارگاسم را تجربه نکرده است. در حالت ثانویه فرد قبلا ارگاسم را تجربه کرده است اما حالا در آن به مشکل می خورد. برخی زنان بدون رسیدن به ارگاسم نیز از رابطه جنسی لذت می برند. اما برای برخی دیگر نرسیدن به ارگاسم مشکل بزرگی است که شریک جنسی آنها را نیز درگیر می کند.

اختلال سردرد پس از آمیزش

(فرد بعد از آمیزش دچار سردرد، سرگیجه و تهوع می شود)

اختلال ملال پس از آمیزش

(فرد بعد از آمیزش دچار غم و اندوه شدید می شود و ممکن است گریه کند.)

کدام یک از مشکلات جنسی زنان حادتر است؟

بیزاری جنسی از همه مشکلات جنسی زنان حادتر است و درمان آن از همه شدیدتر می باشد. در این اختلال فرد نه تنها تمایلی به نزدیکی ندارد بلکه از آن بیزار و متنفر است. ممکن است فرد در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته باشد و در بزرگسالی این اختلال در او بروز پیدا کند. تجاور و کودک آزاری حتی توسط محارم، یا فرهنگ و تربیت سخت و متعصبانه در خانواده می تواند منجر به بروز این اختلال شود.

بعضی مواقع آموزش هایی که منجر به خشم زن نسبت به رابطه جنسی می شوند می توانند علت این اختلال باشند. مثلا ممکن است یک زن مقاربت را نشانه بیچارگی، تسلیم بودن و ستم پذیری اش بداند. این باورها می تواند به خشم و بیزاری جنسی منجر شود.

درمان مشکلات جنسی در زنان

سکس تراپی به درمان مشکلات جنسی در زنان کمک شایانی می کند. اولین قدم این است که خجالت خود را کنار بگذارید. با همسر خود درباره مشکل جنسی که درگیر آن هستید صحبت کنید. شما می توانید همراه همسر خود به یک مشاوره جنسی مراجعه کنید تا در برطرف کردن مشکلتان به شما کمک کند.

از جمله عواملی که منجر می شود فرد تصمیم به درمان خود نگیرد این است که او فکر می کند تنها اوست که به این مشکل دچار شده است. در حالیکه باید بدانید تقریبا 40 درصد از زنان در زندگی خود یک یا چند نوع اختلال جنسی را تجربه کرده اند.

بهتر است هر جه سریع تر روند درمان خود را آغاز کنید. در این راستا می توانید از کمک روانشناس، سکس تراپیست و یا مشاوره جنسی بهره بگیرید. دارودرمانی نیز در بعضی مواقع به درمان مشکل شما کمک می کند.

سوالات متداول

با چه روشی به درمان مشکلات جنسی بپردازیم؟

روش های مختلفی در جهت درمان این مشکلات وجود دارند. روانشناس و سکس تراپیست می تواند در بهبود مشکلات جنسی شما کمک شایانی بکند.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشکلات جننسی زنان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره و روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دروغ و پنهان کاری در ازدواج (ن) _ لیبیدو

پنهان کاری هایی که در ازدواخ اتفاق می افتد همیشه مشکل ساز می شود. این پنهان کاری ها تاثیرات منفی به روی روابط زوجین می گذارد. زمانی که دو نفر با هم زندگی مشترکشان را آغاز می کنند توقع دارند که زندگی شان با صداقت شروع شده باشد. هر دو طرف حق این را دارند که در مورد مسائل مهم و تاثیر گذار آینده همدیگر با خبر باشند. در این میان پنهان کاری و دروغ آرامش زندگی را از بین می برد. خیلی ها گمان می کنند اگر واقعیت را بگویند طرف مقابل را از دست می دهند. یا فکر می کنند با واکنش شدیدی رو به رو خواهند شد. به همین ترتیب تصمیم می گیرند که موضوعی را از شریک زندگی خود مخفی کنند. در این مقاله می خواهیم مطالب بیشتری درباره دروغ و پنهان کاری در ازدواج ارائه دهیم.

دروغ و پنهان کاری در ازدواج

هنگامی که زندگی مشترکی را با یک فرد آغاز می کنید بهتر است تا جای ممکن از پنهان کاری و دروغ جلوگیری کنید. زیرا فاش شدن پنهان کاری شما تا ابد بی اعتمادی و آثار مخرب دیگری را در پی دارد. حتی اگر شخص مقابل متوجه رازهای شما نشود شما همیشه عذاب وجدان همراه خود دارید.

توجه داشته باشید که همه پنهان کاری ها رفته رفته منجر به دروغ می شود. زمانی که حقیقت فاش شود ممکن است کنترل اوضاع از دست شما خارج باشد. مسائلی هم وجود دارد که گفتن آنها هنگام ازدواج لزومی ندارد.

دلایل دروغ و پنهان کاری

یکی از مسائلی که باعث پنهان کاری در ازدواج می شود سلطه گر بودن یکی از طرفین است. در نتیجه این خلق و خو طرف مقابل سعی می کند با پنهان کردن حقیقت جلوی خشم طرف مقابل را بگیرد. 

دومین دلیلی که به پنهان کاری منجر می شود، بی اهمیت دانستن موضوع است. ممکن است یکی از طرفین فکر کند این موضوع آنقدر جدی نیست که آسیب زا یا مهم باشد در نتیجه حقیقت را پنهان می کند. 

یکی دیگر از دلایلی که مانع گفتن حقیقت می شود ترس از دست دادن شریک زندگی است. یکی از طرفین می ترسد با گفتن حقیقت زندگی اش را خراب کند، در نتیجه برای حفظ زندگی خود حقیقت را پنهان می کند. 

چه چیزهایی را نباید در زندگی مشترک پنهان کرد؟

لازم است هر چه در گذشته، حال یا آینده که در حال رخ دادن است و تاثیر بر زندگی تان می گذارد به همسرتان بگویید. اگر پنهان کاری در این مسائل رخ دهد، اگر منجر به جدایی هم نشود روابط شما سرد شده و بی اعتمادی و خیانت اتفاق می افتد. این آسیب ها جبران ناپذیر هستند و پیشنهاد می شود هیچگاه چیزی را از همسر خود پنهان نکنید. در ادامه چند مورد از مسائلی که نباید در ازدواج پنهان کنید را می خوانیم.

مسائل مالی

مسائل مالی بخصوص در آقایان از جمله مسائلی است که پنهان می شود و به همسر گفته نمی شود. این مردان وقتی برای شروع زندگی مشترک اقدام می کنند وضعیت مالی خود را آنطور که هست نشان نمی دهند. به طبع اگر وضعیت مالی فرد مقابل بهتر باشد، این پنهان کاری را بیشتر ادامه می دهند. هنگامی که وارد زندگی شدند مسائل مالی خود را نشان می دهند و ممکن است به خراب شدن رابطه منجر شود. پس بهتر است وضعیت مالی خود را که تاثیر زیادی به ازدواج شما دارد حتما بیان کنید.

روابط جدی ای که قبل از او داشته اید

لازم است شریک زندگی تان از کسانی که در زندگی شما به صورت جدی حضور داشته اند با خبر شود. زیرا ممکن است به یک آن این افراد دوباره در زندگی شما حضور پیدا کنند و همه چیز خراب شود.

مسائل جدی ای که در خانواده شما وجود دارد

مسائلی که در رابطه با خانواده شما است و زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله مسائل مهمی است که هنگام ازدواج باید گفته شود. باید با سخت گیری اجازه ندهید که این مسائل در زندگی شما و همسرتان مشکل ساز شود.

بیماری های جدی

لازم است هر بیماری جسمی یا روحی ای که دارید را با طرف مقابل در میان بگذارید. او قرار است تا آخر عمر در کنار شما زندگی کند. بیماری شما زندگی او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. او حق دارد خودش تصمیم بگیرد که وارد زندگی مشترک با شما بشود یا نه.

اخلاق های خاص شما

اگر اخلاق خاصی دارید که می دانید ممکن است برای بعضی افراد قابل هضم نباشد حتما قبل از ازدواج آن را بیان کنید. برای اینکه نه شخص مقابل نه خودتان درگیر این موضوع شوید، به هیچ وجه این مسائل را پنهان نکنید. شما خواسته یا ناخواسته این اخلاق ها را نشان می دهید. حتی اگر در ابتدای کار در صدد پنهان آنها بر آیید اما پس از مدتی نمی توانید آنها را پنهان کنید.

اعتیاد به مواد مخدر یا چیز دیگر

اگر به مواد مخدر یا الکل یا هر چیز دیگری اعتیاد دارید باید قبل از ازدواج آن را با همسرتان در جریان بگذارید. این گونه مسائل چیزهایی نیستند که شما بتوانید آن را پنهان کنید. ممکن است فکر کنید دور از چشم همسر اعتیادتان را ترک می کنید، اما این فکر درستی نیست. همچنین ترک اعتیاد پروسه دشواری است که به حمایت دیگران و مشاوره نیاز دارد. ترک خودسرانه موقتی است و بازگشت دوباره را در پی دارد. نگفتن این مسئله موجب بی اعتمادی و بازگشت دوباره به اعتیاد می شود. بازگشت دوباره به اعتیاد زندگی مشترک و مسئولیت پذیری ای که نسبت به همسرتان دارید را تحت تاثیر قرار می دهد.

چه چیزهایی را می توان از شریک زندگی پنهان کرد؟

اشتباهاتی که حل شده و دیگر تاثیری به زندگی شما نمی گذارند از جمله مسائل قابل پنهان کردن می باشند. مسائل مربوط به خانواده شما که تاثیری به روی زندگی مشترکتان ندارند را می توانید به شریک زندگی خود نگویید. افرادی که مدتی در زندگی شما حضور کمرنگی داشته اند نیز موضوعی نیست که گفتن آن به فرد مقابل الزامی باشد. اگر قبلا بیماری روحی یا جسمی ای داشته اید که درمان شده و دیگر بر نمی گردد، آن را لازم نیست بگویید. اما اگر احتمال می دهید ممکن است این بیماری برگردد آن را با شریک زندگی تان در جریان بگذارید.

پیامدهای پنهان کاری

بعد از اینکه حقیقت آشکار می شد احتمال ادامه داشتن رابطه بسیار کم می شود. می توان گفت یکی از پیامدهای پنهان کاری تمام شدن و از بین رفتن رابطه است. 

اگر رابطه ادامه دار باشد این رابطه سرشار از بی اعتمادی خواهد بود، در صورتی که اعتماد شرط اول هر رابطه ای می باشد. 

آسیب های روانی یکی دیگر از پیامد های پنهان کاری در رابطه است. فردی که چیزی را پنهان می کند مدام نگران فاش شدن راز خود است و فشار روانی زیادی را تحمل می کند. 

عمدتا دلیل دروغ گفتن و پنهان کاری خیانت است. فرد مقابل ممکن است بعد از اینکه متوجه دروغ همسرش شد برای مقابله با احساس منفی متقابلا دست به خیانت بزند. 

طرز بیان دروغ و پنهان کاری

بهتر است همیشه گوش شنوا برای شنیدن حرف های طرف مقابلتان داشته باشید. هرگاه واقعیت به شما گفته شد سعی کنید رفتار درستی داشته باشید تا طرف مقابل از گفتن حقیقت پشیمان نشود. ممکن است رفتار بد شما بعد از آشکار شدن حقیقت طرف مقابل را به اینکه دیگر هیچ چیزی را با شما در میان نگذارد وادار کند.

شما می توانید نحوه برخورد با افراد دروغگو را بشناسید تا بدانید در این مواقع چگونه برخورد کنید. 

سوالات متداول

برای جلوگیری از پنهان کاری چه کار کنیم؟

برای اینکه شخص مقابل چیزی را از شما پنهان نکند بهتر است همیشه برای او گوش شنوا داشته باشید. وقتی با شما صحبت میکند واکنش های تندی نشان ندهید که از گفته خود پشیمان شود. با این روش شما می توانید از پنهان کاری جلوگیری کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه دروغ و پنهان کاری در ازدواج می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره  9092305265 تماس بگیرید.

درمان شخصیت اجتنابی(ن) _ لیبیدو

هیچ یک از ما از اینکه وقت خود را صرف فکر کردن به طرد شدن از طرف دیگران کنیم لذت نمی بریم. اما بسیاری افراد در اطراف ما وجود دارند که مدت زیادی از عمر خود را صرف فکر کردن به این موضوعات می کنند. البته باید بگوییم آن ها هم از این وضعیت رنج می برند اما شرایط ذهنی و آموختنی آنها به نوعی بوده که این الگوی فکری در آنها شکل گرفته است. این افراد مدام احساس عدم کفایت دارند و از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند. در این مقاله قصد داریم تا درباره راه های درمان اختلال شخصیت اجتنابی مطالبی ارائه دهیم.

درمان شخصیت اجتنابی

اختلال شخصیت اجتنابی یک الگوی رفتار و فکر کردن گسترده است. این الگو شامل اجتناب ورزیدن از جمع های مختلف، احساس بی کفایتی و ترس از طرد شدن می باشد. متاسفانه این اختلال جنبه های دیگر زندگی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. فرد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی در موقعیت های شغلی و یا موقعیت های دیگر به خوبی ظاهر نمی شود.

این افراد احتمالا از جستوجوی شغل فرار می کنند. تا زمانی که مطمئن شوند طرد نمی شوند از حریم امن خود بیرون نمی آیند. این افراد همیشه تنهایی را ترجیح می دهند و ریسک رفتن در اجتماع را نمی پذیرند. از دیگر ویژگی های این اختلال می شود به حساسیت زیاد به انتقاد دیگران اشاره کرد. همچنین اعتماد به نفس این گروه بسیار پایین است.

علائم اختلال شخصیت اجتنابی کدام است؟

از عدم پذیرش یا انتقاد ناراحتی شدیدی پیدا می کند. این افراد هیچ دوست صمیمی ای ندارند یا اگر داشته باشند تعداد آنها بسیار کم است. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی به صحبت کردن با دیگران تمایلی ندارند. این افراد از فعالیت های دست جمعی پرهیز می کنند. از ترس انجام کار اشتباه اصلا با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند. این افراد در مورد مشکلات احتمالی اغراق می کنند و این الگوی ناخودآگاه ذهن آنهاست. همچنین این افراد در روابط صمیمی به شدت خویشتن دار هستند. این افراد از ریسک پذیری پایینی برخوردار هستند، چیزهای جدید را امتحان نمی کنند چون ممکن است شرم آور باشند.

برخی علائم برای بعضی از بیماران خود را نشان می دهند. به عنوان مثال برخی از این بیمارها نیازمند احساس دوست داشته شدن هستند. این افراد از احساس لذت خالی هستند و هیچ احساس لذتی نمی کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی از گفتن حرف اشتباه یا انجام رفتار اشتباه می ترسند در نتیجه به شدت کمرو هستند. متاسفانه افرادی که دارای شخصیت اجتنابی هستند نمی توانند در موقعیت ها اجتماعی مختلف به خوبی ظاهر شوند. ترس از اشتباه کردن، باعث می شود نتوانند تصمیم گیری کنند.

این افراد آغاز کننده ارتباطات اجتماعی نیستند و از آن طفره می روند. در صحبت های این افراد هیچ ادعایی وجود ندارد و این از احساس دودلی آنها با فکر نکند کار اشتباهی انجام دهم نشات می گیرد. افراد مبتلا به شخصیت اجتنابی نمی توانند به دیگران اعتماد کنند و این برای آنها زندگی تلخی توام با شک را رقم می زند. نداشن عزت نفس ویژگی مهمی است که بارها و بارها در مقالات مختلف برای افراد مبتلا به شخصیت اجتنابی ذکر شده است. این افراد به صورت خود به خود، از موقعیت های خنثی برداشت منفی می کنند.

چرا به شخصیت اجتنابی دچار می شویم؟

علل بروز اختلال شخصیت اجتماعی ناشناخته است. به طور کلی عوامل بروز اختلالات شخصیت ناشناخته هستند. اما گمان می بریم عوامل مختلف روانی، اجتماعی، محیطی و ژنتیکی در بروز این اختلال موثر باشند.

اگر پدر و مادر در زمان خردسالی کودکشان از او سوءاستفاده عاطفی به عمل آورند احتمال بروز این اختلال در بزرگسالی بیشتر می شود. تمسخر، کمبود محبت و توجه و انتقاد از سوی والدین نیز می تواند به بروز اختلال شخصیت اجتنابی منجر شود. همچنین از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در بروز این اختلال می توان به پذیرفته نشدن در گروه همسالان نیز اشاره کرد.

غالبا افراد مبتلا به اختلال شخصیت اجتنابی در کودکی کم رو و خجالتی بوده اند. در کودکی از موقعیت های جدید و افراد جدید اجتناب می کرده اند. این اختلال در بزرگسالی با عدم شرکت در محافل عمومی و احساس ترس از طرد شدن خود را نشان می دهد. در واقع در بزرگسالی این اختلال تشدید می شود.

اختلال شخصیت اجتماعی چگونه تشخیص داده می شود؟

اولین گام در درمان اختلال شخصیت اجتماعی، شناسایی درست این اختلال می باشد. این اختلال معمولا در بزرگسالی و در سن بالای 18 سال خود را نشان می دهد. این از آنجا که فرار از موقعیت های جدید و خجالتی بودن برای کودکان عادی است نشات می گیرد.

این اختلال با سایر اختلالات شخصیت مانند اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال شخصیت وابسته، اختلال شخصیت مرزی، اختلال مصرف مواد مخدر و افسردگی همپوشانی دارد. به همین علت تشخیص این اختلال کار ساده ای نیست.

بهترین راه شناسایی آن است که فرد به روانشناس متخصص مراجعه کند. روانشناسان با وجود تجربه زیادی که در دیدن اختلالات مختلف دارند، با دیدن برخی علائم تشخیص می دهند که بیمار دچار چه اختلالی شده است و راه درمان آن چه می باشد.

اختلال شخصیت اجتنابی چگونه درمان می شود؟

درمان شخصیت اجتنابی دشوار است، زیرا این شخصیت در طی سالیان سال به الگوهای غلط فکری عادت کرده و این الگوها درون آن فرد جا افتاده اند. با این حال همه افرادی که دچار اختلالات شخصیت هستند درد و رنج می کشند. همین درد و رنج سبب می شود که فرد به درمان علاقه نشان دهد. آنها مایل به برقراری رابطه هستند اما در ایجاد رابطه عاجز هستند. عزت نفس پایینی که این افراد دارند مانع برقراری رابطه خوب با دیگران می شود. در نتیجه هدف از درمان شخصیت دوری گزین بازسازی کردن الگوهای فکری درون آن فرد است. 

افرادی که دچار اختلال شخصیت اجتنابی هستند به فکر درمان خود نمی افتند. زیرا در این نوع الگوی رفتار و فکر کردن خود غرق شده و توان تشخیص غلط بودن آن را ندارد. این افراد ممکن است برای مشکلات دیگر نظیر اضطراب یا افسردگی به پزشک معالجه کنند. پزشک متخصص بعد از بررسی علائم انها متوجه می شود اضطراب و افسردگی آنها از اینجا نشات می گیرد و راه های درمانی را به کار می بندد.

در چنین مواردی خوب است اگر اطرافیان فرد از اطلاعات کافی برخوردار باشند و با مشاهده برخی علائم فرد را به مراجعه به روانشناس تشویق کنند. مراجعه به روان شناس (روان درمانی) و در صورت نیاز، مراجعه به روان پزشک (دارو درمانی) دو روش قابل تامل برای درمان اختلال شخصیت اجتنابی می باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان شخصیت اجتنابی می توانید با مشاوران مرکز روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

تز دکتری چیست ؟

 

 

 • پایان نامه چیست؟

پایان نامه تحقیق در موضوعی عمدتا خاص و یا معضل یک جامعه یا یک مسئله ای حل نشده است که در قالب پایان نامه یا تز یا رساله نگارش میشود؛ که دانشجویان دکتری و ارشد و حتی کارشناسی نیز در برخی رشته های فنی و حرفه ای برای دریافت مدرک تحصیلی باید پایان نامه ارائه دهند.

پایان نامه مانند نخستین تحقیق جدی و چالش دانشجویان و برآیند کل سال های تحصیلی آنان است .

 • تفاوت پایان نامه و تز دکتری چیست؟

در اکثر دانشگاه ها تفاوتی بین پایان نامه و تز قائل نمیشوند اما در جوامع عمومی کلمه «پایان نامه» برای مقطع کارشناسی ارشد و کلمه «تز» برای مقطع دکتری استفاده میشود !

تز دکتری معمولا بسیار مفصل تر و تشریحی تر از پایان نامه میباشد یعنی از نظر پروپوزال ، نوآوری در مسئله ، نگارش و طراحی پایان نامه که نقش حیاتی دارد و کامل بودن آن بسیار مهم است .

در تز دکتری به تنظیم و تدوین آن بسیار توجه باید کرد ؛ زیرا از نگارش موضوع ها و محتوا های تکراری بپرهیزید چون ارزشی در ارائه شما ندارد و دانشجویان ملزم به نگارش  محتوای جدید و موضوعات چالش برانگیز هستند که آنها را در راه حرفه  ای تر شدن و با جدیت کامل در راه چگونگی حل مسئله سوق میدهد ؛ سپس با تحقیق ها و پژوهش های خود در مسیر یافتن جواب ، به جوابی قطعی رسیده و گزارشات خود را در راه رسیدن به جواب نگارش میکنند ؛ جوابی که شاید بر خلاف میل او باشد اما چه خوب و چه بد حقیقت را آشکار میکنند و به جواب میرسند .

 • آیا پایان نامه یا تز را میتوان خرید ؟

متاسفانه باید بگویم بله!! پایان نامه ها در برخی سایت ها و بازار های سیاه وابسته به مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری با مبالغی متفاوت به فروش میرسد که به صورت غیر قانونی بوده و دانشجویان میبایستی چکیده سال های تحصیلی خود را در قالب پایان نامه با پژوهش بر روی یک مسئله به دانشگاه ارائه کنند و خریدن پایان نامه در آینده و در مدارج بالاتر ممکن است مشکل ساز شود .

 • آیا چاپ مقاله تاثیری در پذیرش دکتری دارد؟

اگر در دوره کارشناسی ارشد هستید و میخواهید برای جلب نظر برخی اساتید و پذیرش در مقطع دکتری به چاپ مقاله روی بیاورید باید بگویم سخت در اشتباه هستید و وقت خود را با این کار هدر میدهید . هیچگاه فکر نکنید چون کسی مقاله دارد پس حتما در مقطع دکتری پذیرش خواهد شد ؛ شما باید با بررسی کامل مسئله و تجزیه و تحلیل خود به استاد ثابت کنید این قابلیت را دارید که چگونه یک مسئله را به درستی حل کنید .

 • تاریخچه پایان نامه

دانشگاه ییل در سال 1861 میلادی نخستین مدرک دکتری را در سه رشته ادبیات کهن ، فیزیک و روانشناسی اعطا کرد. قدیمی ترین پایان نامه ایران هم در مدارس دارالفنون بوده که متعلق به سال 1312 شمسی میباشد که در کتابخانه های مرکزی دانشگاه تهران نگهداری میشوند .

پرسش و پاسخ در مورد افسردگی سالمندان

به مدت یک دقیقه گذشته‌تان را بررسی کنید. افرادی که با آنها در ارتباط بودید، کودکی‌تان که از دست رفته، دارایی‌هایی که از دیگر ندارید و خود زمان که دیگر بازنمی‌گردد. همه را از نظر بگذرانید. چه حالی دارید؟ مسلما حال خوبی نیست. این حسی است که سالمندان دارند. با این حال، شما هنوز جوان هستید و کلی زمان دارید. اما سالمندان زمان زیادی ندارند. هرچه خاطرات شما بیشتر باشد، میل بیشتری دارید که آنها را مرور کنید، بنابراین از دست دادن آنها شما را بیشتر غمگین خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد افسردگی در دوران سالمندی مطالبی را برای شما بیان کنیم. پس با ما باشید.

 سر تیتر ها مرتبط نیستن.
به عنوان اصلی پرداخته بشه
مقاله ناقص است . لطفا پرسونا رو در نظر گرفته و قبل از شروع نوشتن در نظر بگیرید که مخاطبتان چه کسانی هستند، برای چه مقاله را می خوانند دنبال چه هستند؟

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روان‌شناختی عصر حاضر است که عملکرد طبیعی فرد را در زندگی روزمره مختلف می‌کند و عموما با خلق پایین یا غمگین بودن همایند است.

 

عوامل مستعد کننده افسردگی کدام اند؟

در صورتی که برخی ویژگی‌ها در فرد وجود داشته باشند، احتمال افسرده شدن فرد (با در نظر گرفتن یک یا چند عامل راه اندازی کننده) بیشتر می‌شود. این عوامل عبارت اند از: داشتن جنسیت مونث، مجرد بودن، نداشتن حمایت اجتماعی، وجود رویدادهای استرس‌زا، سابقه خانوادگی افسردگی، بیماری مزمن یا درد، سوء مصرف مواد غیر مجاز.

 

مشکلات خواب و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

یکی از نشانه‌های افسردگی بروز مشکلات خواب است. این مشکلات در برخی موارد خود را به شکل بی خوابی نشان می‌دهند. اما الزاما به آن محدود نمی‌شود. مشکلات خواب، به ویژه در سالمندان دیده می‌شوند. بنابراین کیفیت خواب سالمندان اطراف‌تان را به خوبی مورد مشاهده قرار دهید. برای درمان مشکلات خواب می‌توان از داروها نیز استفاده کرد. البته این کار باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

 

 

 

تفاوت افسردگی در دوره سالمندی و دوره‌های قبل چیست؟

سالمندان از افراد جوان‌تر به صورت طبیعی انرژی کم‌تری دارند، کمیت و کیفیت خواب و تغذیه متفاوتی دارند، منزوی‌تر هستند و … . این عوامل باعث می‌شود برای افراد عادی، افسردگی سالمندان به راحتی قابل تشخیص نباشد. همچنین داروهایی که آنها مصرف می‌کنند و بیماری‌هایی که دارند نیز می‌توانند علائمی مشابه افسردگی ایجاد کنند که به تشخیص دیر هنگام افسردگی کمک می‌کند.

 

جلوگیری از افسردگی در سالمندی

برخی از تغییرات دوران سالمندی، اجتناب ناپذیرند. مانند از دست دادن همسر یا بازنشستگی. مسلما نمی‌توانید از این تغییرات جلوگیری کنید. اما برخی دیگر از تغییرات الزامی نیستند. می‌توان با جلوگیری از این تغییرات از افسرده شدن افراد سالمند، تا حدود زیادی جلوگیری کرد.

 

چه کنیم؟

از دست دادن حس استقلال یکی از اصلی‌ترین عواملی است که افراد سالمند را دچار افسردگی می‌کند. هرگز فکر نکنید که آنها به شما نیاز دارند؛ تا زمانی که از شما درخواست کمک نکرده‌اند کارهای‌شان را انجام ندهید. ولی از آنها فاصله نگیرید، به شکلی که احساس تنهایی نکنند. سعی کنید به آنها کمک کنید که در اجتماع حاضر شوند. ورزش کردن نیز می‌تواند به تقویت قوای جسمی و سلامت روان شناختی آنها کمک کند.

 

افسردگی در سالمندی چه دلایلی دارد؟

همان طور که پیش‌تر گفتیم، تغییراتی در دوران سالمندی صورت می‌گیرد که فرد را به افسرده بودن وادار می‌کنند.

 

بازنشستگی

از جمله این موارد می‌توان به بازنشستگی و از دست دادن توان شغلی و ارتباط با همکاران و هویت شغلی اشاره کرد. افراد سالمند برای مدت طولانی، شغل خود را داشته‌اند. از دست دادن این شغل می‌تواند برای او ناراحت کننده باشد.

 

از دست دادن عزیزان و انزوای اجتماعی

فرد سالمند ارتباطات گسترده‌ای داشته که تمام آن افراد به سن سالمندی نرسیده‌اند. این فقدان‌ها هر چقدر که نزدیک‌تر باشند، تحمل ناراحتی و غم مربوط به آن برای فرد دشوارتر خواهد بود. برای مثال از دست دادن همسر، احتمالا دشوارتر از فوت یک دوست ناراحت کننده است. به هر حال این تغییرات و فقدان‌ها می‌تواند باعث انزوای اجتماعی شود که یکی از دلایل افسردگی است.

 

از دست دادن استقلال

افراد با حس استقلال و خودمختاری برای انجام امور شخصی زندگی خود و هدف‌هایشان، هویت فردی خود را تعریف می‌کنند. بدون تجربه حس استقلال، افراد سالمند نمی‌توانند سلامت روانی مناسبی داشته باشند و عملا در زندگی خود به دیگران وابسته می‌شوند.

 

احساس بی فایده بودن

این دلیل به ویژه در مردان سالمند باعث ایجاد افسردگی می‌شود. آنها همیشه خود را مرجع بسیاری از مسائل در خانواده می‌دانستند و اکنون با از دست دادن بسیاری از توانایی‌های خود احساس بی ارزشی و بی فایده بودن می‌کنند. هرچه دایره توانایی‌هایی که از دست رفته‌اند گسترده‌تر باشد، فرد بیشتر احساس بی فایده بودن می‌کند.

 

از دست دادن سلامتی

داشتن سلامت جسمانی نه تنها برای بدن مفید است، بلکه برای سلامت روان نیز مفید است. بدون شک، کسی که در تمام طول روز، از نظر جسمانی درد می‌کشد، غمگین‌تر از کسی است که این دردها را ندارد. به علاوه، بسیاری از داروهایی که برای درمان یا تسکین مشکلات جسمانی مصرف می‌شود، به صورت بالقوه، می‌توانند عوارضی را برای فرد در حوزه روانی نیز ایجاد کنند.

 

افسردگی در سالمندان چه نشانه‌هایی دارد؟

افسردگی نشانه‌های مشخصی دارد. از دست دادن انرژی، احساس غمگینی و نگرانی، نا امیدی و بدبینی از جمله نشانه‌های درونی افسردگی هستند. برخی دیگر از نشانه‌های افسردگی برای افراد دیگر قابل تشخیص تر هستند؛ از جمله: تحریک پذیری، تمرکز پایین، بی اشتهایی، خواب کم یا زیاد، لذت نبردن از کارهای روزانه، اقدام به خودکشی. وجود این نشانه‌ها به معنای این نیست که قطعا فرد، افسرده است. بلکه باید به صورت دقیق‌تری بررسی شود و برای این کار به یک فرد متخصص نیاز است.

 

درمان‌های تخصصی برای افسردگی کدام اند؟

درمان‌های مختلفی در حوزه روان‌شناسی وجود دارد که هر کدام می‌توانند برای درمان افسردگی مفید باشند. از بین این درمان‌ها دارو درمانی، رفتار درمانی، درمان با شوک الکتریکی و گروه درمانی مناسب‌تر هستند. گاهی اوقات درجه افسردگی فرد به اندازه‌ای است که باید دارو یا شوک الکتریکی دریافت شود. در موارد دیگر می‌توان به رفتار درمانی اکتفا کرد. گروه درمانی نیز یکی از بهترین شیوه‌های درمان این افراد است. زیرا پیش‌تر اشاره کردیم که انزوای اجتماعی یکی از دلایل افسردگی است. گروه به این افراد اجازه می‌دهد که هم تعامل‌های اجتماعی را تجربه کنند و هم درمان را کسب کنند.

 

سوالات متداول

درمان افسردگی در دوران سالمندی با چه مشکلاتی روبه‌رو است؟

یکی از مواردی که افراد را از دریافت درمان‌های روان شناختی بازداری می‌کند این است که برچسبِ داشتن یک اختلال روانی در جامعه به خوبی پذیرفته نمی‌شود. این موضوع در دوران سالمندی دردناک تر است. همچنین بروز افسردگی در این دوره با جسمانی کردن همایند است که مانع درمان خواهی می‌شود. اجتناب از خوردن داروها برای هزینه و عوارض آنها یکی دیگر از مسائلی است که مانع درمان افسردگی سالمندان می‌شود.

 

چگونه به فرد سالمند افسرده کمک کنیم؟

در برخورد با افراد سالمند دارای افسردگی بهتر است کارهای زیر را انجام دهید: در مورد عواطف و احساسات آنها صحبت کنید، به آنها اطمینان بدهید که قضاوت شان نمی‌کنید، کمک کنید حس استقلال از دست داده را بازیابند، با آنها به تندی برخورد نکنید و در صورت لزوم حتما با مشاور تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه افسردگی می‌توانید با مرکز روان‌شناسی کانون مشاوران و با شماره 02122016024 تماس بگیرید.

روان درمانی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

بدون شک تمام شما تاکنون به یک پزشک مراجعه کرده‌اید. چه زمانی آدم‌ها به یک پزشک مراجعه می‌کنند؟ پاسخ آشکار است. زمانی که احساس کنند به خدمات یک پزشک نیاز دارند. این خدمات می‌تواند حوزه‌های مختلفی را در بر بگیرد. روان درمانی نیز همین طور است. روان شما مانند جسم‌تان دچار عارضه و مشکل می‌شود. در این موارد (که می‌تواند از خیلی ساده تا خیلی پیچیده متنوع باشد) شما به یک فرآیند روان درمانی نیاز دارید.

 

روان درمانی چیست؟

به طور کلی روان درمانی فرآیند گرفتن کمک تخصصی از یک فرد متخصص و با تجربه برای یکی از مشکلات کارکردی و سازگاری با زندگی است. این مشکلات می‌توانند طیف وسیعی را شامل شوند. در واقع هر رفتار و کنشی که ما از خودمان نشان می‌دهیم، می‌تواند ما را به جلسه روان درمانی برساند (در صورتی که مشکل ساز باشد). عموما افراد برای مشکلات شخصیتی، رفتاری و احساسی به دنبال روان درمانی می‌گردند.

 

چه نوع روان درمانی‌هایی وجود دارد؟

انواع روان درمانی به لحاظ ساختار

روان درمانی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. که بر اساس چند ویژگی می‌تواند دسته بندی شود. یکی از این ویژگی‌ها تعداد مراجعان است. از این نظر، بسیاری از درمان‌ها را می‌توان در قالب گروه درمانی، زوج درمانی، خانواده درمانی و درمان انفرادی مشاهده کرد.

انواع روان درمانی به لحاظ ساختار

به علاوه درمان‌ها می‌توانند از نظر محتوایی که ارائه می‌شود نیز متفاوت باشند. از معروف‌ترین درمان‌ها می‌توان به درمان شناختی رفتاری، روان درمانی تحلیلی، طرحواره درمانی، روان درمانی وجودی و … اشاره کرد. هر کدام از این درمان‌ها، اصول، قواعد، راهبردها و روند اجرایی خود را دارند. همچنین بیشتر این درمان‌ها می‌توانند در قالب درمان‌های فردی، زوج درمانی، خانواده درمانی و گروهی ارائه شوند.

 

جلسه درمان

جلسه درمان می‌تواند متغیر باشد. برخی از درمان‌های کوتاه مدت می‌تواند در کمتر از ده جلسه ارائه شوند و برخی از آنها که طولانی‌تر هستند در مدت چند سال ارائه می‌شوند. به طور کلی مدت زمان جلسه درمان نیز بین 30 دقیقه تا 1 ساعت هستند.

 

چرا به روان درمانی نیاز داریم؟

بسیاری از افراد در برخورد با مشکلات روان‌شناختی خود، یا با انکار و سرکوب مسائل خود برخورد می‌کنند و یا اینکه به درد دل کردن با یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان اکتفا می‌کنند. اما مشکل اینجاست که هیچ یک از این راهکارها مفید نیستند. شاید یک دوست خوب و قابل اعتماد بتواند رازدار خوبی باشد، اما متخصص نیست و آگاهی کافی برای کمک کردن را ندارد. به همین دلیل ما به روان درمانگر و روان درمانی نیاز داریم.

 

اهداف روان درمانی؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، روان درمانی یک هدف دارد: ایجاد تغییر در مراجع. گاهی اوقات هدف این است که الگوهای آسیب‌زای رفتاری تغییر کنند، گاهی اوقات تغییر در احساس ارزشمندی هدف درمانی است و گاهی نیز قصد حل تعارض‌ها را داریم.

در برخی از روان درمانی ها هدف درمانی بر پذیرش احساسات و مشکلات هستند، در این نوع درمان‌ها نیز هدف نهایی ایجاد تغییر در مراجع است. ولی این تغییر را به وسیله پذیرش قابل دست یابی می‌دانند.

 

چه زمانی به روان درمانی نیاز داریم؟

این سوالی است که بسیاری از افراد از خود می‌پرسند. برای پاسخگویی به این سوال یک ملاک مشخص و از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد. به این معنا که نمی‌توان گفت که اگر نشانه خاصی داشته باشیم به روان درمانی نیاز داریم.

اما با این حال بیشتر افراد وقتی به روان درمانگر مراجعه می‌کنند که به هیچ عنوان نتوانند به تنهایی با مشکلات خود کنار بیایند. البته این روند اشتباه است. همانند مشکلات جسمانی، هرچه برای مشکلات روانی دیرتر اقدام کنیم، گسترش بیشتری پیدا می‌کنند.

 

چند نکته مهم در مورد روان درمانی

نکته 1: یکی از مهم‌ترین موارد در روان درمانی، رابطه بین درمانگر و مراجع است. این رابطه بر مبنای اصول حرفه‌ای و رازداری درمانگر و متعهد بودن مراجع به درمان تحکیم می‌شود.

نکته 2: روان درمانی به فرد کمک می‌کند عملکرد خود را در زندگی روزمره افزایش دهد و به سازگاری بیشتری برسد.

نکته 3: عموما افراد از مراجعه به متخصص برای روان درمانی اجتناب می‌کنند. این اجتناب بیشتر به علت برچسب زدن مشکلات روانی به فرد مراجع صورت می‌گیرد که در اجتماع صورت می‌گیرد.

 

چگونه می‌توانیم از روان درمانی بیشتر استفاده کنیم؟

باید به خاطر داشته باشید که در صورت مراجعه به روان درمانگر، مسئولیت بهره‌وری از روان درمانی بر عهده خود شماست. زیرا روان درمانگر فقط یک سوی رابطه درمانی است. بنابراین استفاده بیشتر و بهتر از روان درمانی به وسیله خود شما امکان پذیر است. در این بخش به معرفی برخی راهکارها می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند به این مهم دست پیدا کنید:

 • مطمئن شوید که با روان درمانگر راحت هستید.
 • در فرآیند روان درمانی مشارکتی فعال داشته باشید.
 • صادق باشید.
 • به برنامه درمانی متعهد باشید.
 • انتظار نتایج آنی را نداشته باشید.
 • تمرینات بین جلسات را انجام دهید.

 

سوالات متداول

چه مشکلاتی نیازمند روان درمانی هستند؟

به این سوال نمی‌توان به صورت مطلق پاسخ داد. آنچه که اهمیت دارد، این است که شما تا چه اندازه‌ای آسایش روانی و عملکرد مطلوب خود را از دست داده‌اید. گاهی ممکن است یک نفر مشکلات خیلی پیچیده‌تری داشته باشد و آن مشکلات برای او قابل تحمل باشند، ولی فرد دیگری با مشکلات کمتر، عملکرد مختل شده داشته باشد.

چطور یک روان درمانگر خوب پیدا کنم؟

از آنجایی که روان درمانی انواع مختلفی دارد و درمانگران تخصص‌های مختلفی دارند، نمی‌توان گفت که همه روان درمانگران برای همه مراجعان مفید هستند. بنابراین لازم است که بهترین روان درمانگر را برای خود پیدا کنید. این کار را می‌توانید با پرس و جو کردن از افرادی که از خدمات روان درمانی استفاده می‌کنند یا با مطالعه و سرچ کردن در مورد روان درمانی انجام دهید. در جلسات درمان هم از درمانگر سوالاتی در مورد روند درمان بپرسید تا مطمئن شوید و در صورت نامانسب بودن می‌توانید روان درمانگر خود را تغییر دهید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روان درمانی می‌توانید با مرکز روان‌شناسی کانون مشاوران و با شماره 02122016024 تماس بگیرید.

درگیری با پدر؛ دلایل و پیامدها

تاکنون از خودتان پرسیده‌اید که چرا در نسل حاضر بین والدین و نوجوانان (و بعضا جوانان) تعارض‌های بیشتری اتفاق می‌افتد؟ یا مثلا اینکه چرا والدین و نوجوانان یکدیگر را به خوبی درک نمی‌کنند؟ و … . جواب این سوال در شکاف بین نسل‌ها نهفته است. ما در هنر زندگی قصد داریم که در مورد دلایل و پیامدهای دعوا و درگیری با والدین و به ویژه با پدر صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

 

ریشه اختلافات بین والدین و فرزندان

آیا مشکلات بین فردی بین والدین و فرزندان مربوط به این نسل است؟ آیا والدین‌مان با والدین‌شان مشکل نداشتند؟ آیا ما با فرزندان‌مان مشکل نخواهیم داشت؟ پاسخ تمام این سوالات و سوالات مشابه دیگر منفی است. اما چه عاملی باعث می‌شود که مشکلات مذکور، در دوران معاصر با شدت بیشتری دیده شوند؟

 

نسل ما، نسل آنها

ریشه بسیاری از مشکلات به شکاف بین نسل‌ها مربوط می‌شود. مسئله این است که دنیای امروز ما، با سرعت بسیار زیادی رشد و تغییر کرده است و والدین توان و فرصت این را نداشته‌اند که خود را با آن وفق دهند. ولی فرزندان با شرایط امروز بزرگ شده‌اند و بنابراین زبان مشترکی که بین این دو نسل ارتباط برقرار کند، از بین رفته است.

اگر شما یک والد هستید، بدانید که آنچه که اصول درست زندگی کردن بوده دیگر در این نسل جوابگو نیست. و اگر شما فرزندی هستید که با والدین خود مشکل دارید، بدانید که آنها جز صلاح شما چیزی نمی‌خواهند (فقط اینکه متعلق به نسلی پیش از شما هستند).

 

چرا تعارض با پدر اغلب، مهم‌تر و ناراحت کننده‌تر است؟

مفهوم خانواده به شکل سنتی آن، با مفهوم پدر سالاری گره خورده است. یعنی مسئول نخست خانواده، پدر است. بنابراین طبیعی است که پدر احساس مسئولیت بیشتری دارد که اصول سنتی و قدیمی را به فرزندان خود منتقل کند. تا به گمان خود زندگی سعادتمندی داشته باشند. این اصول می‌تواند مربوط به نوع پوشش، دوستان، اهداف و آرزوها، فعالیت‌ها و … خود را نشان دهد.

 

دلایل درگیری و تعارض با پدر

گاهی اوقات پیش می‌آید که وجود تعارض در بین این دو نسل، اجتناب ناپذیر است. در این شرایط، توجه به عواملی که باعث ایجاد مشکل شده‌اند بسیار مهم است. برخی از مهم‌ترین دلایل عبارت اند از:

سلطه‌گر بودن پدر: این عامل، جزو مهم‌ترین عواملی است که باعث ایجاد تعارض بین پدر و فرزندان می‌شود. گاهی، پدر بدون اینکه توجه کند خواسته‌ها و نیازهای فرزندش چه مواردی هستند، عقاید و باورهای زندگی خود را به او تحمیل می‌کند.

فقدان یک رابطه حسی مناسب: نوجوانان با دوستان خود احساس راحتی می‌کنند. اگر می‌خواهید با فرزند خود رابطه خوبی داشته باشید، با او دوست باشید. و این کار ممکن نیست، مگر با عاطفی کردن روابط. بدون وجود یک رابطه حسی مناسب بین افراد، روابط خانوادگی به سردی گرایش پیدا می‌کنند.

مشکلات مالی: هنوز هم بسیاری از خانواده‌ها پدر را مسئول خرج و مخارج خانواده می‌دانند. با این نگاه، طبیعی است که زمانی که مشکلات مالی برای خانواده ایجاد می‌شود، پدر نمی‌تواند توقعات را برآورده کند. برای جلوگیری از این مشکل، باید تک تک اعضای خانواده درآمد خود را داشته باشند تا هم استرس مشکلات مالی از دوش پدر برداشته شود و هم سایر اعضای خانواده حسی از استقلال را تجربه کنند.

عقاید مذهبی سنتی: در هر رابطه‌ای، تعارض‌های عادی پیش می‌آید. تعارض‌هایی که به دلیل خواسته‌های متفاوت ایجاد می‌شود. اما این تعارض‌ها اگر در همان مراحل ابتدایی مطرح شده و حل شوند، از مشکلات ریشه‌ای تر جلوگیری می‌شود. برخی نوجوانان به دلیل احترام افراطی به والدین، از مطرح کردن مشکلات‌شان اجتناب می‌کنند. این کار در بلند مدت مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند.

 

دعوا با پدر چه پیامدهایی دارد؟

بدون شک، درگیری و دعوا با پدر پیامدهایی منفی بر کارکرد طبیعی خانواده و اعضای آن دارد. دعوا با پدر مانند یک زخم عمیق بر روی بدن است. شما ‌نمی‌توانید با یک چسب زخم، یک زخم عمیق را مداوا کنید و نیازمند بخیه و پانسمان و کمک گرفتن از متخصص هستید. به همین صورت، اگر با پدرتان دعوا کردید، باید از یک متخصص خانواده و روان‌شناس کمک بگیرید. برخی از پیامدهای دعوا با پدر عبارت اند از:

دوری از خانواده: پدر به عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای خانواده شناخته می‌شود. بدون شک، درگیری با پدر، می‌تواند به دوری نوجوان از خانواده منجر شود. این دور شدن می‌تواند به صورت فیزیکی یا روان‌شناختی باشد. دور شدن روان‌شناختی نوجوان از خانواده این است که نوجوان در حالی که در کنار آنهاست، خود را از آنها جدا احساس می‌کند.

دوستان ناباب: دور شدن از خانواده، یعنی نزدیک شدن به افراد دیگر. حال اگر این افرادی که نوجوان آنها را جایگزین رابطه با پدر خود می‌کند، انسان‌های سالمی نباشند، پیامدهای بدی برای فرد در بردارد.

گسترش مشکلات: با یک بار ایجاد دعوا بین نوجوان و پدر، قبح این عمل ریخته می‌شود و هر دو آمادگی بیشتری برای شروع مجدد دعوا دارند.

جبهه گیری دو طرف: خاطرات منفی از افراد در ذهن ما می‌مانند و بر ارزیابی‌های ما تأثیر منفی می‌گذارند. دعوا با یکی از اعضای خانواده باعث می‌شود جنبه‌های مثبت رابطه تحت تأثیر جنبه‌های منفی قرار بگیرند و هر دو طرف در مقابل یکدیگر جبهه‌گیری کنند.

 

سوالات متداول

چرا با پدران بیشتر از مادران دعوا می‌کنیم؟

چگونه از تحقیر شدن به وسیله پدرم اجتناب کنم؟

نقش پدران در دعوا با نوجوانان چیست؟

دلایل و پیامدهای دعوا با پدر کدام اند؟

 

برای دریافت مشاوره در زمینه روابط خانوادگی می‌توانید با مشاوران مرکز روان‌شناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

متیل فنیدات

ریتالین با نام تخصصی ژنریک متیل فنیدات هیدروکلراید، شایع ترین دارویی است که برای درمان اختلال بیش فعالی و نقص توجه (ADHD) برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تجویز می شود. متیل فنیدات با نام تجاری ریتالین یکی از انواع داروهای محرک سیستم عصبی مرکزی است که به لحاظ داروشناسی، در مقدار زیاد و به سرعت جذب می ‌شود. متابولیسم این دارو از طریق کبد و دفع آن،کلیوی است. همچنین نیمه عمر آن معادل با نیم ساعت است. ریتالین باعث تغییر میزان خاصی از مواد طبیعی در مغز می شود و در دسته ای از داروها که به عنوان محرک شناخته می شوند، قرار می گیرد.

قسمت موارد احتیاط رو خیلی بد نوشتین و اصلا به صورت اصولی نوشته نشده. مثل طومار بریده بریده. در صورتی که می توانید قسمت کودک را کنار هم بنوبسید. همچنین مقاله ها باید رمز دار باشه.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروی متیل فنیدات می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

موارد مصرف متیل فنیدات

-این دارو به عنوان یکی از اجزای اصلی برنامه درمان این اختلال است که اثر تثبیت کنندگی در کودکان با سندرم رفتاری پیچیده (که گاهی با نام سندرم فعالیت مفرط کودکان هم یاد می شود)، آسیب جزئی مغز یا اختلال جزئی عملکرد مخ تجویز می شود. در کنار این دارو، از برنامه های درمانی شامل روانشناسی آموزشی و اجتماعی برای درمان این اختلال، کمک می گرند.

– متیل فنیدات همچنین برای کنترل علائم نارکولپسی (اختلال خواب زیاد) استفاده می شود. از این دارو همچنین برای کمک به کم کردن اختلالات رفتاری (مانند کاهش عصبانیت و بهبود عملکرد حافظه) و چاقی استفاده می شود.

– مصرف متیل فنیدات در افراد بزرگسال موجب افزایش فعالیت های حرکتی، افزایش هشیاری فکری، کم شدن احساس خستگی و همچنین شادابی روحیه و احساس سرخوشی می شود. در این نوع سندرم، ‌این دارو اثر آرام کنندگی متناقض دارد و موجب کاهش فعالیت بیش از اندازه و افزایش دامنه تمرکز می شود.

مکانیسم اثر متیل فنیدات

متیل ‌فنیدات با مهار کردن بازجذب دوپامین در اعصاب دوپامینرژیک، باعث می شودCNS  به ارامی تحریک شود. این دارو با افزایش تمرکز حواس در کودکانی که به حواس‌پرتی ، بیقراری حرکتی مبتلا هستند به درمان ان ها کمک می کند. در اختلال خواب زیاد، متیل فنیدات با تاثیر روی قشر مخ و ساختارهای زیرین مخ مانند تالاموس باعث تحریک CNS شده و به همین دلیل فعالیت‌ حرکتی و هوشیاری ذهنی را بالا برده و احساس خستگی، سرخوشی ملایم و بی ‌خیالی را در فرد کم می  کند.

منع مصرف متیل فنیدات

در صورتی که جزو افرادی با  اضطراب قابل مشاهده، فشار عصبی، عصبانیت به همراه بی ‌قراری ، حساسیت زیاد نسبت به دارو، فشار خون زیاد، گلوکوم، اختلالات افسردگی ای که با ضد افسردگی ‌های رایج قابل درمان هستند، هستید و یا کودک شما سنی کمتر از 6 سال دارد، نباید این دارو مصرف شود.

عوارض جانبی متیل فنیدات

از عوارض جانبی مهم این دارو می توان به فشارخون زیاد، بی‌اشتهایی، تاکی‌کاردی، عصبانیت، مشکلات خواب، حساسیت بالا به دارو، آنژین، سرگیجه، سردرد ، تهوع، و معده درد اشاره کرد.

علایم مسمومیت

سرخوشی، روان پریشی، گیجی، آشفتگی، استفراغ، خشکی دهان، سردرد، گشادی مردمک، صدمه زدن به خود، تب، لرزش، پرش عضلات، تعریق، تشنج، پرفشاری خون، گر گرفتگی و تپش قلب، از علائم مسمومیت دارویی متیل فنیدات هستند.

نکات قابل توجه درباره متیل فنیدات

-توجه داشته باشید که داروی متیل فنیدات فقط برای بیمارانی که سابقه کاملی داشته و مورد ارزیابی دقیق پزشک متخصص قرار گرفته اند، تجویز شود.

-اگر بیمار واکنش های حاد استرس داشته باشد، از تجویز این دارو باید پرهیز کرد.

-در صورتی که این دارو در طولانی مدت مصرف  می شود، توضیه می کنیم که شمارش منظم سلول‌های خونی، شمارش افتراقی و شمارش پلاکت ها را فراموش نکنید.

– در صورتی که پس از یک ماه استفاده از این دارو به مقدار مناسب و کافی، تغیرات اثربخشی مشاهده نشد، مصرف دارو را باید قطع کنید.

– متیل فنیدات برای درمان حالت ‌های خستگی زیاد طبیعی، افسردگی و سایکوزها نباید مورد استفاده قرار گیرد.

– وضعیت بیمار برای ادامه درمان با این دارو باید به شکل مرتب مورد ارزیابی قرار بگیرد. توصیه می شود که در زمان تعطیلات و زمان هایی با سطح استرس کم، مقدار مصرف این دارو را کاهش دهید.

– امکان وابستگی و سوء استفاده از داروی متیل فنیدات وجود دارد. بنابراین از مصرف این دارو بدون نظارت پزشک، خودداری کنید.

موارد احتیاط مصرف متیل فنیدات

-پیش از شروع مصرف متیل فنیدات (ریتالین)، در صورتی که به این دارو یا دکس متیل فنیدات یا ترکیب دیگری از این دارو، حساسیت دارید پزشک خود را در جریان بگذارید.

-ممکن است این فرآورده دارای ترکیب های غیرفعالی باشد که موجب واکنش آلرژیک در شما شوند. به همین دلیل بهتر است برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

-قبل از شروع مصرف دارو، پزشک خود را از سوابق پرونده پزشکی خود مطلع کنید. بخصوص اگر مواردی نظیر موارد زیر را در پرونده خود دارید:

مشکلات گردش خون (مثل بیماری رینود)

فشار خون بالا

گلوکوم

اختلالات تشنج

مشکلات و بیماری های قلبی (مانند ضربان قلب نامنظم، نارسایی های قلبی، حمله قلبی، مشکلات ساختاری قلب)

سوابق خانوادگی مشکلات قلبی (مانند مرگ ناگهانی به دلیل مشکلات قلبی، ضربان نامنظم قلب)

وضعیت روحی-خلقی نامتعادل (مخصوصا اضطراب، تنش، هیجان و آشفتگی)

سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات روانی یا خلقی (مانند اختلال دوقطبی، جنون، افسردگی، بیماری های روانی، افکار خودکشی)

سابقه شخصی یا خانوادگی در اختلالات حرکات غیر ارادی عضلات (مانند تیک های حرکتی، سندروم تورت)

پرکاری تیروئید (تیروئید بیش فعال )

این دارو ممکن است موجب احساس سرگیجه در شما شود، تا زمانی که از هوشیاری کامل خود مطمعن نیستید، از رانندگی، کار کردن با ماشین آلات و هر فعالیتی که نیار به هوشیاری کامل دارد، دوری کنید.

طی مصرف این دارو، از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.

پیش از اعمال دندانپزشکی یا جراحی، کادر درمان را از همه داروهایی که مصرف می کنید، در جریان بگذارید.

در صورتی که کودک شما این دارو را برای مدت طولانی مصرف می کند، ممکن است روی میزان رشد، وزن و قد نهایی او در بزرگسالی اثرگذار باشد.

برای کاهش ریسک عوارض جانبی این دارو، ممکن است پزشک شما مصرف این دارو را به صورت دوره ای متوقف کند.

به شکل منظم قد و وزن کودک  خود را بررسی کنید.

افراد میانسال و سالخورده بیشتر از بقیه افراد، در معرض عوارض جانبی متیل فنیدات قرار دارند. به ویژه عوارضی مانند مشکلات خواب، کاهش وزن یا درد در ناحیه سینه.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروی متیل فنیدات می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.