تأثیر مواد مخدر بر بدن (ج)

فرد مصرف کننده ممکن است در طول زمان رای به دست آوردن حس سرخوشی مقدار مصرف خود را افزایش دهد یا روی به مصرف ماده مخدر قوی تر بیاورد. اگر میزان وابستگی به مخدر در فردی بالا باشد احتمال سرزدن اعمال خشونت آمیز برای رسیدن به مواد نیز وجود دارد. مهمترین اثر مواد مخدر بر سیستم عصبی و مغز است. در سیستم عصبی و مغز گیرنده هایی وجود دارد که این مواد بر روی آنها اثر می گذارد. مواد مخدر با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی بر نحوه تفکر، احساس و رفتار تأثیر می گذارد. گرچه تأثیر هرکدام از مواد مخدر با یکدیگر متفاوت است اما در بیشتر اوقات تأثیر هرکدام از آنها بسیار شبیه به هم بوده و با وابستگی و اعتیاد در فرد مصرف کننده همراه است.

 

مقاله از روی سایت عصر ایران کپی شده است( جملات قرمز فقط موارد اند که چک شده اند) تیتر سه باید حداقل سه خط نوشته شود.  

 

 

مواد مخدر چیست

مواد اعتیاد آور شامل سه دسته ی : مواد مخدر ، محرک و توهم زا می شود ولی در باور عامه تمامی این سه دسته به عنوان مواد مخدر شناخته می شوند. مواد مخدر توامان مغر و جسم را درگیر کرده ولی به دلیل ایجاد تغییراتی در ظاهر فرد و بیماری های ناشی از آن عوارض جسمانی  برجسته تر به شمار می آیند.

 

تأثیر مواد مخدر بر بدن

مواد مخدر با ساختارهای شیمیایی متفاوت ، عوارض و پیامدهای متفتوتی را به جا خواهند گذاشت. در ادامه به برخی از مهم ترین عوارض انواع مواد مخدر خواهیم پرداخت.

تغییر وزن

-افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن، یکی از مهم ترین عوارض مصرف مواد مخدر است. به طور مثال ماده ی مخدر شیشه منجر به کاهش وزن در افراد می شود و حتی در بسیاری از قرص های لاغری غیر مجاز از این ماده مخدر استفاده می شود. 

آسیب به دهان و دندان

-آسیب جدی به دهان و دندان ها یکی دیگر از عوارض مصرف مواد مخدر است. این عارضه در مواد کشیدنی بیشتر از انواع دیگر مواد دیده می شود. همچنین بعضی از مواد مخدر جویدنی باعث عفونت های دهان و لثه می شود. 

مشکلات گوارشی

-کاهش آب بدن ،یبوست، اسهال،حالت تهوع و استفراغ از جمله مشکلات گوارشی ناشی از اعتیاد و مواد مخددر است. 

اختلالات پوستی

-ضربان قلب و فشار خون افراد در نتیجه ی مصرف مواد افزایش خواهد یافت. و با تحت تأثیر قرار گرفتن عروق بدن باعث به وجود آمدن لکه هایی در پوست می شود.تغییر رنگ پوست به قرمز و همچنین حساسیت و خارش های پوستی شدید از دیگر عوارض مصرف مواد مخدر است. 

عفونت در دستگاه تنفسی

-مصرف مواد مخدر تدخینی در دراز مدت منجر به اختلالات ریه ، خون ریزی مجاری تنفسی، التهابات قفسه سینه، سرفه های طولانی مدت و در نهایت سرطان ریه خواهد شد.

کم شدن قوای جسمانی

-برخلاف باور عموم مواد مخدر تنها در کوتاه مدت قادر به افزایش مقطعی میل جنسی و مشکلاتی نظیر مشکلات نعوظ هستند. ولی تأثیرات دراز مدت مصرف مواد ، بی میلی جنسی، زود انزالی و انواع دیگر مشکلات جنسی است.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

-مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به انواع امراض و عفونت ها را به دلیل کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن افزایش می دهذ. همچنین اختلالات خواب و تغییرات خلقی و رفتاری از دیگر عوارض خماری ناشی از عدم مصرف مواد است.

اختلالات عصبی و شناختی

مواد مخدر به محض ورود به بدن ، بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. مواد می تواند حافظه و میزان توجه فرد و توانایی استدلال و برهان او را به طور کامل و یا نسبی مختل کند. مثلأ قدرت تصمیم گیری او را در شرایط بحرانی کاهش و یا کلا از بین ببرد.

تأثیر مواد مخدر بر مغز

اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر تأثیر مخرب بر جسم با تأثیر بر روی گیرنده های عصبی در مغر و اختلال در مسیر انتقال و دریافت پیام منجر به تأثیرات مخربی بر مغز فرد خواهد شد. از جمله ی این تأثیرات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

-تأثیر مخرب بر گیرنده های عصبی مرتبط با درد ؛ تنظیم تنفس و سیستم گوارشی که باعث کم شدن حس درد در فرد، اختلال در نفس کشیدن و یبوست خواهد شد. 

-اثر مخرب بر گیرنده های عصبی نوع دوم که منجر به کاهش احساس درد و زیاد شدن حجم ادرار می شود.

-افزایش انتقال دهنده هایی مانند دوپامین که باعث توهم و هذیان در فرد خواهد شد که در صورت ادامه ی مصرف منجر به اختلالاتی مانند اسکیزوفرنی در فرد می شود. 

مواد مخدر و ابتلا به بیماری ها

بعضی از مهم ترین بیماری هایی که بر اثر مصرف مواد مخدر پدید می آیند، عبارتند از:

ایدز

این بیماری از طریق خون و رابطه ی جنسی منتقل می شود و معتادانی که از سرنگ مشترک برای تزریق مواد استفاده کرده و یا روابط جنسی پرخطر و حفظت نشده دارند در معرض ابتلا به ایدز هستند. 

بیماری های کبد و کلیه

مصرف دراز مدت مواد مخدر منجر به افزایش مواد سمی در بدن شده که در نتیجه آسیب به کبد و کلیه ها حتمی است. به طور مثال در سوء مصرف الکل بیماری های کبدی بسیار رایج هستند.

عوارض قلبی و عروقی

رسوب چربی در رگ ها ، گرفتگی عروق، افزایش احتمال سکته و تغییر در ضربان قلب از نتایج مصرف مواد مخدر است. 

هپاتیت

هپاتیت نوع سی ، بیماری واگیر دار کبدی است که یکی از راه های انتقال آن استفاده از سرنگ مشترک در هنگام تزریق مواد است.

سرطان

مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به سرطان های ریه، پوست و سینه را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. 

مشکلات تنفسی

بسیاری از مواد مخدر کشیدنی منجربه آسیب جدی به دستگاه تنفس و بروز بیماری هایی مانند برونشیت ، آمفیزم و سرطان ریه خواهد شد. 

مشکلات در دوران بارداری

سقط جنین، تولد زودتر از موعد ، وزن کم هنگام تولد و مشکلات رفتاری در نوزاد در نتیجه ی اعتیاد در دوران بارداری است. همچنین اعتیاد مادر پس از تولد نوزاد در بروز اختلالات عصبی رشدی نیز موثر است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر بدن می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی (ج)

مصرف کنندگان موادمخدر بر این باورند که موادی مانند تریاک، شیشه و حشیش موجب افزایش توانایی های جسمی و شغلی و افزایش تمایلات و توانایی های جنسی است. بعضی از رانندگان وسایل نقلیه سنگین مانند اتوبوس بین شهری و کامیون به دلیل کاهش نیاز به خواب و افزایش ساعات کار و کسب درآمد بیشتر سراغ مواد مخدر می روند. بعضی از بیمارانی که از دردهای اندام و ستون فقرات رنج می برند، به خاطر همین توصیه های غلط سراغ تریاک رفتند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

مقاله از سایت عصر ایران کپی شده است. سه تا سایت اول (و حتی مقاله هنر زندگی) را منبع قرار دهید و تمام مطالب را با تغییراتی در ساختار جمله نویسید. 

آیا باور رایج تاثیر مصرف مواد مخدر در بهبود عملکرد جنسی درست است؟

یک باور غلط وجود دارد و آن این است که مصرف مواد مخدر برای افزایش توانایی و تمایلات جنسی و درمان انزال زودرس بسیار خوب است. مواد مخدر همانطور که بر سلامت جسمی و روانی اثر می گذارند بر روابط زناشویی نیز اثرات زیان بار زیادی به جا می گذارند. مواد اعتیادآور به دو گروه مواد مخدر مانند تریاک، شیره و کراک و مواد محرک مانند حشیش، شیشه، اکس و … تقسیم می شوند. برخی از مصرف کننده ها بر این باورند که می توانند دردهای جسمی خود را با مصرف تریاک کاهش دهند در حالی که مصرف این مواد به هر دلیلی بر روی مسائل جنسی تاثیر مخربی به جا خواهد گذاشت.پس می توان گفت مصرف مواد مخدر در دراز مدت نه تنها اثر مثبت بر بهبود عملکرد جنسی نداشته، بلکه باعث به وجود آمدن مشکلات جنسی شدید تر در افراد خواهد شد

تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی

تأثیر مصرف مواد مخدر در رابطه ی جنسی را از دو دیدگاه تأثیر جسمی و روانی می توان بررسی کرد.

تأثیر جسمی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

مواد مخدری که خاصیت آرام بخشی دارند موجب کاهش حساسیت بدن خواهند شذ و همچنین در کاهش درد های جسمی موثر هستندو ولی به مرور زمان و با ایجاد تحمل بدن نسبت به ماده ی مصرفی فرد مجبور به افزایش میزان ماده  مخدر شده که نه تنها باعث اعتیاد خواهد شد بلکه عوارضی مانند بی میلی جنسی، بی تمایلی به برقراری رابطه و زود انزالی خواهد شد.

تأثیر روانی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

افزایش اعتماد به نفس کاذب در فرد و تصور فوق العاده بودن وی در رابطه ی جنسی از عوارض اولیه ی مصرف مواد مخدر است ولی در دراز مدت بی میلی جنسی، انواع اختلالات و کژ کاری های جنسی پدید خواهد آمد. همچنین در برخی مواد میل جنسی به حد غیر طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد که در نتیجه بیش فعالی جنسی و بروز رفتارهای مخرب اجتماعی اتفاق خواهد افتاد.

انواع مواد مخدر و تأثیر آن ها بر عملکرد جنسی

در ادمه به بررسی تأثیرات رایج ترین و پرمصرف ترین مواد مخدر بر عملکرد جنسی افراد خواهیم پرداخت.

ماری جوانا( ماده ی مخدر گل)

بر اساس تحقیقات انجام شده ، ماری جوانا در کوتاه مدت سبب زیاد شدن میل جنسی خواهد شد ولی مداومت در مصرف آن، ناباروری زنان و عقیم شدن مردان را به دنبال دارد. به بیان دیگر ماده ی موثر در ماری جوانا( کانا بینویید) با کاهش تستوسترون خون ، میل جنسی در مردان را کم خواهد کرد و سبب مشکلاتی در نعوظ خواهد شد. همچنین در زن ها و با مصرف طولانی مدت ماری جوانا سیکل قاعدگی و عادات ماهانه مختل خواهد شد. از دیگر مضرات این ماده ی مخدر ایجاد بی انگیزگی و بی ارادگی در زندگی فرد است. فرد معتاد به ماده ی مخدر گل پس از مدتی دجار سرد مزاجی و مشکلات زیادی در زندگی زناشویی خواهد شد. 

حشیش

ماری جوانا و حشیش هر دو برآمده از گیاه شاهدانه هستند و تحت عنوان کانابیس ها طبقه بندی می شوند. تفاوت این دو ماده در این است که حشیش از صمغ و گل از سرشاخه ها به دست می آید. حشیش ماده ی موثر بیشتری دارد و در نتیجه عوارض بیشتری حتی در کوتاه مدت خواهد داشت. تمامی اثرات سو ماری جوانا در عملکرد جنسی در مورد حشیش با شدت بیشتر دیده می شود. 

خانواده تریاک

تریاک و هم خانواده های آن مثل شیره ، شیره ی سوخته، کراک، ترامادول و غیره در باور عام به عنوان ماده ی موثر برای داشتن یک رابطه ی جنسی موفق به کار برده می شود. تریاک و هم خانواده های آن ممکن است در کوتاه مدت باعث برطرف شدن زود انزالی و عملکردی قوی در برقراری رابطه ی جنسی شوند، ولی اثرات مخرب و جبران ناپذیری در دراز مدت بر سلامت جسمی و روانی فرد خواهند گذاشت. وابستگی جسمی شدید، افسردگی و انواع  مشکلات روانی از عوارض مصرف تریاک و هم خانواده های آن است. 

مواد محرک و آمفتامین ها

مواد تحریک کننده عبارتند از شیشه، آمفتامین ها، کوکایین، اکس و اخیرأ ریتالین. ریتالین دارویی بود که برای کودکان بیش فعال استفاده می شد تا سبب افزایش تمرکز شود اما متأسفانه گروهی از افراد با آن آشنا شدند و از آن سوء استفاده کردند. اکس هم اخیرأ در کشورهای مختلف از جمله کشور ما مورد سوء استفاده افراد به خصوص جوانان قرار می گیرد. مصرف این مواد محرک ، افراد را دچار توهم کرده و در نتیجه حس واقعیت سنجی در آنها از بین می رود و چون این حس از بین می رود، افراد فکر می کنند که هروقت از این مواد استفاده کنند میزان و زمان لذت جنسی شان افزایش پیدا می کند، در حالی که اینطور نیست. خطر مهم دیگری که این مواد دارند این است که از آنجا که نیمه عمر این مواد حدود 4 تا 6 ساعت است، فرد ممکن است پس از صرف تحت تأثیر قرار گرفته و دست به رفتارهای پرخطر جنسی بزند ، ممکن است قربانی سوء استفاده جنسی شده و یا به دیگری تجاز کند

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد مواد مخدر در کوتاه مدت سبب به وجود آمدن توانایی کاذب در عملکرد جنسی خواهد شد ولی در حقیقت مصرف هرگونه مواد مخدر در طولانی مدت با تمایلات جنسی و قدرت عملکرد جنسی رابطه ی معکوس دارد. بهترین راه برای حل مشکلات جنسی و بهبود توانایی جنسی مراجعه به سکس تراپیست و استفاده از مشاوره های جنسی صحیح و کارآمد است. در کنار استفاده از روانشناس ، تغذیه ی مناسب، خواب کافی، ورزش و تفریح به تقویت عملکرد جنسی افراد کمک خواهد کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی و روابط زناشویی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

حرف هایی که نباید به همسر گفت (ج)

آیا از حرف هایی که نباید به همسر گفت اطلاع دارید؟ کلمات نقش بسیار مهمی در روابط میان فردی دارند و با توجه به عمیق بودن رابطه زناشویی، بسیار مهم است که زن و شوهر به لحن و کلام خود در حین صحبت با همسرشان دقت کنند. گفتن برخی حرف‌ها به همسر می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری با خود به همراه داشته باشد و علاوه بر تاثیر منفی بر اعتماد به نفس و غرور همسر، روابط زن و شوهر را نیز دگرگون کند. با آگاهی از جملات و حرف‌های مخرب در رابطه زناشویی می‌توانید از بروز این اتفاقات پیشگیری نمایید و رابطه زناشویی خود را به خوبی پیش ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج موفق کلیک کنید.

 

حرف‌هایی که زنان نباید به همسر خود بگویند

برخی از حرف‌ها برای مردان خط قرمز محسوب می‌شود که زنان باید از آن‌ها آگاه باشند و هرگز به همسر خود نگویند. این حرف‌ها عبارتند از:

1. حرف هایی که نباید به همسر گفت | اصلا با اونا فرق نداری

آیا با خانواده همسرتان اختلاف دارید و از نظرتان بسیاری از رفتارهای‌ آن‌ها ایراد دارد؟ آیا تجربه یک خیانت عاطفی داشته‌اید و با کوچک‌ترین تلنگری، خاطرات بد خود را به یاد می‌آورید؟ در چنین شرایطی بدترین جمله‌ای که می‌توانید در بحث‌های زن و شوهری به زبان بیاورید این است که بگویید من در مورد تو اشتباه فکر می‌کردم، تو با بقیه فرق نداری یا درست مثل آن‌ها هستی.

همسرتان دوست دارد در ذهن شما  قهرمانی باشد که هیچ‌کدام از اشتباه‌های دیگران را در رفتارهایش نشان نمی‌دهد. تنها خانواده همسرتان نیست که نباید رفتارهایشان را به شریک زندگی‌تان نسبت دهید؛ حتی اگر رفتارهای اشتباه مردان دیگر، نامزد سابق‌تان یا اشتباه‌های همسران دوستان‌تان را هم به او نسبت دهید، به همین اندازه می‌توانید باعث تضعیف روحیه همسر تان شوید و شخصیت او را لگد مال کنید. برای کسب اطلاع در زمینه مهارت‌های لازم برای ازدواج موفق کلیک کنید.

2. تو چقدر بی عرضه‌ای/مردان دیگر بهتر از تو این کار را انجام می‌دهند

هیچ موضوعی آنقدر مهم و بااهمیت نیست که بخاطرش شخصیت همسرتان را تحقیر کنید و او را با افرادی که مهارت‌های خاص خود را دارند مقایسه نمایید. همسر شما نیاز دارد که احساس کند از مردهای دیگر توانمند‌تر است و حتی اگر این‌طور نباشد، شما حق ندارید این حس را از او بگیرید. اگر می‌خواهید چیزی را از کسی یاد بگیرد، باید سراغ روش غیرمستقیم‌تری بروید. گفتن جملات تحقیر آمیز و مقایسه‌ای مانند شوهرخواهرم بهتر از تو این کار را انجام می‌دهد به همسرتان این چنین القا می‌کند که “من از ازدواج با تو خوشحال نیستم و حس خجالت دارم. خواهرم از من خوشبخت‌تر است چون با مرد بهتری ازدواج کرده است”

3. همه وظایف و مسئولیت‌ها به عهده من است/ پس تو چکاره ای؟

شاید سرتان شلوغ باشد و کارهای خانه هم تمامی نداشته باشند اما همسرتان نیز کارها و مشغولیت‌های خود را دارد. خیلی از خانم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند همه  مسئولیت‌های زندگی زناشویی بر عهده آن‌هاست و به جای اینکه به زبانی خوش از همسرشان کمک بخواهند، مدام گله و شکایت می‌کنند و کارهای همسرشان را نادیده می‌گیرند. عدم درک زحمات همسر و قدردانی از تلاش‌های او باعث می‌شود روز به روز از همسر خود فاصله بگیرید و روابط عاشقانه کم رنگ‌تری داشته باشید. این در حالیست که اگر کمی منصفانه به قضیه نگاه کنید و قدردانی‌تان را نسبت به همسرتان نشان دهید او نیز متقابلا دوست دارد شما را خوشحال و راضی کند و بیشتر تلاش خواهد کرد تا کمک حال‌تان باشد.

4. تو اصلا من را درک نمی‌کنی/ معلومه دیگه منو دوست نداری

عدم گفتگو درباره انتظارات و خواسته‌ها سبب سو تفاهم و متهم کردن همسرتان به درک نکردن شما خواهد شد. این درحالیست که باید ناراحتی‌ها یا خواسته‌های خود را به طور مستقیم و واضح به همسرتان بگویید و انتظار ذهن خوانی کار چندان درست . منطقی نیست. شوهر شما دوست‌تان دارد و مراقب شماست و به همین دلیل تمام تلاشش را می‌کند که ناراحت نباشید. اما وقتی شما چیزی نمی‌گویید او نیز فکر می‌کند که همه چیز طبق مطابق میلتان است و اینگونه دچار سوتفاهم نسبت به یکدیگر می‌شوید.

5. حرف هایی که نباید به همسر گفت | با آدم حسابیا بگرد/ از دوستات خوشم نمیاد

همسر شما یک فرد مستقل است و نیاز دارد تصمیم‌های آزدانه بگیرد. همانطور که شما دوست دارید با دوستان خود وقت بگذرانید و با تصمیم خود دوستانتان را انتخاب می‌کنید، حق ندارید در رابطه با دوستان همسرتان تصمیم بگیرید. اگر یک طرفه قضاوت کنید و به نظر شوهرتان در رابطه با انتخاب دوستانش توجهی نداشته باشید پس قطعا منتظر برخوردهای تند و مقابله‌ای او نیز باشید.

6. برای همسرتان تعیین تکلیف نکنید

تعیین و تکلیف کردن مردانگی‌ و غرور همسرتان را زیر سوال می‌برد. همیشه نیازی نیست بگویید که با او مخالفید؛ گاهی عمل کردن به اندازه صحبت کردن در مورد کاری که قرار است بکنید دردناک نیست. درست است که می‌خواهید از او مرد بهتری بسازید اما بدترین راه برای رسیدن به این هدف، نصیحت کردن اوست. برای ساختن یک زندگی خوب کافیست با دقت بیشتری به اطراف‌تان نگاه کنید و اشتباه‌های ویرانگر دیگران را در خانه‌تان تکرار نکنید.

 

حرف‌هایی که مردان نباید به همسرشان بگویند

به کار بردن جملات زیر از جانب مردان به همسرشان ممنوع است. حرف‌های زیر می‌تواند روابط شما و زندگی مشترک‌تان را به طور کل تحت تاثیر قرار دهد:

1. حرف هایی که نباید به همسر گفت | پیر شده‌ای

همه خانم‌ها درمورد افزایش سن حساس هستند و این مسئله‌ای است که دست خود آن‌ها نیست. شما زمانی که با همسرتان ازدواج کردید سن او را می‌دانستید و حالا در کنار هم زندگی می‌کنید، پیر شدن و بالا رفتن سن او امری انکار ناپذیر است؛ پس گفتن جملاتی مانند اینکه تو داری پیر می‌شی و سنت بالا رفته لزومی ندارد و به جز اینکه همسرتان را آزرده کند و اعتماد به نفس اورا پایین بیاورد نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.

2. مدام نگویید عجله کن

خانم‌ها زمانی که می‌خواهند جایی بروند مخصوصا مهمانی بیشتر از آقایان نیاز به زمان دارند تا آماده شوند. در این شرایط  گفتن مداوم کلمه عجله کن نه تنها کاری را پیش نخواهد برد بلکه حس استرس  را به خانم شما القا خواهد کرد و چه بسا زمان آماده شدنش طولانی‌تر نیز شود. گفتن مداوم این جمله برای هرکاری به مرور همسرتان را دچار استرس و ناراحتی از شما می‌کند. 

3. حرف هایی که نباید به همسر گفت | طلاقت می‌دهم

بسیاری از افراد در هنگام عصبانیت و به خاطر از دست دادن کنترل از واژه‌ها و کلمات بسیار زشت و تحقیرآمیزی استفاده می‌کنند که می‌تواند نتیاج جبران ناپذیری داشته باشد. “طلاقت می‌دهم” یکی از همان واژه‌های سنگینی است که هرگز نباید بدون فکر آن را به کار ببرید. چنانچه قصد ادامه زندگی با همسرتان را ندارید، به جای اینکه او را تهدید کنید این مشکل را در فضایی آرام و منطقی و عاقلانه با او مطرح نمایید و از او بخواهید که رابطه‌تان را تمام کنید. گفتن این جملات از روی عصبانیت و بی دلیل ضربه بدی به همسر و رابطه‌تان خواهد زد.

4. تو تنبل هستی

با به کار بردن واژه تنبل و تحقیر کردن هیچ کسی را نمی‌توانید به اجبار زرنگ و چابک‌تر کنید. چنانچه این واژه را برای طرف مقابلتان تکرار کنید او خودش هم باور می‌کند که تنبل است و وضعیتش از اینی که هست وخیم‌تر و بدتر خواهد شد. در شرایطی که همسرتان نتوانسته کارها را آنطور که باید پیش ببرد، شرایط را بررسی کنید چراکه ممکن است دلیلی برای این مساله وجود داشته باشد. 

5. کاری نمی‌توان انجام داد

در مشکلات و مسائل سخت زندگی هیچ پیشنهادی تلخ‌تر از این نیست که شما به عنوان مرد خانواده به همسرتان بگویید که نمی‌توانیم این مشکل را حل کنیم و کاری از ما ساخته نیست. این جمله حس ناتوانی و تسلیم شدن را از سوی شما به همسرتان منتقل می‌کند و علاوه بر تاثیر منفی بر او، شما را در ذهن همسرتان فردی ضعیف نشان می‌دهد.

6. حرف هایی که نباید به همسر گفت | تو چاق هستی

با استفاده کلمه چاق برای همسرتان او نه تنها لاغر نمی‌شود بلکه با شنیدن این واژه تمسخر آمیز بیشتر تحقیر می‌شود و اعتماد به نفسش از بین می‌رود. بنابراین به جای استفاده از این کلمه او را یاری نمایید و با انرژی مثبت کاری کنید که شروع به رژیم و ورزش کند. برخی افراد بر این باورند که با تکرار این واژه کار درستی می‌کنند و با خودشان می‌گویند آنقدر می‌گویم تا به خودت بیای و لاغر شوی. در صورتی که این طور نیست و فقط لطمه روحی به طرف مقابلشان وارد می‌کنند.

7. زیبایی او را زیر سوال نبرید

خانم‌ها نسبت به ظاهر خود حساس هستند. فراموش نکنید این خانم را شما انتخاب کرده‌اید و اگر در فراز و نشیب زندگی با شما و به واسطه به دنیا آوردن فرزندانتان زیبایی ظاهر یا اندام او بهم ریخته نباید مورد سرزنش قرار بگیرد. این سخنان تحقیر آمیز حس بسیار بدی در وجود همسر شما ایجاد خواهد کرد.

 

حرف هایی که نباید به همسر گفت | سخن آخر

موارد زیادی هستند که باید به همسرتان بگویید یا نگویید؛ چه حین بحث و مشاجره باشد و یا بعد از آن. به هر حال باید مراقب حرفه‌ایی که بهم می‌زنید باشید، به همدیگر احترام بگذارید و همیشه بهترین کلام و لحن را داشته باشید. بیشتر افراد آنقدر کار و مشغله دارند که دیگر به فکر کلام خود با هسمرشان نیستند. اما اگر به لحن و کلام خوب عادت کنید، خشم‌تان را کنترل کرده و حد و مرزها را رعایت نمایید، کیفیت رابطه‌تان افزایش می‌یابد و زندگی زناشویی کمتر دچار تلاطم خواهد شد.

اگر به هر دلیلی احساس می‌کنید خشم و عصبانیت بر شما غالب می‌شود و اجازه گفتگو مسالمت آمیز همراه با احترام نسبت به همسرتان را سلب می‌کند، از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های روانشناسان فعال در حوزه روابط خانوادگی بهره ببرید. آموزش‌های یک روانشناس خوب و حرفه‌ای باعث می‌شود تا با آرامش بیشتری همسرتان را مورد خطاب قرار دهید و روز به روز روابط عاشقانه قشنگی را رقم بزنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

 

سوالات متداول

-گفتن اینکه (خانواده تو خوب نیستند) در رابطه زناشویی تاثیر منفی خواهد داشت؟

همه افراد روی خانواده‌ خود حساس‌اند و بدگویی از آنان باعث ناراحتی‌شان می‌شود. علاوه بر پیوند خونی با خانواده‌، احساسات و خصوصیات مشترکی نیز با آن‌ها وجود دارد و به همین دلیل افراد در مقابل بی احترامی دیگران نسبت به اعضای خانواده سریعا واکنش نشان می‌دهند. قطعا هم مردان و هم زنان به خانواده خود تعلق خاطر دارند و در مقابل بی‌احترامی دیگران حتی همسر خود سکوت نمی‌کنند. در نتیجه بهتر است در گفتار خود کمی دقت داشته باشید و الفاظی را بکار نبرید که باعث ایجاد دلخوری شود.

 

فواید نور خورشید | نور خورشید چه فایده ای برای سلامتی دارد؟(ج)

آیا از فواید نور خورشید آگاهی دارید؟ بیشتر مردم به خاطر ترس از آفتاب سوختگی و سایر آثار مخرب نور آفتاب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرده و حتی وقتی هم که به فضای باز می‌روند، سعی می‌کنند تا خود را در سایه نگه دارند. درست است که قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی می‌تواند اثرات زیانباری بر سلامتی فرد و پوست او داشته باشد اما این نتایج تنها در صورتی که به مدت زیاد و کنترل نشده در حضور آفتاب باشید مضر خواهد بود. نور خورشید عاملی برای افزایش شادی و نشاط در انسان است. همین که هر شخص برای مدت کوتاهی (حدودا یک ربع تا 30 دقیقه) پوست پوشیده نشده خود را در معرض آفتاب قرار دهد و به تنفس هوای تازه و آرام سازی خود بپردازد، گام مهمی در بهبود خلق و خو و افزایش سلامت خود برداشته است. 

 

فواید نور خورشید برای سلامتی انسان

قرار گرفتن در برابر نور آفتاب به مدت حداقل یک ربع در هر شبانه روز می‌تواند آثار مفید بسیاری برای انسان داشته باشد و به میزان زیادی به بهبود سبک زندگی و از بین بردن استرس‌ها و تنش‌های روزانه زندگی کمک کند. در ادامه قصد داریم فواید نور خورشید برای سلامتی اشخاص را بررسی نماییم.

1. تولید ویتامین D در بدن

ویتامین D جز ویتامین‌های محلول در چربی می‌باشد که وجود مقادیر معینی از آن در بدن برای سلامتی انسان لازم و ضروری است. این ویتامین با کمک به جذب دسته‌ای مواد معدنی همچون کلسیم و فسفر باعث حفظ استحکام و سلامت استخوان‌ها می‌شود و می‌تواند از احتمال بروز پوکی استخوان در افراد به میزان قابل توجهی بکاهد. همچنین این ویتامین برای داشتن عملکرد صحیح در سلول‌های موجود در خون و سیستم ایمنی افراد هم ماده‌ای ضروری به شمار می‌رود. برای تامین ویتامین D مورد نیاز روزانه، قرار گرفتن پوست در معرض تابش نور خورشید به مدت 15 دقیقه کافیست و بیش از این زمان نباید پوست را به صورت محافظت نشده در برابر نور مستقیم آفتاب قرار داد.

2. کم کردن اضطراب و استرس

مطمئنا این تجربه را داشته‌اید که بعد از مواجهه با یک موقعیت دشوار و مسئله‌ای پیچیده در زندگی، از محیط خارج شده و خود را در معرض هوای تازه و نور آفتاب قرار داده‌اید. این کار می‌تواند به میزان زیادی باعث آرام شدن شما و کاهش سطح استرس و نگرانی‌های روزمره‌تان شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار به طبیعت رفته و خود را برای مدتی از مشکلات و گرفتاری‌های روزمره دور سازید تا ذهنتان آرام گشته و برای ادامه جریان زندگی خود انرژی و انگیزه‌ای فزون‌تر پیدا کنید.

3. بالا رفتن خلق

اگر شما به مقایسه رفتارها و نحوه برخورد یک فرد پیش و پس از حضور او در هوای آزاد و نور خورشید حتی به مدت کوتاهی بپردازید، خواهید دید که این شخص پس از ماندن در یک محیط باز به میزان زیادی خلق و خو‌یش بهتر شده و احساس بهتری در درون خود پیدا خواهد کرد. نور خورشید می‌تواند روحیات افراد را به طرز موثری بهبود بخشیده و سطح انرژی آن‌ها را متقابلا افزایش دهد. این عکس العمل به این دلیل ایجاد می‌شود که نور خورشید می‌تواند با تحریک قسمتی از سلول‌های مغزی، ترشح هورمون سروتونین را در بدن شخص افزایش داده و از این طریق، شادی و نشاط را در او ایجاد کند و خلق و خوی او را به شکل محسوسی ارتقا دهد. 

4. فواید نور خورشید | راحت‌تر شدن خواب

یکی از هورمون‌هایی که در مغز ترشح شده و باعث به خواب رفتن افراد در زمان تاریکی و در هنگام شب می‌شود، هورمون ملاتونین نام دارد. نور خورشید با تحریک ترشح این هورمون در مغز انسان می‌تواند در پایان روز و هنگام شب، خواب راحتی را برای او رقم بزند. در صورتی که افراد در طول روز به میزان کافی و مناسب در مواجهه با نور خورشید قرار نگرفته باشند، ترشح این هورمون کاهش یافته و مشکلاتی از قبیل بی خوابی، مشکل در به خواب رفتن، خواب کوتاه، سبک شدن خواب، بیدار شدن مداوم، خواب تکه تکه و سایر مشکلات در خوابیدن برای او به وجود می‌آید.

5. نور خورشید، درمانی موثر برای افسردگی

یکی از علل افزایش شیوع بیماری افسردگی در میان افراد مختلف در فصل زمستان، کاهش میزان تابش نور خورشید در این فصل می‌باشد. افرادی که دچار افسردگی در این فصل می‌شوند غالبا از اخلاق ضعیف و نا‌متعادلی برخوردار بوده و در برقراری ارتباط با سایرین دچار مشکل خواهند بود. این افراد باید سعی کنند که حداقل به مدت 15 دقیقه هنگام روز به بیرون از منزل یا محل کار رفته و خود را در برابر نور خورشید قرار دهند. نور خورشید بر کاهش افسردگی فصلی در افراد به طرز شگفت آوری موثر واقع شده است. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال افسردگی کلیک کنید.

این نوع افسردگی به میزان کمتری در فصل تابستان مشاهده می‌شود که علت آن هم روزهای آفتابی و تابش بیشتر خورشید در طی روز می‌باشد. روش‌های طبیعی مانند نور خورشید و بسیاری از روش‌های دیگر برای درمان افسردگی می‌تواند جایگزین داروها شود. یک روانشناس با تجربه با بهره گیری از علم روز دنیا می‌تواند بهترین راهکارهای طبیعی و نحوه استفاده از آن‌ها را در اختیار شما قرار دهد تا از عوارض داروهای مختلف در امان باشید و بهترین نتیجه را نیز کسب نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه علائم افسردگی و درمان افسردگی کلیک کنید.

6. فواید نور خورشید | رفع اختلالات قاعدگی و میل جنسی

قرار گرفتن پشت و قفسه سینه در معرض نور خورشید برای تقویت میل جنسی در زنان و مردان بسیار مفید است. در واقع نور خورشید به افزایش هورمون‌های جنسی کمک می‌کند. همچنین نور خورشید باعث کاهش علائم پیش از قاعدگی می‌شود؛ خورشید به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی از جمله افسردگی، نوسانات خلقی، ناراحتی جسمانی و تحریک پذیری کمک می‌کند. 

7. مقاومت در برابر سرطان

طبق تحقیقات علمی توسط پزشکان “بودن زیر خورشید در بهار ممکن است برای مردان بهتر باشد” آن‌ها از نقطه نظر علمی توضیح می‌دهند که ویتامین D خطر بسیاری از اشکال سرطان را کاهش داده و در صورت ابتلا به سرطان امکان بهبود را نیز افزایش می‌دهد.

8. تنظیم فشار خون

تنظیم فشار خون یکی دیگر از فواید نور خورشید است، مخصوصا فشار خون بالا که بسیار خطرناک است. یکی از روش‌های کاهش فشار خون قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که اکسیدنیتریک در لایه بالایی پوست به نور خورشید واکنش می‌دهد که باعث می‌شود رگ های خونی به هنگام حرکت اکسید به درون جریان خون گسترش پیدا کنند. این مساله منجر به کاهش فشار خون می‌شود.

9. کاهش وزن

عدم دریافت نور خورشید باعث کاهش سطح سروتونین می‌شود که منجر به عدم احساس سیر بودن می‌گردد. بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید در کنترل اشتها به شما کمک خواهد کرد. نور خورشید سطح فعالیت شما را نیز افزایش می دهد چراکه با گرم شدن هوا، فعالیت‌های فضای باز بیشتری برای شرکت در آن‌ها وجود دارد.

10. درمان مشکلات پوستی

نور خورشید با جذب سلول‌های ایمنی به سطح پوست قادر است با بیماری‌های پوستی مبارزه کند. ثابت شده که قرار گرفتن در معرض اشعه UV برای درمان جوش‌ها، آکنه و پسوریازیس مفید است. البته این مسئله باید تحت شراط خاصی صورت بگیرد که باعث آسیب به پوست نشود.

11. سلامت چشم‌ها

بسیاری از مردم بر این باورند که نور خورشید دشمن چشم‌های انسان است. اما تحقیقات علمی ثابت کرده که ویتامین D با بهبود بینایی و پیری چشم ارتباط دارد. براساس این تحقیق، اثر نور خورشید نه تنها مفید است بلکه اثر شفابخشی بر چشم‌ها را نیز دارد.

 

مراقبت‌های لازم در برابر نور خورشید

نور خورشید با تمام فوایدی که دارد در صورتی که هنگام قرار گیری در برابر نور خورشید مراقبت لازم را نداشته باشید، می‌تواند مضر باشد. مراقبت‌های ضروری در برابر خورشید عبارتند از:

1. فواید نور خورشید | مراقبت از چشم ها

در صورتی که مدت طولانی در مقابل نور خورشید هستید، بهتر است از کلاه آفتاب‌گیر و عینک آفتابی برای دفع پرتو فرابنفش استفاده کنید. خورشید در هر زمان از سال می‌تواند به چشم آسیب برساند. این را هم بدانید که پرتوهای خورشید از ابرها عبور می‌کنند. فراموش نکنید بچه‌ها هم باید به‌شکلی مشابه از چشم‌هایشان مراقبت کنند.

2. مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست در برابر آفتاب از کرم ضد افتاب استفاده کنید. کرم با اس‌ پی‌ اف ۱۵ یا بیشتر بهترین تأثیر را دارد. ضد‌آفتابی که دامنهٔ گسترده‌تری از انواع پرتوهای فرابنفش را دفع می‌کند اثربخشی بهتری خواهد داشت. ۳۰ دقیقه پیش از بیرون رفتن ضدآفتاب بزنید و از لب‌ها، گوش‌ها و گردن غافل نشوید. اگر قرار است شنا کنید یا تعریق داشته باشید، ضدآفتاب بیشتری استفاده نمایید. سعی کنید بین ۱۰ صبح تا ۴ بعد‌ازظهر در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشید چراکه در این زمان پرتوهای خورشید بیشترین انرژی را دارند. همچنین لازم است هر چند ماه یکبار از متخصص پوست کمک بگیرید تا قسمت‌های مختلف پوست شما بررسی شده و در صورت نیاز به درمان دارو تجویز شود.

3. مدت زمان زیادی مقابل نور خورشید نباشید

اگر بیش از اندازه در برابر نور خورشید قرار بگیرید  نه ‌تنها احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود پوست زودتر پیر یا چروک و لک‌دار شود. باید بدانید که بدن برای درمان سوختگی ناشی از نور خورشید گلبول‌های سفید را به‌ کار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود توانایی بدن برای مقابله با میکروب‌های بیماری‌زا کاهش یابد.

 

پژوهشی در رابطه با فواید نور خورشید بر حفظ سلامتی بدن

بنا بر نتایجی که به دنبال مطالعات زهره کرمی، رستم گل محمدی و سایر همکاران (1392) در بررسی اثر نور بر سلامت روانی سالمندان به دست آمد، نشان داده شد که نوردرمانی می‌­تواند باعث تنظیم ریتم بیولوژیک و چرخه خواب-بیداری و در نهایت اصلاح وضعیت سلامت روانی سالمندان شود. پیشنهاد می‌شود سالمندان به صورت برنامه ریزی شده در هنگام صبح و عصر در معرض نور خورشید قرار گیرند. این روش می‌تواند به عنوان یک روش کمکی در پیشگیری و درمان اختلالات خلقی و خواب در سالمندان به کار رود. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

موبایل در بارداری | ضررها و عوارض استفاده از موبایل بر روی جنین (ج)

آیا از ضررها و عوارض استفاده از موبایل در بارداری اطلاع دارید؟ دوران بارداری یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین دوره‌ها برای مادر و فرزند و مخصوصا جنین در حال رشد است و به یک سری مراقبت‌های ویژه در این دوران نیاز دارد. همان طور که می‌دانید دستگاه‌های تلفن همراه اشعه‌هایی که حاوی انرژی و طول موج معینی هستند را از خود ساطع می‌کنند که این امواج می‌توانند افرادی را که در اطراف آن هستند تحت تاثیر قرار دهند. اختلال در رشد، مشکلات رفتاری، روحی و مغزی تنها بخشی از عوارض احتمالی استفاده از موبایل بر روی جنین هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود که مادران باردار به طور موقت استفاده خود از موبایل را در این دوره کاهش دهند. با آگاهی از عوارض موبایل در بارداری و راه‌های کاهش آسیب‌های آن می‌توانید از سلامت فرزند خود اطمینان حاصل نمایید.

 

نیمه نخست بارداری، دوران حیاتی مراقبت از نوزاد

طبق مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه تاثیرات اشعه تلفن همراه بر سلامت نوزاد صورت گرفته است، مشاهده شده که امکان بروز اختلالات اخلاقی، مشکلات رفتاری، بروز اشکالات مادرزادی بعد از تولد، بیش فعالی، دشواری در برقراری ارتباط با دیگران، عقب ماندگی ذهنی، کند شدن رشد نوزاد، آسیب به بافت‌های مغزی و عدم تکامل بخش‌های مختلف آن در مادرانی که هنگام بارداری به میزان زیادی (روزانه بیش از 3 بار و به مدت بیش از 15 دقیقه به طور مداوم) از تلفن همراه استفاده می‌کنند وجود دارد.

شدت و احتمال بروز این نقایص از ابتدای بارداری تا اواسط آن که جز مهم‌ترین دوره‌ها در رشد و نمو نوزاد بوده و طی این هفته‌ها جنین نسبت به خطرات آسیب پذیرتر است، بالاتر می‌باشد. بعد از این که سن بارداری از 26 هفته گذشت، احتمال آسیب شدید و بروز عوارض خطرناک در جنین کمتر از نیمه اول بارداری است اما با این حال هنوز هم جنین در حال رشد و تکامل بوده و نباید از او غافل شد. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه خطراتی که جنین را تهدید می‌کند کلیک کنید.

 

تاثیر امواج حاصل از تلفن همراه بر روی جنین

بررسی‌های انجام گرفته در زمینه آثار سو اشعه‌های حاصل از موبایل بر جنین در حال رشد در بدن مادر، یک سری از اختلالات و آسیب‌ها را مشخص نموده‌اند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

1. اختلالات رفتاری

مطالعات و گزارش‌های محققان بر روی مادران باردار نشان داده‌اند در خانم‌های بارداری که مدت استفاده از تلفن همراه در آن‌ها بالاتر از میزان متوسط و توصیه شده می‌باشد و این استفاده از موبایل به شکل مداوم و بدون وقفه انجام می‌گیرد، احتمال این که نوزاد آن‌ها بعد از تولد و در سال‌های آینده دچار مشکلات رفتاری و خلق و خوی نامتعادل شود، بالاست. میزان تاثیر امواج حاصل از تلفن‌های همراه به اندازه‌ای است که می‌تواند تا 80 درصد شانس بروز این اختلالات را در کودکانی که مادرانشان به استفاده افراطی از موبایل در دوران بارداری پرداخته‌اند، افزایش دهد.

2. تغییر در تعداد و ریتم ضربان قلب در نوزاد

محققان با انتخاب گروهی از مادران و تحت نظر گرفتن آن‌ها و نوزادانشان در سنین پیش و پس از تولد متوجه شده‌اند که در مقایسه مادران بارداری که از تلفن همراه استفاده می کرده‌اند و مادرانی که از آن دوری کرده و حداقل استفاده از موبایل را داشته‌اند، تغییراتی در تعداد ضربان قلبی جنین و شکل این ضربان‌ها ایجاد شده است که این تغییرات بازه متغیری از تعداد ضربان‌ها، ریتم آن‌ها، نظم، ترتیب، شدت، هماهنگی و فاصله ضربان‌ها از هم را شامل می‌شود.

3. موبایل در بارداری | اختلالات روحی روانی

استفاده از تلفن همراه در مادران باردار باعث می‌شود که نوزادان آن‌ها پس از تولد و در دوران کودکی و گاهی تا نوجوانی و بزرگسالی هم به انواع مختلفی از اختلالات رفتاری و مشکلات روانی ناشی از عدم شکل گیری و تکامل شخصیت دچار شوند. در صورتی که فرزندان در سنین کودکی و پیش از ورود به مدرسه هم از تلفن همراه استفاده کرده و این کار را تا دوران پس از ورود به سن مدرسه هم ادامه دهند، احتمال بروز این مشکلات بیشتر خواهد شد. همچنین این کودکان در آینده بیشتر از سایرین دچار مشکلات عاطفی شده و نمی‌توانند احساسات و هیجانات خود را به خوبی سایر کودکان کنترل کنند. از این رو ممکن است پرخاشگری، بیش فعالی، عدم توجه، حواس پرتی، عدم توانایی در کنترل عواطف و احساسات و بی قراری در آن‌ها بروز پیدا کند.

4. آسیب مغزی

استفاده مکرر از تلفن همراه، خطر آسیب رسیدن به مغز جنین را افزایش می‌دهد. شکل گیری سلول‌های عصبی در جنین در حال رشد از اهمیت بالایی برخوردار است. شکل گیری ناقص سلول‌های مغزی احتمال بروز اختلالات عصبی را در سال‌های آینده زندگی کودک افزایش می‌دهد. محققان اسکاندیناوی دریافته‌اند که استفاده از تلفن همراه، میزان یافته‌های عصبی موجود در مغز جنین را از بین می برد. بنابراین زن باردار باید استفاده از تلفن همراه را تا حد امکان کاهش دهد.

5. تاثیر منفی در چرخه خواب و بیداری جنین

با توجه به اینکه جنین شما نیاز به خواب و استراحت دارد، زنگ خوردن مداوم و گاه و بیگاه موبایل باعث می‌شود چرخه خواب و بیداری جنین به هم بخورد و استرس کودک شما افزایش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

6. موبایل در بارداری | کاهش وزن نوزاد

استفاده مکرر از موبایل در دوران بارداری باعث می‌شود نوزاد شما زمان به دنیا آمدن وزن کمی داشته باشد که این کم وزنی در دوره کودکی نیز باعث بروز اختلالاتی در راه رفتن، نشستن و دیگر حرکات فرزندتان می‌شود.

7. سقط جنین

سقط جنین می‌تواند وابسته به عوامل متعددی باشد که طبق تحقیقات به عمل آمده قرار گرفتن مادر در معرض امواج رادیویی نیز در این مورد تاثیر گذار است. در واقع استفاده بیش از حد از ابزارهای الکترونیکی مانند موبایل می‌تواند خطر سقط جنین را تا حد زیادی افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خطرات بارداری کلیک کنید.

 

راههای کاهش عوارض موبایل در دوران بارداری

برای کاهش عوارض موبایل بر روی جنین در دوره بارداری راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

_فراموش نکنید که اینترنت، کامپیوتر، موبایل، تلفن بی‌سیم و مایکروویو همگی روی جنین و سلامت آن اثر می‌گذارند و شما در جایگاه والد مسئولیت حفظ سلامت او را بر عهده دارید. اگر چه این روزها حذف تلفن همراه و بی‌سیم از زندگی کار سخت و پیچیده‌ای شده  اما برای سلامت جنین در دوران بارداری باید استفاده از موبایل به حداقل برسد. پس توصیه می‌شود که از انجام کارهای غیرضروری با موبایل بپرهیزید.

_تماس‌های خود را محدود کرده و وای‌فای خود را اغلب خاموش کنید. از اسپیکر (بلندگوی تلفن) بیشتر استفاده کنید و موبایل را به گوش‌تان نچسبانید. استفاده از هنذفری نیز در این زمینه بسیار کمک کننده است.

_به جای مکالمه، پیامک را انتخاب کنید و هنگام ارسال متن قبل از فشار دادن دکمه ارسال تلفن را تا حد ممکن دور نگه دارید.

_تا حد امکان از تلفن با سیم استفاده کنید.

_در مناطقی که دارای پوشش شبکه هستند تماس برقرار کنید زیرا تلفن اشعه بیشتری را هنگامی که اتصال سخت‌تر است منتشر می‌کند.

_زمان روشن بودن صفحه نمایش تلفن همراه را کاهش دهید.

_تلفن همراه خود را در جیب‌تان حمل نکنید زیرا ممکن است نزدیک شکم شما قرار گیرد.

_هنگام خواب تلفن همراهتان را زیر بالشت خود قرار ندهید و حتی در صورت امکان موبایل را خاموش کرده و در اتاق دیگری بگذارید.

 

موبایل در بارداری | چرا امواج موبایل بر روی جنین اثرات سو بر جای می‌گذارد؟

وقتی جنین در بدن مادر در حال رشد و تکامل است، اعضا و ارگان‌های او هنوز به طور کامل شکل نگرفته‌اند و به همین دلیل به راحتی تحت تاثیر عوامل آسیب رسان و مضر در داخل و خارج از بدن مادر قرار می‌گیرند. امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن‌های همراه نیز یکی از این موارد آسیب‌زا برای نوزادان است که می‌تواند فرایند رشد و تقسیم سلولی و نمو اندام‌های مختلف نوزاد را تحت تاثیر قرار داده و رشد طبیعی بدن جنین را مختل کند.

به این ترتیب نقایصی در تکامل سیستم‌های مختلف جنین مانند اعصاب، عضلانی-اسکلتی، حرکتی، استخوانی، دفعی و بافت مغزی به وجود می‌آید و عملکرد طبیعی کودک را مختل خواهد کرد. ممکن است این اختلالات بلافاصله پس از تولد و در سال‌های اولیه زندگی نوزاد در او مشاهده نشوند اما بعد از گذشت چند سال و ورود کودک به مدرسه یا اجتماع، این نقایص خود را نشان می‌دهند که تمامی آن‌ها را می‌توان با یک پرهیز ساده و کنترل استفاده از تلفن‌های همراه در مادران به میزان قابل توجهی کاهش داد.

 

سخن پایانی

اگر باردار هستید و  تا به امروز بیش از حد از موبایل خود استفاده کرده‌اید، توصیه می‌شود که از این به بعد کمتر در معرض امواج این وسیله قرار بگیرید. البته جای نگرانی نیست و شما می‌توانید با یک مشاوره متخصص در زمینه بارداری ارتباط برقرار کنید تا شرایط خود و جنینتان تحت نظر قرار بگیرد و از تمامی مضرات و مشکلاتی که استفاده از موبایل می‌تواند برای شما و کودکتان داشته باشد مطلع شوید. در صورتی که در طول روز نیاز به استفاده از موبایل دارید، می‌توانید روش استفاده و راهکارهای مفید را از طریق مشاوره دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

 

پژوهشی در رابطه با تاثیر امواج رادیویی بر سلامت جنین

در بررسی که توسط مریم نظری، وحید حمایت خواه جهرمی و همکاران (1389) در رابطه با اثر امواج ساطع شده از تلفن‌های همراه بر باروری انجام شد، نشان داد که گسترش و کاربرد زیاد تلفن‌های همراه کـه مولـد امواج الکترومغناطیس هستند، اثرات ناهنجاری‌زایی  و اختلال در فرآینـدهای مختلف رشد و نمو جنین را به همراه دارد. این مسئله نگرانی‌های بسیاری در ارتباط با اثرات زیان بار امواج انتشار یافته از تلفـن همـراه بر سلامت انسان را ایجاد کرده است. مطالعات اپیدمیولوژی این احتمال را مطرح می‌کند کـه بین استفاده از این امواج بـا بیماری‌های خاصی چون لوسمی، سرطان مغز و بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط وجود دارد.

ماساژ نوزاد | فوائد و زمان مناسب ماساژ نوزاد (ج)

آیا می‌دانید ماساژ نوزاد چه فوایدی دارد؟ اولین راهی که نوزاد به وسیله آن با دنیای پیرامونش آشنا ‌می‌شود، حس لامسه است. کودکان دوست دارند که آن‌‌ها را در آغوش بگیرید و نوازش کنید؛ این یعنی از لمس شدن لذت ‌می‌برند. پس اگر ‌می‌خواهید با نوزاد خود ارتباط صمیمی ‌برقرار کنید، بهتر است یک بار هم که شده ماساژ را امتحان نمایید. ماساژ علاوه براین که کاری لذت بخش برای والدین است، برای نوزاد نیز جنبه درمانی دارد. اگر نوزاد شما درد ‌می‌کشد، بی قرار و مضطرب است، یبوست دارد یا باد در بدنش جمع شده، ‌می‌توانید با ماساژ دادن به افزایش سلامت او کمک کنید. البته ماساژ دادن نوزادان قواعد و ترفند‌‌های خودش را دارد که با یادگیری آن‌ها ‌می‌توانید تجربه‌ای فوق العاده از ارتباط با کودکتان پیدا کنید. مشاوره کودک می‌تواند در زمینه ارتباط بهتر با نوزاد به شما کمک کند. برای کسب اطلاع بیشتر از مشاوره کودک کلیک کنید. 

 

فواید ماساژ برای نوزادان

-رفع مشکلات مربوط به دستگاه گوارش مانند نفخ
-کمک به هضم و جذب بهتر غذا
-تقویت ماهیچه‌‌های نوزاد
-رفع استرس، درد و بی قراری
-آرامش و خواب راحت
-ارتباط قوی‌تر با والدین
-کمک به افزایش وزن برای نوزادان نارس
-کاهش احتمال زردی
-کاهش علائم کولیک
-بهبود رشد و توانایی‌‌های کودک
-آرام کردن کودکان مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی
-تنظیم تنفس و ضربان قلب
-بهبود گردش خون
-محکم شدن عضلات

 

مقدماتی برای انجام ماساژ

قبل از شروع ماساژ دادن نوزاد بهتر است یک سری نکات را یاد بگیرید و رعایت کنید. مثلا زمان مناسب را انتخاب کرده و در جای مناسب قرار بگیرید. عادت دادن نوزاد به ماساژ تاثیر بسیاری در افزایش کیفیت آن دارد که با استفاده از راهکارهای زیر محقق می‌شود.

1- ماساژ نوزاد | بهترین زمان برای ماساژ دادن انتخاب کنید

زمانی را انتخاب کنید که خودتان خسته نیستید و به کار دیگری نیز مشغولیت ندارید. هرگز زمانی که کودک تازه غذا خورده اقدام به ماساژ نکنید و حداقل 45 دقیقه بعد از غذا کودک را ماساژ دهید تا دچار رفلاکس نشود. قبل از خواب ‌می‌تواند زمان مناسبی برای ماساژ باشد چون در این زمان هم از کارهای روزمره فراغت دارید و هم ‌می‌توانید با ماساژ کودک را بهتر بخوابانید.

2- بهترین مکان برای ماساژ دادن را بشناسید

پیشنهاد ‌می‌شود خودتان روی زمین بشنید و کمرتان را تکیه بدهید تا راحت باشید. سپس یک ملافه تمیز و نرم روی زمین پهن کنید و کودک را روی آن قرار دهید. جایی که برای ماساژ کودک انتخاب ‌می‌کنید باید جایی گرم و ساکت باشد تا کودک دچار لرز و استرس نشود. حتی ‌می‌توانید از یک آهنگ آرام یا لالایی برای تایم ماساژ استفاده کنید. البته بهتر است در طول ماساژخودتان با کودک صحبت کنید تا با صدای شما آرامش پیدا کند.

3- از روغنی مناسب برای ماساژ استفاده نمایید

گرچه ماساژ دادن نوزاد بدون روغن هم امکان پذیر است اما انتخاب یک روغن خوب ‌می‌تواند به افزایش کیفیت ماساژ کمک کند. روغنی انتخاب کنید که بوی خاصی نداشته باشد مثلا اگر از روغن زیتون استفاده ‌می‌کنید نوع بی بوی آن را تهیه کنید چرا که سیستم تنفسی نوزاد ضعیف است و به بوهای تند واکنش نشان ‌می‌دهد. از بهترین روغن‌‌ها برای ماساژ می‌توان به روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن ذرت، روغن کانولا، روغن دانه انگور، روغن زردآلو و روغن آواکادوو اشاره کرد.

4- ماساژ نوزاد | لباس‌‌های نوزاد را در بیاورید

در آوردن پوشک نوزاد یکی از سوالاتی است که شاید در حسن ماساژ برای والدین پیش بیاید. گرچه با پوشک نیز ‌می‌توانید نوزاد خود را ماساژ دهید اما اگر زمان ماساژ دادن پوشک را هم دربیاورید بهتر است چرا که در این صورت نوزاد احساس آزادی بیشتر خواهد داشت و پوست ران و آلت تناسلی او فرصتی برای تنفس پیدا ‌می‌کنند. فقط فراموش نکنید که باید زیر نوزاد چیزی بیندازید تا در صورت دفع ادرار و مدفوع مشکلی پیش نیاید. برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید.

 

نحوه ماساژ نوزاد

1. کمر و پشت، رو و کف پا، شکم، قفسه سینه، صورت و شانه نقاطی از بدن نوزاد هستند که ‌می‌توانید ماساژ بدهید. بهتر است از ماساژ دادن سر نوزادان بسیار کوچک پرهیز کنید چرا که جمجه آن‌‌ها هنوز نرم است و فشار به آن ‌می‌تواند آسیب‌زا باشد.

2. از فشار خیلی کم یا خیلی زیاد برای ماساژ دادن نوزاد استفاده نکنید. اگر خیلی آرام نوزاد را ماساژ بدهید گویی که پری در حال حرکت روی بدن اوست، بچه قلقلکش ‌می‌آید. اگر خیلی محکم نوزاد را ماساژ دهید همانگونه که یک بزرگسال را ماساژ ‌می‌دهید، کودک آسیب خواهد دید.

3. برای ماساژ ‌می‌توانید از کف دست یا انگشتان خود بهره ببرید. یکی از روش‌‌های پرطرفدار برای ماساژ روش دورانی است که در ماساژ کمر و شکم بسیار کاربرد دارد. با نوک انگشتان یا کف دست خود روی بدن نوزاد دایره بکشید. نکته مهم در ماساژ دورانی این است که همیشه طبق چرخش عقربه‌‌های ساعت عمل کنید.

4. پاها را در دست گرفته و با انگشتان خود فشار کمی ‌روی پا بیاورید. به دلیل حساسیت کف پای نوزاد مراقب باشید که قلقلکش نیاید.

5. پاها را کمی ‌جمع کرده و به آرام سمت شکم فرو ببرید. این کار کمک ‌می‌کند باد معده نوزاد دفع شود.

 

سوالات متداول

-از چه سنی ‌می‌توان نوزاد را ماساژ داد؟

از بدو تولد این کار امکان پذیر است فقط برای نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند باید دقت بیشتری به خرج دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نوزاد تازه متولد شده کلیک کنید. 

-ماساژ نوزاد چه مدت باید طول بکشد؟

بسته به شرایط خود و فرزندتان ماساژ ‌می‌تواند 5 تا 30 دقیقه به طول بیانجامد. برای برقراری ارتباط بهتر با نوزاد خود می‌توانید از مشاوره تلفنی کودک بهره‌مند شوید.

سوار شدن هواپیما در بارداری (ج)

سوار شدن هواپیما در بارداری یکی از نگرانی‌های مادران باردار است که می‌تواند در برخی موارد با خطری همراه باشد. سفر هوایی می‌تواند منجر به تغییراتی در بدن مادر شود که برای جنین خطرناک است اما معمولا در اواسط دوره بارداری احتمال بروز این خطرات تا حد زیادی کاهش می‌یابد و زنان باردار می‌توانند با رعایت برخی نکات ایمنی با هواپیما سفر کنند. ضروری است که قبل از سفر با یک متخصص مشورت نمایید تا شرایط شما را بررسی کند و مطمئن شوید که خطری وجود ندارد. در ادامه مطلب به بررسی کامل سوار شدن هواپیما در بارداری می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید. 

 

 

آیا سفر هوایی برای زنان باردار همواره خطر دارد؟

سفر هوایی در دوران بارداری در برخی موارد به طور کلی بی خطر است. برخی از تحقیقات نشان داده که پیامدهای نامطلوب حاملگی برای مسافران هوایی افزایش نداشته است. مسافرت هوایی در هر زمان از بارداری برای زنانی که مشکلات پزشکی دارند و ممکن است در اثر پرواز آن موقعیت تشدید شود یا نیاز به مراقبت‌های اضطراری دارند، توصیه نمی‌شود. مدت زمان پرواز نیز باید در هنگام برنامه ریزی برای سفر در نظر گرفته شود. زنان باردار باید بدانند که شایع‌ترین موارد اضطراری زنان و زایمان در سه ماهه اول و سوم اتفاق می‌افتد. ارتباط با یک متخصص زنان و زایمان و در جریان گذاشتن او از شرایط جسمی قبل از سفر هوایی برای زنان باردار ضروری است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید. 

 

قوانین هواپیمایی برای سفر هوایی زنان باردار

بیشتر شرکت‌های هواپیمایی تجاری به زنان باردار اجازه می‌دهند تا 36 هفته حاملگی پرواز کنند. برخی از آن‌ها زنان باردار را در پروازهای بین المللی در بارداری محدود کرده و برخی دیگر مستندات مربوط به سن حاملگی را می‌خواهند. اعضای ناو هواپیمابر غیرنظامی و نظامی که باردار می‌شوند باید از طریق آژانس‌های خاص خود مقررات یا محدودیت‌هایی را برای وظایف پرواز خود بررسی کنند.

 

نکاتی که هنگام سوار شدن هواپیما در بارداری باید بدانند

به طور معمول مادران باردار می‌توانند با رعایت نکات پزشکی و اجازه پزشک خود، از پرواز استفاده کنند. حالت تهوع، یک دلیل بزرگ است که مسافرت با هواپیما را در دوران بارداری سخت می‌کند چراکه پرواز این وضعیت را تشدید می‌‌کند. اولین نکته مهم این است که به عنوان یک زن باردار بدانید که بسته به زمان بارداری خود می‌توانید پرواز کنید یا نه. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به طور کلی پرواز یا مسافرت نداشته باشید.

پزشک یا مشاور شما می‌تواند با توجه به شرایطی که دارید ارزیابی خطر را انجام داده و به بگوید که اجازه سفیر دارید یا خیر. در اکثر موارد پرواز در زمان بارداری ایرادی ندارد. فقط در مواقعی که زنان باردار در سه ماهه سوم و آخر بارداری خود هستند ممکن است با برخی از مشکلات روبرو شوند. برخی از نکات کاربردی در طول سفر هوایی برای زنان باردار به شرح زیر هستند:

1. هیدراته بمانید (برای یک دوره 24 ساعته 2 تا 3 لیتر)

هیدراته ماندن برای همه مسافران هواپیما ضروری است چراکه هوای داخل کابین هواپیما نسبت به سایر محیط‌ها خشک‌تر است. بالا بردن آب بدن برای یک زن باردار بسیار مهم است زیرا کمبود آب بدن شما را در معرض خطر سرگیجه، افزایش حالت تهوع و حتی بیهوشی قرار می‌دهد.

2. در سفر طولانی مسافرت را به دو بخش تقسیم کنید

سفر هوایی می‌تواند یک امر طولانی و خسته کننده باشد. پروازهای مستقیم ممکن است راحت‌تر باشند اما اگر ترجیح می‌دهید از یک سفر عالی و ایمن برخوردار باشید، می‌توانید سفر خود را به دو قسمت تقسیم کنید. به این ترتیب فرصتی برای بیرون آمدن، کشش پاها و فرصت استراحت به خود می‌دهید.

3. سوار شدن هواپیما در بارداری | توجه به رژیم غذایی

وقتی قرار است چندین ساعت در هواپیما باشید، مهم است که قبل پرواز مواد غذایی مورد نیاز خود را فراهم کنید. در صورت بارداری، قبل پرواز از مصرف غذاهای شور خودداری نمایید. میان وعده‌ها و غذاهای شور نه تنها باعث نفخ شکم می‌شوند، بلکه باعث افزایش مایعات جمع شده در مچ دست و پاهای شما که قبلاً متورم شده، می‌شوند. بنابراین مصرف غذاهای غنی از نمک چه قبل و چه در حین پرواز ممنوع است.

اگر قبل پرواز یک وعده غذایی بزرگ مانند صبحانه یا یک ناهار بزرگ برای آماده سازی یک پرواز طولانی می‌خورید، بهتر است گزینه‌های سبک‌تری مانند سالاد، سبزیجات تازه و مرکبات را که خواص ضد التهابی دارند، جایگزین کنید.

4. یک صندلی کنار راهرو برای خروج سریع رزرو کنید

انتخاب راحت‌ترین صندلی در طول پرواز یکی از مهم‌ترین نکات سفر هوایی در بارداری است. در پرواز هر چیزی غیر از صندلی راهرو حتما آزار دهنده می‌شود. صندلی راهرو رسیدن سریع به دستشویی را آسان‌تر می‌کند زیرا به دلیل هیدراته کردن حین پرواز به آن نیاز پیدا می‌کنید و می‌توانید در هر زمان به دستشویی بروید.

5. سوار شدن هواپیما در بارداری | در هنگام پرواز فعال باشید

هواپیما مکانی بسیار محدود برای فعالیت است. اما هر مقدار حرکتی که بتوانید در دوران بارداری انجام دهید می‌تواند به شما احساس رضایت بهتری دهد. حرکت در هواپیما باعث می‌شود گردش خون شما ادامه یابد و احتمال ایجاد لخته‌های نامطبوع از بین رود.

6. لباس مناسب و راحت بپوشید

بهتر است هنگام سفر لباس راحتی مناسب بپوشید و یک دست اضافی نیز همراه خود داشته باشید. حتی کفشی که استفاده می‌کنید مانند کتانی باید راحت باشد. در کنار رعایت همه موارد فوق حتما قبلا از سفر مشاوره دریافت نمایید تا وضعیت کلی شما بررسی شود و در صورت تایید نسبت به پرواز اقدام نمایید.

7. سوار شدن هواپیما در بارداری | بستن کمربند ایمنی

از آنجا که تلاطم شدید هوا قابل پیش بینی نیست و در صورت بروز این تنش‌های هوایی، خطر پس از آن قابل توجه است، باید به زنان باردار توصیه شود که از کمربند ایمنی خود به طور مداوم در حالت نشسته استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات زوجین در دوره بارداری کلیک کنید. 

 

سوالات متداول

_ آیا اسکنرهای بدن فرودگاه در دوران بارداری ایمن هستند؟

اسکنرهای فرودگاه دو نوع اسکنر موج میلی متر و اسکنر برگشتی اشعه ایکس دارند. استفاده از هر دو نوع اسکنر برای کودکان، بزرگسالان یا زنان باردار بی خطر است.

_ آیا در 8 ماهگی بارداری می‌توانم پرواز کنم؟

پرواز در حین بارداری معمولاً بی خطر است و اگر بارداری سالم باشد، به کودک آسیب نمی‌رسد. اکثر شرکت‌های هواپیمایی اجازه پرواز پس از هفته 32 یا هفته 37 بارداری و یا بارداری دوقلو را نمی‌دهند.

صحبت درباره رابطه جنسی با دیگران (ج)

صحبت درباره رابطه جنسی با دیگران رفتاری است که هرگاه توسط یکی از زوجین انجام شود، می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد. زمانی که یکی از زوجین مطلع شود که همسرش مسائل جنسی را باکسی درمیان می‌گذارد، دیگر اعتماد قبل را نخواهد داشت ونمی‌تواند احساسات و خواسته‌های خود را کامل به همسرش بروز دهد. به همین خاطر بسیاری از روانشناسان و ومتخصصان تأکید می‌کنند که درباره روابط زناشویی خود با دیگران صحبت نکنید، زیرا فرد در این شرایط دیگر احساس امنیت نمی‌کند و به حریم شخصی‌اش آسیب‌ زده می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی کامل صحبت درباره رابطه جنسی با دیگران و پیامدهای آن می‌پردازیم.

 

چرا زوجین درباره ی رابطه ی جنسی خود با دیگران صحبت می کنند؟

دلایل زیادی وجود دارد برای اینکه چرا زوجین در مورد رابطه ی جنسی خود با دیگران صحبت می‌کنند. دو مورد از شایع‌ترین این دلایل عبارتند از:

1.کمک گرفتن برای حل مشکلات

مثلأ افرادی که در رابطه جنسی خود مشکل دارند ونمی‌دانند برای حل آن چه کاری باید انجام دهند، مشکلات خود را با خانواده، فامیل یا دوستان در میان می‌گذارند تا با استفاده از اطلاعات و تجربیات آن‌ها مشکل خود را برطرف سازند. این راه حل اصلا مناسب نیست چراکه نه تنها اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران می‌گذارند و آن ها را وارد حریم خصوصی خود می‌کنند، بلکه راه‌های غیرعلمی و غیرتخصصی دریافت می‌کنند که ممکن است مشکل را دوچندان کند. زوجین می‌توانند برای حل مشکلات جنسی خود به یک فرد متخصص مراجعه کنند. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد رابطه جنسی کلیک کنید. 

2. صمیمت با دیگران 

گاهی نیز افراد براساس علاقه، صمیمیت و عادت به صحبت کردن راجب همه چیز، درباره ی مسائل زناشویی نیز با دیگران صحبت می‌کنند تا به گونه‌ای عشق و برتری رابطه خود را نشان دهند. باید دانست که در هر صورت این کار اشتباه است و تنش‌های زیادی برای زن و شوهر و رابطه آنان ایجاد می‌شود. 

 

صحبت کردن درباره رابطه جنسی با دیگران چه پیامدهایی دارد؟

رابطه جنسی بین شما و همسرتان، شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین جنبه زندگی شماست. بنابراین شما و همسرتان باید بتوانید آزادانه در مورد این نیازها و امیال با یکدیگر صحبت کنید. برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید باید به یکدیگر اعتماد کامل داشته باشید. ولی زمانی که شما این مسائل و خواسته‌ها را با دیگران درمیان بگذارید و آن‌ها را وارد حریم شخصی خود کنید، این اعتماد کم شده و از بین می‌رود. با از بین رفتن اعتماد، دیگر زوجین نمی‌توانند با خیال آسوده خواسته‌های خود را مطرح کنند. در نتیجه کیفیت زندگی آن‌ها پایین آمده و روابطشان سرد می‌شود.

آن‌ها دیگر مانند قبل نخواهند بود، درمورد فاش شدن مسائل خصوصی خود می‌ترسند و نمی‌توانند رابطه‌ای آزادانه و لذت بخش داشته باشند. صحبت کردن در مورد روابط جنسی با دیگران شاید در ابتدا عادی به نظر برسد اما به مرور زمان زندگی را تحت تأثیر قرار داده و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. برای کسب اطلاعات در زمینه ارتباط صحیح با همسر کلیک کنید.

 

صحبت درمورد رابطه جنسی با چه کسانی مجاز است؟

تنها کسی که می‌توان در مورد روابط جنسی با او صحبت کرد، همسرتان است. شما نه تنها می‌توانید، بلکه باید با او درمورد نیازها، علایق و نحوه رابطه جنسی صحبت کنید. در این مورد خجالت را کنار گذاشته و در فضایی آرام و صمیمی، نارضایتی و خواسته‌های خود را مطرح نمایید. اگر از موضوعی ناراحتید، از تحقیر و سرزنش استفاده نکنید؛ زیرا با این کار به عزت نفس او لطمه زده‌اید. همچنین اگر مشکلی در روابط جنسی خود دارید که با گفت وگو حل نمی‌شود، بهتر است به جای کمک گرفتن از دوستان و نزدیکان، به یک درمانگر متخصص یا مشاوره جنسی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید. 

 

سخن آخر

نگفتنی‌هایی در زندگی مشترک وجود دارد که فقط مربوط به شما و همسرتان است. مسائل مربوط به اتاق خواب فقط مختص شماست پس هرگز آن را به کسی نگویید. زیرا این کار راز بین شما و همسرتان است و با گفتن آن موفقیت و تداوم زندگیتان به خطر می‌افتد. توجه داشته باشید که مشکلات جنسی برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید اما بهترین و موثرترین راه برای حل آن‌ها کمک گرفتن از یک فرد متخصص است. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا به صورت حضوری و تلفنی در این زمینه یاری‌تان کنند. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی صحبت درباره ی رابطه جنسی با دیگران می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع غذایی سرشار از آهن | این مواد غذایی را بشناسید و بخورید (ج)

آیا منابع غذایی سرشار از آهن را می‌شناسید؟ آهن ماده‌ای ضروری برای بدن انسان است که باید توسط تغذیه سالم تامین شود. هموگلوبین‌های خون که وظیفه اکسیژن رسانی به اندام‌های ضروری بدن را به عهده دارند، توسط آهن ساخته می‌شوند. کمبود آهن در بدن مشکلات زیادی همچون خستگی، کم خونی، رنگ پریدگی، عفونت، تپش قلب، سردرد، سرگیجه و… را به وجود می‌آورد. زنان بیشتر از باقی گروه‌ها به آهن نیاز دارند چراکه در دوران بارداری و قاعدگی، خون زیادی را از دست می‌دهند. کودکان نیز به دلیل سرعت رشد بالا به مقادیر مناسبی از آهن نیازمندند. امروزه قرص‌ها و شربت‌های حاوی آهن به بازار آمده‌اند که در شرایط حاد کمبود آهن می‌توانند به شما کمک کنند. اما هیچ محلول شیمیایی نمی‌تواند جایگزین منابع طبیعی و تغذیه سالم باشد. متخصصان همواره توصیه می‌کنند که مردم منابع غذایی آهن را بشناسند و در رژیم خود آن‌ها را قرار دهند.

 

حبوبات سرشار از آهن

حبوبات منابعی سرشار از مواد مغذی هستند و آهن در بسیاری از حبوبات وجود دارد. حبوبات منابع خوبی از آهن برای گیاهخواران می‌باشد.

1. عدس

عدس یکی از منابع گیاهی سرشار از آهن است. تنها در یک پیمانه عدس چیزی حدود 6 میلی گرم آهن وجود دارد. عدس علاوه بر آهن مواد ضروری دیگری را نیز شامل می‌شود که از آن‌ها می‌توان به پروتئین، ویتامین ب، منیزیم و روی اشاره کرد. شما با پختن یک عدسی خوشمزه و سرو آن به همراه لیمو می‌توانید یک صبحانه سالم برای خانواده تدارک ببینید. علاوه بر این با افزودن کمی عدس به برنج می‌توانید ارزش غذایی پلوی خود را بالا برید.

2. منابع غذایی سرشار از آهن | لوبیا

لوبیا به خصوص لوبیای سفید یک منبع غذایی سرشار از آهن است. در لوبیای سفید هم به اندازه عدس آهن وجود دارد یعنی چیزی حدود 6 میلی گرم در یک پیمانه. علاوه بر این لوبیا سرشار از فیبر است که به رژیم لاغری کمک فراوانی می‌کند. از دیگر مواد مفید موجود در لوبیای سفید می‌توان به پروتئین، کلسیم، ویتامین ب و آنتی اکسیدان اشاره کرد.

3. نخود

نخود یک ماده گیاهی خوشمزه و بسیار مفید است. در نصف یک پیمانه نخود چیزی بیشتر از 3 میلی گرم آهن وجود دارد. نخود هم مانند لوبیا سرشار از فیبر است و علی رغم کالری پایینی که دارد خاصیت سیرکنندگی آن بالاست. همانطور که متوجه شدید عدس، لوبیا و نخود بهترین منابع حبوبات برای جذب آهن می‌باشند. یعنی آش رشته که یک غذای سنتی ایرانی است مقادیر بالایی از آهن را داراست.

 

سبزیجات سرشار آهن

یک رژیم غذایی سالم دارای مقادیر زیادی از سبزیجات خوشمزه است چرا که سبزیجات سرشار از ویتامین و آهن می‌باشند.

1. سیب زمینی

پوست سیب زمینی را نگیرید، فقط آن را کامل و تمیز بشویید سپس آن را در فر، ماکروفر، روی سنگ و یا آتش بپزید و به همراه پوست میل کنید. سیب زمینی با پوست یک منبع عالی برای دریافت آهن است. این منبع علاوه بر اینکه شامل آهن و ویتامین ب می‌باشد، ویتامین ث نیز دارد؛ به همین دلیل است که آهن موجود در آن بهتر جذب بدن می‌شود. سیب‌زمینی یکی از غذاهای محبوب کودکان است که می‌تواند از فقر آهن در آنان پیشگیری کند. برای کسب اطلاع در زمینه فقر آهن در کودکان کلیک کنید. 

2. منابع غذایی سرشار از آهن | گوجه فرنگی

آب گوجه را بگیرید و در سوپ و خورشت از آن استفاده کنید. آب گوجه علاوه بر این که رنگ و بوی خوبی دارد، جایگزین بسیار مناسبی برای رب‌های صنعتی می‌باشد. آب گوجه دارای مقادیر بالای آهن است و آنتی اکسیدانی قوی به نام لیکوپن هم دارد. لازم به ذکر است که آب گوجه مانند باقی منابع آهن ویتامین ب نیز دارد.

3. سبزی ها

اسفناج، جعفری و آویشن سبزی‌هایی سرشار از ویتامین و آهن هستند. آویشن را به شکل پودری تهیه کنید و روی غذاهای مختلف از آن استفاده نمایید. اسفناج را با ماست میل کنید تا علاوه بر خوشمزگی ارزش غذایی‌اش نیز بالا برود. جعفری را هم به صورت سبزی تازه خشک شده در غذاهای خود استفاده کنید.

4. بروکلی

بروکلی معمولا در سالادها به کار می‌رود. برخی نیز آن را به صورت آب پز یا سرخ شده مصرف می‌کنند. شاید شما هم مثل بسیاری از افراد زیاد طعم بروکلی را دوست نداشته باشید اما اگر این ماده را با سس‌های مخصوص و ادویه‌های خوشمزه ترکیب کنید فوق العاده خوش طعم خواهد شد. بروکلی یک ماده سرشار از آهن، ویتامین و آنتی اکسیدان است. مصرف بروکلی می‌تواند از بدن شما در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت نماید.

 

منابع حیوانی سرشار از آهن

دو نوع آهن وجود دارد آهن هِم و آهن غیر هِم. آهن هِم آهن وجود در منابع حیوانی مانند گوشت و جگر است. آهن غیر هِم نیز آهن موجود در منابع گیاهی مانند سبزیجات و حبوبات می‌باشد. آهن هِم که در پروتئین‌های حیوانی یافت می‌شود بهتر جذب بدن انسان می‌گردد. بنابراین اگر کم خونی جدی دارید، حتما منابع حیوانی سرشار از آهن را مصرف نمایید.

1. گوشت قرمز

گوشت قرمز به خصوص گوشت گاو منبع فوق العاده‌ای از آهن است. روی، پتاسیم، چربی اشباع و مواد معدنی نیز در گوشت گاو وجود دارد. گرچه که گوشت گاو یک ماده خوشمزه، مقوی و مفید است اما مصرف زیاد آن نیز می‌تواند آسیب‌زا باشد. توصیه می‌شود که گوشت گاو را به همراه مقادیر ویتامین ث مثل گوجه میل کنید تا آهن موجود در آن بهتر جذب شود.

2. منابع غذایی سرشار از آهن | جگر

جگر یک غذای خوشمزه و مقوی است. حتما از کودکی دیده‌اید که برای بیماری که خون زیادی از دست می‌دهد، جگر می‌آورند تا تقویت شود. دلیل این که جگر به رفع کم خونی کمک می‌کند، آهن موجود در آن است. جگر سرشار از انواع ویتامین‌هاست؛ ویتامین‌هایی مانند ویتامین د، ویتامین آ و ویتامین ب در جگر فراوانند. جگر را به صورت کبابی یا خوراک می‌توانید مصرف کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه کمبود آهن کلیک کنید. 

3. تخم مرغ

تخم مرغ اغلب جایگاه خوبی در صبحانه اکثر مردم جهان دارد. این ماده سیر کنندگی فراوانی دارد، پروتئین آن برای ساخت عضله مفید است و ورزشکاران از نوع آب پز آن استفاده می‌کنند. این ماده غذایی خوشمزه که در اکثر کیک‌ها و دسرها و غذاها به کار می‌رود، حاوی مقادیر بالایی از آهن می‌باشد.

4. منابع غذایی سرشار از آهن | ماهی

ماهی سالمون و قزل علاوه بر داشتن امگا 3 یکی از منابع مهم آهن به شمار می‌روند. تن ماهی نیز می‌تواند به نیاز بدن برای دریافت آهن کمک کند. سعی کنید از تن ماهی‌هایی استفاده کنید که در آب و نمک قرار دارند نه تن‎هایی که در روغن غوطه ور هستند. بدین صورت کالری مصرفی خود را پایین می‌آورید و ارزش غذایی خود را بالا می‌برید.

 

سوالات متداول

-چه تنقلات و میان وعده هایی دارای آهن هستند؟

تنقلاتی مانند شکلات و برگه زرد آلو سرشار از آهن هستند و برای میان وعده مناسب‌اند. البته به هیچ وجه نباید شکلات را بیش از حد مصرف کنید چرا که ضرر آن از سودش بیشتر است.

-چه موادی آهن را خنثی می‌کنند؟

نوشیدنی‌های دارای کافئین مانند چای و قهوه جذب آهن را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. 

-چه موادی به جذب بهتر آهن کمک می کنند؟

موادی که سرشار از ویتامین ث باشند مانند پرتقال، کیوی، طالبی،فلفل دلمه‌ای، گوجه، توت فرنگی و… به جذب بهتر آهن کمک می‌کنند.