ضد افسردگی های سه حلقه ای (ج)

ضد افسردگی های سه حلقه ای طبقه ای از داروهای روان شناختی هستند که میزان برخی انتقال دهنده های عصبی نظیر سروتونین، نوراپی نفرین و استیل کولین را در مغز  افزایش می دهند. از آنجایی که این مواد شیمیایی تاثیر بسزایی در روحیه و خلق انسان دارند مصرف این قرص ها می تواند در درمان اختلالات افسردگی نقش مثبتی داشته باشد. ما در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد موارد مصرف، مکانیسم اثر و عوارض ضد افسردگی های سه حلقه ای پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با ضد افسردگی های سه حلقه ای و مکانیسم اثر آن ها

ضد افسردگی های سه حلقه ای طبقه ای از داروهای روان پزشکی هستند که سطوح برخی انتقال دهنده های عصبی – شیمیایی نظیر سروتونین، نوراپی نفرین و استیل کولین را  از طریق مکانیسم مهار بازجذب افزایش می دهند. از آنجایی که این مواد شیمیایی تاثیر بسزایی در کیفیت خلق و روحیه انسان دارند می توان گفت مصرف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می تواند در بهبود اختلالات افسردگی نقش مثبتی ایفا کند.

رایج ترین قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای

از جمله رایج ترین داروهای ضد افسردگی که در داروخانه ها موجود هستند و پزشکان آن ها را بیش از همه تجویز می کنند می توان به آمی تریپتیلین، کلومیپرامین، دوکسپین، تریمیپرامین، آموکسپین، دسیپرامین، نورتریپتیلین و پروترررریپتیلین اشاره کرد. توجه داشته باشید که برای شروع مصرف این داروها، ادامه و قطع آن ها نظر متخصص نیاز است. در نتیجه هرگز به طور خودسرانه از آن ها استفاده نکنید.

عوارض جانبی مصرف قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای

مصرف هر دارویی ممکن است برای برخی افراد با عوارض جانبی خاصی همراه شود. قرص های ضد افسردگی سه حلقه ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال همه افرادی که از این داروها استفاده می کنند دچار عوارض جانبی نمی شوند. ما در ادامه به مهم ترین و شایع ترین عوارضی که افراد در پی مصرف قرص های ضد افسردگی گزارش می دهند اشاره کرده ایم. در صورت تجربه هرکدام از علائم زیر با شدت زیاد یا تداوم یافتن آن ها در طول زمان هرچه زودتر با پزشک خود تماس گرفته یا به اورژانس مراجعه نمایید.

– تاری دید

–  خشکی دهان

– یبوست

– تغییرات قابل ملاحظه در وزن

 – افت فشار خون

– دچار شدن به مشکلات پوستی نظیر جوش و کهیر

– افزایش ضربان قلب

 ضد افسردگی های سه حلقه ای و تداخلات دارویی

مصرف هم زمان برخی داروها با ضد افسردگی های سه حلقه ای می تواند منجر به بروز عوارض جانبی خاصی شود و مکانیسم اثر دارو را در بدن تغییر دهد. برای مثال مصرف هم زمان آن ها با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز که نوع دیگری از ضد افسردگی ها هستند مجاز نمی باشد. بررسی ها نشان می دهد استفاده هم زمان از این دو طبقه دارویی می تواند منجر به تجربه علائم ناخوشایندی نظیر تب، تشنج و حتی مرگ شود. در نتیجه لازم است حتما در استفاده از این دارو در کنار موارد دیگر دقت لازم را به خرج دهید.

از جمله دیگر تداخلات دارویی سه حلقه ای ها باید به اپی نفرین، الکل و سایمتداین اشاره کرد. بررسی های بالینی بیانگر این هستند که مصرف همزمان ضد افسردگی های سه حلقه ای با اپی نفرین ها منجر به افزایش شدید فشار خون می شود. هم چنین نوشیدن الکل با سرکوب مضاعف سیستم عصبی مرکزی منجر به رخوت زایی مفرط و خواب آلودگی می گردد.

استفاده هم زمان از ضد افسردگی های سه حلقه ای با سایمتادین گیرنده های استیل کولینی را مهار کرده و منجر به ایجاد عوارضی نظیر توقف حرکات روده ای می شود. هم چنین افزایش خطرناک فشار خون نیز در پی استفاده از این داروها در کنار هم دیده می شود.

سخن آخر

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای امروزه از سازمان بین المللی غذا و دارو برای درمان افسردگی تاییدیه دریافت کرده اند. با این حال لازم است بدانید که استفاده از دارو همواره به عنوان خط اول درمان افسردگی در نظر گرفته نمی شود.

بلکه در بسیاری از موارد افراد با استفاده از روش های غیر دارویی نظیر روان درمانی با رویکردهای شناختی رفتاری یا روان پویشی بهبود می یابند. در نتیجه لازم است ابتدا با یک روانشناس مشکل خود را در میان بگذارید تا بهترین گزینه ها برای درمان را به شما معرفی نماید. معمولا دارو درمانی در شرایطی اولویت پیدا می کند که شدت افسردگی فرد بسیار زیاد بوده یا ریسک خودکشی در او بالا برود.

سوالات متداول

– آیا استفاده از نورتریپتیلین در کنار الکل خطرناک است؟

نورتریپتیلین یکی از انواع ضد افسردگی های سه حلقه ای است و مصرف آن در کنار الکل منجر به تضعیف مضاعف سیستم عصبی مرکزی می شود. در نتیجه عوارضی نظیر خواب آلودگی مفرط، گیجی، از دست رفتن تمرکز و کاهش هشیاری ممکن است در پی آن اتفاق بیافتد.

بازتاب بابکین نوزاد (ج)

نوزاد در بدو تولد در حفاظت از خود ضعیف است و توانایی حفاظت از خود به صورت ارادی را ندارد و بازتاب ها به حفظ بقا او کمک می کنند. بازتاب ها در گذر زمان و پس از یادگیری حرکات ارادی از بین خواهد رفت. بازتاب بابکین نوزاد یکی از بازتاب هایی است که همانند دیگر بازتاب ها نقشی حیاتی و مهم در رشد و سلامت نوزادان ایفا خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

چرایی شناسایی بازتاب های دوران نوزادی

بازتاب ها از مهم ترین نشانه های سلامت نوزادان به شمار می روند. و ارزیابی آنها اطلاعات مفیدی در مورد وجود نقص و یا سلامت نوزاد به شما خواهد داد. در صورت عدم وجود بازتاب در زمان مشخص شده و یا ادامه پیدا کردن بیشتر از زمان مقرر لازم است کودک خود را به متخصص اطفال نشان دهید. 

 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب بابکین نوزاد

این بازتاب را فیزیولوژیست روسی بوریس بابکین کشف کرد و هنگامی که دو کف دست نوزاد را فشار دهید، نوزاد سرش را چرخانده، چشمانش را بسته  ، دهانش را باز کرده و سرش را به جلو خم خواهد کرد. این پاسخ ها به تنهایی و یا ترکیبی می تواند ایجاد شود. گفتنی است این بازتاب در نوزادان کوچکتر به مراتب آسان تر ایجاد خواهد شد ولی پاسخ بازتابی شدید تری در نوزادان بزرگتر خواهد داشت. 

سن شروع و اتمام بازتاب بابکین نوزاد

همانطر که گفته شد به میزانی که سن نوزاد کمتر باشد ، این بازتاب راحت تر ایجاد خواهد شد. به طور کل بازتاب بابکین تا شش ماهگی مشاهده شده و بعد از آن به تدریج محو خواهد شد. در نوزادانی با مشکل عصبی این بازتاب یا وجود نخواهد داشت یا بسیار با شدت کم مشاهده می شود. البته عدم وجود بازتاب لزوما به معنی عدم سلامتی نوزاد نیست.

سخن پایانی

کلیه ی بازتاب های دوران نوزادی حاوی اطلاعات بسیار مهم در زمینه ی سلامت و بیماری نوزاد شماست. آگاهی از زمان شروع و خاتمه ی این بازتاب ها و مشورت و کمک گرفتن از متخصصین خبره سلامت کودک شما را تضمین خواهد کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب چنگ زدن نوزاد (ج)

بازتاب چنگ زدن یکی دیگر از بازتاب هایی است که به صورت فطری در نوزادان وجود دارد . هنگامی انگشت خود را روی کف دست نوزاد قرار ، همان بازتاب چنگ زدن است. پس از آنکه کودک روی حرکاتش کنترل پیدا کرد بازتاب ها به صورت ارادی در خواهند آمد. آگاهی از بازتاب های دوران نوزادی و سن شروع و پایان آنها به شما کمک خواهد کرد تا از سلامت فرزند خود آگاه شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب های دوران نوزادی

پاسخ های غیر ارادی و بدون فکر در برابر ضربه و یا لمس بازتاب هستند. برخی بازتاب ها پس از مدتی محو خواهد شد و بعضی به صورت دائم و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. وجود برخی بازتاب های نوزادی پس از زمان مشخص و یا عدم وجود آنها نشانگر آسیب عصبی و یا بیماری دیگری است. برای کسب آگاهی از سلامت نوزاد بهتر است بازتاب های نوزادی در بدو تولد توسط پزشک متخصص بررسی شود. 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب چنگ زدن

در صورتی که انگشت خود و یا شی دیگری را در کف دست نوزاد بگذارید، نوزاد دستش را مشت کرده و به انگشت شما چنگ خواهد زد.قدرت این بازتاب در حدی است که می تواند وزن نوزاد را هم تحمل کند. به عبارت دیگر اگر انگشت خود را به سمت بالا بکشید نوزاد انگشتتان را رها نمی کند و بدنش از روی تخت بلند خواهد شد. البته امکان دارد نوزاد بدون اطلاع قبلی مشتش را باز کند. در حرکت معکوس این بازتاب، پشت و یا کنار دست نوزاد لمس شده و بازتاب ایجاد خواهد شد. امکان دارد نوزاد با شنیدن یک صدای بلند و یا حرکت شدید یک شی دست خود را باز و شی را رها کند. 

عملکرد بازتاب چنگ زدن نوزاد 

همانطور که گفته شد بازتاب های دوران نوزادی برای حیات و ادامه ی بقا لازم هستند. بازتاب چنگ زدن نیز ، عضلات نوزاد را آماده ی یادگیری مهارت های حرکتی و همچنین گرفتن ارادی اجسام می کند. 

سن شروع و اتمام بازتاب چنگ زدن نوزاد 

این بازتاب از دوران جنینی وجود داشته و تا حدودا 2 تا 4 ماهگی نیز به حالت غیر ارادی وجود دارد و پس از این مدت به چنگ زدن ارادی مبدل خواهد شد. در صورتی که این بازتاب در سن مشخص شده ناپدید نشود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود. 

آسیب های بازتاب چنگ زدن نوزاد

در صورت باقی ماندن این بازتاب پس از 4 ماهگی ممکن است موجب تاخیر در برخی مهارت های حرکتی مانند کشیدن و رها کردن شود. گرفتن ارادی اشیا مستلزم ناپدید شدن بازتاب چنگ زدن و توانایی نوزاد برای گرفتن ارادی اشیا است. وجود این بازتاب در سنین بزرگسالی ناشی از آسیب لوب پیشانی مغز و یا سندروم عروقی قدامی مغز باشد. 

سخن پایانی

بازتاب چنگ زدن یکی از مهم ترین بازتاب هایی است که  از حالت غیر ارادی به ارادی تبدیل و تا آخر عمر باقی خواهد ماند. بهتر است بعد از 4 هفتگی نوزاد با انجام بازی هایی مانند لی لی حوضک  انگشتانش را تقویت کرده و کاری کنید تا از وجود دستهایش آگاه شود.همچنین می توانید با ماساژ دادن دستان نوزاد به تحریک حس لامسه و رشد او کمک کنید. ارتباط با مشاور کودک در هر مرحله از رشد به شما کمک واهد کرد نیازهای کودک خود را به بهترین شکل و به صورت اصولی برطرف کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

بازتاب مورو نوزاد( ج)

بازتاب مورو از انواع بازتاب های دوران نوزادی است که پس از تولد بروز پیدا خواهد کرد. به طور کلی بازتاب ها پاسخ های غیر ارادی نسبت به محرک های بیرونی هستند که با بررسی آنها سلامت نوزاد تا حد زیادی مشخص خواهد شد. بیشتر بازتاب ها تا سن یک سالگی ناپدید خواهند شد و تنها برخی از آنها به حرکت ارادی تبدیل شده و تا آخر باقی خواهند ماند. باقی ماندن طولانی مدت بازتاب ها به شکل غیر ارادی حاکی از وجود اختلال در سیستم عصبی کودک است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب مورو چیست؟

بازتاب مورو در نوزاد احساس ناگهانی یک سقوط آزاد را ایجاد خواهد کرد. صدای بلند، تغییر نور در محیط، تکان شدید و یا تماس ناگهانی می تواند این احساس را در نوزاد به وجود آورد. به دنبال احساس سقوط، نوزاد بازوها و کف دستش را جلو می آورد و انگشتان شستش جمع خواهد شد. سپس بازوها و پاهایش را در بدنش جمع کرده و حالت جنینی به خود خواهد گرفت. این بازتاب همچنین می تواند سبب به هم خوردن خواب و آرامش در نوزادان شود. 

چرایی اتفاق افتادن بازتاب مورو

به طور کلی بازتاب ها باعث بقا و محفظت از نوزادان خواهد شد ولی علت بازتاب مورو به درستی معلوم نشده است. احتمالا در مرحله ی اول همانند زنگ خطری برای نوزاد است و در مرحله ی بعد به نوزاد کمک خواهد کرد تا برای محافظت از خود در برابر سقوط به نزدیک ترین جسم بچسبد. 

چگونگی ایجاد بازتاب مورو 

برای ایجاد این بازتاب ، نوزاد را روی سیک سطح صاف قرار داده و سر و شانه ی اورا بالا گرفته و سپس ناگهانی دست خود را پایین کشیده ، هنگامی که نوزاد حس کند که زیر سرش خالی شده این بازتاب را از خود نشان خواهد داد. 

زمان شروع و اتمام بازتاب مورو

بازتاب مورو در حدود 5 تا 6 ماه پس از تولد از بین خواهد رفت . در حالت عادی عضلات گردن نوزاد درهفته ی ششم قوی تر می شود و تعدل بیشتری روی حرکات خود دارد. در طی 4 تا 6 ماهگی حرکات ارادی نوزاد بیشتر خواهد شد و بهتر است نوزاد از قنداق گرفته شود. 

آیا قنداق کردن مانعی برای بازتاب مورو است؟ 

آرام کردن نوزاد، خواب راحت و خوب و گرم نگهداشتن نوزاد از جمله فواید قنداق کردن است. به طور کلی قنداق کردن روشی مرسوم درتمامی دنیا برای آرالم کردن نوزادان است. ولی حرکات اورا محدود می کند. 

آسیب های بازتاب مورو

این بازتاب در تشخیص بسیاری از مشکلات عصب شناختی کار آمد است. بعضی از آسیب های این بازتاب عبارت است از

-عدم وجود این بازتاب حاکی از مشکلی در دستگاه عصبی مرکزی( مغز و نخاع ) است. 

-در حالت طبیعی، بازتاب مورو دو طرف بدن نوزاد را درگیر خواهد کرد. و در صورتی که این بازتاب در یک طرف بدن دیده شود ، آسیب مغزی، کشیدگی یا پارگی عصب زانو و شکستگی استخوان بازو محتمل است. 

-در صورت وجود این بازتاب پس از شش ماهگی احتمال بالای ابتلا به مشکلات حسی حرکتی وجود دارد.این کودکان در کنترل سر ، نشستن و حرکت دادن اعضای مختلف بدن دچار تاخیر هستند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

بازتاب پرش زانو (ج)

بازتاب پرش زانو از بازتاب های دوران نوزادی است که تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. بازتاب پرش زانو در قبال ضربه به تاندوم پا ایجاد می شود . یعنی پس از ضربه زدن به زانو، پا به صورت خودکار حرکتی مشابه لگد زدن را انجام خواهد داد. هرگونه اختلال، شدت گرفتن و یا تضعیف در بازتاب ها می تواند علائمی برای بیماری های عصبی قلمداد شود. بنابراین جهت جلوگیری از هرگونه اختلال عصبی و یا اندازه گیری میزان هوشیاری افراد، بررسی بازتاب ها در دوران کودکی ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب پرش زانو 

این بازتاب از بازتاب های نوزادان است. و به این صورت است که باید هنگام ضربه به تاندون پا (که زیر کمر زانو قرار دارد) پا به صورت خودکار و ناگهانی حرکتی مشابه لگد زدن را انجام دهد. به عبارت دیگر اگر پا آویزان باشد و به زردپی زیر زانو ضربه ای وارد کنیم ، پا باید ناگهانی به جلو حرکت کند. وجود این بازتاب از علائم سلامت نوزادان است. 

بررسی بازتاب پرش زانو

بررسی این بازتاب اطلاعات خیلی جامع و مفیدی از سیستم عصبی به ما خواهد داد. به بیان ساده تر شدت این واکنش یا عدم وجود آن بیانگر اختلال در سیستم عصبی مرکزی است. لازم به ذکر است عاملی مانند استرس و اضطراب در تشدید این بازتاب موثر است. همچنین عملکرد با تاخیر این بازتاب به علاوه ی احساس خستگی در فرد می تواند بیان کننده ی کم کاری غده ی تیرویید باشد. به طور کل عدم بازتاب به تنهایی دلیلی برای بیماری نیست ، بلکه باید عوامل دیگر بررسی شود. 

اختلال در بازتاب پرش زانو در چه بیماری هایی مشاهده می شود؟

به طور کل بیماری های زیادی سبب تغییر در رفلکس تاندون ها می شود و هرگونه آسیب به سیستم عصبی مرکزی اختلال در این بازتاب را در پی خواهد داشت.اختلال در غده ی تیرویید ، پارا تیرویید، پره اکلامپسی، هیپر هیپوکلسکی ، اسکلروز طرفی آمیوتروپیک ، تنش های عصبی و انواع دیگری از اختلالات در بازتاب پرش زانو تاثیر کذارند. بیشتر این بیماری ها سبب شدت یافتن عکس العمل ( و نه کاهش عکس العمل) خواهند شد. 

راه های بررسی بازتاب پرش زانو 

معینه ای این بازتاب مستلزم تمرینات زیادی است و بعضا پزشکان جوان نیز قادر به معاینه ی صحیح این بازتاب نیستند. بنابراین در صورتی که این معاینه به طرز صحیح و در شرایط مناسب انجام نشود، هرگونه شدت و ضعف در عکس العمل نسبت به ضربه نمی تواند  نشانه ی یک بیماری باشد. پزشکان متخصص، ارتوپد ها و نورولوژیست ها  همراه این معاینه ، معاینات دیگری نیز انجانم داده و سپس به تشخیص نهایی خواهند رسید. نکته ی اساسی این است که معاینه به خودی خود بیانگر بیماری خاصی نیست. 

سخن پایانی

نحوه ی عملکرد انواع بازتاب ها وبه خصوص بازتاب پرش زانو حاوی نکاتی ارزشمند در زمینه ی سلامتی افراد است. اما تنها در صورتی که توسط پزشک متخصص و همراه با بررسی دیگر عوامل انجام گیرد. همچنین به علت آنکه سیستم عصبی ارتباط تنگاتنگ و مستقیمی با حالات روحی فرد دارد ، مشاوره ی روانشناسی می تواند به رفع عوامل اضطراب آور و تنش زا کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

رفتار با افسرده ها (ج)

در رفتار با افسرده ها چه اصولی را باید رعایت کنیم؟ افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روان شناختی است که در میان زنان دو برابر بیشتر از مردان رواج دارد. این اختلال از یک احساس غمگینی روزمره فراتر است و باعث افت عملکرد فرد در حوزه های مختلف زندگی می شود. در این شرایط افرادی که از حمایت اجتماعی اطرافیانشان برخوردار هستند اغلب زودتر فرایند درمان را پیگیری کرده و در طی آن سریع تر پیش می روند. از همین رو آموزش نحوه صحیح رفتار با فرد افسرده می تواند در پیشگیری و درمان موثر این اختلال در جامعه تاثیر بسزایی بگذارد. برای آشنایی بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اهمیت داشتن رفتار صحیح با افسرده ها

افسردگی یکی از رایج ترین اختلالات روان شناختی است که در میان زنان دو برابر بیش از مردان رواج دارد. علائم ابتلا به این اختلال از یک احساس ناراحتی یا نارضایتی طبیعی که در روند زندگی همه افراد پیش می آید فراتر است. در واقع افراد هنگامی که به افسردگی بالینی دچار می شوند احساس غمگینی یا بی تفاوتی شدیدی را در اکثر اوقات روز نشان می دهند.

علاوه بر این مشکل این وضعیت با علائم دیگری نیز همراه می شود که از جمله آن ها می توان به از دست دادن علایق، تغییر در الگوی خواب و اشتها، بروز مشکلات شناختی نظیر کاهش تمرکز، کندی روانی یا بی قراری حرکتی، احساس گناه یا بی ارزشی، درگیری با افکار مرگ و خودکی را نام برد.

بررسی ها نشان می دهند در این شرایط افرادی که از جانب اطرافیانشان حمایت اجتماعی مناسبی دریافت می کنند اغلب زودتر در جست و جوی درمان های حرفه ای برمی آیند و در طی فرایند آن نیز پیشرفت سریع تری خواهند داشت. در نتیجه آگاهی بالای افراد جامعه در مورد نحوه صحیح برخورد با افراد افسرده می تواند در پیشگیری و درمان این اختلال موثر باشد.

اصول رفتار با افسرده ها

برای اینکه بتوانید با افراد مبتلا به اختلال افسردگی رفتار درستی داشته باشید رعایت برخی اصول ضروری هستند. ما در ادامه به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

1- مهارت خوب گوش دادن را تمرین کنید

افراد مبتلا به افسردگی بیش از هر راهکاری به دو گوش شنوا نیاز دارند. از همین رو لازم است به آن ها نشان دهید که در کنارشان هستید و ناراحتی هایشان را درک می کنید. برای این کار می توانید با جملاتی نظیر اینکه “فکر می کنم دوران سختی را پشت سر می گذاری اگر دوست داشتی می توانیم در موردش با من صحبت کنی” شروع کنید. بهتر است ابتدا روی نگرانی هایی که در مورد وضعیت روحی فرد مقابل دارید تمرکز کرده و به او نشان دهید که متوجه تغییر حالات او شده اید.

پس از این اجازه بدهید فرد مقابل آزادانه آنچه در درونش می گذرد را با شما در میان بگذارد. لازم است تمرین کنید که شنونده ای فعال باشید و هنر خوب گوش دادن خود را به نمایش بگذارید. برای مثال در حین گفت و گو ارتباط چشمی مناسبی برقرار کنید. در صورت نیاز گاهی دست فردمقابل را به علامت همدلی بفشارید و با سایر علائم زبان بدن نظیر تکان دادن سر نشان دهید که حرف های او برای شما مهم هستند.

2- او را برای کمک گرفتن از درمان های حرفه ای تشویق کنید

بسیاری از افراد از درمان های حرفه ای که امروزه از جانب متخصصین سلامت روان برای درمان افسردگی به کار می رود آگاهی ندارند. این افراد زمانی که به افسردگی مبتلا می شوند فکر می کنند هیچ راهی برای برون رفت از موقعیت فعلی وجود ندارد و آن ها محکوم به تحمل شرایط و مشاهده وخیم تر شدن اوضاع هستند.

در این شرایط بسیار اهمیت دارد در مورد درمان های روان شناختی و دارویی که برای بهبود این مشکل وجود دارد به فردی که دچار افسردگی شده اطلاعات بدهید، او را برای مراجعه تشویق کنید و هم چنین کمک نمایید تا بتواند درمانگر مناسبی را در این زمینه پیدا کند. روانشناسان بالینی و روان پزشکان از جمله متخصصینی هستند که به درمان حرفه ای افسردگی اساسی می پردازند.

 در اکثر موارد این اختلال از طریق درمان های غیر دارویی یعنی روان درمانی بهبود می یابد و در نتیجه نیازی به دریافت داروهای ضد افسردگی وجود ندارد. با این حال اگر افسردگی بسیار شدید باشد یا فرد تمایلات قوی برای خودکشی داشته باشد درمانگر استفاده از داروها را نیز توصیه خواهد کرد.

3- در طول درمان فرد افسرده را حمایت کنید

افسردگی باعث می شود که فرد همواره احساس خستگی مفرط کند و انرژی چندانی برای انجام کارهای روزمره نداشته باشد. همین امر باعث می شود که روز به روز منزوی تر شده و در طول روند درمان افت و خیز زیادی از خود نشان دهد. برای مثال ممکن است یک روز قبل از رفتن نزد درمانگر به شما بگوید که حوصله انجام هیچ کاری را ندارد و می خواهد نوبت خود را کنسل نماید. در این شرایط از تجربیات گذشته خودش الهام بگیرید و به این تریب به او انگیزه بدهید. برای مثال زمانی را به او یادآوری کنید که پس از جلسات احساس سبکی می کرده و اظهار داشته مشاوره برایش بسیار مفید بوده است. در نتیجه شاید این جلسه هم بتواند کمک کننده باشد.

4- مراقب سلامت روان خود نیز باشید

این که بخواهید به فردی کمک کنید تا از دوران افسردگی خود عبور کنید بسیار خوب است اما به شرطی که در این میان خود را فراموش نکنید. مراقبت از فردی که به افسردگی بالینی مبتلاست می تواند انرژی روانی زیادی را از شما بگیرد و باعث شود فشار زیادی را روی خود حس کنید. در این شرایط بسیار اهمیت دارد که به سلامت روان خود نیز اهمیت دهید. در همین راستا علائم اختلالات اضطرابی و افسردگی را بشناسید و زمانی که احساس می کنید خلقتان افت کرده از یک متخصص برای بهبود شرایط کمک بگیرید.

5- صبور باشید

افسردگی در روند درمان های تخصصی نظیر روان درمانی و ارو درمانی می تواند بهبود یابد. با این حال روند درمان در اکثر مواقع به آهستگی صورت می گیرد. هم چنین بسیاری از افراد باید درمان های مختلفی را امتحان کنند تا بتوانند موثرترین روش برای خود را بیابند.

علاوه بر این ها افسردگی در بسیاری از افراد به صورت دوره ای بروز می یابد. به این معنی که پس از مدتی فروکش مجددا دوره هایی از عود مجدد تجربه می شوند. در نتیجه نباید از افراد افسرده انتظار داشته باشید به سرعت پس از مراجعه به درمانگر مشکلشان بهبود یابد. لازم است انتظار تجربه مکرر علائم افسردگی در طول زمان را داشته باشید و از خودتان صبر و حوصله بیشتری به خرج دهید.

6- انواع مختلف افسردگی را بشناسید

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود بتوانید رفتار درستی با افسرده ها داشته باشید این است که بتوانید ماهیت مشکل آن ها را به خوبی بشناسید. در واقع افرادی که اطلاعات و آگاهی چندانی از مشکل افسردگی ندارند نمی توانند تعامل درستی نیز با مبتلایان به این بیماری داشته باشند. در همین راستا لازم است بدانید همه افراد افسردگی خود را به یک شیوه بروز نمی دهند بلکه برخی علائم خود را در قالب رفتارهای متفاوتی بروز می دهند که از جمله آن ها باید به موارد زیر اشاره کرد.

– افزایش حساسیت روانی، تحریک پذیری و ناتوانی در کنترل خشم

– ابراز خستگی مفرط و بروز مشکلات خواب

– احساس گیجی، ناتوانی در تمرکز و بروز مشکلاتی در حافظه

– تجربه برخی علائم و مشکلات جسمانی نظیر دل درد عصبی، سردرد های مکرر، کمردرد و انواع دردهای عضلانی

7- دائما به دنبال راهکار نباشید

برخی افراد زمانی که با افسردگی اطرافیانشان رو به رو می شوند فکر می کنند مشکلی پیش آمده که با ارائه راهکاری مناسب می تواند به سرعت از میان برود. این در حالی است که مواجه شدن با راهکارهای مختلف از جانب اطرافیان تنها فرد مبتلا به افسردگی را کلافه کرده و منجر به تجربه احساسات ناخوشایند بیشتر در او می شود. در نتیجه لازم است سعی کنید بیش از هرچیز به حرف های فرد مورد نظر گوش فرادهید و او را برای رفتن نزد متخصص تشویق کنید.

سوالات متداول

– اگر فرد برای مراجعه به روانشناس انگیزه ای نداشت چه کار کنیم؟

در این شرایط می توانید خودتان یا یک روانشناس در تماس باشید و اقدامات مراقبتی لازم را از او فرا بگیرید.

 

 

 

بازتاب لابیرنتی در نوزادان( ج)

بازتاب لابیرنتی یکی از انواع بازتاب های دوران نوزادی است و از اول اولین اشکال حرکت انسانی است. بازتاب ها حرکات غیر ارادی برای کمک به بقا و رشد سالم هستند. بازتاب ها در سن معینی آغاز و پس از مدتی ناپدید می شوند. وجود بازتاب ها تا سنین بزرگسالی حاکی از وجود مشکل در سیستم عصبی است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب لابیرنتی چیست؟ 

این بازتاب به دو شکل رو به جلو و رو به عقب اتفاق می افتد و به طور کل تلاش نوزاد جهت جلوگیری از خم شدن بدن و حرکت دادن بدن خود در راستای جاذبه است. یعنی هنگامی که نوزاد از روی زمین بلند می شود سر نوزاد به سمت بالا و هنگامی که به سمت پایی گذاشته می شود سرش به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

بازتاب رو به جلو هنگامی اتفاق می افتد که نوزاد از روی زمین بلند شده و در تلاش برای حفظ سر، دست و پاهای خود در راستای بدن است و در این جالت برای مقابله با نیروی جاذبه سرش را به سمت بالا حرکت می دهد و پاهایش را شبیه به حالت جنینی جمع می کند.

دقیقا برعکس این حالت در بازتاب رو به عقب اتفاق می افتد که هنگامی که نوزاد در حال زمین گذاشن شدن است، سر و پایش را به سمت پایی برده و از خم شدن بدنش جلوگیری می کند.

دلیل وجود بازتاب لابیرنیتی در نوزاد

شاید بتوان گفت مهم ترین کارکرد و وظیفه این بازتاب، ایجاد پاسخ های عضلانی است. پاسخ های عضلانی اندم را یاری می دهد تا به تغییراتی که در گو داخلی اتفاق می افتد واکنش مناسب بدهند.

ایجاد تعادل، پردازش شنوایی، تنش عضلانی و توسعه سیستم اتصال عصب به عضله از دیگر کاکدهای بازتاب لابیرنتی است. گفتنی است  سیستم اتصال عصب به عضله در بزرگسالی باعث می شود فرد از موقعیت بدنش آگاه شود.

زمان ظهور و از بین رفتن بازتاب لابیرنتی در نوزاد

این بازتاب در ماه های سوم و چهارم دوران جنینی ظاهر شده و تا حدود 4 الی 6 ماهگی بعد از تولد باقی می ماند و بعد از 6 ماهگی به دلیل این که نوزاد توانیی کنترل ارادی عضلاتش را بدست می آورد، این بازتاب از بین خواهد رفت. در صورت عدم توانایی نوزاد در کنترل ارادی عضلات پس از 6  ماهگی، مراجعه به متخصص اطفال ضروری است.

اختلال در بازتاب لابیرنیتی نوزاد

در صورت عدم بروز این بازتاب و یا زود یا دیرتر ناپدید شدن، می تواند مشکلات ذیل بوجود آید:

-مشکل در ادراک دیداری

-اختلال تعقیب چشمی که از مهارت های لازم برای خواندن است.

-مشکلات جهت یابی و حافظه فضایی

-اختلال در یادآوری و هجی کردن کلمات

-مشکل در ریاضیات

– اختلال در یادگیری مفاهیم همچون جدول ضرب، ماه های سال و روزهای هفته و حروف الفبا

– مشکل در خواندن ساعت های عقربه ای

– عدم تمایل به فعالیت های بدنی

والدین باید توجه داشته باشند که در صورت تحریک این بازتاب چه هنگام بالا بردن و چه پایین آوردن و عدم مشاهده واکنش در اندام فوقانی و تحتانی نوزاد خودٰ، حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده  و ضمن پیگیری روند درمان، نسبت به انواع بازتاب ها و هم چنین روش های تربیتی مناسب اطلاعات لازم را بدست آورند.

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

بازتاب بابینسکی نوزاد / رفلاکس بابینسکی نوزاد/ زمان شروع و چگونگی آن (ج)

بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا یکی دیگر از انواع رفلکس های دوران نوزادی است. که برای بقای نوزاد ضروری است. بازتاب ها مجموع حرکات غیر ارادی هستند که در ابتدای تولد و به دلیل عدم توانایی نوزاد برای انجام حرکات ارادی انجام می شوند. بازتاب ها در سن معینی ظهور و پس از مدتی ناپدید خواهند شد. دلیل وجود همه ی بازتاب های نوزاد تا کنون مشخص نشده ولی نشانه ای برای سلامت نوزاد است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب بابینسکی چگونه عمل می کند؟ 

برای دیدن این بازتاب در نوزاد با انگشتان دست ، کف پای نوزاد را از سمت انگشتان به سمت پاشنه ی پا فشار دهید و در ادامه خواهید دید که انگشت شست نوزاد رو به بیرون به عقب خواهد رفت و بقیه ی انگشتان از هم باز می شوند. برای مشاهده ی این بازتاب نباید از اشیا تیز استفاده کرد. همچنین پزشکان برای تست سلامتی این بازتاب از چکش مخصوص استفاده می کنند. اگر نوزاد این واکنش را فقط در یکی از پاها نشان دهد، می تواند نشانه ای از بروز مشکل در بخشی از سیستم اعصاب باشد. بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا در نوزاد ، در بزرگسالان با تحریک کف پا در هنگام خواب و یا بعد از پیاده روی های طولانی مشاهده می شود. 

بازتاب بابینسکی در چه سنی از بین می رود؟ 

این بازتاب حداکثر تا دوسالگی از بین خواهد رفت ولی در برخی مواقع امکان دارد بازتاب بابینسکی در یک سالگی ناپدید شود. وجود این بازتاب در کودکان بزرگتر از دو سال و یا افراد بزرگسال حاکی از اختلال در سیستم عصبی مرکزی است به طور کلی بازتاب ها پس از ناپدید شدن نباید دیگر وجود داشته باشند. 

آسیب های بازتاب بابینسکی 

عدم وجود بازتاب ها، باقی ماندن بازتاب ها بیش از موعد مقرر  و یا برگشت بازتاب در سالهای بعد نشان گر آسیب مغزی هستند. در این موارد مشاور کودک به والدین کمک خواهد کرد تا در صورت وجود مشکلات ذهنی مانند بیش فعالی و اوتیسم از روش های درمانی مناسب استفاده کنند. 

آسیب یا تومور مغزی ، آسیب یا تومور نخاعی، سکته ی مغزی، ام اس و مننژیت ( عفونت قشاع نخاع و مغز) از جمله بیماری های مرتبط با بازتاب بابینسکی نوزاد است. 

بازتاب بابینسکی تنها از راه تحریک کف پا ایجاد می شود یا خیر؟

محرک های متعددی منجر به حرکت انگشتان پا در نوزاد شده که با بازتاب کف پا مشابه هستند . از سوی دیگر به دلیل تکامل نیافتن سیستم عصبی نوزادان امکان دارد بازتاب کف پا  به خودی خود اتفاق بیفتد. 

این اتفاق برای بسیاری از نوزادان پیش می آید و مشکل خاص ایجاد نخواهد کرد. همانطور که آگاهی از مراحل رشد کودک برای والدین ضروری است، حساسیت های بیجا و بی مورد نوزاد شما را در معرض استرس قرار می دهد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

بازتاب پلک زدن نوزاد/ رفلاکس پلک زدن نوزاد

رفلاکس پلک زدن نوزاد همانند دیگر بازتاب ها یک واکنش ناآگاهانه و غیر ارادی است که در برابر محرک های بیرونی انجام می شود. برخلاف اکثر بازتاب ها که سن آغاز و از بین رفتن مشخصی دارند، بازتاب پلک زدن از بین نخواهد رفت و در تمامی عمر وظیفه ی محافظت از چشم ها را برعهده دارد. گفتنی است برخی از بازتاب ها به دلیل وجود بیماری های خاص مختل می شوند و در این صورت آگاهی والدین از انواع بازتاب ها و نحوه ی عملکرد و سن شروع و پایان آنها ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

وظیفه ی بازتاب پلک زدن در نوزاد

بازتاب پلک زدن یا eye blink یکی از پاسخ های ذاتی و خود کار کودک در مقابل محرک های گوناگون است. این بازتاب در همه ی عمر وجود دارد و تقریبا به صورت ارادی عمل می کند ولی در آغاز زندگی و سنین نوزادی باید به صورت غیر ارادی باشد. بازتاب پلک زدن ، چشم نوزاد را خیس کرده و به وسیله ی پخش کردن اشک از بروز عفونت در قرنیه جلوگیری می کند. همچنین وظیفه ی حفاظت در برابرتحریکات شدید چشمی را دارد. در صورت بروز تاخیر در انجام این بازتاب و یا عدم وجود آن در نوزاد سریعا موضوع را با متخصص اطفال در میان گذاشته، چون احتمال دارد تیک های عصبی یا حملات سرع را در پی داشته باشد. 

نحوه ی تحریک و پاسخ بازتاب پلک زدن

این بازتاب مانند پلک زدن های غیر ارادی در بزرگسالی است و با نزدیک شدن جسم خارجی به چشم و یا حس خطر این بازتاب اتفاق می افتد. نحوه ی تحریک این بازتاب در نوزاد به این صورت است که نور درخشان غیر مضر را  به چشم او می تابانیم  و نوزاد باید شروع به پلک زدن کند. همچنین در روشی دیگر نزدیک صورت و یا سر نوزاد شروع به دست زدن کرده و نوزاد باید سریعا پلک بزند. لازم به ذکر است وجود بازتاب پلک زدن در حکم سلامتی کامل نوزاد نیست  و کسب اطلاع  و بررسی نشانه های دیگر ضروری است. 

سن ظهور و از بین رفتن بازتاب پلک زدن نوزاد

این بازتاب از بدو تولد وجود داشته و برخلاف بقیه ی بازتاب های غیر ارادی که در طی زمان و تا حداکثر یک سالگی از بین می روند، این بازتاب همیشگی است و از بین نخواهد رفت. پلک زدن مانع از ورود گرد و غبار و اشیا خارجی به چشم خواهد شد. 

سخن پایانی

بازتاب پلک زدن از بازتاب های ضروری و حیاتی نوزاد است و در صورت نبود و یا تاخیر در بروز آن مراجعه به پزشک ضروری است. آگاهی والدین در مورد بازتاب های دوران نوزادی به شناسایی مشکل فرزند آنان و اقدام سریع در جهت درمان  آن کمک زیادی خواهد کرد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

کودکان کار | علت پیدایش در جامعه و آسیب های مرتبط با کودک کار (ج)

کودکان کار کودکانی هستند که بالاجبار مجبورند برای کسب درآمد خانواده یا دیگر افراد به انجام شغل‌هایی بپردازند که سلامت جسمانی، روانی و حقوق اجتماعی آن‌ها را تهدید می‌کند. مشکل وجود کودکان کار تنها مربوط به ایران نیست بلکه میلیون‌ها کودک در سراسر جهان با این معضل مواجه هستند. افزایش آگاهی در مورد حقوق کودکان و نحوه برخورد با این کودکان به افراد جامعه کمک می‌کند تا بتوانند حتی‌الامکان از میزان آسیب‌های وارده به این کودکان بکاهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

 

کودکان کار چه کسانی هستند؟

این کودکان بچه‌های بین 5 تا 17 سال هستند که مورد استثمار بزرگسالان قرار گرفته و برای کسب درآمد از آن‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر مشاغلی نظیر دست فروشی که بیش‌تر افراد با آن‌ها آشنایی دارند انواع دیگری از استثمار بر روی کودکان اعمال می‌شود که تا حد بسیار زیادی آسیب‌رسان و خطرناک هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به سوءاستفاده جنسی از کودک برای درآمدزایی، استفاده از کودک برای انتقال و جابه جایی مواد مخدر و نگه داشتن کودکان به عنوان برده اشاره کرد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه کودک آزاری جنسی کلیک کنید.

علت پیدایش معضل کودکان کار در جامعه

اینکه چرا کودکان در جامعه کار می‌کنند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است دلایل مخصوص به خود را دارد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

– نبود شغل‌های مناسب برای بزرگسالان در جامعه

– تعداد زیاد فرزندان در خانواده و ناتوانی در تأمین مخارج اعضا توسط والدین

– در مشاغلی مثل کشاورزی میزان دستمزد پرداخت شده به میزان هرچه بیشتر محصول برداشت شده بستگی دارد. از همین رو خانواده‌ها ترغیب می‌شوند تا فرزندان را نیز در این کار دخیل کنند و میزان بیشتری محصول جمع‌آوری کنند.

– صاحبان مشاغل به کودکان پول کم‌تری پرداخت می‌کنند چرا که کودکان کم‌تر پیگیر حقوق خود می‌شوند و به دنبال شکایت می‌روند. این مسئله کارفرمایان را ترغیب می‌کند که بیشتر از کودکان در جهت رسیدن به منافع خود بهره ببرند.

– وجود عقاید غلط در برخی فرهنگ‌ها. به صورتی که در بسیاری از آن‌ها افراد با حقوق کودکان آشنا نیستند و کار کردن آن‌ها را خلاف منافع نمی‌دانند.

 

آسیب‌های مرتبط با کودکان کار

این کودکان از انواع حقوق کوتاه مدت و بلند مدت خود محروم می‌شوند و آسیب‌های بسیار زیادی می‌بینند از جمله مهم‌ترین این آسیب‌ها می‌توان به محروم شدن از حق تحصیل و مواجه شدن مکرر با خشونت اشاره کرد. کار کودکان چرخه‌های فقر بین نسلی را تقویت می‌کند و درنتیجه منجر به تضعیف اقتصاد ملی و ناتوانی در رسیدن به اهداف توسعه پایدار می‌شود. همراه شدن کار کودکان با عواملی نظیر فقر اقتصادی و فرهنگی، مهاجرت و فقدان فرصت‌های شغلی مناسب آسیب‌های مرتبط با آن‌ها را افزایش می‌دهد و هزینه‌های زیادی را بر دوش جامعه و افراد می‌گذارد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه کودکان بی سرپرست کلیک کنید.

 

پیشگیری از معضلات مرتبط با این کودکان

درست است که در هر جامعه‌ای تا اندازه‌ای فقر وجود دارد و مسئله کار کودکان اجتناب ناپذیر است. با این حال جوامع با داشتن برنامه‌ریزی‌های مناسب می‌توانند میزان این کودکان را کاهش دهند و از آسیب‌های مرتبط با آن‌ها پیشگیری کنند. سازمان بین المللی یونیسف یکی از نهادهای بین‌المللی است که در جهت کاهش مشکلات مرتبط با کودکان کار در جهان فعالیت می‌کند. این نهاد برای پیشگیری از این معضل و ریشه کن کردن آن اصلاحات قانونی مرتبط با حقوق کودکان، آموزش، افزایش دسترسی به خدمات درمانی و حمایت‌های آموزشی را پیشنهاد می‌دهد. همچنین اصلاحات فرهنگی در مورد عقاید مرتبط با کار کودکان، حمایت از خانواده‌های دارای شرایط خاص و وضع قوانین حفاظت کننده برای کودکان می‌تواند از جمله راهبردهای مؤثر برای پیشگیری از این مسئله باشد.

سؤالات متداول

– آیا در ایران نهادهایی رسمی برای حمایت از کودکان کار وجود دارد؟

بله، برای مثال انجمن حمایت از کودکان کار یک نهاد غیردولتی و غیرانتفاعی است که از سال 1381 فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور آغاز کرده و برای کودکان در معرض آسیب به خصوص این کودکان، خدمات آموزشی، حمایتی و اجتماعی رایگان ارائه می‌دهد. با مراجعه به این مراکز و کمک مالی به آن‌ها می‌توانید از طریق درست به این کودکان کمک برسانید.

 موسسه‌های مرتبط با حمایت از کودکان کار در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کنند؟

خدمات بهداشتی، درمانی، روانشناسی، آموزشی، سواد آموزی، مددکاری و توزیع غذا از جمله فعالیت‌هایی است که موسسه‌های حامی این کودکان به آن‌ها ارائه می‌دهند.

– روانشناسان می‌توانند چه کمکی به کودکان کار کنند؟

در مراکز حمایت از این کودکان معمولاً یک روانشناس یا مشاور کودک حضور دارد و این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که این کودکان معمولاً تجربیات تلخی را پشت سر می‌گذارند و در معرض انواع خشونت‌ها قرار می‌گیرند. پشت سر گذاشتن این تجربه‌ها و مدیریت هیجانات منفی برای پیشگیری از دچار شدن به آسیب‌های جدی‌تر دوران نوجوانی و بزرگسالی از جمله اعتیاد و سایر مشکلات روانی-اجتماعی بسیار مهم است.