دسته‌ها
منتشر شده

پزشکی بدون کنکور 1400 | آیا شرکت در رشته پزشکی بدون کنکور امکان پذیر است؟

پزشکی در سال‌های اخیر پرمخاطب ترین رشته کنکور بوده است. بسیاری از داوطلبین رویای پزشک شدن را در سر می‌پرورانند؛ سوال مهم متقاضیان در مورد نحوه ورود به این رشته است. آیا می‌توان بدون کنکور وارد رشته پزشکی شد؟ با توجه به اینکه طی سالیان اخیر تاثیر معدل بر کنکور بیشتر شده و پذیرش براساس سوابق تحصیلی گسترده شده است داوطلبان امید دارند تا رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز بصورت بدون کنکور ارائه شوند. در این مقاله به دغدغه این گروه از داوطلبین پرداخته ایم.

 

پذیرش بدون کنکور

از نیمه دوم سال تحصیلی97 (بهمن ماه)، این امکان برای دانش‌آموزان پیش آمد که بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها شوند. دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که به این طریق دانشجو می‌پذیرند، هرسال در دو نوبت، ترم پاییز و ترم زمستان، فراخوانی را برای ثبت نام منتشر می‌کنند. توجه داشته باشید که این فراخوان و اطلاع رسانی مجزای از ثبت نام کنکور سراسری صورت می‌گیرد.

متقاضیان می‌توانند در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و یا دانشگاه‌های پیام نور یا موسسات غیر انتفاعی در این طرح شرکت کنند. با این‌حال لازم است هر ساله، لیست رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که شامل این طرح می‌شوند را مورد بررسی قرار‌دهید. چرا که ممکن است هر سال رشته‌هایی به این لیست اضافه و یا از آن کم شوند و به طور قطعی نمی توان راجع به رشته‌ها و دانشگاه‌های این طرح صحبت کرد. یکی از رشته هایی که برای بسیاری از داوطلبین تحصیل بدون کنکور مورد سوال است، پزشکی بدون کنکور می‌باشد.

 

پزشکی بدون کنکور | آیا رشته پرشکی شامل طرح پذیرش بدون کنکور می شود؟

تنها راه ورود به رشته پزشکی در دانشگاه سراسری، از طریق کنکورسراسری است؛ تا به امروز، طرح پزشکی بدون کنکور عملی نشده‌است. اگرچه رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی که رشته‌های اصلی و پرطرفدار گروه تجربی هستند، در هیچ یک از دانشگاه‌های سراسری، پردیس و آزاد، بدون کنکور دانشجو نمی‌پذیرد، با این‌حال دانشگاه آزاد هر ساله برخی رشته‌های پزشکی نظیر دامپزشکی و یا میکروبیولوژی را در لیست پذیرش بدون کنکور قرار می‌دهد.

 

تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی بدون نیاز به کنکور

برخلاف رشته‌های پزشکی، رشته‌های پیراپزشکی در دانشگاه‌های کشور بدون کنکور ثبت نام به عمل می‌آورند. برای ثبت نام در رشته‌های پیراپزشکی شما می‌بایست در کنکور تجربی شرکت کنید و در هنگام انتخاب رشته کد رشته‌هایی از دفترچه را برگزینید که براساس سوابق تحصیلی دنشجو می‌پذیرند.

البته باید توجه داشت که قبولی و ادامه تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی، منوط به شرایط مشخصی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی نظام قدیم یا جدید

بومی بودن. به این معنا که فرد صرفا در استان محل زندگی خود، می تواند درخواست تحصیل داشته باشد. برای دانش آموزانی که سه سال دبیرستان را در یک شهر نبوده‌اند، استان زادگاهشان در نظر گرفته می‌شود.
داشتن حداقل معدل 15 تا پایان یافتن دوران تعهد کاری، فرد اجازه ادامه تحصیل را ندارد.
داشتن حداکثر 25سال سن و برای آقایانی که خدمت سربازی را گذرانده‌اند، حداکثر 27 سال سن با پایان یافتن تحصیل در این دوره، مدرک کاردانی دریافت می‌کنید.
انجام مصاحبه در دانشگاه و دریافت نمره قبولی  

 

لیست رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور

کاردانی اتاق‌عمل

گیاه پزشکی کاردانی هوشبری کاردانی علوم آزمایشگاهی

کاردانی تجهیزات فنی اتاق‌عمل

کاردانی دامپزشکی کاردانی مامایی

بهداشت عمومی

کاردانی آزمایشگاه تشخیص پزشکی

مهندسی پزشکی بهداشت حرفه‌ای

 

کاردانی سلامت دندان

البته همانطورکه گفته شد، ممکن است این رشته‌ها، هرسال تغییراتی داشته باشد و تا پیش از انتشار فراخوان دانشگاه‌ها نمی‌توان در این زمینه اظهار نظر قطعی کرد.

 

تحصیل پزشکی در خارج از کشور

یکی از راه‌های تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور، مهاجرت به کشورهای دیگر است. البته مهاجرت و تحصیل در کشورهای مطرح، اگرچه با کنکور ایران ارتباطی ندارند با اینحال مدرک زبان و شرایط خاصی را دارا هستند که چندان هم راحت نیست!  برخی از دانشگاه‌های مطرح، نظیر دانشگاه‌های پزشکی کشور کانادا، پیش از پذیرش شما آزمون ورودی برگزار می‌کنند.

همچنین برای دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور، شرایطی فراهم شده تا درصورت تمایل بتوانند به تحصیل در داخل کشور ادامه دهند. با بالا رفتن قیمت ارز، بسیاری از خانواده‌ها از عهده تامین مخارج تحصیل فرزندانشان در خارج از کشور برنمی‌آیند و تقاضا برای بازگشت به کشور در حال فزونی یافتن است. چنانچه دانشجویان واجد شرایط زیر باشند، می‌توانند برای بازگشت به کشور و ادامه تحصیل در داخل اقدام کنند.

1. .معدل کتبی دیپلم، حداقل 16

2.معدل پیش دانشگاهی حداقل 17

3.دانشگاه مبدا مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد

4.کسب معدل حداقل 15 در دانشگاه خارج

5.شروع به تحصیل خارج از کشور در دوره‌های اصلی پزشکی تا قبل از تیر ماه سال 97

6.گذراندن حداقل 36 واحد درسی

همان‌طور که در این مطلب بارها تکرار شد، تنها راه تحصیل در رشته‌های پزشکی در داخل کشور، آزمون سراسری می‌باشد و صرفا در رشته‌های پیراپزشکی می‌توانید با استناد به سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شوید. علی رغم واضح بودن این قانون، عده‌ای از افراد سودجو به هر طریقی قصد سواستفاده از شما را خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که تنها مرجع رسمی اعلام قوانین و شرایط ورود به دانشگاه‌ها وزارت سنجش است و سایرین نمی‌توانند مطلبی مغایر با اصول این سازمان مطرح کنند.

 

پزشکی بدون کنکور | سوالات متداول

1.آیا امکان تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی وجود دارد؟

خیر، تنها راه تحصیل در رشته پزشکی شرکت در کنکور سراسری است.

2.چه رشته‌های پیراپزشکی، بدون کنکور قابل تحصیل هستند؟

رشته‌هایی نظیر هوشبری، مامایی، سلامت دندان و…. که در متن مقاله به آنها اشاره شده است.

3.آیا در مدرک تحصیلی درج می‌شود که فرد با کنکور یا براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه شده است؟

خیر؛ بین مدارک دانشجویانی که با کنکور وارد دانشگاه می شوند و دانشجویان بدون کنکور تفاوتی ندارد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه پزشکی بدون کنکور 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل  تماس بگیرید.

دسته‌ها
منتشر شده

ثبت نام بدون کنکور پیام نور تهران

دانشگاه پیام نور یکی از معتبرترین دانشگاه های ایران است. دانشگاه پیام نور دارای امتیاز منحصربفردی است؛ امتحانات این دانشگاه بصورت سراسری برگزار می‌شود. همچنین اعتبار علمی دانشگاه پیام نور بدلیل خودخوان بودن در سطح جهانی بالاست. این دلایل باعث شده است بسیاری از داوطلبان به تحصیل در این دانشگاه فکر کنند. دانشگاه پیام نور در بسیاری از رشته های خود بصورت بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد. در این مقاله به ثبت نام بدون کنکور پیام نور تهران پرداخته ایم.

 

زمان ثبت نام بدون کنکور پیام نور تهران

دانشگاه پیام نور دو بار در سال اقدام به جذب دانشجو می‌نماید؛ متقاضیان می‌توانند برای ترم مهر یا بهمن شروع به تحصیل کنند. این دانشگاه در رشته های مختلف بصورت بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد. داوطلبان برای ثبت نام دوره براساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید در بازه زمانی مشخصی اقدام نمایند. 

در حال حاضر لینک ثبت نام برای سال تحصیلی 1400-01 فعال نشده است؛ همچنین اطلاعیه ای در مورد شروع ثبت نام نیز منتشر نشده است، اما براساس تجربیات سالیان گذشته می‌توان تخمینی از زمان شروع ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور داشت.

نیمسال تحصیلی زمان ثبت نام  مهلت ثبت نام
ترم مهر – پذیرش براساس سوابق تحصیلی مرداد ماه مهر ماه
ترم بهمن – پذیرش براساس سوابق تحصیلی آذر ماه بهمن ماه

 

رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور تهران

بسیاری از رشته های پرمتقاضی و دارای آینده شغلی مناسب در دانشگاه پیام نور ارائه شده اند. خبر خوب این که داوطلبان می‌توانند بدون شرکت در کنکور و صرفا براساس سوابق تحصیلی در این رشته مشغول به تحصیل شوند. در ادامه لیست بخشی از رشته های بدون کنکور ارائه شده در دانشگاه پیام نور ارائه کرده ایم.

روانشناسی مهندسی مکانیک زبان و ادبیات انگلیسی عکاسی شیمی محض
حقوق مهندسی برق مترجمی زبان انگلیسی نقاشی علوم و مهندسی آب

 

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

دفترچه ثبت نام دانشگاه پیام نور دارای بخش‌های مختلفی است؛ مهم ترین قسمت های دفترچه عبارتند از لیست کدرشته های ارائه شده و شرایط ثبت نام در این دانشگاه. برای دانلود این دفترچه دو راه پیش روی داوطلبان قرار دارد. راه اول مراجعه به سایت سازمان سنجش و راه دوم کلیک بر روی لینک زیر است.

دانلود دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور 1400 – تهران

نکته قابل توجه اینکه در حال حاضر دفترچه ثبت نام دانشگاه پیام نور تهران 1400 منتشر نشده است؛ به محض انتشار دفترچه این مقاله بروز رسانی خواهد شد. پیش بینی می‌کنیم این دفترچه مردادماه منتشر شود.

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه پیام نور باید دارای شرایط اولیه باشند. این شرایط در دو دسته قرار می‌گیرند. شرایط عمومی که در همه دانشگاه ها مشترک هستند و دانشجویان برای تحصیل در سیستم آموزشی جمهوری اسلامی ایران باید دارای این شرایط باشند. همچنین دانشگاه پیام نور دارای شرایط اختصاصی نیز هست که داوطلبان باید آنها را داشته باشند. 

شرایط عمومی شرایط اختصاصی

اعتقاد به یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی

زمان فارغ التحصیلی داوطلب باید پیش از ثبت نام باشد 
اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مدرک دیپلم نظام قدیم؛ دیپلم و پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید
عدم اشتهار به فساد اخلاقی تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا
عدم عضویت در گروه های سیاسی معاند با جمهوری اسلامی پذیرش قوانین دانشگاه پیام نور
عدم اعتیاد به مواد مخدر دانشجویان ورودی مهر باید از مقطع قبلی خود انصراف دهند؛ دانشجویان ورودی بهمن نیازی به انصراف ندارند.

 

مدارک ثبت نام 

اصل و کپی شناسنامه مدرک تعیین وضعیت نظام وظیفه
اصل و کپی کارت ملی مدرک تحصیلی (دیپلم، پیش دانشگاهی، دیپلم نظام قدیم)
عکس 3*4 جدید اطلاعات سکونت فرد (شماره تلفن، کدپستی و . . . )

 

نحوه ثبت نام | راهنمای مرحله به مرحله

داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه پیام نور را دارند؛ ابتدا باید دارای شرایط تحصیل در این دانشگاه باشند و پس از بررسی کدرشته های ارائه شده باید طبق مراحل زیر عمل نمایند. 

توجه : مراحل ثبت نام که در این مقاله ارائه شده اند براساس ثبت نام سالهای گذشته تنظیم شده است؛ در صورتی که مسیر ثبت نام امسال تغییر کند این مقاله بروز رسانی خواهد شد؛ همچنین به محض شروع ثبت نام راهنمای تصویری به این مقاله اضافه خواهد شد.

مرحله اول : دانلود و مطالعه کامل دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور

مرحله دوم : ورود به سایت سازمان سنجش

مرحله سوم :‌ ورود به بخش پیام نور و انتخاب لینک ” ثبت نام دانشگاه پیام نور براساس سوابق تحصیلی” 

مرحله چهارم : پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت سریال ثبت نام

مرحله پنجم : ورود به بخش ثبت نام با وارد کردن سریال ثبت نام و تکمیل اطلاعات داوطلب

مرحله ششم : انتخاب حداکثر 100 عنوان کدرشته 

مرحله ششم : تایید نهایی ثبت نام و دریافت شماره پرونده 7 رقمی و کد رهگیری 16 رقمی

مرحله نهایی : مشاهده اعلام نتایج بوسیله کد رهگیری و مراجعه حضوری برای ثبت نام در کدرشته قبولی

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور

انتخاب رشته و محل تحصیل دانشگاهی دارای ظرایف بی شماری است. یکی از مهم ترین انتخاب‌های زندگی هر فرد شروع دوره تحصیلات دانشجویی است. انتخاب شما تعیین کننده آینده شغلی، تحصیلی شماست. همچنین بهترین سالهای جوانی هر فردی در محیط دانشگاه می‌گذرد. همه این عوامل نشان دهنده اهمیت یک انتخاب مناسب است.

پیشنهاد ما به داوطلبین این است که پیش از تصمیم گیری با مشاوری آگاه و باتجربه مشورت نمایید. تیم تحصیلی دانتل کادری متشکل از مشاورین باتجربه و متخصص جمع آوری کرده است. برای دریافت مشاوره می‌توانید با مجموعه تحصیلی دانتل تماس حاصل فرمایید.

[box type=”shadow”]بخوانید: ثبت نام بدون کنکور سراسری [/box]

 

سوالات متداول

 • اگر طی مهرماه موفق به ثبت نام در دانشگاه پیام نور نشدم چیکار باید بکنم؟

دانشگاه پیام نور دو بار طی سال اقدام به جذب دانشجو می‌نماید. داوطلبان برای مهر و بهمن می‌توانند وارد دانشگاه پیام نور شوند.

 • دانشگاه پیام نور چه رشته هایی را بصورت بدون کنکور ارائه می دهد؟

بیشتر رشته های پرمتقاضی و آینده دار توسط دانشگاه پیام نور ارائه شده اند؛ در متن مقاله به این رشته ها اشاره کرده ایم 

 

داوطلبان برای پاسخ سوالات خود یا دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور تهران می‌توانند با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس حاصل فرمایند.

دسته‌ها
منتشر شده

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور 1400

انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل کنکور سراسری است. بسیاری معتقدند این انتخاب می‌تواند آینده تحصیلی و شغلی افراد را تعیین کند. با توجه به اهمیت این موضوع لازم است حین انجام انتخاب واحد حساسیت زیادی به خرج دهید. بسیاری از داوطلبان بدلیل استرس بالا، آگاهی پایین، اشتباهات سهوی و یا نقص در مدیریت زمان دچار خطاهایی در انتخاب رشته خود می‌شوند. در این مقاله قصد داریم با  بررسی نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور این دسته از متقاضیان را راهنمایی کنیم.

 

انتخاب رشته کنکور 1400

بعد از اتمام کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه داوطلبان باید اقدام به انتخاب رشته نمایند. اصولا انتخاب رشته براساس رتبه و تراز داوطلب صورت می‌گیرد. داوطلبان باید براساس ظرفیت های ارائه شده، ویژگی ها، علایق و در نهایت مشورت با فردی آگاه نسبت به سایر داوطلبان و آینده شغلی انتخاب خود را انجام دهند. 

طی اطلاعیه های اعلام شده سازمان سنجش و تجربیات سال گذشته ابتدای مردادماه نتایج اولیه کنکور سراسری اعلام می‌شود. کمی بعد از اعلام نتایج، دفترچه انتخاب رشته کنکور توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود. پیش بینی ما این است که انتخاب رشته در بازه مردادماه صورت می‌پذیرد.

 

زمان ویرایش انتخاب رشته کنکور 1400

در حال حاضر زمان انتخاب رشته کنکور سراسری بصورت دقیق مشخص نشده است. سال گذشته بدلیل شرایط کرونایی و جابجایی کنکور، انتخاب رشته به شهریورماه موکول شد. کنکور سراسری 1400 طبق آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش 9 تیرماه برگزار خواهد شد.

براساس زمان برگزاری کنکور پیش بینی ما برای اعلام نتایج مردادماه و برای انتخاب رشته بازه مرداد و شهریور می‌باشد. داوطلبان بعد از مشاهده اعلام نتایج، در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته می‌توانند نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته اقدام نمایید. داوطلبان می‌توانند با مراجعه با سامانه انتخاب رشته در قسمت کنکور سراسری سازمان سنجش نسبت به تکمیل فرایند خود اقدام نمایند.

داوطلبان برای تغییر و ویرایش انتخاب رشته خود نیز می‌توانند از طریق لینک انتخاب رشته سازمان سنجش وارد پرتال شخصی خود شده و اقدام کنند. داوطلبان همزمان با مهلت برگزاری انتخاب رشته می‌توانند نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند. برای انتخاب رشته بازه ای تعیین می‌شود که داوطلبان تا انتهای این مهلت می‌توانند نسبت به ویرایش انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

در حال حاضر زمان دقیق انتخاب رشته مشخص نشده است؛ به محض انتشار اطلاعیه ای در مورد انتخاب رشته این مقاله بروز رسانی خواهد شد.

 

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور 1400

داوطلبان بعد از تکمیل انتخاب رشته خود امکان ویرایش آن را دارند. ویرایش شامل حذف، اضافه کردن کدرشته و یا تغییر اولویت های انتخابی است. برای انجام این مهم داوطلبان باید وارد پرتال خود در سایت سازمان سنجش شوند. برای ویرایش انتخاب رشته کنکور خود مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول :  ورود به سایت سازمان سنجش sanjesh.org

مرحله دوم : در کادر سمت راست گزینه سراسری را انتخاب کنید

مرحله سوم : انتخاب لینک انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری 1400

مرحله چهارم :  وارد کردن اطلاعات و ورود به صفحه شخصی داوطلب

مرحله پنجم:  داوطلبان ابتدا باید دفترچه اصلاحیه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400  را مطالعه کنند. پس از آن بر روی ” اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400  را مطالعه نموده ام ” را تایید و سپس کلیک کنید.

مرحله هفتم: در این بخش که همان فرم انتخاب ر شته می باشد، تغییرات مدنظر خود را وارد کنید (این تغیییرات شامل اضافه یا حذف کردن رشته های انتخابی و تغییر ترتیب و چینش رشته های انتخابی می شود.

در حال حاضر لینک مربوط به انتخاب رشته و ویرایش آن فعال نیست؛ به محض فعال شدن لینک راهنمای تصویری ویرایش انتخاب رشته به این مقاله اضافه خواهد شد. 

 

مشاوره انتخاب رشته کنکور 

انتخاب یکی از مهم ترین و دشوارترین مسائلی است که افراد در طی زندگی با آن روبرو خواهند شد. انتخاب رشته تعیین کننده آینده تحصیلی، محیط زندگی و آینده شغلی هر فرد است. با توجه به این موارد اهمیت انتخاب رشته کنکور روشن است. منطقا موقعیت های اینچنین نیازمند تصمیم گیری درست و آگاهانه است. همراهی یک مشاور آگاه و با تجربه در این مسیر کمک شایان توجهی به داوطلبین خواهد بود.

 

سوالات متداول

 • چه زمانی می‌توانم نسبت به ویرایش انتخاب رشته اقدام کنم؟

با توجه به زمان برگزاری کنکور پیش بینی می‌کنیم مردادماه انتخاب رشته آغاز و فرصتی برای ویرایش انتخاب رشته نیز درنظر گرفته شود.

 • اولویت های انتخابی خودم رو می خوام جابجا کنم؛ چطور این کار رو انجام بدم؟

طبق راهنمایی که در متن قرار داده شده، با ورود به سایت سازمان سنجش می‌توانید تغییرات خود را اعمال کنید.

 • برای انتخاب رشته نیاز به مشاور دارم؛ پیش کی برم؟

برای انجام انتخاب رشته و یا ویرایش آن می‌توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس بگیرید.

 

برای پاسخ سوالات خود یا دریافت مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری می‌توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس بگیرید.

 

 

دسته‌ها
منتشر شده

مشکلات سامانه هم آوا | سوالات متداول

دانشگاه جامع علمی کاربردی اقدام به راه اندازی سامانه هم آوا برای دانشجویانش نموده است. این سامانه با امکانات متعددی انجام بسیاری از امور دانشجویان را آسان کرده است؛ با این حال سامانه هم آوا دارای معایب و ضعف هایی نیز هست. همچنین بسیاری از دانشجویان نحوه استفاده از امکانات این سامانه جدید را نمیدانند، به سامانه سجاد عادت دارند و یا در مورد سامانه هم آوا سوالاتی دارند. در این مقاله به بررسی دغدغه های دانشجویان در مورد مشکلات سامانه هم آوا پرداخته ایم.

 

سامانه هم آوا 

سامانه هم آوا به آدرس edu.uast.ac.ir سامانه جامع آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی است. هم آوا جایگزین سامانه قبلی دانشگاه علمی کاربردی شده است. پیش از این دانشجویان امور خود را از طریق سامانه سجاد پیگیری می کردند. 

در ابتدای ورود به سامانه هم آوا برای استفاده از خدمات این سایت باید دارای نام کاربری و رمز عبور باشید. دانشجویان پس از تکمیل ثبت نام می توانند نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت نمایند. 

 

امکانات سامانه هم آوا

اموری نظیر تکمیل فرایند ثبت نام، پرداخت شهریه و امور آموزشی مثل انتخاب واحد دانشجویان از طریق این سامانه امکانپذیر است. دانشجویان برای دریافت کارت دانشجویی، ریز نمرات، گواهی اشتغال به تحصیل، ثبت درخواست های دوره تحصیل می توانند از این سامانه استفاده کنند. 

در ادامه امکانات سامانه جامع آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی را در قالب جدول معرفی کرده ایم. 

امور فارغ التحصیلی اطلاعات کلاس های دانشجویی گواهی اشتغال به تحصیل صدور کارت دانشجویی انتخاب واحد
انتقالی و مهمانی معادل سازی دروس مشخصات دانشجو ریز نمرات ثبت درخواستهای دانشجو

 

مشکلات سامانه هم آوا

سامانه هم آوا مثل سایر سامانه های مشابه دارای مشکلات و نقایصی است. بسیاری مواقع ممکن است این سامانه قطع شود و یا گاهی به دلیل بروز رسانی دچار اختلالاتی می‌شود. همچنین بسیاری از دانشجویان در بعضی مواقع به مشکلاتی برخورد می‌کنند که راه حل اصلی آنها تماس با دانشگاه یا مراجعه حضوری است. ادامه بخشی از رایج ترین مشکلات و سوالاتی که برای دانشجویان ایجاد شده است را بررسی کرده ایم.

 

ریز نمرات

سامانه هم آوا دارای قسمت های مختلفی است؛ یکی از این بخش ها “وضعیت تحصیلی” دانشجوست. با کلیک بر روی این قسمت می‌توانید وارد قسمت “ریز نمرات” شده و پرینت بگیرید.

نکته قابل توجه اینکه ممکن است سطح دسترسی برای شما بسته باشد، در این صورت کاربر مدیر مرکز آموزش از طریق منوی اصلی به این قسمت دسترسی دارد و می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. 

 

پرتال سامانه سجاد

پیش از سامانه هم آوا دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی امور خود را از طریق سامانه سجاد انجام می‌دادند. حال برای بسیاری از دانشجویان سوال ایجاد شده است که آیا همچنان به این سامانه دسترسی دارند؟ 

نکته اینجاست که این سامانه مربوط به دانشجویان ورودی 90 به قبل است؛ این دانشجویان با استفاده از کد ملی بعنوان نام کاربری و کد ملی + شماره شناسنامه بعنوان رمز عبور می توانند وارد سامانه سجاد شوند. دانشجویان انصرافی، فارغ التحصیل و یا دارای بدهی مالی دسترسی ندارند و با ارور مواجهه خواهند شد. 

در صورتی که بهر دلیلی دسترسی به سامانه سجاد ندارید می‌توانید با مراجعه حضوری به آموزش امور خود را انجام دهید.

فراموشی نام کاربری و رمز عبور

دانشجویان پس از اولین ورود امکان تغییر رمز عبور خود را خواهند داشت؛ باید توجه داشته باشید که نسبت به حفظ و به یادسپاری نام کاربری و رمز خود کوشا باشید. در صورتی که رمزعبور را فراموش کردید می‌توانید از طریق قسمت بازیابی رمز عبور در صفحه ورود سامانه هم آوا اقدام کنید.

در صورتی که موفق به بازیابی رمز عبور خود نشدید و یا بهر دلیلی به نام کاربری و رمز عبور خود دسترسی نداشتید می‌توانید به آموزش دانشگاه خود مراجعه نمایید. 

انتخاب واحد

یکی از اموری که از طریق سامانه هم آوا قابل دسترسی است؛ انتخاب واحد و موارد مربوط به آن است. دانشجویان برای انجام انتخاب واحد، حذف و اضافه، مشاهده و یا تغییر برنامه درسی خود می‌توانند از سامانه هم آوا استفاده نمایند. نکته قابل توجه این است که بسیاری اوقات مشکلات مربوط به انتخاب واحد بدلیل بدهی است؛ پیش از انجام انتخاب واحد وضعیت مالی خود را مورد بررسی قرار دهید.

بسیاری از دانشجویان هنگام انتخاب واحد با ارورهایی مواجه می‌شوند. این ارورها عبارتند از : “ظرفیت کلاس پر است” ” تداخل زمان کلاس با کلاس دیگر” “تداخل امتحان یک درس با درس دیگر” “عدم رعایت پیش نیاز”

برای برطرف کردن این امور باید با آموزش دانشگاه خود هماهنگ شوید تا براساس برنامه تحصیلی تعریف شده مشکلات شما را برطرف نمایند.

امتحانات

امور مربوط به امتحانات در دو حوزه است؛ دریافت کارت ورود به جلسه و زمانبندی امتحانات. شما در پرتال شخصی خود می‌توانید برنامه هفتگی کلاس های خود و زمان امتحانات هر درس را مشاهده نمایید. در صورتی که درس موردنظر شما در لیست نیست یا هنگام انتخاب واحد تعریف نشده است با واحد برنامه ریزی آموزشی مهارتی سازمان مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی تماس بگیرید. قبل از این کار با آموزش دانشگاه خود تماس بگیرید.

همچنین برای دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات در موعد مقرر (حدودا یک هفته پیش از شروع امتحانات) وارد پرتال خود شده و به بخش “اخبار قابلیت ها و اصلاحات” مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول

 • در صورتی که هنگام استفاده از سامانه هم آوا با ارور مواجه شدم چیکار می‌تونم بکنم؟

ابتدا باید صبر کنید شاید مشکل فنی وجود داشته باشد؛ در صورتی که بعد دو الی سه بار امتحان موفق نشدید با مسئولین آموزش تماس بگیرید.

 • برای پرداخت شهریه و تسویه بدهی چه مراحلی رو باید انجام بدم؟

وارد پرتال خود در سامانه هم آوا شده و از قسمت مالی نسبت به پرداخت شهریه اقدام نمایید.

 • انتخاب واحدم کامل نشده چیکار باید بکنم؟

در بازه حذف و اضافه از طریق سامانه هم آوا اقدام نمایید. در صورتی که فرصت حذف و اضافه گذشته است می‌توانید از طریق آموزش اقدام کنید.

دسته‌ها
منتشر شده

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

ورود به دانشگاه و تحصیلات عالی طی سالیان اخیر دچار تغییرات زیادی شده است. یکی از این تغییرات توجه بیشتر بر پذیرش بدون کنکور یا براساس سوابق تحصیلی است؛ داوطلبان می‌توانند براساس معدل دیپلم خود وارد دانشگاه غیرانتفاعی شوند. متقاضیانی که قصد تحصیل بدون کنکور در دانشگاه غیرانتفاعی دارند باید از زمانبندی و مهلت ثبت نام این دانشگاه مطلع باشند. در این مقاله به زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی در سال 1400 پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

 

دانشگاه غیرانتفاعی

وزارت علوم به برخی از موسسات آموزش عالی مجوزی مبنی بر برگزاری دوره های تحصیلی ارائه می‌کند. اصطلاحا این موسسات بعنوان دانشگاه های موردتایید وزارت علوم شناخته می‌شوند و دانش آموختگان این مراکز مدرک رسمی و معتبر دریافت خواهند کرد. دانشگاه و موسسات غیرانتفاعی بی شماری در سراسر ایران اقدام به جذب دانشجو می‌نمایند.

دانشگاه غیرانتفاعی در مقاطع مختلف دانشجو پذیرش می‌کند. داوطلبان می‌توانند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در این دانشگاه اقدام نمایند. دو بازه در سال تعریف شده اند که داوطلبان مجاز هستند در یکی از این دو زمان ثبت نام خود را تکمیل نمایند.

 

زمان بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

دانشگاه غیرانتفاعی برای ورودی مهر و بهمن دانشجو می‌پذیرد. داوطلبان می‌توانند با شرکت در آزمون و یا بصورت بدون کنکور مشغول به تحصیل شوند. در ادامه زمانبندی ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی را ذکر کرده ایم.

مقطع تحصیلی زمان ثبت نام مهلت ثبت نام
کاردانی پیوسته 30 خرداد 6 تیر
کاردانی ناپیوسته اوایل مرداد اعلام نشده
کارشناسی پیوسته اوایل مرداد اعلام نشده
کارشناسی ناپیوسته 23 خرداد 30 خرداد

نکته قابل توجه اینکه در حال حاضر ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی آغاز نشده است و زمانبندی های جدول فوق براساس اطلاعیه های رسمی و تجربیات سال گذشته هستند؛ به محض انتشار اخبار جدید این مقاله بروز رسانی خواهد شد.

 

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی | ورودی بهمن

داوطلبانی که از ثبت نام ورودی مهر جامانده اند یا در موعد مقرر مدارک ثبت نام خود را تکمیل نکرده اند؛ و یا به هر دلیل قصد شروع تحصیل از بهمن را دارند می‌توانند بصورت بدون کنکور در دانشگاه غیرانتفاعی مشغول به تحصیل شوند. زمانبندی مربوط به ورودی بهمن به شرح زیر است.

مقطع  زمان ثبت نام مهلت ثبت نام
کاردانی پیوسته 14 دی ماه اعلام نشده
کاردانی ناپیوسته اواخر آذر اعلام نشده
کارشناسی پیوسته اواخر آذر اعلام نشده
کارشناسی ناپیوسته 15 دی ماه اعلام نشده

جدول فوق براساس تجربیات سال گذشته تنظیم شده است؛ طی سال گذشته ثبت نام در بازه آذر تا بهمن انجام گرفت؛ در مورد سال تحصیلی 1400-01 هنوز اطلاعیه ای منتشر نشده است. به محض انتشار اخبار یا اطلاعیه ای این مقاله بروز رسانی خواهد شد.

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

بسیاری از داوطلبان متقاضی تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی هستند؛ اما سوالات بسیاری ذهن متقاضیان را درگیر کرده است. چند نکته در مورد این دانشگاه لازم به ذکر است؛ دانشگاه غیرانتفاعی دارای مدرک معتبر از وزارت علوم است، همچنین بسیاری از رشته هایی که متقاضیان زیادی دارند و آینده شغلی خوبی برای آنها قابل تصور است در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

با این حال بسیاری از داوطلبان ترجیح می‌دهند دانشگاه غیرانتفاعی را در اولویت خود قرار ندهند؛ دلیل این تصمیم اعتبار و امکانات بالاتر سایر موسسات آموزش عالی نظیر دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد است. همچنین برخی از رشته ها نظیر پزشکی یا داروسازی نیازمند شرکت در کنکور هستند.

نکته قابل توجه بعدی تفاوت بین دانشگاه غیرانتفاعی و موسسه غیرانتفاعی است؛ در صورتی که مجموعه ای از نظر تعداد اعضای هیئت علمی، تعداد دانشجویان، نقش در تولید علم و امکانات از شرایط مطلوبی برخوردار باشد عنوان دانشگاه و موسساتی که در این جنبه ها ضعیف تر هستند موسسه آموزش عالی نام می‌گیرند.

با این حال دانشگاه غیرانتفاعی که از جمله دانشگاه های شهریه پرداز هستند؛ دارای اساتید با کیفیت، امکانات بروز و مطلوب هستند و برای بسیاری از داوطلبان انتخاب مناسبی بحساب می‌آیند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از تصمیم گیری نهایی با مشاورین تحصیلی در مورد شرایط خود و انتخاب بهترین گزینه مشورت نمایید.

 

سوالات متداول

 • ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی از چه زمانی شروع می‌شود؟

داوطلبان از مردادماه می‌توانند برای ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی اقدام کنند.

 • ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی برای ورودی بهمن از چه زمانی شروع می‌شود؟

متقاضیان از اواخر آذرماه می‌توانند برای ثبت نام اقدام نمایند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی می توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس حاصل فرمایید.

دسته‌ها
منتشر شده

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی 1400 (منتشر)

دانشگاه غیرانتفاعی بعنوان یکی از مجموعه های موردتایید وزارت علوم فرصت مناسبی برای متقاضیان ورود به تحصیلات عالی فراهم کرده است. داوطلبان می توانند براساس انتخاب رشته کنکور سراسری، یا بصورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه غیرانتفاعی شوند. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی فراهم کرده ایم.

زمان ثبت نام رشته‌های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی 1400

دانشگاه غیرانتفاعی دوبار در سال دانشجو پذیرش می‌نماید. داوطلبان میتوانند برای ورودی مهر یا بهمن ثبت نام نمایند؛ ورودی مهر یعنی شروع تحصیل از مهر خواهد بود و داوطلبانی که ورودی بهمن باشند از این تاریخ شروع به تحصیل خواهند نمود. در جدول زیر زمانبندی مربوط به زمان و مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی را ملاحظه خواهید کرد.

مقطع تحصیلی زمان ثبت نام  مهلت ثبت نام 
کاردانی پیوسته 30 خرداد 6 تیر
کارشناسی پیوسته اوایل مرداد اعلام نشده
کاردانی به کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته) 23 خرداد 30 خرداد

 

شرایط پذیرش در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی 1400

هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجویان خود شروطی درنظر می گیرد. این شرایط در دو دسته قرار می گیرند. شرایط عمومی شامل مواردی مثل اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد به یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی، عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی و عدم اشتهار به فساد اخلاقی است. این شرایط با اندکی تفاوت در همه دانشگاه ها یکسان است.

همچنین هر دانشگاهی دارای شرایط اختصاصی ثبت نام نیز می باشد. متقاضیان تحصیل در دوره بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی باید دارای شرایط زیر باشند. 

شرایط اختصاصی پذیرش براساس سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی

مقطع تحصیلی شرایط اختصاصی
کارشناسی پیوسته | کاردانی ناپیوسته دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم نظام جدید، دیپلم و پیش دانشگاهی
کاردانی پیوسته دیپلم فنی و حرفه ای، دیپلم نظام قدیم
کارشناسی ناپیوسته مدرک کاردانی پیوسته یا ناپیوسته

از آنجا که پذیرش رشته‌های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی براساس معدل است، دانشگاه موظف است در بازه زمانی مشخص که توسط سازمان سنجش اعلام می‌گردد، آن دسته از داوطلبانی که شرایط فوق را داشتند، بر اساس بیشترین معدل به کمترین معدل مقایسه کند و با توجه به ظرفیت رشته‌ها پذیرفته شدگان را مشخص نماید.

تذکر

 • آن دسته از داوطلبانی که مدرک فوق دیپلم دارند، به هیچ عنوان نمی‌توانند رشته‌های مقطع کارشناسی را انتخاب نمایند و تنها حق انتخاب کد رشته محل‌های مربوط به مقطع کاردانی را دارند.
 • چنانچه داوطلبی بخواهد رشته‌ای را انتخاب نمایند که با مدرک دیپلم وی همخوانی نداشته باشد، تنها مشکلی که برای آن داوطلب وجود دارد این است که میزان تاثیر سوابق تحصیلی آن کمتر خواهد بود، وگرنه به راحتی می تواند هر رشته ای را فارغ از مدرک دیپلم خود انتخاب نماید.

 

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی باید نسبت به تکمیل و ارائه مدارک خود اقدام نمایند. مدارک موردنیاز در سه دسته جای میگیرند؛ اولین دسته، اطلاعات شناسایی متقاضی نظیر شناسنامه، کدملی، عکس و وضعیت نظام وظیفه برای دانشجویان آقا می باشد. دسته دوم شامل اطلاعات تحصیلی داوطلب نظیر مدرک تحصیلی مقطع قبلی، تاریخ فارغ التحصیلی و معدل دقیق است. همچنین داوطلبان برای تکمیل ثبت نام خود باید فرم های ثبت نام دانشگاه را تکمیل نمایند.

 

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی

مرحله اول برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی، مطالعه دفترچه ثبت نام است. دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی توسط سازمان سنجش منتشر می شود. زمان انتشار دفترچه همزمان با شروع ثبت نام خواهد بود. در حال حاضر این دفترچه منتشر نشده است؛ به محض انتشار لینک دانلود آن در این مقاله قرار داده خواهد شد. 

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی، شامل تمامی شرایط و مدارک موردنیاز، دانشگاه های غیرانتفاعی و رشته های ارائه شده در آنها خواهد بود. برای دانلود این دفترچه می توانید از طریق سایت مجموعه تحصیلی دانتل اقدام نمایید.

 

نحوه ثبت نام رشته‌های براساس سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی

شیوه ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی برای ورودی های مختلف، متفاوت است. در قسمت زیر نحوه ثبت نام در هر نیمسال شرح داده شده است.

ثبت نام در نیمسال اول سال تحصیلی (ترم مهرماه)

متقاضیان ثبت نام رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های غیرانتفاعی در نیمسال اول سال تحصیلی باید اقدامات زیر را انجام نمایند.

 • در اولین قدم بایستی دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی را مطالعه و سپس به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید.
 • پیش از ورود به صفحه ثبت نام باید هزینه ثبت نام را پرداخت و کارت اعتباری خریداری نمایید.
 • اکنون باید عکس 4*3 خود را داخل سامانه آپلود کرده و فرم های ثبت نام و انتخاب رشته را تکمیل نماید.
 • در گام پایانی باید اطلاعات وارد شده را تایید کنند تا کد رهگیری برای شما صادر شود.

در حال حاضر لینک ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی فعال نیست؛ به محض شروع ثبت نام راهنمای تصویری نحوه ثبت نام در این مقاله قرار خواهد گرفت.

ثبت نام در نیمسال دوم سال تحصیلی (ترم بهمن‌ماه)

آن دسته از داوطلبانی که قصد ثبت نام رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های غیرانتفاعی در نیمسال دوم تحصیلی دارند، باید برای ثبت نام به شیوه زیر عمل کنند. تفاوت ثبت نام در نیمسال اول و دوم در این است که ثبت نام ترم بهمن نیازمند مراجعه حضوری به دانشگاه مورد نظر است.

 • قدم اول مطالعه دفترچه ثبت نام و مراجعه به سایت سازمان سنجش است.
 • در مرحله بعد بایستی هزینه ثبت نام را پرداخت و کارت اعتباری خریداری نمایید.
 • پس از آن باید به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید. (مدارک لازم جهت مراجعه حضوری شامل اصل شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن، اصل کارت ملی و کپی آن، اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ی ریز نمرات، کارت پایان خدمت برای داوطلبان مرد و ۶ قطعه عکس به ابعاد 4*3)
 • در ترم بهمن مراحل ثبت نام در همان مراجعه حضوری تکمیل می‌شود و کدرهگیری به داوطلب اختصاص داده می‌شود.

به محض شروع ثبت نام ترم بهمن و انتشار اطلاعیه های مربوط به آن این مقاله بروز رسانی خواهد شد؛ اطلاعات فوق براساس ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی در سال گذشته تنظیم شده است.

 

لیست رشته‌های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی 1400

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی شامل تمامی کدرشته های ارائه شده توسط این دانشگاه است که بوسیله سازمان سنجش منتشر می شود. در حال حاضر دفترچه مربوط به سال تحصیلی 1400-01 منتشر نشده است؛ در ادامه لیست مهم ترین رشته های ارائه شده دانشگاه غیرانتفاعی در سال 99 را ذکر کرده ایم.

مهندسی کامپیوتر حقوق عکاسی
مهندسی صنایع حسابداری ارتباط تصویری
مهندسی معماری مهندسی برق طراحی لباس
روانشناسی مهندسی مکانیک سینما
مدیریت صنعتی مهندسی پزشکی میکروبیولوژی

 

مشاوره ثبت نام

تجربیات سال‌های گذشته نشان می‌دهد بسیاری از داوطلبان بدلیل انتخاب رشته اشتباه دچار مشکلاتی در مسیر تحصیل خود شده اند؛ بخشی از این اشتباهات بدلیل عدم شناخت کافی، شناخت اشتباه از رشته و دانشگاه و عدم ارزیابی صحیح از وضعیت خود نسبت به سایر داوطلبین بوده است. گاهی داوطلبان چون نمی‌دانند آینده شغلی یک رشته یا کیفیت یک دانشگاه چه میزان است؛ یا براساس ذهنیت های اشتباهی که نسبت به تحصیل بدون کنکور یا دانشگاه غیرانتفاعی دارند دچار اشتباه می‌شوند؛ همچنین بسیاری از داوطلبان نمی‌دانند سایر رقبا چه انتخابی انجام داده اند. براساس همه این دغدغه ها پیشنهاد می‌کنیم با مشاوری باتجربه و آگاه مشورت کنید. مجموعه تحصیلی دانتل با کادری از مشاورین و اعضای دانشگاه های مختلف فضایی مناسب برای راهنمایی داوطلبین فراهم کرده است. می‌توانید پیش از ثبت نام و انتخاب رشته از راهنمایی این نفرات بهره مند شوید.

 

 

سوالات متداول

 • شرایط موردنیاز برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی کدام است؟

داوطلبان باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی قید شده در دفترچه ثبت نام باشند؛ شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی در این مقاله ذکر شده است.

 • ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی براساس سوابق تحصیلی از چه زمانی شروع می شود؟ 

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی دو بار در سال در بازه های مهر و بهمن انجام می گیرد؛ ثبت نام ورودی مهر از مردادماه و ثبت نام ورودی بهمن از آذرماه آغاز خواهد شد.

 • دانشگاه غیرانتفاعی چه رشته هایی را بصورت بدون کنکور ارائه می دهد؟

بیشتر رشته های پرمتقاضی توسط دانشگاه غیرانتفاعی ارائه شده اند؛ لیست برخی از این رشته ها را در این مقاله ذکر شده اند، برای مطالعه لیست کامل رشته ها باید دفترچه ثبت نام را مطالعه نمایید.

 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام دانشگاه غیرانتفاعی 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

دسته‌ها
منتشر شده

ثبت نام بدون کنکور 1400

متقاضیان ورود به دانشگاه به دو شیوه می توانند مشغول به تحصیل شوند. شیوه اول روش رایج یعنی شرکت در کنکور، کسب رتبه مناسب، انتخاب رشته و ثبت نام است. اما روش دیگری نیز وجود دارد؛ در این شیوه داوطلبان می توانند براساس سوابق تحصیلی مشغول به تحصیل شوند. در این مقاله بصورت کامل به ارائه اطلاعاتی در زمینه ثبت نام بدون کنکور 1400 پرداخته ایم.

 

برای دریافت مشاوره و پاسخ به سوالات خود در زمینه ثبت نام بدون کنکور 1400 می توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس بگیرید.

زمان و مهلت ثبت نام بدون کنکور

اولین نکته برای ثبت نام، اطلاع از زمان بندی مربوط به ثبت نام براساس سوابق تحصیلی است. سازمان سنجش بعنوان متولی ورود به دانشگاه هر سال اقدام به انتشار دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور می نماید. این دفترچه شامل رشته های ارائه شده، دانشگاه هایی که ظرفیت ارائه داده اند، شرایط و ضوابط ثبت نام است. در ادامه در قالب جدولی زمانبندی مربوط به زمان و مهلت ثبت نام بدون کنکور ارائه کرده ایم.

  زمان ثبت نام مهلت ثبت نام 
ورودی مهر اواسط مردادماه مهرماه
ورودی بهمن اواخر آذر بهمن ماه

 

دفترچه ثبت نام بدون کنکور

دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی توسط سازمان سنجش منتشر می شود. همچنین می توانید از طریق همین مقاله نسبت به دانلود و مطالعه این دفترچه اقدام نمایید. لینک دانلود دفترچه در این قسمت قرار داده شده اند؛ همچنین مطالب مهم قید شده در دفترچه در این مقاله ذکر شده اند؛ شما با مطالعه این مقاله می توانید از مطالب مهمی که برای ثبت نام بدون کنکور نیاز دارید مطلع شوید.

لینک دریافت دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی 1400

در حال حاضر دفترچه ثبت نام بدون کنکور 1400 منتشر نشده است؛ به محض انتشار دفترچه لینک دانلود در این مقاله قرار خواهد گرفت.

 

شرایط ثبت نام بدون کنکور

داوطلبانی که تصمیم گرفته اند بصورت بدون کنکور مشغول به تحصیلات دانشگاهی شوند؛ باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند. در ادامه این شرایط را مورد بررسی قرار داده ایم. 

شرایط عمومی شرایط اختصاصی
اعتقاد به یکی از ادیان ذکر شده در قانون اساسی اتمام تحصیل و ارائه مدرک فارغ التحصیلی پیش از زمان ثبت نام
اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صلاحیت جسمانی و روانی متناسب با رشته انتخابی
عدم سوپیشینه اخلاقی ارائه مدرک دیپلم نظام قدیم یا دیپلم نظام جدید
پذیرش قوانین دانشگاه  تکمیل فرم های ثبت نام دانشگاه

 

رشته های بدون کنکور

عموم متقاضیان در مورد رشته های ارائه شده بصورت بدون کنکور سوالاتی دارند. چه رشته هایی در چه دانشگاه هایی و با چه شرایط بصورت بدون کنکور ارائه شده اند. اولین نکته لازم به ذکر این است که در حال حاضر بیشتر رشته های دانشگاهی از جمله رشته های پرمتقاضی بصورت بدون کنکور ارائه می شوند. این رشته ها در قالب دفترچه ای توسط سازمان سنجش در دسترس داوطلبین قرار خواهد گرفت؛ لیست رشته های ارائه شده سال به سال دچار تغییراتی می شود. در ادامه بخشی از رشته های بدون کنکور را ذکر کرده ایم؛ برای اطلاع از لیست کامل کدرشته ها باید اقدام به دانلود دفترچه نمایید.

آمار هتلداری گیاه پزشکی
آموزش زبان انگلیسی مهندسی مواد و متالورژی مهندسی شیمی
اقتصاد مهندسی کامپیوتر مهندسی برق
زبان شناسی مهندسی عمران مهندسی صنایع
شیمی کاربردی مدیریت صنعتی جغرافیا
علوم مهندسی مترجمی زبان انگلیسی ریاضیات و کاربردها
علوم ورزشی مهندسی انرژی علوم دامی
فیزیک مهندسی اپتیک و لیزر زمین شناسی

پیراپزشکی بدون کنکور

داوطلبان زیرگروه تجربی برای تحصیل در رشته های اصلی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید در کنکور سراسری شرکت کنند. اما این به معنای از دست رفتن فرصت ثبت نام بدون کنکور برای این گروه از متقاضیان نیست. داوطلبان زیرگروه تجربی می توانند در رشته های زیر براساس سوابق تحصیلی مشغول به تحصیل شوند.

کاردانی بهداشت عمومی – بهداشت خانواده بهداشت محیط هوشبری
کاردانی بهداشت عمومی – مبارزه با بیماری ها علوم آزمایشگاهی علوم تغذیه

لازم به ذکر است که رشته قید شده در بالا هرسال دستخوش تغییر می شوند؛ داوطلبان توجه داشته باشند که طی سالیان اخیر 

 

انتخاب رشته بدون کنکور

داوطلبانی که نسبت به مطالعه دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی اقدام کرده اند، دارای شرایط پذیرش هستند و رشته های موردتقاضای خود را در لیست رشته های ارائه شده مشاهده کرده اند؛ می توانند در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. داوطلبان امکان انتخاب 100 عنوان کدرشته را دارند. 

 

نحوه ثبت نام بدون کنکور

داوطلبان برای تکمیل فرایند ثبت نام بدون کنکور، ابتدا باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند. اولین مرحله ورود به لینک پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی است؛ این لینک صرفا در زمان اعلام شده فعال خواهد بود و متقاضیان باید در این زمان وارد لینک شده و نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام و خرید کارت اعتباری اقدام نمایند. بعد از خرید کارت اعتباری، شماره پیگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. 

داوطلبان با ورود اطلاعات درخواست شده در سامانه ثبت نام، وارد پرتال شخصی خود شده و می توانند نسبت به انتخاب کدرشته های خود اقدام نمایند. مرحله بعدی شامل اعلام نتایج و مراجعه حضوری برای تکمیل فرایند ثبت نام اقدام نمایند. این احتمال وجود دارد که برخی دانشگاه ها ثبت نام خود را نه بصورت حضوری بلکه اینترنتی انجام دهند.

در حال حاضر ثبت نام براساس سوابق تحصیلی 1400 هنوز شروع نشده است؛ به محض شروع ثبت نام، راهنمای تصویری ثبت نام در این مقاله قرار خواهد گرفت.

 

اعلام نتایج بدون کنکور

بعد از این که داوطلبان فرایند انتخاب رشته را انجام دادند باید منتظر نتیجه خود باشند. زمانبندی مربوط به اعلام نتایج بدون کنکور در ادامه ذکر شده است. 

براساس تجربیات سال های گذشته، نتیجه ثبت نام بدون کنکور در بازه ای یک هفته الی ده روز پس از ثبت نام اعلام خواهد شد. در حال حاضر با توجه به اینکه هنوز ثبت نام شروع نشده و مهلت اتمام آن مشخص نیست؛ نمیتوان در مورد زمان اعلام نتایج اظهارنظری کرد؛ به محض انتشار اطلاعیه ای در این مورد این مقاله بروز رسانی خواهد شد.

 

مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور

داوطلبانی که هنگام مشاهده اعلام نتایج در یکی از کدرشته های مورد انتخاب خود قبول شده اند؛ باید نسبت به تکمیل و ارائه مدارک خود اقدام نمایند. این مدارک شامل مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی است.

مدارک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی، عکس و مدارک تحصیلی شامل مدرک دیپلم، تاییدیه تحصیلی و تکمیل مدارک و فرم های ثبت نام دانشگاهی است. همچنین داوطلبان آقا باید نسبت به ارائه مدارک نظام وظیفه خود نیز اقدام نمایند.

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور

فرایند ثبت نام بدون کنکور، نیازمند دقت بسیار است؛ بسیاری از داوطلبان طی سالهای گذشته بعد از شروع تحصیل از تصمیم خود پشیمان شده و به دنبال تغییر رشته خود هستند؛ همچنین بسیاری از متقاضیان اقدام به انتخاب بدون کنکور کرده تا مجدد درآزمون سال بعد ثبت نام کنند؛ پیشنهاد ما به شما این است که پیش از تصمیم گیری در مورد رشته و دانشگاه محل تحصیل با مشاورین متخصص و مجرب مجموعه تحصیلی دانتل مشورت نمایید.

 

برای دریافت مشاوره و پاسخ به سوالات خود در زمینه ثبت نام بدون کنکور 1400 می توانید با مشاورین مجموعه تحصیلی دانتل تماس بگیرید.

 

دسته‌ها
منتشر شده

ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد | راهنمای کامل ثبت نام براساس سوابق تحصیلی

دانشگاه آزاد بعنوان یکی از مطرح ترین دانشگاه های موردتایید وزارت علوم در ایران به دو شیوه پذیرش براساس آزمون و پذیرش براساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می‌کند. همچنین داوطلبین می‌توانند در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل شوند. یکی از مقاطعی که داوطلبین می‌توانند مشغول به تحصیل شوند؛ مقطع کاردانی است. در این مقاله به ارائه راهنمایی کامل در زمینه ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد پرداخته ایم.

 

ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد

دوره کاردانی دانشگاه آزاد بصورت براساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور ارائه می‌شود. این دوره شامل یک دوره دو الی سه ساله است. دانشجویان مقطع کاردانی بین 72 الی 95 واحد را می‌گذرانند. رشته های بی شماری در مقطع کاردانی ارائه می‌شوند. برای ثبت نام و تحصیل در این دوره باید مدارک خود را تکمیل کرده و در سامانه سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد بارگذاری نمایید. در ادامه این مقاله، بصورت کامل به مواردی که برای ثبت نام موردنیاز است اشاره کرده ایم.

 

زمان ثبت نام 

دانشگاه آزاد دو بار در سال اقدام به جذب دانشجو می‌نماید. داوطلبین می‌توانند برای ورودی مهر یا بهمن در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند. متقاضیان ثبت نام توجه داشته باشید که بهتر است از زمانبندی های ثبت نام اطلاع داشته باشید و فرایند ثبت نام را به روز های آخر موکول نکنید.

مقطع تحصیلی زمان ثبت نام

کاردانی پیوسته – ورودی مهر

 مرداد تا مهر

کاردانی پیوسته – ورودی بهمن

دی تا بهمن

کاردانی ناپیوسته – ورودی مهر

مرداد تا مهر

کاردانی ناپیوسته – ورودی بهمن

دی تا بهمن

دلیل مشخص شدن بازه در جدول فوق عدم انتشار اطلاعیه یا دفترچه مربوط به ثبت نام بدون کنکور 1400 است؛ طی سال گذشته ثبت نام ورودی مهر از 5 مرداد آغاز و تا 15 مهر ادامه داشت؛ همچنین داوطلبان برای ورودی بهمن از 15 دی ماه امکان ثبت نام داشتند؛ پیش بینی ما برای امسال نیز همین بازه زمانی است.

 

دفترچه ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد هر سال اقدام به انتشار دفترچه ای برای متقاضیان ثبت نام در این دانشگاه می‌نماید. داوطلبان با مطالعه این دفترچه نسبت به رشته های ارائه شده، دانشگاه هایی که اقدام به جذب دانشجو می‌کنند و شرایط ثبت نام آگاهی خواهند یافت. مطالعه دفترچه به همه داوطلبان توصیه می‌شود. تا به این لحظه دانشگاه آزاد دفترچه ای برای مقطع کاردانی سال 1400 ارائه نکرده است؛ به محض انتشار دفترچه لینک دانلود آن از طریق همین مقاله قابل دسترس خواهد بود. همچنین همه مطالب ذکر شده در این مقاله براساس این دفترچه می‌باشد. 

 

شرایط بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد

داوطلبانی مجاز به ثبت نام و تحصیل در مقطع کاردانی دانشگاه آزاد خواهند بود که دارای شرایط ذکر شده توسط این دانشگاه باشند. تحصیل براساس سوابق تحصیلی دارای شرایط زیر است.

داوطلبان باید دو دسته شرایط را دارا باشند تا بتوانند ثبت نام خود را تکمیل نمایند. شرایط عمومی، برای همه دانشجویان در هر مقطعی الزامی است و عبارت است از اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران و عدم عناد با این نظام، عدم عضویت در گروه های سیاسی، اعتقاد به یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی، برخورداری از شرایط جسمانی و سلامت روانی متناسب با رشته انتخابی، عدم سوء پیشینه اخلاقی و پذیرفتن قوانین دانشگاه آزاد اسلامی. همچنین علاوه بر شرایط فوق دانشجویان باید دارای شرایط اختصاصی زیر نیز باشند.

 • مدرک دیپلم نظام قدیم و یا دیپلم نظام جدید
 • انتخاب رشته متجانس با عنوان دیپلم؛ داوطلبانی که رشته غیرمرتبط انتخاب می کنند موظف به گذراندن واحدهای جبرانی خواهند بود.
 • داوطلبان باید نسبت به ارائه مدارک موردتقاضا دانشگاه اقدام نمایند

 

مدارک لازم

داوطلبانی که تصمیم گیری نهایی خود را انجام داده اند و قصد تحصیل در مقطع کاردانی بدون کنکور دانشگاه آزاد دارند؛ باید نسبت به تکمیل مدارک موردنیاز اقدام نمایند. در جدول زیر مجموعه مدارک را گردآوری و ارائه کرده ایم.

شناسنامه
کارت ملی
عکس 3*4 جدید
تاییدیه تحصیلی
مدرک تعیین وضعیت نظام وظیفه (داوطلبان آقا)
مدرک دیپلم 

توجه داشته باشید، مدارک موردنیاز در سامانه ثبت نام بارگذاری خواهند شد؛ همچنین هنگام تکمیل ثبت نام و مراجعه حضوری به دانشگاه مدارک خود را بهمراه داشته باشید.

 

سامانه ثبت نام

داوطلبان برای ثبت نام در زمان مقرر باید به سامانه ثبت نام دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. در حال حاضر لینک مربوط به ثبت نام فعال نیست؛ اما به محض فعال شدن لینک ثبت نام باید نسبت به خرید کارت اعتباری و تکمیل فرایند ثبت نام اقدام نمایید.

شما برای تکمیل فرایند ثبت نام می‌توانید با مرکز مشاوره دانتل تماس بگیرید تا همکاران ما این پروسه را برای شما انجام دهند.

 

نحوه ثبت نام بدون کنکور

متقاضیان برای ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد در ابتدا نسبت به دانلود و مطالعه دفترچه اقدام نمایند. پس از جمع بندی و تصمیم گیری در مورد آینده تحصیلی وارد سامانه ثبت نام دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.iau.ac.ir شده و بر روی لینک ثبت نام براساس سوابق تحصیلی کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه ثبت نام باید نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام نمایید. پس از تکمیل فرایند خرید کد رهگیری از طریق سامانه در اختیار شما قرار خواهد گرفت؛ بوسیله این کد رهگیری وارد صفحه ثبت نام شده و اطلاعات خود را بارگذاری نمایید.

توجه داشته باشید در حال حاضر لینک مربوط به ثبت نام فعال نیست؛ به محض فعال شدن سامانه ثبت نام از طریق همین مقاله مطلع خواهید شد؛ همچنین راهنمای تصویری ثبت نام همزمان با شروع بازه انجام آن در این مقاله قرار داده می‌شود.

 

مشاوره ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد

دوره کاردانی یا فوق دیپلم دارای کدرشته های بسیار متنوعی است؛ داوطلبانی که در این دوره مشغول به تحصیل می شوند پس از فارغ التحصیلی وارد بازارکار شده یا نسبت به ادامه تحصیل اقدام می نمایند. این امر نشان دهنده اهمیت انتخاب رشته و دانشگاه موردتحصیل می‌باشد. پیشنهاد ما به شما این است که پیش از شروع تحصیل با مشاور گفتگو کنید تا براساس ویژگی های شما، آینده شغلی و تحصیلی رشته ها مختلف به شما کمک کند تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد، پاسخ به سوالات خود و یا بررسی وضعیت خودتان می‌توانید با مشاورین تیم تحصیلی دانتل به شماره تماس 021 بگیرید.

 

 

 

دسته‌ها
منتشر شده

شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری 99 | نقل و انتقال دانشجویان (منتشر)

بسیاری از دانشجویان طی مدت تحصیل با مسائلی مواجه می‌شوند که تنها راه حل آن، تغییر دانشگاه محل تحصیل است. نقل و انتقالات فرصت مناسبی برای این دانشجویان فراهم می‌کند. راه حل مواردی مثل ازدواج، تغییر محل سکونت و یاهردلیلی که حضور در دانشگاه را برای دانشجو سخت می‌کند؛ استفاده از مهمانی و یا انتقالی است. سازمان سنجش آموزش کشور برای این دسته از داوطلبان در بازه زمانی اردیبهشت ماه، فرصتی را برای نقل و انتقال دانشجویی فراهم می‌کند. در ادامه این مطلب به شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری می‌پردازیم. جهت مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

 

زمان و سامانه ثبت درخواست

فرآیند ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه های سراسری، هرسال طی اردیبهشت ماه انجام می‌شود، به طوری که با فعال شدن لینک داوطلبان در صورتی که شرایط نقل و انتقالات را داشته باشند، می‌توانند به صورت اینترنتی از طریق سایت “سازمان امور دانشجویان وزارت علوم” و یا همان سامانه سجاد به نشانی اینترنتی “portal.saorg.ir” مراجعه کرده و نسبت به ثبت درخواست مبنی بر درخواست مهمانی مبنا، موقت، دائم و انتقالی خود اقدام کنند.

این فرصت تنها یکبار در سال در اختیار داوطلبان قرار داده می‌شود و پس از اتمام فرصت تعیین شده، راهی برای نقل و انتقالات وجود نخواهد داشت.

 

شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری | مهمان

دانشجویان دانشگاه‌های سراسری، می‌توانند با توجه به شرایط خود در سایت سامانه سنجش، یکی از سه درخواست تعریف شده برای مهمانی را ثبت کنند. داوطلبان می‌توانند بصورت مهمانی مبنا، مهمانی موقت و یا مهمانی دائم را داشته باشند که در ادامه شرایط هرکدام را به تفکیک آورده ایم.

بخوانید: زمان انتقالی دانشگاه سراسری 99

 

شرایط درخواست مهمانی مبنا

دانشجویان در صورتی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست مهمانی مبنا در سامانه سجاد، اقدام کنند که دارای شرایط زیر باشند.

 • محل زندگی داوطلب در شهر دانشگاه مورد تقاضا باشد.
 • دانشجو درخواست کننده مهمانی مبنا باید طبق کارنامه خود، 90 درصد از نمره آخرین قبولی در رشته مورد تقاضای دانشگاه جدید را آورده باشد.
 • دانشجویان می‌توانند از ترم اول و شروع تحصیل نیز برای ثبت درخواست مهمانی مبنا اقدام کنند.
 • برای دانشجویان متقاضی مهمانی مبنا، 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر دانشگاه در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشجویان کارشناسی پیوسته می‌توانند چهار ترم و دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کاردانی می‌توانند دو ترم درخواست مهمانی مبنا داشته باشند.
 • دانشجویان دوره روزانه و نوبت دوم می‌توانند در دوره‌های روزانه و یا نوبت دوم مهمانی مبنا بگیرند و پس از اتمام مهلت‌شان، در صورت داشتن شرایط لازم درخواست انتقالی داشته باشند.
 • دانشجویان دوره‌های پردیس خودگردان و غیرانتفاعی می‌توانند در دوره‌های مشابه خود و بالعکس مهمانی مبنا بگیرند.
 • دانشجویان دوره‌های نیمه حضوری، فرهنگیان، فنی و حرفه ای و مجازی فقط در دوره‌های مشابه خود، مجاز به دریافت مهمانی مبنا هستند.

بخوانید: مدارک لازم برای انتقالی و مهمانی

 

شرایط درخواست مهمانی موقت

دانشجویان در صورتی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست مهمانی موقت در سامانه سجاد، اقدام کنند که دارای شرایط زیر باشند.

 • دانشجو برای ثبت درخواست مهمانی موقت حداقل باید یک ترم را با معدل حداقل 13 در دانشگاه مبدا گذرانده باشد.
 • دانشجو می‌تواند با ثبت یک درخواست، همزمان برای مهمانی دو ترم اقدام کند.
 •  دانشجویان در مقطع کارشناسی پیوسته می‌توانند چهار ترم در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کاردانی نیز دو ترم را تقاضا کنند.
 • انتخاب واحد دانشجو مهمان موقت باید به تایید دانشگاه مبدا و مقصد برسد و دروس گذرانده شده در کارنامه داوطلب در دانشگاه مبدا ثبت می‌شود.
 •  مدرک فارغ التحصیلی دانشجویانی که به صورت مهمان موقت در دانشگاه ثانویه فارغ التحصیل می شوند از سمت دانشگانه مبدا صادر خواهد شد.
 • در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد، دانشجو می‌تواند از دانشگاه‌های غیردولتی به دانشگاه‌های دولتی، مهمانی موقت بگیرد اما برعکس آن مجاز نمی‌باشد.
 • مهمانی موقت از دانشگاه ها و موسسات دولتی به دانشگاه‌های علمی کاربردی مجاز نیست.
 •  دانشجو نمی‌تواند تقاضای مهمانی موقت بین دو دانشگاه در یک شهر را داشته باشد اما می‌تواند برای مهمانی تک درس اقدام کند.
 • 20 درصد از ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و 15 درصد از ظرفیت دانشگاه‌های غیردولتی برای پذیرش دانشجویان مهمان موقت در هرسال درنظر گرفته می‌شود.

 

شرایط درخواست مهمانی دائم

دانشجویانی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست مهمانی دائم در سامانه سجاد، اقدام کنند که دارای شرایط زیر باشند.

 • اولویت پذیرش دانشجو مهمان به ترتیب زیر است:
دانشجویان خانم
دانشجویانی که با فوت یا معلول شدن سرپرست خانواده شده و یا از کار افتادگی پدر و مادر در زمان دانشجویی مواجه است
دانشجویی که دچار بیماری خاص و یا معلولیت موثر در زمان دانشجویی است
دانشجویانی که قبل از زمان دانشجویی تحت حمایت سازمان بهزیستی باشند
ازدواج دانشجو دختر در زمان دانشجویی در صورتی که محل اشتغال دائم همسر دانشجو در نزدیک ترین محل به دانشگاه مقصد باشد
دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد

ازدواج دانشجو پسر بعد از قبولی در صورتی که همسر او نیز دانشجو باشد

 • دانشجویان در صورتی می‌توانند از مهمانی موقت به میهمانی دائم تغییر وضعیت بدهند که طی چهار ترم در مقطع کارشناسی پیوسته و دو ترم در مقطع کارشناسی ناپیوسته، حداقل معدل کل 13 را کسب کنند.

 

شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری | انتقالی

دانشگاه‌های سراسری بسیار منضبط و سختگیر هستند. دانشجویان محصل در این دانشگاه‌ها ملزم به حضور در کلاس‌ها و ارتباط با اساتید می‌باشند و وظایفی نسبت به نقش دانشجویی دارند. با این وجود ممکن است برای هر دانشجویی مشکلاتی پیش بیاید که نتواند نسبت به حضور مداوم خود اقدام کند. راهکاری که پیش روی این دانشجویان است استفاده از شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری است.

بخوانید: سهمیه تغییر رشته هیئت علمی در کنکور 99 چگونه است؟

 

شرایط انتقالی

دانشجویان در صورتی می‌توانند نسبت به ثبت درخواست انتقالی در سامانه سجاد اقدام کنند که دارای شرایط باشند.

 • دانشجویان ترم اولی و دانشجویانی که ترم آخر تحصیل هستند؛ مجاز به درخواست انتقالی نیستند. 
 • فقط دانشجویانی مجاز به ثبت درخواست انتقالی در دانشگاه سراسری، هستند که بصورت با آزمون وارد دانشگاه شده باشند.
 • دانشجویان نمی‌توانند به دانشگاه‌هایی که عضو هیئت علمی یا کارکنان آن باشند انتقالی بگیرند.
 • چنانچه دانشجویی قصد انتقالی به دانشگاه دیگری را داشته باشد، باید دارای میانگین نمرات و معدل بالاتری نسبت به دانشگاه مقصد باشد.
 • متقاضیان در صورتی که موفق به گرفتن انتقالی شوند، مدرک فارغ التحصیلی خود را از دانشگاه جدید دریافت می‌کنند.
 • الویت‌های دوره ها در انتقالی بین دانشگاه ها بسیار مهم است؛ طوری که دانشجویی که درحال تحصیل در دوره روزانه است می‌تواند به دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی انتقالی بگیرد اما دانشجو شبانه نمی‌تواند به دوره روزانه درخواست انتقالی داشته باشد.
 • دانشجویان دانشگاه پیام نور نمی‌توانند به دانشگاهی با دوره روزانه و یا شبانه درخواست انتقالی بدهند.
 • دانشجویان دانشگاه و مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی نمی‌توانند به دانشگاهی با دوره روزانه و یا شبانه درخواست انتقالی بدهند.
 • امکان انتقال بین دو دانشگاه در یک شهر وجود ندارد.

 

مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقالات دانشجویی

دانشجویان برای تکمیل فرایند انتقالی خود باید مدارک موردنیاز را آماده کنند. در ادامه لیستی از مدارک موردنیاز برای نقل و انتقالات دانشجویی را ارائه کرده ایم.

تکمیل فرم مربوطه (فرم انتقالی یا مهمانی)

گواهی عدم تخلف دانشجویی

کارت ملی و شناسنامه (صفحات اول و دوم)
معدل کل دانشجو

مدارک احراز هویت دانشجویان با شرایط خاص (گواهی فوت یا معلولیت سرپرست خانواده، گواهی بیماری یا معلولیت دانشجو، گواهی ازدواج)

دانشجویان داوطلب انتقالی یا مهمانی موظف هستند این مدارک را تکمیل و در سامانه سجاد بارگزاری نمایند.

 

مشاوره نقل و انتقالات دانشجویان دانشگاه سراسری

بسیاری از دانشجویان تصور می‌کنند انتقالی یا مهمانی گزینه مناسبی برای آنهاست. در حالی که این تصمیم می‌تواند حکم شمشیر دو دم را داشته باشد. پیش از تصمیم گیری قطعی می‌بایست با مشاوری آگاه مشورت نمایید. فراموش نکنید که شما در مرحله انتخاب رشته براساس دلایلی تصمیم به انتخاب این رشته و دانشگاه گرفته اید. همچنین انتقالی یا مهمانی گرفتن دارای جنبه های بی شماری است؛ محیط، اساتید و هم کلاسی‌های شما تغییر می‌کنند، مجددا نیازمند سازگاری با محیط جدید خواهید بود و ممکن است دچار مشکلاتی در تحصیل شوید. پیشنهاد می‌کنیم پیش از تصمیم گیری و اقدام با مشاور گفتگوکنید تا بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرایط انتقالی و مهمانی دانشگاه سراسری 99 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

دسته‌ها
منتشر شده

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 99 | ورودی مهر و بهمن ماه (منتشر)

دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دارای واحدهایی در سراسر کشور است؛ این واحدها بصورت با کنکور و براساس سوابق تحصیلی اقدام به جذب دانشجو می‌نمایند. دانشگاه جامع علمی کاربردی بسیاری از رشته های پرمخاطب و دارای آینده شغلی روشن را ارائه می‌کند و موردتایید وزارت علوم است. اینجا می‌توانید لیست رشته‌­های دانشگاه علمی کاربردی را مشاهده نمایید. ما در این مقاله سعی داریم نحوه­ ثبت نام و شرایط پذیرش بدون کنکور در دانشگاه علمی کاربردی 99 را به ­صورت کامل برای شما توضیح دهیم.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 1400 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید. 

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی بدون کنکور

پذیرش دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی به دو صورت ترمی و پودمانی انجام می­‌گرفت. قبولی دوره پودمانی به این شکل بود که نمره قبولی در واحد­های اخذ شده حداقل 12 بوده و از دانشجویان پس از گذراندن دوره­‌ها امتحان جامعی گرفته می­شد که پس از قبولی در این امتحان جامع به دانشجویان مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه علمی کاربردی ارائه می‌گردید.

طی سال­های اخیر دانشگاه علمی کاربردی دوره­ پودمانی ارائه نمی‌کند و جذب دانشجو فقط در دوره­‌های ترمی انجام می‌پذیرد. دوره ترمی امتحان جامع ندارد و در انتها هیچ آزمونی از دانشجویان گرفته نمی‌­شود؛ بلکه پس از قبولی در درس مورد نظر نمره آن ثبت می‌شود. مزیت دیگر دوره­ ترمی نسبت به دوره پودمانی کسب حداقل نمره 10 است.

بخوانید: دانشگاه جامع علمی کاربردی | معرفی کامل

علاوه بر مطالب گفته شده دانشگاه جامع علمی کاربردی بصورت بدون کنکور و صرفا براساس سوابق تحصیلی نیز اقدام به جذب دانشجو می‌نماید. در ادامه این مطلب به زمان و شرایط ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌پردازیم.

زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 99

دانشگاه علمی کاربردی هرسال طی دو نوبت مهر و بهمن در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اقدام به پذیرش دانشجو می­‌کند. ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی به­ صورت کاملا اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد.

مقطع زمان ثبت نام
کاردانی ورودی مهر 10 – 23 شهریور
کارشناسی ناپیوسته ورودی مهر 11 – 23 شهریور
کاردانی ورودی بهمن 20 – 29 بهمن
کارشناسی ناپیوسته ورودی بهمن 20 – 29 بهمن

جدول فوق براساس فرایند ثبت نام سال گذشته تنطیم شده است؛ به محض اعلام زمان ثبت نام امسال این قسمت بروزرسانی خواهد شد.

 

زمان ثبت نام مهر

داوطلبان دانشگاه علمی کاربردی می‌توانند برای ترم مهر ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شوند. عموما ثبت نام ترم مهر طی شهریورماه صورت می‌گیرد. برای امسال نیز پیش بینی می‌شود داوطلبین طی شهریورماه دفترچه را دریافت کرده و امکان ثبت نام را پیدا کنند؛ نکته قابل ذکر این است که ثبت نام مقطع کاردانی و کارشناسی در یک بازه و با اختلافی کوتاه از هم بوسیله سازمان سنجش صورت می‌پذیرد. 

 

زمان ثبت نام بهمن

بسیاری از داوطلبانی که از ثبت نام مهر جامانده اند یا برای تکمیل مدارک خود به زمان بیشتری نیاز داشته اند می‌توانند برای ورودی بهمن اقدام نمایند. تجربه ثابت کرده است بیشتر دانشجویان مایل هستند طی مهرماه وارد دانشگاه شوند و این به معنای ورود راحت تر در بازه بهمن می‌باشد. پیش بینی ما براساس فرایند سال گذشته ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی براساس سوابق تحصیلی از نیمه دی ماه است.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 99

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه جامع علمی کاربردی دارای شرایط عمومی و اختصاصی است. متقاضیان ثبت نام در این دانشگاه باید از این شرایط آگاهی داشته باشند. در ادامه شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای ثبت نام به تفکیک مقاطع مختلف ذکر شده است.

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 

 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده قانون اساسی جمهوری اسلامی
 • اعتقاد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم عضویت در گروه ها یا احزاب سیاسی غیرقانونی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • عدم سوء پیشینه

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 99 | مقطع کاردانی

 • مدرک دیپلم 3 ساله نظام جدید در کلیه رشته­ های نظری، هنرستان و یا کاردانش
 • مدرک دیپلم 4 ساله نظام قدیم

داوطلبانی که قصد ثبت نام در ورودی مهر دارند؛ حداکثر تا مهر 1400 و آن دسته از داوطلبانی که قصد ثبت نام در ترم بهمن را دارند حداکثر باید تا بهمن 1400 مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی | مقطع کارشناسی ناپیوسته 

 • مدرک کاردانی (فوق دیپلم)
 • مدرک معادل کاردانی در هرکدام از دانشگاه‌‌‌‌های موردتایید وزارت علوم و آموزشگاه‌های مورد تایید آموزش و پرورش

همچنین ذکر این نکته لازم است که داوطلب باید تا قبل از تاریخ ثبت نام دوره کارشناسی بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی فارغ التحصیل شده باشد.

دانشگاه علمی کاربردی فقط برای مقاطع کارادانی وکارشناسی ناپیوسته رشته ارائه می‌کند و بدین صورت داوطلبانی قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ­پیوسته را دارند نمی‌توانند در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل نمایند.

مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی

مدارک شناسنامه ای

 

 • شماره شناسنامه
 • سال تولد
 • سری و سریال شناسنامه

مدارک و اطلاعات فردی

 

 • کد ملی
 • کد اتباع غیرایرانی
 • تلفن ثابت و شماره همراه
 • وضعیت نظام وطیفه داوطلبین آقا
 • عکس 3.4
 • وضعیت جسمانی داوطلب

مدارک و سوابق تحصیلی

 

 • عنوان مدرک دیپلم
 • معدل کتبی مدرک دیپلم
 • تاریخ فارغ التحصیلی داوطلب

دفترچه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

دفترچه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی از طریق سازمان سنجش منتشر می شود. این دفترچه شامل تمامی شرایط، قوانین، کدرشته های ارائه شده و دانشگاه های ارائه کننده است. دفترچه ثبت نام براساس سوابق تحصیلی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای سال تحصیلی 1400-1401 هنوز منتشر نشده است؛ به محض انتشار این دفترچه از طریق همین مقاله قابل دسترسی خواهد بود.

مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی 99

داوطلبان برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی در قدم اول باید به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایند. پس از ورود به سایت و انتخاب علمی کاربردی از بین گزینه های موجود در سایت، باید دفترچه علمی کاربردی در مقطع مورد نظر خود را دانلود و نسبت به مطالعه آن اقدام نمایید.

پس از مطالعه دقیق و انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر برای تحصیل نسبت به پرداخت هزینه از طریق سایت سنجش اقدام کنید. بعد از پرداخت هزینه و دریافت کارت اعتباری می‌توانید فرم ثبت نام و فرم انتخاب رشته اینترنتی را تکمیل کنید. در انتهای این مرحله اطلاعات وارد شده را تایید نهایی کرده و شماره پرونده و کدپیگیری دریافت نمایید.

راهنما تصویری

مرحله اول : مراجعه به سایت سازمان سنجش با آدرس sanjesh.org و انتخاب بخش مربوط به جامع علمی کاربردی

جامع-علمی-کاربردی

مرحله دوم : بر روی عبارت ثبت‌ نام پذیرش دوره مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه‌ای(ناپیوسته) نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی- کاربردی مهر ماه سال 1400 کلیک کنید.

ثبت-نام

مرحله سوم:  برو روی عبارت تایید و ادامه – گام بعدی کلیک کنید.

تایید-و-ادامه

مرحله چهارم: در این مرحله ابتدا کارت اعتباری ثبت نام بدون کنکور علمی کاربردی را خریداری کرده و شماره سریال ثبت نام آن را در کارد زیر وارد کرده و به سوال تصادفی پاسخ داده و وارد سیستم می‌شوید.

سریال-ثبت-نام

پس از تکمیل فرم ثبت نام  و تایید نهایی، شماره پرونده و کد پیگیری خود را دریافت و ذخیره می‌کنید که در آینده به آنها احتیاج خواهید داشت.

متقاضیان برای ورودی مهر ماه در مقطع کاردانی 30 انتخاب و برای مقطع کارشناسی 20 انتخاب می توانند داشته باشند. اما متقاضیان ورودی ترم بهمن ماه فقط یک انتخاب خواهند داشت.

مراحل ذکر شده مربوط به ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی ورودی مهر می باشد؛ داوطلبان متقاضی تحصیل در ترم بهمن تنها یک انتخاب خواهند داشت و پس از دانلود و مطالعه دفترچه می بایست هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و بصورت حضوری به دانشگاه مراجعه نمایند. در صورت هرگونه اشکال می توانید با مشاوران تحصیلی دانتل تماس گرفته تا شما را در امر ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی یاری دهند. برای مشاوره تحصیلی تلفنی با مشاوران مجموعه دانتل با شماره های زیر تماس بگیرید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.