بازتاب بابکین نوزاد (ج)

نوزاد در بدو تولد در حفاظت از خود ضعیف است و توانایی حفاظت از خود به صورت ارادی را ندارد و بازتاب ها به حفظ بقا او کمک می کنند. بازتاب ها در گذر زمان و پس از یادگیری حرکات ارادی از بین خواهد رفت. بازتاب بابکین نوزاد یکی از بازتاب هایی است که همانند دیگر بازتاب ها نقشی حیاتی و مهم در رشد و سلامت نوزادان ایفا خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

چرایی شناسایی بازتاب های دوران نوزادی

بازتاب ها از مهم ترین نشانه های سلامت نوزادان به شمار می روند. و ارزیابی آنها اطلاعات مفیدی در مورد وجود نقص و یا سلامت نوزاد به شما خواهد داد. در صورت عدم وجود بازتاب در زمان مشخص شده و یا ادامه پیدا کردن بیشتر از زمان مقرر لازم است کودک خود را به متخصص اطفال نشان دهید. 

 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب بابکین نوزاد

این بازتاب را فیزیولوژیست روسی بوریس بابکین کشف کرد و هنگامی که دو کف دست نوزاد را فشار دهید، نوزاد سرش را چرخانده، چشمانش را بسته  ، دهانش را باز کرده و سرش را به جلو خم خواهد کرد. این پاسخ ها به تنهایی و یا ترکیبی می تواند ایجاد شود. گفتنی است این بازتاب در نوزادان کوچکتر به مراتب آسان تر ایجاد خواهد شد ولی پاسخ بازتابی شدید تری در نوزادان بزرگتر خواهد داشت. 

سن شروع و اتمام بازتاب بابکین نوزاد

همانطر که گفته شد به میزانی که سن نوزاد کمتر باشد ، این بازتاب راحت تر ایجاد خواهد شد. به طور کل بازتاب بابکین تا شش ماهگی مشاهده شده و بعد از آن به تدریج محو خواهد شد. در نوزادانی با مشکل عصبی این بازتاب یا وجود نخواهد داشت یا بسیار با شدت کم مشاهده می شود. البته عدم وجود بازتاب لزوما به معنی عدم سلامتی نوزاد نیست.

سخن پایانی

کلیه ی بازتاب های دوران نوزادی حاوی اطلاعات بسیار مهم در زمینه ی سلامت و بیماری نوزاد شماست. آگاهی از زمان شروع و خاتمه ی این بازتاب ها و مشورت و کمک گرفتن از متخصصین خبره سلامت کودک شما را تضمین خواهد کرد. 

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب بابکین نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب چنگ زدن نوزاد (ج)

بازتاب چنگ زدن یکی دیگر از بازتاب هایی است که به صورت فطری در نوزادان وجود دارد . هنگامی انگشت خود را روی کف دست نوزاد قرار ، همان بازتاب چنگ زدن است. پس از آنکه کودک روی حرکاتش کنترل پیدا کرد بازتاب ها به صورت ارادی در خواهند آمد. آگاهی از بازتاب های دوران نوزادی و سن شروع و پایان آنها به شما کمک خواهد کرد تا از سلامت فرزند خود آگاه شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب های دوران نوزادی

پاسخ های غیر ارادی و بدون فکر در برابر ضربه و یا لمس بازتاب هستند. برخی بازتاب ها پس از مدتی محو خواهد شد و بعضی به صورت دائم و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. وجود برخی بازتاب های نوزادی پس از زمان مشخص و یا عدم وجود آنها نشانگر آسیب عصبی و یا بیماری دیگری است. برای کسب آگاهی از سلامت نوزاد بهتر است بازتاب های نوزادی در بدو تولد توسط پزشک متخصص بررسی شود. 

نحوه ی مشاهده ی بازتاب چنگ زدن

در صورتی که انگشت خود و یا شی دیگری را در کف دست نوزاد بگذارید، نوزاد دستش را مشت کرده و به انگشت شما چنگ خواهد زد.قدرت این بازتاب در حدی است که می تواند وزن نوزاد را هم تحمل کند. به عبارت دیگر اگر انگشت خود را به سمت بالا بکشید نوزاد انگشتتان را رها نمی کند و بدنش از روی تخت بلند خواهد شد. البته امکان دارد نوزاد بدون اطلاع قبلی مشتش را باز کند. در حرکت معکوس این بازتاب، پشت و یا کنار دست نوزاد لمس شده و بازتاب ایجاد خواهد شد. امکان دارد نوزاد با شنیدن یک صدای بلند و یا حرکت شدید یک شی دست خود را باز و شی را رها کند. 

عملکرد بازتاب چنگ زدن نوزاد 

همانطور که گفته شد بازتاب های دوران نوزادی برای حیات و ادامه ی بقا لازم هستند. بازتاب چنگ زدن نیز ، عضلات نوزاد را آماده ی یادگیری مهارت های حرکتی و همچنین گرفتن ارادی اجسام می کند. 

سن شروع و اتمام بازتاب چنگ زدن نوزاد 

این بازتاب از دوران جنینی وجود داشته و تا حدودا 2 تا 4 ماهگی نیز به حالت غیر ارادی وجود دارد و پس از این مدت به چنگ زدن ارادی مبدل خواهد شد. در صورتی که این بازتاب در سن مشخص شده ناپدید نشود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود. 

آسیب های بازتاب چنگ زدن نوزاد

در صورت باقی ماندن این بازتاب پس از 4 ماهگی ممکن است موجب تاخیر در برخی مهارت های حرکتی مانند کشیدن و رها کردن شود. گرفتن ارادی اشیا مستلزم ناپدید شدن بازتاب چنگ زدن و توانایی نوزاد برای گرفتن ارادی اشیا است. وجود این بازتاب در سنین بزرگسالی ناشی از آسیب لوب پیشانی مغز و یا سندروم عروقی قدامی مغز باشد. 

سخن پایانی

بازتاب چنگ زدن یکی از مهم ترین بازتاب هایی است که  از حالت غیر ارادی به ارادی تبدیل و تا آخر عمر باقی خواهد ماند. بهتر است بعد از 4 هفتگی نوزاد با انجام بازی هایی مانند لی لی حوضک  انگشتانش را تقویت کرده و کاری کنید تا از وجود دستهایش آگاه شود.همچنین می توانید با ماساژ دادن دستان نوزاد به تحریک حس لامسه و رشد او کمک کنید. ارتباط با مشاور کودک در هر مرحله از رشد به شما کمک واهد کرد نیازهای کودک خود را به بهترین شکل و به صورت اصولی برطرف کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب چنگ زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

بازتاب مورو نوزاد( ج)

بازتاب مورو از انواع بازتاب های دوران نوزادی است که پس از تولد بروز پیدا خواهد کرد. به طور کلی بازتاب ها پاسخ های غیر ارادی نسبت به محرک های بیرونی هستند که با بررسی آنها سلامت نوزاد تا حد زیادی مشخص خواهد شد. بیشتر بازتاب ها تا سن یک سالگی ناپدید خواهند شد و تنها برخی از آنها به حرکت ارادی تبدیل شده و تا آخر باقی خواهند ماند. باقی ماندن طولانی مدت بازتاب ها به شکل غیر ارادی حاکی از وجود اختلال در سیستم عصبی کودک است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب مورو چیست؟

بازتاب مورو در نوزاد احساس ناگهانی یک سقوط آزاد را ایجاد خواهد کرد. صدای بلند، تغییر نور در محیط، تکان شدید و یا تماس ناگهانی می تواند این احساس را در نوزاد به وجود آورد. به دنبال احساس سقوط، نوزاد بازوها و کف دستش را جلو می آورد و انگشتان شستش جمع خواهد شد. سپس بازوها و پاهایش را در بدنش جمع کرده و حالت جنینی به خود خواهد گرفت. این بازتاب همچنین می تواند سبب به هم خوردن خواب و آرامش در نوزادان شود. 

چرایی اتفاق افتادن بازتاب مورو

به طور کلی بازتاب ها باعث بقا و محفظت از نوزادان خواهد شد ولی علت بازتاب مورو به درستی معلوم نشده است. احتمالا در مرحله ی اول همانند زنگ خطری برای نوزاد است و در مرحله ی بعد به نوزاد کمک خواهد کرد تا برای محافظت از خود در برابر سقوط به نزدیک ترین جسم بچسبد. 

چگونگی ایجاد بازتاب مورو 

برای ایجاد این بازتاب ، نوزاد را روی سیک سطح صاف قرار داده و سر و شانه ی اورا بالا گرفته و سپس ناگهانی دست خود را پایین کشیده ، هنگامی که نوزاد حس کند که زیر سرش خالی شده این بازتاب را از خود نشان خواهد داد. 

زمان شروع و اتمام بازتاب مورو

بازتاب مورو در حدود 5 تا 6 ماه پس از تولد از بین خواهد رفت . در حالت عادی عضلات گردن نوزاد درهفته ی ششم قوی تر می شود و تعدل بیشتری روی حرکات خود دارد. در طی 4 تا 6 ماهگی حرکات ارادی نوزاد بیشتر خواهد شد و بهتر است نوزاد از قنداق گرفته شود. 

آیا قنداق کردن مانعی برای بازتاب مورو است؟ 

آرام کردن نوزاد، خواب راحت و خوب و گرم نگهداشتن نوزاد از جمله فواید قنداق کردن است. به طور کلی قنداق کردن روشی مرسوم درتمامی دنیا برای آرالم کردن نوزادان است. ولی حرکات اورا محدود می کند. 

آسیب های بازتاب مورو

این بازتاب در تشخیص بسیاری از مشکلات عصب شناختی کار آمد است. بعضی از آسیب های این بازتاب عبارت است از

-عدم وجود این بازتاب حاکی از مشکلی در دستگاه عصبی مرکزی( مغز و نخاع ) است. 

-در حالت طبیعی، بازتاب مورو دو طرف بدن نوزاد را درگیر خواهد کرد. و در صورتی که این بازتاب در یک طرف بدن دیده شود ، آسیب مغزی، کشیدگی یا پارگی عصب زانو و شکستگی استخوان بازو محتمل است. 

-در صورت وجود این بازتاب پس از شش ماهگی احتمال بالای ابتلا به مشکلات حسی حرکتی وجود دارد.این کودکان در کنترل سر ، نشستن و حرکت دادن اعضای مختلف بدن دچار تاخیر هستند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب مورو نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

بازتاب پرش زانو (ج)

بازتاب پرش زانو از بازتاب های دوران نوزادی است که تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. بازتاب پرش زانو در قبال ضربه به تاندوم پا ایجاد می شود . یعنی پس از ضربه زدن به زانو، پا به صورت خودکار حرکتی مشابه لگد زدن را انجام خواهد داد. هرگونه اختلال، شدت گرفتن و یا تضعیف در بازتاب ها می تواند علائمی برای بیماری های عصبی قلمداد شود. بنابراین جهت جلوگیری از هرگونه اختلال عصبی و یا اندازه گیری میزان هوشیاری افراد، بررسی بازتاب ها در دوران کودکی ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب پرش زانو 

این بازتاب از بازتاب های نوزادان است. و به این صورت است که باید هنگام ضربه به تاندون پا (که زیر کمر زانو قرار دارد) پا به صورت خودکار و ناگهانی حرکتی مشابه لگد زدن را انجام دهد. به عبارت دیگر اگر پا آویزان باشد و به زردپی زیر زانو ضربه ای وارد کنیم ، پا باید ناگهانی به جلو حرکت کند. وجود این بازتاب از علائم سلامت نوزادان است. 

بررسی بازتاب پرش زانو

بررسی این بازتاب اطلاعات خیلی جامع و مفیدی از سیستم عصبی به ما خواهد داد. به بیان ساده تر شدت این واکنش یا عدم وجود آن بیانگر اختلال در سیستم عصبی مرکزی است. لازم به ذکر است عاملی مانند استرس و اضطراب در تشدید این بازتاب موثر است. همچنین عملکرد با تاخیر این بازتاب به علاوه ی احساس خستگی در فرد می تواند بیان کننده ی کم کاری غده ی تیرویید باشد. به طور کل عدم بازتاب به تنهایی دلیلی برای بیماری نیست ، بلکه باید عوامل دیگر بررسی شود. 

اختلال در بازتاب پرش زانو در چه بیماری هایی مشاهده می شود؟

به طور کل بیماری های زیادی سبب تغییر در رفلکس تاندون ها می شود و هرگونه آسیب به سیستم عصبی مرکزی اختلال در این بازتاب را در پی خواهد داشت.اختلال در غده ی تیرویید ، پارا تیرویید، پره اکلامپسی، هیپر هیپوکلسکی ، اسکلروز طرفی آمیوتروپیک ، تنش های عصبی و انواع دیگری از اختلالات در بازتاب پرش زانو تاثیر کذارند. بیشتر این بیماری ها سبب شدت یافتن عکس العمل ( و نه کاهش عکس العمل) خواهند شد. 

راه های بررسی بازتاب پرش زانو 

معینه ای این بازتاب مستلزم تمرینات زیادی است و بعضا پزشکان جوان نیز قادر به معاینه ی صحیح این بازتاب نیستند. بنابراین در صورتی که این معاینه به طرز صحیح و در شرایط مناسب انجام نشود، هرگونه شدت و ضعف در عکس العمل نسبت به ضربه نمی تواند  نشانه ی یک بیماری باشد. پزشکان متخصص، ارتوپد ها و نورولوژیست ها  همراه این معاینه ، معاینات دیگری نیز انجانم داده و سپس به تشخیص نهایی خواهند رسید. نکته ی اساسی این است که معاینه به خودی خود بیانگر بیماری خاصی نیست. 

سخن پایانی

نحوه ی عملکرد انواع بازتاب ها وبه خصوص بازتاب پرش زانو حاوی نکاتی ارزشمند در زمینه ی سلامتی افراد است. اما تنها در صورتی که توسط پزشک متخصص و همراه با بررسی دیگر عوامل انجام گیرد. همچنین به علت آنکه سیستم عصبی ارتباط تنگاتنگ و مستقیمی با حالات روحی فرد دارد ، مشاوره ی روانشناسی می تواند به رفع عوامل اضطراب آور و تنش زا کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی بازتاب پرش زانو می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

بازتاب لابیرنتی در نوزادان( ج)

بازتاب لابیرنتی یکی از انواع بازتاب های دوران نوزادی است و از اول اولین اشکال حرکت انسانی است. بازتاب ها حرکات غیر ارادی برای کمک به بقا و رشد سالم هستند. بازتاب ها در سن معینی آغاز و پس از مدتی ناپدید می شوند. وجود بازتاب ها تا سنین بزرگسالی حاکی از وجود مشکل در سیستم عصبی است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب لابیرنتی چیست؟ 

این بازتاب به دو شکل رو به جلو و رو به عقب اتفاق می افتد و به طور کل تلاش نوزاد جهت جلوگیری از خم شدن بدن و حرکت دادن بدن خود در راستای جاذبه است. یعنی هنگامی که نوزاد از روی زمین بلند می شود سر نوزاد به سمت بالا و هنگامی که به سمت پایی گذاشته می شود سرش به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

بازتاب رو به جلو هنگامی اتفاق می افتد که نوزاد از روی زمین بلند شده و در تلاش برای حفظ سر، دست و پاهای خود در راستای بدن است و در این جالت برای مقابله با نیروی جاذبه سرش را به سمت بالا حرکت می دهد و پاهایش را شبیه به حالت جنینی جمع می کند.

دقیقا برعکس این حالت در بازتاب رو به عقب اتفاق می افتد که هنگامی که نوزاد در حال زمین گذاشن شدن است، سر و پایش را به سمت پایی برده و از خم شدن بدنش جلوگیری می کند.

دلیل وجود بازتاب لابیرنیتی در نوزاد

شاید بتوان گفت مهم ترین کارکرد و وظیفه این بازتاب، ایجاد پاسخ های عضلانی است. پاسخ های عضلانی اندم را یاری می دهد تا به تغییراتی که در گو داخلی اتفاق می افتد واکنش مناسب بدهند.

ایجاد تعادل، پردازش شنوایی، تنش عضلانی و توسعه سیستم اتصال عصب به عضله از دیگر کاکدهای بازتاب لابیرنتی است. گفتنی است  سیستم اتصال عصب به عضله در بزرگسالی باعث می شود فرد از موقعیت بدنش آگاه شود.

زمان ظهور و از بین رفتن بازتاب لابیرنتی در نوزاد

این بازتاب در ماه های سوم و چهارم دوران جنینی ظاهر شده و تا حدود 4 الی 6 ماهگی بعد از تولد باقی می ماند و بعد از 6 ماهگی به دلیل این که نوزاد توانیی کنترل ارادی عضلاتش را بدست می آورد، این بازتاب از بین خواهد رفت. در صورت عدم توانایی نوزاد در کنترل ارادی عضلات پس از 6  ماهگی، مراجعه به متخصص اطفال ضروری است.

اختلال در بازتاب لابیرنیتی نوزاد

در صورت عدم بروز این بازتاب و یا زود یا دیرتر ناپدید شدن، می تواند مشکلات ذیل بوجود آید:

-مشکل در ادراک دیداری

-اختلال تعقیب چشمی که از مهارت های لازم برای خواندن است.

-مشکلات جهت یابی و حافظه فضایی

-اختلال در یادآوری و هجی کردن کلمات

-مشکل در ریاضیات

– اختلال در یادگیری مفاهیم همچون جدول ضرب، ماه های سال و روزهای هفته و حروف الفبا

– مشکل در خواندن ساعت های عقربه ای

– عدم تمایل به فعالیت های بدنی

والدین باید توجه داشته باشند که در صورت تحریک این بازتاب چه هنگام بالا بردن و چه پایین آوردن و عدم مشاهده واکنش در اندام فوقانی و تحتانی نوزاد خودٰ، حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده  و ضمن پیگیری روند درمان، نسبت به انواع بازتاب ها و هم چنین روش های تربیتی مناسب اطلاعات لازم را بدست آورند.

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب لابیرنتی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

بازتاب بابینسکی نوزاد / رفلاکس بابینسکی نوزاد/ زمان شروع و چگونگی آن (ج)

بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا یکی دیگر از انواع رفلکس های دوران نوزادی است. که برای بقای نوزاد ضروری است. بازتاب ها مجموع حرکات غیر ارادی هستند که در ابتدای تولد و به دلیل عدم توانایی نوزاد برای انجام حرکات ارادی انجام می شوند. بازتاب ها در سن معینی ظهور و پس از مدتی ناپدید خواهند شد. دلیل وجود همه ی بازتاب های نوزاد تا کنون مشخص نشده ولی نشانه ای برای سلامت نوزاد است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

بازتاب بابینسکی چگونه عمل می کند؟ 

برای دیدن این بازتاب در نوزاد با انگشتان دست ، کف پای نوزاد را از سمت انگشتان به سمت پاشنه ی پا فشار دهید و در ادامه خواهید دید که انگشت شست نوزاد رو به بیرون به عقب خواهد رفت و بقیه ی انگشتان از هم باز می شوند. برای مشاهده ی این بازتاب نباید از اشیا تیز استفاده کرد. همچنین پزشکان برای تست سلامتی این بازتاب از چکش مخصوص استفاده می کنند. اگر نوزاد این واکنش را فقط در یکی از پاها نشان دهد، می تواند نشانه ای از بروز مشکل در بخشی از سیستم اعصاب باشد. بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا در نوزاد ، در بزرگسالان با تحریک کف پا در هنگام خواب و یا بعد از پیاده روی های طولانی مشاهده می شود. 

بازتاب بابینسکی در چه سنی از بین می رود؟ 

این بازتاب حداکثر تا دوسالگی از بین خواهد رفت ولی در برخی مواقع امکان دارد بازتاب بابینسکی در یک سالگی ناپدید شود. وجود این بازتاب در کودکان بزرگتر از دو سال و یا افراد بزرگسال حاکی از اختلال در سیستم عصبی مرکزی است به طور کلی بازتاب ها پس از ناپدید شدن نباید دیگر وجود داشته باشند. 

آسیب های بازتاب بابینسکی 

عدم وجود بازتاب ها، باقی ماندن بازتاب ها بیش از موعد مقرر  و یا برگشت بازتاب در سالهای بعد نشان گر آسیب مغزی هستند. در این موارد مشاور کودک به والدین کمک خواهد کرد تا در صورت وجود مشکلات ذهنی مانند بیش فعالی و اوتیسم از روش های درمانی مناسب استفاده کنند. 

آسیب یا تومور مغزی ، آسیب یا تومور نخاعی، سکته ی مغزی، ام اس و مننژیت ( عفونت قشاع نخاع و مغز) از جمله بیماری های مرتبط با بازتاب بابینسکی نوزاد است. 

بازتاب بابینسکی تنها از راه تحریک کف پا ایجاد می شود یا خیر؟

محرک های متعددی منجر به حرکت انگشتان پا در نوزاد شده که با بازتاب کف پا مشابه هستند . از سوی دیگر به دلیل تکامل نیافتن سیستم عصبی نوزادان امکان دارد بازتاب کف پا  به خودی خود اتفاق بیفتد. 

این اتفاق برای بسیاری از نوزادان پیش می آید و مشکل خاص ایجاد نخواهد کرد. همانطور که آگاهی از مراحل رشد کودک برای والدین ضروری است، حساسیت های بیجا و بی مورد نوزاد شما را در معرض استرس قرار می دهد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بازتاب بابینسکی در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

بازتاب پلک زدن نوزاد/ رفلاکس پلک زدن نوزاد

رفلاکس پلک زدن نوزاد همانند دیگر بازتاب ها یک واکنش ناآگاهانه و غیر ارادی است که در برابر محرک های بیرونی انجام می شود. برخلاف اکثر بازتاب ها که سن آغاز و از بین رفتن مشخصی دارند، بازتاب پلک زدن از بین نخواهد رفت و در تمامی عمر وظیفه ی محافظت از چشم ها را برعهده دارد. گفتنی است برخی از بازتاب ها به دلیل وجود بیماری های خاص مختل می شوند و در این صورت آگاهی والدین از انواع بازتاب ها و نحوه ی عملکرد و سن شروع و پایان آنها ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

وظیفه ی بازتاب پلک زدن در نوزاد

بازتاب پلک زدن یا eye blink یکی از پاسخ های ذاتی و خود کار کودک در مقابل محرک های گوناگون است. این بازتاب در همه ی عمر وجود دارد و تقریبا به صورت ارادی عمل می کند ولی در آغاز زندگی و سنین نوزادی باید به صورت غیر ارادی باشد. بازتاب پلک زدن ، چشم نوزاد را خیس کرده و به وسیله ی پخش کردن اشک از بروز عفونت در قرنیه جلوگیری می کند. همچنین وظیفه ی حفاظت در برابرتحریکات شدید چشمی را دارد. در صورت بروز تاخیر در انجام این بازتاب و یا عدم وجود آن در نوزاد سریعا موضوع را با متخصص اطفال در میان گذاشته، چون احتمال دارد تیک های عصبی یا حملات سرع را در پی داشته باشد. 

نحوه ی تحریک و پاسخ بازتاب پلک زدن

این بازتاب مانند پلک زدن های غیر ارادی در بزرگسالی است و با نزدیک شدن جسم خارجی به چشم و یا حس خطر این بازتاب اتفاق می افتد. نحوه ی تحریک این بازتاب در نوزاد به این صورت است که نور درخشان غیر مضر را  به چشم او می تابانیم  و نوزاد باید شروع به پلک زدن کند. همچنین در روشی دیگر نزدیک صورت و یا سر نوزاد شروع به دست زدن کرده و نوزاد باید سریعا پلک بزند. لازم به ذکر است وجود بازتاب پلک زدن در حکم سلامتی کامل نوزاد نیست  و کسب اطلاع  و بررسی نشانه های دیگر ضروری است. 

سن ظهور و از بین رفتن بازتاب پلک زدن نوزاد

این بازتاب از بدو تولد وجود داشته و برخلاف بقیه ی بازتاب های غیر ارادی که در طی زمان و تا حداکثر یک سالگی از بین می روند، این بازتاب همیشگی است و از بین نخواهد رفت. پلک زدن مانع از ورود گرد و غبار و اشیا خارجی به چشم خواهد شد. 

سخن پایانی

بازتاب پلک زدن از بازتاب های ضروری و حیاتی نوزاد است و در صورت نبود و یا تاخیر در بروز آن مراجعه به پزشک ضروری است. آگاهی والدین در مورد بازتاب های دوران نوزادی به شناسایی مشکل فرزند آنان و اقدام سریع در جهت درمان  آن کمک زیادی خواهد کرد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب پلک زدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

شنا کردن نوزاد/ بازتاب شنا کردن نوزاد(ج)

نوزادان در ابتدای تولد واجد بازتاب هایی هستند که به صورت غیر ارادی برای حفظ بقا و ادامه ی زندگی از آنها بهره می برند. بازتاب شنا کردن نیز، یکی دیگر از بازتاب هایی ااست که نوزاد در ابتدای تولد واجد آن است. ارزیابی سلامت نوزادان در هنگام تولد به وسیله ی بررسی بازتاب ها امکان پذیر است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  شنا کردن نوزاد  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

تعریف بازتاب

به منظم ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می گویند. بازتاب ها برای ادامه ی زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آنها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب ها ، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می تواند از علایم آسیب مغزی باشد.

آیا نوزادان شنا می کنند؟

در حقیقت نوزاد فاقد توانایی شنا کردن است و تنها استفاده از بازتاب شنا کردن هنگامی که در آب قرار می گیرد مشابه حالت شنا کردن واقعی است.بازتاب شنا کردن یا برادیکاردی، به این صورت است که هنگامی که نوزاد در آب قوطه ور شود نفسش را حبس کرده و چشمانش را باز می کند. همچنین با فوت کردن صورت نوزاد مشابه همین واکنش را از خود نشان خواهد داد. در اثر بازتاب شنا کردن کاهش ضربان قلب و جریان خون در رگ ها نیز اتفاق می افتد که به نوزاد کمک می کند مدت زمان طولانی تری را در زیر آب زنده بماند. بازتاب شنا کردن علاوه بر انسان در بسیاری از پستانداران دیگر نیز دیده می شود.

 

سن ناپدید شدن بازتاب شنا کردن

بیشتر بازتاب ها پس از مدتی ناپدید شده و حرکات ارادی جایگزین آن می شود. این باز تاب نیز پس از شش ماهگی از بین خواهد رفت . به طور مثال کودک در شش ماهگی و هنگامی که در آب قرار دارد دست و پای خود را مشابه حالت شنا کردن تکان داده که همان واکنش های غیر ارادی اوست. 

از چه سنی می توان به نوزادان شنا آموزش داد

در مورد سن شروع آموزش شنا دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. برخی با تکیه به بازتاب شنا کردن از همان نوزادی آموزش شنا را شروع می کنند. ولی به نظر بسیاری از متخصصان آموزش شنا زیر یک سالگی توصیه نمی شود. بسیاری از نوزادان از شنا کردن و رها شدن در آب لذت زیادی می برند ولی ماندن در کنار نوزاد و اطمینان نکردن به توانایی شنا کردن او از وظایف والدین است. ارتباط با مشاور کودک والدین را در آگاه شدن از توانایی ها و مراحل رشد فرزند خود در هر مرحله ی رشدی کمک خواهد کرد. 

شنا کردن چه فوایدی دارد؟

از فواید یادگیری شنا در سنین پایین می توان به موارد زیر اشاره کرد

تقویت سلامت استخوان ها

به دلیل فعالیت و جنب و جوش زیاد در حرکات شنا ، سلامت استخوان ها و مفاصل تقویت خواهد شد و همچنین برای بهبود علائم کودکان درگیر با بیماری آسم و تنگی نفس نیز موثر است. 

کاهش خطر غرق شدن

کودکانی که در سنین پایین شنا کردن را می آموزند ، نسبت به بقیه ی هم سن و سالان خود کمتر در معرض خطر غرق شدن قرار گرفته و همچنین از اعتماد به نفس بیشتری در هنگام شنا کردن برخوردار هستند. 

شناخت و بهبود مهارت های فیزیکی

کودکانی که در یک الی چهار سالگی شنا کردن را یاد گرفته اند در آینده از توانایی های شناختی و فیزیکی بهتری بهره می برند. علاوه بر این شنا کردن یک سرگرمی مفید برای کودک در حال رشد است. 

تعادل بهتر بدن

تعادل بهتر و کنترل عضلات از دیگر فواید آموختن شنا در سنین پایین است، زیرا در شنا کردن قسمت های زیادی از عضلات بدن درگیر خواهد شد.

مدت زمان شنا کردن نوزاد

در این باره هیچ زمان مشخصی وجود ندارد اما به طور معمول 15 تا 20 دقیقه زمان مناسبی است. در صورت لرز کردن نوزاد و یا خستگی او بلافاصله او را از آب دور کنید. همچنین در زمان آموزش شنا به کودکان همراهی و حمایت کردن از آنها ضروری است. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  شنا کردن نوزاد  می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

 

 

بازتاب مکیدن نوزاد (ج)

رفلکس مکیدن یکی از انواع رفلکس های نوزاد است که به بلعیدن غذا کمک کرده و باعث رشد عضلات دهان شده و به قرارگیری صحیح و مناسب زبان کمک می کند. مکیدن در اوایل به صورت بازتاب در نوزاد دیده می شود و با گذشت زمان به صورت یک عمل ارادی در خواهد آمد. این مقاله به عملکرد بازتاب مکیدنٰ، سن شروع و پایان و آسیب های آن در نوزادان خواهد پرداخت.

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب مکیدن در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

 

نحوه ی عملکرد بازتاب مکیدن

هنگامی که دهان نوزاد را با انگشت لمس کنید این بازتاب مشاهده می شود، به این صورت که هنگامی که انگشت خود را در دهان نوزاد قرار داده ، او شروع به مکیدن انگشت خواهد کرد. بازتاب مکیدن از مهم ترین بازتاب ها در تغذیه نوزاد است. 

سن شروع و پایان بازتاب مکیدن

این باز تاب به عنوان یکی از مهم ترین بازتاب ها در تغذیه کودک از بدو تولد شروع شده ودر چهار ماهگی نیز از بین خواهد رفت و به مکیدن آگاهانه تبدیل خواهد شد. 

دلایل مکیدن انگشت در نوزاد

نشانه های بدنی در نوزادان در حکم زبان بوده و اهمیت بالایی در برقراری ارتباط خواهند داشت. والدین برای آشنایی با زبان بدن و رفتارهای کودک خود از روانشناسان کمک بگیرند. در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل مکیدن انگشت در نوزادان خواهیم پرداخت. 

شناسایی محیط پیرامون

ناتوانی نوزادان در استفاده کامل از توانایی های ذهنی باعث شده تا برای آشنایی با اشیا اطراف خود هرچیزی را در دهانشان بگذارند. مکیدن انگشت یا مکیدن کل دست ناشی از همین موضوع است. علاوه بر تلاش نوزاد برای شناخت محیط پیرامون ، انتقال پیام به والدین نیز می تواند یکی از دلایل مکیدن انگشت باشد. 

احساس آرامش

مکیدن انگشت عملی لذت بخش برای نوزاد است. آنها این عادت را یا از دوران جنینی حفظ کرده و یا در اولین روزهای پس از تولد متوجه احساس آرامش هنگام مکیدن انگشت خود شده باشند که همین احساس خوشایند احتمال تکرار این رفتار را در نوزاد افزایش خواهد داد. 

دندان درآوردن

در سن دندادن درآوردن به دلیل خارشی که در لثه ها ایجاد می شود نوزاد به مکیدن انگشت  و یا وارد کردن جسم خارجی در دهان روی آورده تا خارش برطرف شود. 

احساس گرسنگی

مکیدن انگشت در اولین ماه های پس از تولد نشانگر احساس گرسنگی در نوزاد است. نوزادان به دلیل تجربه ی مکیدن سینه ی مادر و یا بطری شیر که در پی آن گرسنگی آنها رفع می شود، می خواهند با مکیدن انگشت زمان مجدد تغذیه خود را به والدین نشان دهند. 

احساس خستگی

با افزایش سن نوزاد ، ساعت خواب وی کاهش پیدا کرده و در این حالت ، مکیدن انگشت نشانه ای برای احساس خستگی و بی حوصلگی در نوزادان است. 

اضطراب و نگرانی

مکیدن انگشت در سنین بالاتر یکی از نشانه های اضطراب و تنش است. توجه به رفتارهایی که همراه با مکیدن انگشت صورت میگیرد در تشخیص علت اضطراب و تنش موثر است. مراجعه به مشاوره ی کودک و صحبت با او به حل اضطراب و تنش فرزند شما کمک خواهد کرد.

آسیب های مکیدن انگشت در نوزادان

مکیدن انگشت به طور کلی موضوع مهم و نگران کننده ای به شمار نمی رود و در همه ی نوزادان مشاهده می شود. اما در مواقعی می تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد. 

تغییر شکل استخوان های صورت

استخوان ها و عضلات بدن در سنین پایین ، انعطاف پذیری زیادی دارند و نوزادانی که عمل مکیدن انگشت را با شدت زیاد و برای مدت طولانی انجام می دهند باعث تغییر حالت استخوان های آرواره و فک به صورت نامناسبی شود. 

درآمدن دندان ها به صورت نامرتب

مکیدن انگشتان در دراز مدت باعث می شود دندان های شیری نوزاد به صورت نامرتب و کج رشد کند.جلو آمدن دندان های ردیف بالا و عقب رفتن دندان های ردیف پایین از دیگر عوارض مکیدن انگشت در نوزادان است. لازم به ذکر است به عقیده ی برخی از دندان پزشکان ، مشکلات مرتبط به دندان های شیری اثر بدی بر دندان های اصلی نداشته و ترک کردن مکیدن انگشت قبل از رویش دندان های اصلی انجام شود. 

مشکلات صحبت کردن

مکیدن انگشت در برخی مواقع به دلیل تاثیر بر شکل آرواره ها ، مشکلاتی در صحبت کردن ایجاد خواهد کرد. این مشکلات می تواند شامل لکنت زبان یا عدم توانایی در تلفظ برخی حروف باشد.

راه های کاهش مکیدن انگشت در نوزاد

مکیدن انگشت عوارض نا مطلوبی خواهد داشت که نهایتا  باید تا شش سالگی از بین برود. در ادامه به شرح برخی از راه کار ها در این زمینه خواهیم پرداخت. 

تذکر دادن

تذکر به کودک و آگاهی دادن به او می تواند اولین گام برای ترک این عادت باشد. توضیح دلایل ترک باید به زبان ساده و در حد فهم کودک باشد. 

پرت کردن حواس کودک

در مواقعی که کودک مشغول مکیدن انگشت است و یا قصد انجام این کار را دارد با پرت کردن حواس او به موضوعات دیگر ، می توان باعث شد تا این عمل را فراموش کند.

شناسایی نشانه ها

بررسی دقیق رفتار کودک در شبانه روز در شناسایی عامل مکیدن انگشت موثر است. به طور مثال شاید کودکی در هنگام خواب و به دلیل ترس این رفتار را انجام می دهد. 

وضع سیستم پاداش

هنگامی که کودک شما مکیدن انگشت را کناز گذاشته و یا کمتر انجام می دهد برای او پاداش در نظر بگیرید. تعیین پاداش موجب ایجاد انگیزه در ترک این رفتار خواهد شد. به طور مثال استفاده از روش اقتصاد ژتونی بسیار موثر است.روش اقتصاد ژتونی به این معناست که با هر رفتار مثبت به کودک خود یک امتیاز بدهید و در صورت انجام عمل مکیدن یک امتیاز از او کسر کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب مکیدن در نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

بازتاب گونه نوزاد (ج)

نوزاد پس از تولد به دلیل آنکه قدرت انجام حرکات به صورت ارادی را ندارد. از بازتاب ها و رفلکس های فطری برای ادامه ی زندگی و حفظ بقا استفاده می کند. این باز تاب ها از سن معینی آغاز و در سن خاصی نیز خاتمه خواهند یافت و فقط برخی از بازتاب ها مانند بسته شدن چشم هنگام ورود یک شی خارجی به آن تا بزرگسالی نیزادامه خواهند داشت. آگاهی از انواع بازتاب ها و مراجعه به پزشک در صورت بروز مشکل از وظایف والدین نسبت به کودکان است.

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب گونه نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.

 

تعریف بازتاب ها

به پاسخ ها ی غریزیٰ ٰٰٰ،فطری و خودکار نوزاد در قبال انواع تحریکات ، بازتاب گفته می شود. بازتاب ها برای نوزادان ارزش بقا دارند و در صورت نبود برخی بازتاب ها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به تامین نیازهای اولیه خود نیست.می توان گفت بازتاب ها در تعامل نوزاد با مادر نقشی تعیین کننده ایفا می کنند به گونه ای که مادر با دیدن واکنش نوزاد نسبت به چگونگی پاسخ به فرزند خود تشویق شده تا با مهربانی به او پاسخ دهد. 

نقش بازتاب گونه نوزاد

این بازتاب  از حیاتی ترین بازتاب های دوران نوزادی است که توسط آن نوزاد سینه ی مادر را روی صورت خود احساس کرده و دهنش را به سمت آن ببرد. نام دیگر این بازتاب ، بازتاب جستجو کردن است و برای حفظ بقای نوزاد بسیار حیاتی است. این بازتاب متفاوت از بازتاب مکیدن است. 

تفاوت بازتاب گونه و مکیدن

این دو بازتاب هر دو در غذا خوردن نوزاد را یاری می دهند. به گونه ای که بازتاب گونه در پیدا کردن سینه ی مادر نوزاد را کمک کرده و پس از آن با تحریک شدن سقف دهان، رفلکس مکیدن فعال و نوزاد شروع به مکیدن می کند. به بیانی دیگر بازتاب گونه، مقدمه ای برای بازتاب مکیدن است. 

راه تحریک و پاسخ بازتاب گونه نوزاد

برای آزمایش این بازتاب گونه نوزاد و گوشه ی دهان و لب های او را لمس کرده، نوزاد باید توانایی پیدا کردن محرک را داشته باشد و دهانش را به آن سو ببرد. این آزمایش راهی برای فهمیدن گرسنه بودن نوزاد است. عدم وجود این بازتاب دلیل قطعی برای وجود بیماری در نوزاد نیست ولی بهتر است برای اطمینان به پزشک مراجعه شود.

بازتاب گونه در چه سنی شروع و در چه سنی از بین خواهد رفت

این بازتاب مانند بسیاری از بازتاب ها مختص دوران نوزادی است و در زمان خاصی از بین خواهد رفت. از بین رفتن زودتر و یا دیر تر از موعد و یا عدم وجود بازتاب مشکل آفرین بوده و می تواند آسیب های جدی تری را در پی خواهد داشت. بازتاب گونه تنها تا سه هفته پس از تولد وجود خواهد داشت و پس از آن از بین خواهد رفت. نوزاد در هفته ی چهارم توانایی این را خواهد داشت که به صورت ارادی سر خود را حرکت داده و به سمت سینه ی مادر حرکت کند. 

سخن پایانی

بازتاب های دوران نوزادی علاوه بر حیاتی بودن برای بقای نوزاد ، در بسیاری از موارد تعیین کننده ی میزان سلامت نوزاد هستند. کسب اطلاعات در زمینه ی سلامت فرزند در دوران نوزادی ضروری است و باید برنامه ریزی هایی برای آموزش والدین در نظر گرفته شود. 

برای دریافت مشاوره در زمینه  بازتاب گونه نوزاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران 9092305265 تماس بگیرید.