دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سخت گیرترین گمرک دنیا استرالیا

به قطع می توان گفت که سخت گیرترین گمرک دنیا استرالیا است. یکی از رایج ترین مشکلاتی که مسافران در سفر به کشور استرالیا با آن درگیر هستند مسائل مربوط به گمرک است. تجربه چندین ساله ما نشان می دهد که اطلاع از قوانین و مقررات گمرکی استرالیا سبب ایجاد درد سر و ضرر و زیان مالی برای افراد می شود.

 

 

اداره گمرک و نیروی مرزی استرالیا

استرالیا ششمین کشور پهناور در کنار نیوزلند است. استرالیا دارای سی و هفت هزار کیلومتر خط دریایی و همچنین با توجه به وجود فرودگاه ها و بنادر بین المللی در این کشور پهناور وجود یک سازمان مشخص به منظور نظارت بر روی ورود و خروج به استرالیا ضرورت دارد. به همین منظور اداره اجرای قانون مرزی و خدمات گمرکی استرالیا تشکیل شده است که مسئولیت مرز استرالیا و همچنین نظارت بر سفر و تجارت قانونی را بر عهده دارد. 

 

بررسی قوانین اداره گمرک و نیروی مرزی استرالیا

شما با مطالعه مطالب سایت اداره گمرک و نیرو های مرزی استرالیا می توانید اطلاعات مفیدی در مورد گمرک استرالیا بدست آورید. که مهمترین این اطلاعات را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. 

در استرالیا چه چیزهایی را همراه داشته باشیم

یکی از نکات مهمی که در هنگام سفر یا ارسال کالا به استرالیا باید بدانید این است که چه چیزهایی را می توانید به این کشور وارد کنید و چه چیزهایی را نمی توانید ؟؟؟؟ بر اساس قوانین گمرک استرالیا این موارد را می توان در سه دسته مجاز، غیرمجاز و قابل بررسی قرار دادک

کالا ها و موارد مجاز برای ورود به استرالیا

از جمله کالاهایی که می توانید بدون اعلام وارد استرالیا کنید می توان به مواردی همچون پول، شکلات، چهایی، لوازم آرایشی همانند صابون و محصولات مرتبط با شست وشوی موی سر و … اشاره داشت. بر اساس سایت گمرک استرالیا بردن موارد فوق نیاز به هیچ مجوزی برای ورود احتیاج ندارد. 

 

کالا ها و موارد غیر مجاز برای ورود به استرالیا

از جمله کالاهایی که اجازه ورود به کشور استرالیا را ندارد می توان به مواردی همچون سلاح گرم، حیوانات، گیاهان، غذاهایی که در داخل کشتی یا هواپیما بوده اشاره کرد. باید بدانید برای ورود مواردی همچون سلاح سرد مجوز صادر می شود. همچنین در مورد حیوانات باید بدانید که در برخی مواقع تحت شرایط خاص اجازه ورود برخی از حیوانات صادر می شود. 

کالاها و موارد مورد بررسی جهت مورد به استرالیا باید اعلام شوند 

به جز موارد یاد شده در بالا، مواردی نیز وجود دارد که برای ورود آنها به استرالیا حتما باید در incoming passenger card آنان را اعلام نمایید. تا پس از بررسی مشخص گردد که اجازه ورود این کالاها را دارید یا خیر! از جمله این موراد می توان به مواردی همچون تجهیزات ورزشی، کالاهای عمومی، لبنیات و …اشاره کرد. 

 

 

بررسی لیست incoming passenger card

در ادامه به بررسی لیست incoming passenger card می پردازیم بر اساس قوانین گمرک استرالیا باید موارد زیر را در این فرم اعلام نمایید : 

 • پولی معادل 10000 دلار استرالیا یا بیشتر 
 • هر نوع مشروبات الکلی که مقدار آن بیشتر از دو لیتر باشد
 • هر نوع تنباکو یا سیگار که بیشتر از پنچاه گرم یا پنجاه عدد باشد. 
 • نمونه و سمپل هایی که امور تجاری مورد استفاده است.
 • دمنوش یا داروهای سنتی یا گیاهی
 • هر گونه گیاهی یا جانوری یا محصولاتی چوبی و …
 • دارو یا سلاح گرم و …

تمامی این موارد باید در فرم incoming passenger card آورده شود و در صورت همراه داشتن هر کدام از این موارد باید در فرم گزینه yes را بزنید. در ادامه تصویر نمونه ای ازن فرم incoming passenger card آورده شده است.

 

ضرورت اعلام کالاها در incoming passenger card

استرالیا تاکید زیادی بر روی اعلام کالاهای موجود در incoming passenger card دارد و در صورتی که هر کدام از موارد را اعلام نکرده باشید دچار مشکلاتی از جمله مجازات های مدنی و جریمه می شوید. بسته به نوع تخلف فرد ممکن است تا 420 هزار دلار جمریمه نقدی شود و حتی حکم زندان نیز برای او صادر گردد. 

 

عوارض گمرک استرالیا

همانند تمامی کشور های جهان، استرالیا نیز شامل عوارض گمرکی می شود. البته عوارض این کشور بسته به نحوه ورود کالا به کشور متفاوت می باشد. صادرات و واردات به استرالیا تعرفه های گمرکی خاصی دارد. اما حمل کالا به عنوان مسافر قوانین خاص خود را دارا می باشد. 

 

نحوه معاف شدن از عوارض گمرکی استرالیا 

 

 

 

 

 

دسته‌ها
منتشر شده

سالویا چیست

سالویا  دیوینوروم گیاهی است از خانواده نعناع‌ها که به دلیل خاصیت و علائمی همچون مواد توهم زا برخی از افراد از آن برای تجربه توهم زدن استفاده می‌کنند. سالویا دیوینورم یا اسکا ماریا پاستورا که در ایران بیشتر با نام مریم گلی شناخته می‌شود گونه‌ای از مریم گلی تیره است که خود آن خاصیت توهم زایی طبیعی دارد. بسیاری از جوانان بدون آگاهی در دورهمی‌ها از مواد توهم زایی با نام‌های مختلف استفاده می‌کنند که در واقع از ماهیت آن هیچ نمی‌دانند، در بسیاری از موارد تداخلات مواد شیمیایی موجب بروز حوادث جبران ناپذیر می‌شود. برای آشنایی با انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

سالویا دیوینوروم چیست ؟ 

سالویا دیوینوروم یک نوع گیاه است که خاصیت توهم زایی طبیعی دارد که عنصر روان گردانی آن سالوینورین A می‌باشد که قوی‌ترین روان گردان طبیعی شناخته شده است. این گیاه دارای برگ‌های سبز روشن است که اغلب گل‌های بنفش و سفید به صورت خوشه‌ای دارد.  از آن جا که بسیاری از مصرف کنندگان بر این باورند که هیچ گونه اعتیاد ندارند، بهتر است مقاله تعریف اعتیاد را بخوانید.

روش مصرف سالویا دیوینوروم 

چندین روش برای مصرف سالویادیوینورم وجود دارد. این گیاه اغلب توسط کسانی که به دنبال احساس سرخوشی هستند، جویده می‌شود. از دیگر روش‌های مصرف سالویا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگ سالویا را خشک می‌کنند و در سیگار، بونگ یا پایپ‌ها کشیده می‌شود. 
 • تبخیر و استنشاق می‌شود.
 • سالویا را به صورت دمنوش همانند چایی دم می‌کنند و می‌نوشند
 • سالویا را خرد و آن را در آب و دیگر نوشیدنی‌ها مخلوط می‌کنند.

میزان اثرسالویا به میزان و زمان مصرف فرد و همچنین روش استفاده و مصرف آن بستگی دارد. اثرات سالویازمانی که جویده می‌شود به مراتب بیشتر از روش‌های دیگر مصرف آن است و حتی در این روش اثرات آن تا دو ساعت باقی می‌ماند.  

علائم مصرف سالویادیوینوروم 

همانطور که گفته شد سالویا دیوینوروم خاصیت توهم زایی دارد. این ماده مانند ال اس دی و سیلوسایبین که بر روی گیرنده‌های سرتونین تاثیر می‌گذارد، عمل نمی کند. در عوض سالویا  بر گیرنده‌های اپوئیدی کاپا تاثیر می‌گذارد. برخی از علائم سالویادیوینوروم عبارتند از :

 • تغییرات در درک شناختی و احساسات بدن
 • تغییرات در ادراک حسی فرد و احساس او
 • تغییرات خلقی و احساسی
 • بی تفاوتی
 • دور شدن احساسات فرد از واقعیت
 • کاهش توانایی فرد در ارتباط با محیط اطراف

سالویادیوینوروم باعث توهم شدید می‌شود تا حدی که فرد خود را در حال سفر در زمان یا مکان می‌بیند. همچنین دیدن افراد و چیزهایی که وجود خارجی ندارد، بعد از مصرف سالویارایج است. 

[box type=”shadow”]
بیشتر بخوانید : انواع مواد اعتیاد آور  [/box]

عوارض سالویا دینوروم

سالویا دینوروم عوارض جانبی جسمی نیز همراه با اثرات روانی ایجاد می‌کند از جمله مهم‌ترین عوارض مصرف سالویادینوروم در کوتاه مدت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • تهوع
 • سرگیجه 
 • عدم هماهنگی 
 • بیان ناخوشایند
 • کاهش ضربان قلب
 • لرز 
 • تغییرات خلقی و احساسی

زمانی که تحت تاثیراین ماده قرار می‌گیرید به یاد داشته باشید که این ماده می‌تواند خیلی خطرناک باشد. در زمان تحت تاثیر بودن این ماده شما دچار عدم هماهنگی و توهم خواهید شد که باعث عدم توانایی رانندگی، انجام کارهای جدی می‌شود.

عوارض و اثرات بلند مدت سالویادیوینوروم

این ماده نسبت سایر مواد مخدر کمتر مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفته است.  اما می‌دانیم که این ماده بر روی یادگیری و حافظه تاثیر منفی جدی می‌گذارد. در علائم وابستگی و علائم اعتیاد به سالویا و ترک سالویا دیوینوروم، تا به حال پاسخ مشخصی به دست نیامده است. اما با توجه به سرخوشی که ایجاد می‌کند می‌توان پیش بینی کرد که مانند سایر توهم زاها اعتیاد روانی داشته باشد. برای ترک اعتیاد مواد توهم زا کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره ترک اعتیاد تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب بابکین نوزاد ( )

بازتاب بابکین نوزاد یکی از انواع بازتاب‌هاست که رشد و بقای انسان کمک می‌کند. نوزاد در بدو تولد در حفاظت از خود ضعیف است و توانایی حفاظت به صورت ارادی را ندارد، پس بازتاب ها به حفظ و بقای او کمک می‌کنند. بازتاب ها در گذر زمان و پس از یادگیری حرکات ارادی از بین خواهد رفت. بازتاب بابکین نوزاد یکی از بازتاب‌هایی است که همانند دیگر بازتاب ها نقشی حیاتی و مهم در رشد و سلامت نوزادان ایفا خواهد کرد. در ادامه تعریفی کامل ازاین نوع بازتاب ارائه شده است.

تعریف بازتاب

به منظم‌ترین و سازمان یافته ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می‌گویند. بازتاب‌ها برای ادامه زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آن‌ها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه ی خود نیست. نبودن بازتاب‌ها و یا ادامه یافتن آن‌ها پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی از علائم آسیب مغزی باشد.

چرایی شناسایی بازتاب‌های دوران نوزادی

بازتاب‌ها از مهم‌ترین نشانه‌های سلامت نوزادان به شمار می‌روند و ارزیابی آن‌ها اطلاعات مفیدی در مورد وجود نقص و یا سلامت نوزاد به شما خواهد داد. در صورت عدم وجود بازتاب در زمان مشخص شده و یا ادامه پیدا کردن بیشتر از زمان مقرر لازم است کودک خود را به متخصص اطفال نشان دهید. برای آشنایی بیشتر با نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

 

نحوه مشاهده بازتاب بابکین نوزاد

این بازتاب را فیزیولوژیست روسی بوریس بابکین کشف کرد. او متوجه شد هنگامی که دو کف دست نوزاد را فشار دهید، نوزاد سرش را چرخانده، چشمانش را بسته ، دهانش را باز کرده و سرش را به جلو خم خواهد کرد. این پاسخ‌ها به تنهایی و یا ترکیبی می‌تواند ایجاد شود. گفتنی است این بازتاب در نوزادان کوچک‌تر به مراتب آسان‌تر ایجاد خواهد شد، ولی پاسخ بازتابی شدیدتری در نوزادان بزرگ‌تر خواهد داشت. 

سن شروع و اتمام بازتاب بابکین نوزاد

همان طور که گفته شد به میزانی که سن نوزاد کمتر باشد، این بازتاب راحت‌تر ایجاد خواهد شد. به طور کل بازتاب بابکین تا شش ماهگی مشاهده شده و بعد از آن به تدریج محو خواهد شد. در نوزادانی با مشکل عصبی این بازتاب یا وجود نخواهد داشت یا بسیار با شدت کم مشاهده می‌شود. البته عدم وجود بازتاب لزوما به معنی عدم سلامتی نوزاد نیست. و برای تشخیص حتما باید به متخصص کودک مراجعه نمایید. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

سخن پایانی

کلیه بازتاب‌های دوران نوزادی حاوی اطلاعات بسیار مهم در زمینه سلامت و بیماری نوزاد شماست. آگاهی از زمان شروع و خاتمه این بازتاب‌ها و مشورت و کمک گرفتن از متخصصین خبره سلامت کودک شما را تضمین خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی کودک از طریق شماره 02166419012 با برترین متخصصان کلینیک تخصصی نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

 

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب چنگ زدن نوزاد ()

بازتاب چنگ زدن نوزاد یکی دیگر از بازتاب‌هایی است که به طور طبیعی از زمان تولد در نوزادان وجود دارد و تا قبل از یک سالگی از بین می‌رود. برای مشاهده این بازتاب کافی است انگشت خود را روی کف دست نوزاد قرار بگذارید، سپس بازتاب چنگ زدن را مشاهده خواهید کرد. پس از آنکه کودک روی حرکاتش کنترل پیدا کرد بازتاب‌ها تبدیل به حرکات ارادی در خواهد آمد. آگاهی از بازتاب‌های دوران نوزادی و سن شروع و پایان آن‌ها به شما و متخصصین کمک خواهد کرد تا از سلامت کودک آگاه بشوید. برای آشنایی با سایر نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

نحوه مشاهده بازتاب چنگ زدن

در صورتی که انگشت خود و یا شی دیگری را در کف دست نوزاد بگذارید، نوزاد دستش را مشت کرده و به انگشت شما چنگ خواهد زد. قدرت این بازتاب در حدی است که می‌تواند وزن خود نوزاد را هم تحمل کند. به عبارت دیگر اگر انگشت خود را به سمت بالا بکشید نوزاد انگشتتان را رها نمی‌کند و بدنش از روی تخت بلند خواهد شد.

البته امکان دارد نوزاد بدون نشانه‌ قبلی مشتش را باز کند. در حرکت معکوس این بازتاب، پشت و یا کنار دست نوزاد لمس شده و بازتاب ایجاد خواهد شد. امکان دارد نوزاد با شنیدن یک صدای بلند و یا حرکت شدید یک شی دست خود را باز و شی را رها کند. بنابراین برای مشاهده این رفلکس به متخصصین کودک مراجعه نمایید.

تعریف بازتاب های دوران نوزادی

پاسخ‌های غیر ارادی و بدون فکر در برابر ضربه و یا لمس بازتاب هستند. برخی بازتاب‌ها پس از مدتی محو خواهد شد و بعضی به صورت دائم و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. وجود برخی بازتاب‌های نوزادی پس از زمان مشخص و یا عدم وجود آن‌ها نشانگر آسیب عصبی و یا بیماری دیگری است. برای کسب آگاهی از سلامت نوزاد بهتر است بازتاب‌های نوزادی در بدو تولد توسط پزشک متخصص بررسی شود. 

عملکرد بازتاب چنگ زدن نوزاد 

همانطور که گفته شد بازتاب‌های دوران نوزادی برای حیات و ادامه بقا لازم هستند. بازتاب چنگ زدن نیز، عضلات نوزاد را آماده یادگیری مهارت‌های حرکتی و همچنین گرفتن ارادی اجسام می‌کند. 

سن شروع و اتمام بازتاب چنگ زدن نوزاد 

این بازتاب از دوران جنینی وجود داشته و تا حدودا 2 تا 4 ماهگی نیز به حالت غیرارادی وجود دارد و پس از این مدت به چنگ زدن ارادی مبدل خواهد شد. در صورتی که این بازتاب در سن مشخص شده ناپدید نشود، بهتر است به متخصص مراجعه شود و یا مشاوره کودک دریافت نمایید.

آسیب های بازتاب چنگ زدن نوزاد

در صورت باقی ماندن این بازتاب پس از 4 ماهگی ممکن است موجب تاخیر در برخی مهارت‌های حرکتی مانند کشیدن و رها کردن شود. گرفتن ارادی اشیا مستلزم ناپدید شدن بازتاب چنگ زدن و توانایی نوزاد برای گرفتن ارادی اشیا است. وجود این بازتاب در سنین بزرگسالی ناشی از آسیب لوب پیشانی مغز و یا سندروم عروقی قدامی مغز می‌باشد. 

سخن پایانی

بازتاب چنگ زدن یکی از مهم ترین بازتاب هایی است که  از حالت غیر ارادی به ارادی تبدیل و تا آخر عمر باقی خواهد ماند. بهتر است بعد از 4 هفتگی نوزاد با انجام بازی‌هایی مانند لی لی حوضک انگشتانش را تقویت کرده و کاری کنید تا از وجود و ماهیت دست‌هایش آگاه شود. همچنین می‌توانید با ماساژ دستان نوزاد به تحریک حس لامسه و رشد او کمک کنید. ارتباط با مشاور کودک در هر مرحله از رشد به شما کمک خواهد کرد تا نیازهای کودک خود را به بهترین شکل و به صورت اصولی برطرف کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب مورو نوزاد ( )

بازتاب مورو نوزاد از انواع بازتاب‌های به خصوص نوزاد انسان است که پس از تولد بروز پیدا می‌کند. به طور کلی بازتاب‌ها پاسخ‌های غیرارادی نسبت به محرک‌های بیرونی هستند که با بررسی آن‌ها سلامت نوزاد تا حد زیادی مشخص خواهد شد. بیشتر بازتاب‌ها تا سن یک سالگی ناپدید خواهند شد و تنها برخی از آن‌ها به حرکت ارادی تبدیل شده و تا آخر باقی خواهند ماند. باقی ماندن طولانی مدت بازتاب‌ها به شکل غیر ارادی حاکی از وجود اختلالی در سیستم عصبی کودک است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید در این باره مشاوره کودک دریافت نمایید.

 

بازتاب مورو چیست؟

بازتاب مورو در نوزاد احساس ناگهانی یک سقوط آزاد را ایجاد خواهد کرد. صدای بلند، تغییر نور در محیط، تکان شدید و یا تماس ناگهانی می‌تواند این احساس را در نوزاد به وجود آورد. به دنبال احساس سقوط، نوزاد بازوها و کف دستش را جلو می‌آورد و انگشتان شستش جمع خواهد شد. سپس بازوها و پاهایش را در بدنش جمع کرده و حالت جنینی به خود خواهد گرفت. این بازتاب همچنین می‌تواند سبب به هم خوردن خواب و آرامش در نوزادان شود. 

چرایی اتفاق افتادن بازتاب مورو

به طور کلی بازتاب‌ها باعث بقا و محفظت از نوزادان خواهد شد ولی علت بازتاب مورو به درستی معلوم نشده است. احتمالا در مرحله اول همانند زنگ خطری برای نوزاد است و در مرحله بعد به نوزاد کمک خواهد کرد تا برای محافظت از خود در برابر سقوط به نزدیک‌ترین جسم بچسبد. 

چگونگی ایجاد رفلکس مورو 

برای ایجاد این بازتاب، نوزاد را روی سطحی صاف قرار داده و سر و شانه او را بالا گرفته و سپس ناگهانی دست خود را پایین کشیده، هنگامی که نوزاد حس کند که زیر سرش خالی شده این بازتاب را از خود نشان خواهد داد. 

زمان شروع و اتمام بازتاب مورو

بازتاب مورو در حدود 5 تا 6 ماه پس از تولد از بین خواهد رفت. در حالت عادی عضلات گردن نوزاد درهفته ششم قوی‌تر می‎‌شود و تعادل بیشتری روی حرکات خود دارد. در طی 4 تا 6 ماهگی حرکات ارادی نوزاد بیشتر خواهد شد و بهتر است نوزاد از قنداق گرفته شود. 

آیا قنداق کردن مانعی برای رفلکس مورو است؟ 

آرام کردن نوزاد، خواب راحت و خوب و گرم نگهداشتن نوزاد از جمله فواید قنداق کردن است. به طور کلی قنداق کردن روشی مرسوم درتمامی دنیا برای آرالم کردن نوزادان است. ولی حرکات او را محدود می‌کند. 

آسیب های بازتاب مورو

این بازتاب در تشخیص بسیاری از مشکلات عصب شناختی کار آمد است. بعضی از آسیب‌های این بازتاب به شرح زیر است. برای آشنایی با نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

 • عدم وجود بازتاب‌مورو حاکی از مشکلی در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) است.
 • در حالت طبیعی، بازتاب مورو دو طرف بدن نوزاد را درگیر خواهد کرد و در صورتی که این بازتاب در یک طرف بدن دیده شود، آسیب مغزی، کشیدگی یا پارگی عصب زانو و شکستگی استخوان بازو محتمل است.
 • در صورت وجود این بازتاب پس از شش ماهگی احتمال بالای ابتلا به مشکلات حسی حرکتی وجود دارد. این کودکان در کنترل سر، نشستن و حرکت دادن اعضای مختلف بدن دچار تاخیر هستند.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب پرش زانو ( )

بازتاب پرش زانو از بازتاب‌های دوران نوزادی است که تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. بازتاب پرش زانو در قبال ضربه به تاندوم پا ایجاد می‌شود. یعنی پس از ضربه زدن به زانو، پا به صورت خودکار حرکتی مشابه لگد زدن را انجام خواهد داد. هرگونه اختلال، شدت گرفتن و یا تضعیف در بازتاب‌ها می‌تواند علائمی برای بیماری‌های عصبی قلمداد شود. بنابراین جهت جلوگیری از هرگونه اختلال عصبی و یا اندازه‌گیری میزان هوشیاری افراد، بررسی بازتاب‌ها در دوران کودکی ضروری است. در صورتی که مساله ای در این زمینه ذهن تان را درگیر کرده می‌توانید از خدمات مشاوره کودک استفاده نمایید.

 

تعریف بازتاب پرش زانو 

پرش زانو از بازتاب‌های طبیعی نوزادان است و به این صورت است که باید هنگام ضربه به تاندون پا (که زیر کمر زانو قرار دارد) پا به صورت خودکار و ناگهانی حرکتی مشابه لگد زدن را انجام دهد. به عبارت دیگر اگر پا آویزان باشد و به زردپی زیر زانو ضربه‌ای وارد کنیم، پا باید ناگهانی به جلو حرکت کند. وجود این بازتاب از علائم سلامت نوزادان است. برای آشنایی برای نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

بررسی بازتاب پرش زانو

بررسی این بازتاب اطلاعات خیلی جامع و مفیدی از سیستم عصبی به ما خواهد داد. به بیان ساده تر شدت این واکنش یا عدم وجود آن بیانگر اختلال در سیستم عصبی مرکزی است. لازم به ذکر است عاملی مانند استرس و اضطراب در تشدید این بازتاب موثر است. همچنین عملکرد با تاخیر این بازتاب به علاوه ی احساس خستگی در فرد می تواند بیان کننده ی کم کاری غده ی تیرویید باشد. به طور کل عدم بازتاب به تنهایی دلیلی برای بیماری نیست ، بلکه باید عوامل دیگر بررسی شود. 

اختلال در بازتاب پرش زانو در چه بیماری هایی مشاهده می شود؟

به طور کل بیماری‌های زیادی سبب تغییر در رفلکس تاندون‌ها می‌شود و هرگونه آسیبی به سیستم عصبی مرکزی اختلال در این بازتاب را در پی خواهد داشت. اختلال در غده تیرویید، پارا تیرویید، پره اکلامپسی، هیپر هیپوکلسکی، اسکلروز طرفی آمیوتروپیک، تنش‌های عصبی و انواع دیگری از اختلالات در بازتاب پرش زانو تاثیر گذارند. بیشتر این بیماری‌ها سبب شدت یافتن عکس العمل (و نه کاهش عکس العمل) خواهند شد. 

راه های بررسی بازتاب پرش‌زانو 

معاینه این بازتاب مستلزم تمرینات زیادی است و بعضا پزشکان جوان نیز قادر به معاینه صحیح این بازتاب نیستند. بنابراین در صورتی که این معاینه به طرز صحیح و در شرایط مناسب انجام نشود، هرگونه شدت و ضعف در عکس العمل نسبت به ضربه نمی‌تواند نشانه یک بیماری باشد. پزشکان متخصص، ارتوپدها و نورولوژیست‌ها همراه معاینه پرش‌زانو، معاینات دیگری نیز انجام می‌دهند و سپس به تشخیص نهایی خواهند رسید. نکته اساسی این است که معاینه به خودی خود بیانگر بیماری خاصی نیست، بنابراین خیلی اوقات نیازی به نگرانی شما ندارد.

سخن پایانی

نحوه عملکرد انواع بازتاب‌ها و به خصوص بازتاب پرش زانو حاوی نکاتی ارزشمند در زمینه سلامتی افراد است. اما تنها در صورتی که توسط پزشک متخصص و همراه با بررسی دیگر عوامل انجام گیرد. همچنین به علت آنکه سیستم عصبی ارتباط تنگاتنگ و مستقیمی با حالات روحی فرد دارد، مشاوره روانشناسی می‌تواند به رفع عوامل اضطراب آور و تنش زا کمک کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده ی - تحصیلی

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 (روزانه و آزاد)

استقبالی که همه ساله توسط داوطلبان کنکوری از رشته داروسازی می‌شود، موجب شده است تا رقابت برای رسیدن به قبولی در این رشته، رقابتی گرم و تنگاتنگ باشد. به نظر می‌رسد آینده شغلی رشته داروسازی و همچنین ویژگی‌ها خاص این رشته موجب محبوبیت آن بین داوطلبان شده است. بدین ترتیب هر داوطلبی که تصمیمی دارد هر طور شده در رشته داروسازی پذیرفته شود، باید خود را برای کنکور سراسری و همچنین انتخاب رشته آماده کند. داروسازی را می‌توان در دانشگاه روزانه و یا دانشگاه‌های آزاد و پردیس تحصیل کرد. هر یک از این دانشگاه‌ها در صورتی داوطلب را برای رشته داروسازی جذب خواهند کرد که وی رتبه لازم را کسب کرده باشد. با این توضیحات، ضرورت اطلاع از آخرین رتبه قبولی داروسازی برای هر داوطلبی قابل درک است. در این مقاله حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 برای دانشگاه‌های روزانه و آزاد ارائه شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

 

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 | روزانه

دانشگاه روزانه همیشه از اولین انتخاب‌های داوطلبان در مرحله انتخاب رشته است. از همین رو، ورود به دانشگاه روزانه برای هر داوطلب به خصوص در رشته‌های پرطرفداری چون داروسازی سخت است. آخرین رتبه قبولی داروسازی دانشگاه روزانه می‌تواند هدف داوطلب را به وضوح برای وی نمایان کند. آخرین رتبه‌های قبولی داروسازی را بهتر است با توجه به سهمیه مناطق 1، 2 و 3 در سه دسته طبقه بندی کرد. در ادامه، حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی دانشگاه روزانه بر اساس سهمیه مناطق ارائه شده است.

 

منطقه 1 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس

رتبه کشوری

4037

4103

4121

5640

5669

6405

رتبه در سهمیه

1280

1299

1307

1754

1768

1982

تراز

10006

9996

9993

9788

9784

9706

ادبیات فارسی

59

70

58

65

47

77

عربی

60

95

63

42

71

75

معارف

47

67

67

32

55

60

زبان

65

39

65

85

41

87

زمین شناسی

6

0

15

1

19

11

ریاضیات

49

67

73

64

63

55

زیست شناسی

36

60

59

63

67

67

فیزیک

83

44

64

72

59

30

شیمی

89

5

44

53

47

48

 

منطقه 2 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری

رتبه کشوری

5215

5408

5560

5728

5881

6347

رتبه در سهمیه

2574

2671

2748

2814

2879

3110

تراز

9841

9813

9796

9778

9763

9711

ادبیات فارسی

55

66

55

63

51

54

عربی

71

72

87

91

75

71

معارف

67

65

67

52

64

72

زبان

74

71

60

51

45

33

زمین شناسی

11

27

15

20

11

23

ریاضیات

45

57

44

57

53

52

زیست شناسی

70

56

67

70

70

63

فیزیک

59

32

72

52

53

64

شیمی

56

60

48

46

46

52

 

منطقه 3 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تهران

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی زابل

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

رتبه کشوری

6487

7439

7493

7654

8039

8351

رتبه در سهمیه

1303

1513

1527

1575

1665

1755

تراز

9697

9598

9592

9576

9538

9510

ادبیات فارسی

71

60

50

58

58

67

عربی

67

86

82

80

81

66

معارف

47

62

60

62

59

72

زبان

55

87

55

35

66

8

زمین شناسی

3

7

12

0

0

10

ریاضیات

29

66

61

55

46

33

زیست شناسی

72

49

63

60

60

67

فیزیک

50

44

49

52

42

44

شیمی

58

53

50

57

61

56

 

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد پس از دانشگاه‌های دولتی توانسته است داوطلبان بسیاری را به سمت خود جذب کند. امکان تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه آزاد نیز فراهم است و برای این کار کافیست رتبه لازم توسط داوطلب کسب شود. در ادامه جزئیاتی از آخرین کارنامه‌های قبولی داروسازی برای دانشگاه آزاد ارائه شده است.

دانشگاه

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد آیت الله آملی

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

رتبه کشوری

8582

11207

8527

8837

10204

11694

رتبه در سهمیه

2234

1857

3956

4104

4710

5389

تراز

9489

9289

9494

9466

9361

9260

ادبیات فارسی

55

48

55

48

44

61

عربی

68

84

87

72

48

79

معارف

71

67

57

49

73

72

زبان

69

21

63

72

43

44

زمین شناسی

29

8

0

0

0

8

ریاضیات

44

51

47

71

41

31

زیست شناسی

47

58

75

61

64

61

فیزیک

62

56

40

54

22

50

شیمی

33

49

39

48

62

45

سهمیه قبولی

ایثارگران

بسیج فعال

عادی

عادی

عادی

عادی

 

مشاوره قبولی در رشته داروسازی

قبولی ر رشته داروسازی بستگی به عملکرد داوطلب در کنکور سراسری دارد. داوطلبان مطابق با رتبه‌ای که به دست می‌آورند، می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی و یا آزاد مشغول به تحصیل شوند. دو مرحله از فرایند کنکور سراسری، برای هر داوطلبی سرنوشت‌ساز است. اولین مرحله، عملکرد داوطلب در جلسه آزمون و دومین مرحله، نحوه انتخاب رشته داوطلبان است. اگر این دو مرحله با کیفیت مطلوب اجرا شوند، بدون شک داوطلب قادر خواهد بود در رشته داروسازی پذیرفته شود.

بررسی آخرین کارنامه‌های قبولی به داوطلب کمک می‌کند تا ابتدا یک برنامه‌ریزی درست برای مطالعه کنکور انجام دهند و سپس کد رشته‌های ارائه شده را به درستی در فرم انتخاب رشته اولویت‌بندی کند. یکی از مهمترین و مطمئن‌ترین راهنمایی‌هایی که داوطلبان می‌توانند در این مسیر داشته باشند، مشاوره است. گفنی است که گروه مشاوران تحصیلی دانتل می‌توانند علاقه مندان را در راستای قبولی در رشته داروسازی به درستی راهنمایی کنند.

 

سوالات متداول

 1. بررسی و اطلاع از جزئیات آخرین کارنامه قبولی داروسازی چه مزایایی برای داوطلب دارد؟

جزئیات آخرین کارنامه قبولی داروسازی به داوطلب نشان می‌دهد که برای قبولی می‌بایست چه رتبه و چه درصدی از هر درس را کسب کند. علاوه بر این، این کارنامه داوطلب را در نحوه چینش کد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته یاری می‌کند.

 1. رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته داروسازی دانشگاه آزاد، چند است؟

امکان تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه آزاد نیز فراهم است که محدوده رتبه مورد نیاز برای این دانشگاه در متن مقاله ارائه شده است.

 1. آیا سهمیه مناطق در رتبه نهایی داوطلب تاثیر خواهد داشت؟

داوطلبان با توجه به شهر محل سکونت خود در دوره سه سال آخر دبیرستان در سه دسته سهمیه منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 تقسیم می‌شوند. رتبه نهایی داوطلب پس از تاثیر گرفتن از سهمیه مناطق مشخص شده و در اختیار وی قرار می‌گیرد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 98 می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

دسته‌ها
دسته‌بندی نشده ی - تحصیلی

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 (روزانه و آزاد)

مهمترین مزایایی که آخرین کارنامه‌های قبولی یک رشته خاص دارند، این است که آمادگی و شانس داوطلب برای پذیرفته شدن در رشته دلخواه را افزایش می‌دهند. اطلاعاتی که کارنامه‌های قبولی در اختیار داوطلب قرار می‌دهند عبارتند از رتبه کشوری، رتبه در سهمیه، تراز و درصد دروس. بنابراین در این فرایند، داوطلبان معیاری را در دست می‌گیرند که مطابق با آن برای کسب قبولی در رشته مورد علاقه خود پیش می‌رود. رشته داروسازی از جمله رشته‌های پرطرفداری است که برای قبولی در آن، داوطلب در فضایی با رقابت تنگاتنگ قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین دغدغه‌های داوطلبان علاقه‌مند به رشته داروسازی این است که برای رسیدن به قبولی در این رشته به چه رتبه و ترازی نیاز دارند. در این مقاله حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 برای دانشگاه روزانه و آزاد گرداوری شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته شده است.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99  می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

 

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 | روزانه

آخرین رتبه‌های قبولی داروسازی دانشگاه روزانه را باید در سه دسته سهمیه منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مورد بررسی قرار داد. هر داوطلب مطابق با شهر سکونت خود در دوره دبیرستان، مشمول یکی از سهمیه‌های منطقه 1، 2 و 3 می‌شود. طبیعی است که دانشگاه روزانه دارای بیشترین استقبال کننده است و تنها دارندگان رتبه برتر می‌توانند در این دانشگاه به تحصیل بپردازند. در ادامه حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 برای دانشگاه روزانه ارائه شده است.

 

منطقه 1 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی البرز/کرج

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

رتبه کشوری

1248

1551

3020

3150

6417

6428

رتبه در سهمیه

428

566

1000

1060

1980

2015

تراز

10677

10600

10209

10183

9758

9740

ادبیات فارسی

68

50

67

53

43

59

عربی

82

63

79

63

75

66

معارف

84

70

85

82

67

77

زبان

75

51

54

71

73

97

زمین شناسی

61

65

43

46

20

14

ریاضیات

56

77

68

78

65

48

زیست شناسی

58

75

67

76

79

81

فیزیک

53

88

46

70

74

68

شیمی

48

70

73

63

75

55

 

منطقه 2 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس

دانشگاه علوم پزشکی البرز/کرج

رتبه کشوری

2756

2804

3864

6985

3351

41541

رتبه در سهمیه

1302

1389

1934

2298

2419

20112

تراز

10282

10221

10028

9678

10150

8059

ادبیات فارسی

54

58

54

50

78

34

عربی

65

63

73

51

60

41

معارف

80

50

61

78

91

75

زبان

78

59

76

78

58

14

زمین شناسی

52

49

28

15

49

30

ریاضیات

58

38

52

62

49

7

زیست شناسی

83

73

60

78

68

60

فیزیک

62

42

78

62

69

31

شیمی

80

56

49

69

58

32

 

منطقه 3 | کارنامه و درصد قبولی رشته داروسازی دانشگاه روزانه

دانشگاه

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه علوم پزشکی همدان

رتبه کشوری

4832

5380

5747

6852

8535

10209

رتبه در سهمیه

921

1160

1273

1298

2001

2450

تراز

9885

9850

9880

9854

9546

9398

ادبیات فارسی

62

62

28

52

54

51

عربی

81

87

54

62

67

66

معارف

65

74

70

56

87

74

زبان

46

63

91

54

38

77

زمین شناسی

41

35

43

21

31

0

ریاضیات

50

66

35

75

37

69

زیست شناسی

48

67

81

55

77

65

فیزیک

47

61

86

64

60

66

شیمی

44

66

80

75

59

67

 

حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 دانشگاه آزاد

داروسازی رشته‌ای با ویژگی‌های منحصر به فرد است و علاوه بر دانشگاه روزانه، در برخی از دانشگاه‌های شهریه پرداز نیز ارائه می‌شود. ویژگی‌های داروسازی موجب شده است تا این رشته تحصیلی حتی در دانشگاه آزاد نیز به طور مداوم مورد استقبال قرار گیرد. در این بخش، به بررسی حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99 دانشگاه آزاد پرداخته شده است.

دانشگاه

دانشگاه آزاد واحد آیت الله آملی

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

دانشگاه آزاد واحد آیت الله آملی

دانشگاه آزاد واحد تبریز

دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران

رتبه کشوری

9280

9281

9754

10100

11390

11349

رتبه در سهمیه

1290

1370

2101

4631

4920

5290

تراز

9420

9410

9400

9403

9360

9500

ادبیات فارسی

68

72

54

47

46

66

عربی

75

94

80

51

75

84

معارف

70

71

61

76

75

76

زبان

50

64

6

46

52

48

زمین شناسی

8

14

11

2

32

13

ریاضیات

50

57

55

44

46

35

زیست شناسی

59

61

64

67

61

66

فیزیک

51

63

45

25

49

55

شیمی

55

30

51

66

43

51

سهمیه قبولی

ایثارگران

ایثارگران

عادی

عادی

عادی

عادی

 

مشاوره قبولی در رشته داروسازی

قبولی در رشته داروسازی به طور مستقیم با میزان تلاش و تسلط داوطلب در ارتباط است. هر داوطلبی برای کسب قبولی در رشته داروسازی می‌تواند ترفندهای مختلفی را پیش بگیرد. شناخت منابع و سرفصل‌های رشته داروسازی، اطلاع از رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته داروسازی و بررسی درصد دروس مورد نیاز نمونه‌ای از مواردی هستند که تسلط بر آن‌ها می‌توانند میزان شانس پذیرش داوطلب در رشته داروسازی را افزایش دهند.

در کنار فرایندهایی که برای حفظ آمادگی و رسیدن به نتیجه مطلوب وجود دارد، بهره بردن از مشاوره تحصیلی را نباید فراموش کرد. مشاوره تحصیلی فرایندی است که در آن داوطلب توسط کارشناسان با تجربه مورد راهنمایی قرار می‌گیرد و وی را تا رسیدن به نتیجه دلخواه همراهی می‌کند. داوطلبان می‌توانند جهت استفاده از مشاوره قبولی در رشته داروسازی، راهنمایی‌های لازم را از گروه مشاوران تحصیلی دانتل دریافت کنند.

 

سوالات متداول

 1. برای قبولی در رشته داروسازی چه راهکارهایی وجود دارد؟

اطلاع از جزئیات آخرین کارنامه‌های قبولی از جمله آخرین رتبه قبولی می‌تواند داوطلب را مسیر قبولی رشته داروسازی راهنمایی کند. علاوه بر این، داوطلبان برای کسب قبولی یک راهکار مطمئن دارند و آن استفاده از مشاوره تحصیلی است.

 1. محدوده رتبه مورد نیاز برای قبولی در رشته داروسازی دانشگاه روزانه چند است؟

رتبه‌ای که داوطلبان برای قبولی در رشته داروسازی دانشگاه روزانه نیاز دارند، مطابق با سهمیه مناطق بررسی می‌شود. در متن مقاله به آخرین رتبه‌های قبولی داروسازی دانشگاه روزانه اشاره شده است.

بررسی حداقل درصد دروس آخرین کارنامه‌های قبولی داروسازی چه کمکی برای قبولی داوطلب خواهد داشت؟

بررسی حداقل درصد دروس آخرین کارنامه‌های قبولی داروسازی داوطلب را مطلع می‌کند که برای قبولی در رشته داروسازی به چه درصدی از هر درس نیاز دارد. او با این شناخت می‌تواند شانس قبولی خود در رشته داروسازی دانشگاه مورد علاقه خود را بسنجد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه حداقل درصد دروس و کارنامه آخرین رتبه قبولی داروسازی کنکور 99  می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی دانتل با شماره 02126295595 تماس بگیرید.

 

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب لابیرنتی در نوزادان ( )

بازتاب لابیرنتی یکی از انواع بازتاب‌های دوران نوزادی است و از اول اولین اشکال حرکت انسانی است. بازتاب‌ها حرکات غیر ارادی برای کمک به بقا و رشد سالم هستند. بازتاب‌ها در سن معینی آغاز و پس از مدتی ناپدید می‌شوند. وجود بازتاب لابیرنتی تا سنین بزرگسالی حاکی از وجود مشکلی در سیستم عصبی است. معمولا با به دنیا آمدن نوزاد متخصصین آزمایشات لازم را انجام می‌دهند، اما خودتان هم می‌توانید با رفلاکس‌های نوزادتان آشنایی پیدا کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از خدمات مشاوره کودک نیز استفاده نمایید.

بازتاب تونیک لابیرنتی چیست؟ 

این بازتاب به دو شکل رو به جلو و رو به عقب اتفاق می‌افتد و به طور کل تلاش نوزاد جهت جلوگیری از خم شدن بدن و حفظ تعادل در برابر جاذبه است.

بازتاب رو به جلو هنگامی اتفاق می‌افتد که نوزاد از روی زمین بلند شده و در تلاش برای حفظ تعادل سر، دست و پاهای خود را در داخل بدن جمع می‌کند و در این حالت برای مقابله با نیروی جاذبه سرش را به سمت بالا و به داخل شکم حرکت می‌دهد و پاهایش را شبیه به حالت جنینی جمع می‌کند.

دقیقا برعکس این حالت در بازتاب رو به عقب اتفاق می‌افتد که هنگامی که نوزاد در حال زمین گذاشته شدن است، سر و پایش را به سمت پایی برده و از خم شدن بدنش جلوگیری می‌کند. پس قبل از اینکه به زمین گذاشته شود دست‌هایش را به طرفین و عقب باز کرده و سر و پاهایش نیز رو به عقب می‌رود.

تعریف بازتاب

به منظم‌ترین و سازمان یافته‌ترین رفتارهای نوزاد که  فطری است و به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می‌گویند. بازتاب‌ها برای ادامه زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آن‌ها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه خود نیست. نبودن بازتاب‌ها، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می‌تواند از علایم آسیب مغزی باشد. برای آشنایی با نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

دلیل وجود بازتاب لابیرنیتی در نوزاد

شاید بتوان گفت مهم‌ترین کارکرد و وظیفه این بازتاب، ایجاد پاسخ‌های عضلانی برای حفظ تعادل سر در برابر جاذبه است. پاسخ‌های عضلانی اندام را یاری می‌دهد تا به تغییراتی که در وضعیت قرارگیری جسمانی رخ می‌دهد واکنش مناسب نشان بدهند.

ایجاد تعادل، پردازش شنوایی، تنش عضلانی و توسعه سیستم اتصال عصب به عضله از دیگر کارکردهای بازتاب لابیرنتی است. گفتنی است  سیستم اتصال عصب به عضله در بزرگسالی باعث می‌شود فرد از موقعیت بدنش آگاه شود. گفتنی است که به دلیل پیام‌های که از گوش میانی (که مسئول تعادل است) ارسال می‌شود، این بازتاب ظاهر می‌شود.

زمان ظهور و از بین رفتن بازتاب تونیک لابیرنتی در نوزاد

این بازتاب در ماه‌های سوم و چهارم دوران جنینی ظاهر شده و تا حدود 4 الی 6 ماهگی بعد از تولد باقی می‌ماند و بعد از 6 ماهگی به دلیل این که نوزاد توانیی کنترل ارادی عضلاتش را به دست می‌آورد، از بین خواهد رفت. در صورت عدم توانایی نوزاد در کنترل ارادی عضلات پس از 6  ماهگی، مراجعه به متخصص اطفال ضروری است.

اختلال در بازتاب لابیرنیتی نوزاد

در صورت عدم بروز این بازتاب و یا زود یا دیرتر ناپدید شدن، می‌تواند مشکلات ذیل بوجود آید:

-مشکل در ادراک دیداری

-اختلال تعقیب چشمی که از مهارت‌های لازم برای خواندن است.

-مشکلات جهت یابی و حافظه فضایی

-اختلال در یادآوری و هجی کردن کلمات

-مشکل در ریاضیات

– اختلال در یادگیری مفاهیم همچون جدول ضرب، ماه های سال و روزهای هفته و حروف الفبا

– مشکل در خواندن ساعت‌های عقربه‌ای

– عدم تمایل به فعالیت های بدنی

والدین باید توجه داشته باشند که در صورت تحریک این بازتاب چه هنگام بالا بردن و چه پایین آوردن و عدم مشاهده واکنش در اندام فوقانی و تحتانی نوزاد خود، حتما به متخصصین اطفال مراجعه کرده و ضمن پیگیری روند درمان، نسبت به انواع بازتاب‌ها و هم چنین روش‌های تربیتی مناسب اطلاعات لازم را بدست آورند.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند تماس حاصل نمایید.

دسته‌ها
منتشر شده

بازتاب بابینسکی نوزاد | رفلاکس بابینسکی نوزاد / زمان شروع و چگونگی آن ( )

بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا یکی دیگر از انواع رفلکس‌های دوران نوزادی است که برای بقای نوزاد ضروری است. بازتاب‌ها مجموع حرکات غیرارادی هستند که در ابتدای تولد و به دلیل عدم توانایی نوزاد برای انجام حرکات ارادی انجام می‌شوند. بازتاب‌ها در سن معینی ظهور و پس از مدتی ناپدید خواهند شد. دلیل وجود همه بازتاب‌های نوزاد تاکنون مشخص نشده ولی نشانه‌ای برای سلامت نوزاد است. بنابراین برای جلوگیری از پیشروی مساله خوب است خودتان با برخی از نشانه‌های آسیب آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مشاوره کودک دریافت نمایید.

بازتاب بابینسکی چگونه عمل می کند؟ 

برای دیدن این بازتاب در نوزاد با انگشتان دست، کف پای نوزاد را از سمت انگشتان به سمت پاشنه پا فشار دهید و در ادامه خواهید دید که انگشت شست نوزاد رو به بیرون به عقب خواهد رفت و بقیه انگشتان از هم باز می‌شوند. برای مشاهده این بازتاب نباید از اشیا تیز استفاده کرد. همچنین پزشکان برای تست سلامتی این بازتاب از چکش مخصوص استفاده می‌کنند. اگر نوزاد این واکنش را فقط در یکی از پاها نشان دهد، می‌تواند نشانه‌ای از بروز مشکل در بخشی از سیستم اعصاب باشد. بازتاب بابینسکی یا بازتاب کف پا در نوزاد، در بزرگسالان با تحریک کف پا در هنگام خواب و یا بعد از پیاده روی های طولانی مشاهده می‌شود. 

تعریف بازتاب

به منظم‌ترین و سازمان یافته‌ترین رفتارهای نوزاد که فطری است و به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و برای رشد سیستم عصبی و عضلانی لازم است، بازتاب می‌گویند. بازتاب‌ها برای ادامه زندگی نوزاد ارزش زیادی دارند و در صورت عدم وجود آن‌ها روند طبیعی رشد مختل خواهد شد و نوزاد قادر به رفع نیازهای اولیه خود نیست. نبودن بازتاب‌ها، ادامه یافتن پس از سن معین و بروز مجدد در سنین بزرگسالی می‌تواند از علایم آسیب مغزی باشد. برای آشنایی با نشانه های سلامت نوزاد کلیک کنید.

بازتاب بابینسکی در چه سنی از بین می رود؟ 

این بازتاب حداکثر تا دوسالگی از بین خواهد رفت ولی در برخی مواقع امکان دارد بازتاب بابینسکی در یک سالگی ناپدید شود. وجود این بازتاب در کودکان بزرگ‌تر از دو سال و یا افراد بزرگسال حاکی از اختلال در سیستم عصبی مرکزی است به طور کلی بازتاب‌ها پس از ناپدید شدن نباید دیگر وجود داشته باشند. 

آسیب های بازتاب بابینسکی 

عدم وجود بازتاب‌ها، باقی ماندن بازتاب‌ها بیش از موعد مقرر و یا برگشت بازتاب در سال‌های بعد نشان‌گر آسیب مغزی هستند. در این موارد مشاور کودک به والدین کمک خواهد کرد تا در صورت وجود مشکلات ذهنی مانند بیش فعالی و اوتیسم از روش‌های درمانی مناسب استفاده کنند. 

آسیب یا تومور مغزی، آسیب یا تومور نخاعی، سکته مغزی، ام اس و مننژیت (عفونت قشاع نخاع و مغز) از جمله بیماری‌های مرتبط با بازتاب بابینسکی نوزاد است. 

بازتاب‌بابینسکی تنها از راه تحریک کف پا ایجاد می شود یا خیر؟

محرک‌های متعددی منجر به حرکت انگشتان پا در نوزاد شده که با بازتاب کف پا مشابه هستند. از سوی دیگر به دلیل تکامل نیافتن سیستم عصبی نوزادان امکان دارد بازتاب کف پا  به خودی خود اتفاق بیفتد. 

این اتفاق برای بسیاری از نوزادان پیش می‌آید و مشکل خاص ایجاد نخواهد کرد. همانطور که آگاهی از مراحل رشد کودک برای والدین ضروری است، حساسیت‌های بیجا و بی‌مورد نوزاد شما را در معرض استرس قرار می‌دهد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره 02191002360 با برترین متخصصان در کلینیک تخصصی کودک نی نی مایند تماس حاصل نمایید.